Według dr. Mercoli
Rozgrzewająca filiżanka herbaty to przyjemne doświadczenie, zwłaszcza gdy temperatura na zewnątrz jest niska. Chociaż zielona herbata ma wiele zalet, za które jest ceniona, istnieje inny rodzaj herbaty - czarna herbata, która jak wykazano w badaniach, pozytywnie wpływa nie tylko na redukcję masy ciała, ale poprawia również zdrowie flory jelitowej.
Według raportu Prevent Disease, korzyści wynikają ze sposobu, w jaki czarna herbata (a także zielona herbata) może zmieniać równowagę bakterii jelitowych, zmniejszając odsetek bakterii związanych z otyłością i zwiększając liczbę bakterii związanych z beztłuszczową masą ciała. Badania Uniwersytetu Kalifornijskiego opublikowane w European Journal of Nutrition wykazały, że picie czarnej herbaty może nie tylko zmienić mikrobiom jelitowy na lepsze, ale może również poprawić funkcjonowanie jelit. Główny autor badania, Susanne Henning, wyjaśniła:
„Nasze nowe odkrycia sugerują, że czarna herbata, poprzez specyficzny mechanizm wpływa na mikrobiom jelitowy. Może również przyczyniać się do poprawy zdrowia i utraty wagi u ludzi. Wyniki sugerują, że zarówno zielona, jak i czarna herbata są prebiotykami – substancjami wywołującymi rozwój korzystnych mikroorganizmów, które przyczyniają się do dobrego samopoczucia człowieka”.
Obecnie wydaje się, że zarówno zielona, jak i czarna herbata mają działanie pobudzające metabolizm, przy czym zielona herbata działa poprzez krwiobieg, a czarna herbata przez bakterie jelitowe. Ponadto polifenole zawarte w zielonej i czarnej herbacie zwalczają wolne rodniki, pomagając w zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania DNA i błon komórkowych.
Jednak zmieniając mikrobiom jelitowy, czarna herbata pomaga zapobiegać przybieraniu na wadze i otyłości. Według Psychology Today, część mechanizmu, jak to działa, a także znaczenie zdrowia jelit:
„Każdy z nas ma biliony mikroorganizmów i różnorodnych populacji bakterii – powszechnie określanych jako mikrobiom lub mikroflora jelitowa - zamieszkujących nasz przewód pokarmowy. Mikrobiota to zróżnicowana społeczność ekologiczna mikroorganizmów, które są na ogół połączeniem zarówno pożytecznych „dobrych bakterii”, jak i potencjalnie szkodliwych, patogennych bakterii.
Ludzkie jelita są podobne do mysich i ogólnie zawierają ponad 100 bilionów mikroorganizmów. Kolonie drobnoustrojów zaczynają zasiedlać nasze jelita natychmiast po urodzeniu i są niezbędne dla prawidłowego rozwoju układu odpornościowego. Są związane z różnymi ważnymi funkcjami neurobiologicznymi i fizjologicznymi”.
Badanie: jakie korzyści czarna herbata przynosi jelitom
Cztery grupy myszy biorących udział w badaniu otrzymywały różne diety przez okres czterech tygodni: niskotłuszczową i wysokocukrową; o wysokiej zawartości tłuszczu i cukru; wysokotłuszczową, bogatą w cukier oraz ekstrakt z zielonej herbaty; oraz wysokotłuszczową, bogatą w cukier i ekstrakt z czarnej herbaty. Według UCLA Newsroom, naukowcy odkryli, że myszy, którym podawano ekstrakt z zielonej lub czarnej herbaty schudły tyle samo co myszy, które były karmione prostą dietą niskotłuszczową.
Jednocześnie pobrano próbki z jelita grubego myszy w celu określenia liczby bakterii, a także z tkanek wątroby, aby zmierzyć złogi tłuszczu. Odkrycia naukowców wskazują, że myszy, które spożywały ekstrakty herbaty, doświadczyły zmiany proporcji dwóch znaczących grup mikrobiomów.
Zaobserwowano spadek liczby bakterii Firmicutes związanych z otyłością oraz gwałtowny wzrost Bacteroidetes, które zostały powiązane z beztłuszczową masą ciała. Zespół wymienił osiem bakterii, które „znacząco korelowały” z utratą masy ciała wywołaną ekstraktami herbaty:
Blautia |
Bryantella |
Collinsella |
Lactobacillus |
Marvinbryantia |
Turicibacter |
Barnesiella |
Parabacteroides |
Tylko myszy, które spożywały czarną herbatę, doświadczyły wzrostu liczby Pseudobutyrivibrio produkujących krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe w jelitach. Według zespołu mogą to być bakterie, które mają wpływ na to, jak czarna i zielona herbata zmieniają sposób metabolizowania energii - zauważono w Atlanta Journal-Constitution.
Cząsteczki zielonej herbaty mają małe rozmiary, dlatego są wchłaniane bezpośrednio do krwiobiegu i wątroby, podczas gdy czarna herbata pozostaje w przewodzie pokarmowym, ponieważ jej cząsteczki są większe. Autorzy badania wyjaśniają: „Kiedy cząsteczki czarnej herbaty pozostają w przewodzie pokarmowym, promują wzrost pożytecznych bakterii i tworzenie metabolitów drobnoustrojów zaangażowanych w regulację metabolizmu energetycznego”.
Inne prozdrowotne zalety czarnej herbaty
Czarna herbata może zachować swój mocny smak przez kilka lat, podczas gdy zielona herbata zazwyczaj traci aromat, jeśli nie zostanie zużyta w ciągu roku, ale to tylko jedna z wielu zalet czarnej herbaty. Według badań przeprowadzonych w Arabii Saudyjskiej, Holandii i Australii Zachodniej zalety picia czarnej herbaty rosną wraz ze spożyciem co najmniej czterech filiżanek tego napoju dziennie, a mianowicie zmniejsza się ryzyko wystąpienia kilku chorób i zaburzeń, w tym udaru mózgu, zawału serca, nadciśnienia, cukrzycy, a nawet nowotworów.
Podobnie badanie przeprowadzone na King Saud University w Arabii Saudyjskiej wykazało, że uczestnicy badania, którzy pili więcej niż sześć filiżanek herbaty dziennie, mieli „znacznie mniejszą częstość występowania choroby wieńcowej serca” niż osoby nie pijące herbaty. Badanie przeprowadzone w Holenderskim Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego i Środowiska wykazało również związek między czarną herbatą a zmniejszoną częstością występowania udarów. Według Prevent Disease:
„Naukowcy przyjrzeli się danym z badania, w którym analizowano korzyści zdrowotne żywności bogatej w flawonoidy – odżywcze fitozwiązki o właściwościach przeciwutleniających. Podczas gdy część flawonoidów pochodziła z owoców i warzyw, 70% pochodziło z czarnej herbaty”.
Nowotwory to kolejna grupa chorób, przed którą może chronić czarna herbata. Badanie przeprowadzone w 2000 roku na Uniwersytecie Rutgersa ujawniło „tajną broń” czarnej herbaty, czyli zawartość silnego przeciwnowotworowego polifenolu nazwanego teaflawino-3'-monogalusanem (TF-2). Jeden z badaczy, dr Kuang Yu Chen, zauważył, że związek ten wykazuje „bardzo interesujące właściwości” wobec komórek raka okrężnicy. „Podczas gdy ekspozycja na TF-2 pozostawia normalne komórki w nienaruszonym stanie, komórki rakowe masowo „popełniają samobójstwo” w procesie zwanym apoptozą lub zaprogramowaną śmiercią komórki.
Czarna herbata obniża ciśnienie krwi i ryzyko cukrzycy
Nic dziwnego, że kiedy związki zawarte w czarnej herbacie poprawiają proporcję między korzystnymi i szkodliwymi drobnoustrojami w jelitach, pomaga to również zmniejszyć skłonność do cukrzycy. Jako prebiotyk, polisacharydy zawarte w czarnej herbacie miały więcej właściwości hamujących hiperglikemię niż dwie inne herbaty, w tym herbata zielona i oolong.
Badanie wykazało, że polisacharydy z czarnej herbaty mogą łagodzić skoki glukozy po posiłku lepiej niż podobne związki z zielonej herbaty i herbaty oolong, co wspomaga leczenie cukrzycy. „Hamowanie jelitowych alfa-glukozydaz opóźnia trawienie skrobi i sacharozy, spłaszcza poposiłkowe skoki poziomu glukozy we krwi, a tym samym naśladuje skutki diety” u osób z problemami z poziomem glukozy we krwi.
Ponadto w JAMA's Archives of Internal Medicine opublikowano sześciomiesięczne badanie przeprowadzone przez zespół naukowców z University of Western Australia (UWA), kierowany przez profesora żywienia i epidemiologii Jonathana Hodgsona, w którym podano, że wypijanie co najmniej trzech filiżanek czarnej herbaty dziennie (która dostarcza około 429 miligramów (mg) polifenoli) może obniżyć ciśnienie krwi, co z kolei może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób serca, przy czym efekt ten wydaje się być długotrwały. Hodgson zauważył:
„Nasze badanie po raz pierwszy wykazało, że długotrwałe regularne spożywanie czarnej herbaty może skutkować znacznym obniżeniem ciśnienia krwi u osób z zakresem ciśnienia od normalnego do wysokiego. Zaobserwowano różnice (w ciśnieniu krwi) na poziomie populacji, w tym 10-procentowe zmniejszenie częstości występowania nadciśnienia i 7-10-procentowe zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych”.
Po sześciomiesięcznym okresie próbnym zespół badawczy poinformował, że skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi uczestników badania spadło o 2 do 3 mm Hg w porównaniu z osobami nie pijącymi herbaty. Jane Rycroft, starszy kierownik ds. żywienia i zdrowia w dziale badań i rozwoju firmy Unilever, stwierdziła:
„To kolejny dowód na to, że herbata i jej naturalne składniki mogą pomóc ludziom stać się zdrowszymi. Chociaż spadek o 2 do 3 mm Hg to niewielka zmiana ciśnienia krwi, kuszące jest myślenie, jaki pozytywny wpływ może to mieć na zmniejszenie ryzyka chorób serca wśród ogółu społeczeństwa”.
Czym różnią się herbaty – sposób przetwarzania
Wszystkie rodzaje herbat pochodzą z Camellia Sinensis – wiecznie zielonego gatunku rośliny o białych kwiatach. Według The Spruce, podstawowa różnica między czarną a zieloną herbatą wynika z metod ich produkcji: czarna herbata jest całkowicie utleniana i fermentowana, podczas gdy zielona herbata nie jest poddawana tym procesom. Według Nutrition Data, poza zawartością kofeiny i wyżej wymienionych polifenoli, jedna 8-uncjowa filiżanka czarnej herbaty zawiera kilka innych wyjątkowych i korzystnych dla zdrowia właściwości:
Aminokwasy |
Białka |
Potas |
Główne minerały |
Mangan |
Ryboflawina |
Kwas foliowy |
Magnez |
Inaczej mówiąc, czarne herbaty mogą być utleniane przez dwie do czterech godzin, podczas gdy zielona herbata w ogóle nie jest narażona na działanie tlenu. Różne kolory i smaki herbaty zależą od sposobu przetwarzania rośliny. Im ciemniejsza herbata, tym dłużej była utleniana lub wystawiona na działanie tlenu. Kupując herbatę warto zwrócić uwagę na metody jej przetwarzania, dlatego warto szukać herbat ekologicznych. W nieekologicznych uprawach herbaty stosowane są duże dawki pestycydów.
Innym problemem związanym z herbatą może być narażenie na toksyny z gleby i wody, takie jak metale ciężkie i fluor. Czyste środowisko uprawy jest niezbędne do produkcji czystej, wysokiej jakości herbaty, więc pamiętaj o tym przy wyborze produktu.
Kiedy pomyślisz o wszystkich chińskich mędrcach, którzy w ciągu swojego życia spożyli prawdopodobnie tysiące filiżanek herbaty, nie jest zaskoczeniem, że picie herbaty pomaga w zapobieganiu demencji, zmniejszając jej ryzyko o 50%. Zmniejsza również ryzyko choroby Alzheimera aż o 86%.
W rzeczywistości „ochrona funkcji mózgu nie ogranicza się do określonego rodzaju herbaty – o ile herbata jest parzona z liści herbaty, takich jak herbata zielona, czarna lub herbata oolong”. Zatem picie wysokiej jakości herbaty może poprawić Twoje zdrowie na wiele sposobów – od mózgu po jelita.