Według dr. Mercoli
Chociaż dokładne pochodzenie czosnku (Allium sativum) nie jest znane, uważa się, że pochodzi on ze środkowej Azji, prawdopodobnie z zachodnich Chin. Jako środek leczniczy jest stosowany od 2700 roku p.n.e. w celu leczenia licznych dolegliwości – od depresji po reumatyzm, kaszel i innych chorób. Był używany prawie w każdej większej cywilizacji.
Na przykład, Egipcjanie karmili nim niewolników, aby poprawić ich siłę i wytrzymałość; Hipokrates używał czosnku do łagodzenia problemów z oddychaniem i leczenia guzów; Pliniusz Starszy używał go w leczeniu chorób stawów i napadów; Mieszkańcy Wschodu używali go do leczenia biegunki – a to tylko krótka lista.
Dawniej wierzono, że czosnek może odstraszyć wszelkiego rodzaju zło, w tym wampiry i czarownice, a także czarną zarazę. Z drugiej strony, jako żywność i lekarstwo, był tak ceniony, że był nawet używany jako forma zapłaty za niewolników podczas budowy piramid. A kiedy otwarto grób króla Tutenchamona, znaleziono dobrze zachowane ząbki czosnku pochodzące z 1325 roku p.n.e.
Czosnek należy do rodziny amarylkowatych i jest jedną z najstarszych znanych przypraw. Obecnie Chiny są największym na świecie producentem czosnku; 90% upraw czosnku w USA pochodzi z Kalifornii. Oprócz wielu innych korzyści związanych z czosnkiem, naukowcy odkryli, że surowy czosnek poprawia wrażliwość organizmu na insulinę i może pomóc w leczeniu cukrzycy typu 2.
Czosnek zwiększa dostępność insuliny
Według Centers for Disease Control and Prevention ponad 30 milionów ludzi mieszkających w USA choruje na cukrzycę. To prawie 10% populacji. W większości przypadków cukrzyca typu 2 rozwija się częściej u osób powyżej 45. roku życia i często daje niewiele objawów.
Insulina odgrywa znaczącą rolę w wykorzystywaniu glukozy przez organizm. Nadmierny poziom glukozy może prowadzić do rozwoju oporności na insulinę – stanu wymagającego wyższych poziomów insuliny, aby przenieść glukozę z krwi do komórek. Insulina jest wytwarzana w trzustce w odpowiedzi na poziom glukozy we krwi i jest inaktywowana w wątrobie.
Jednym ze sposobów wsparcia kontrolowania poziomu glukozy we krwi jest zatrzymywanie większej ilości insuliny w krwiobiegu do wykorzystania przez komórki. Jednak 50% insuliny jest usuwane podczas pierwszego przejścia przez wątrobę, co zmniejsza ilość insuliny możliwej do użycia. Badania wykazały, że związki znajdujące się w czosnku zapobiegają usuwaniu insuliny, dzięki czemu większa ilość tego hormonu krąży we krwi.
Do związków znajdujących się w czosnku należą: allicyna, disiarczek allilu i propylu oraz sulfotlenek S-allilocysteiny (alliina). Ostatni to związek bioaktywny, który badacze ocenili pod kątem jego wpływu na poziom glukozy we krwi. Przeprowadzono badanie na zwierzętach, w którym przez osiem tygodni podawano myszom wodę pitną z alliiną lub bez niej.
Chociaż między grupami zwierząt nie zaobserwowano zmian w masie ciała, poziomie energii ani złogach tłuszczu, zwierzęta pijące wodę z dodatkiem alliiny miały zwiększoną wrażliwość na insulinę i lepszy profil lipidowy. Naukowcy są przekonani, że można to również przypisać zdolności związków występujących w czosnku do modulowania mikroflory jelitowej.
Surowy jest lepszy
Naukowcy odkryli, że surowy czosnek ma większy wpływ na poziom glukozy we krwi niż czosnek gotowany. W badaniach na zwierzętach wykazano, że surowy czosnek miał „istotny wpływ” na obniżenie poziomu glukozy i lipidów, podczas gdy gotowany czosnek nie wykazał takiego działania.
W innym badaniu na zwierzętach naukowcy starali się ocenić wpływ surowego czosnku na poziom glukozy w osoczu, zespół metaboliczny i stres oksydacyjny u zwierząt cierpiących na cukrzycę typu 2. Pod koniec ośmiotygodniowego badania naukowcy doszli do wniosku, że „homogenat surowego czosnku skutecznie poprawia wrażliwość na insulinę, łagodząc jednocześnie zespół metaboliczny i stres oksydacyjny”.
Chociaż odkryto, że spożycie surowego czosnku ma większy wpływ na kontrolę poziomu glukozy, inne badania wykazały, że suplementy czosnku również mogą powodować obniżenie poziomu hemoglobiny glikowanej (HbA1c) i poprawiać profil lipidowy bez powikłań. Pierwszym takim badaniem była metaanaliza obejmująca randomizowane, kontrolowane placebo badania oceniające wpływ czosnku na osoby z cukrzycą typu 2.
Ponadto naukowcy przeprowadzili 24-tygodniowe badanie pojedynczo zaślepione, kontrolowane placebo, z udziałem osób, u których poziom cukru we krwi na czczo przekraczał 126 mg/dl. 210 uczestników badania podzielono na siedem grup.
Jedna z grup otrzymała doustny lek hipoglikemiczny metforminę; druga otrzymała placebo; a osobom z pozostałych pięciu grup codziennie podawano suplement czosnku w dawkach 300, 600, 900, 1200 i 1500 mg. Wyniki pokazały, że czosnek był „bardziej skuteczny niż placebo i porównywalny z metforminą w obniżaniu poziomu glukozy we krwi na czczo”. Zaobserwowano zależne od dawki i czasu trwania zmniejszenie stężenia glukozy we krwi na czczo i poprawę HbA1c.
Cukrzyca to stan metaboliczny
Zespół metaboliczny jest definiowany przez szereg schorzeń występujących jednocześnie, zwiększających ryzyko cukrzycy typu 2, chorób serca i udaru mózgu. Chociaż występowanie jednego czynnika nie oznacza zwiększonego ryzyka rozwoju choroby, gdy kilka czynników współwystępuje jednocześnie, ryzyko rośnie. Do tych czynników należą: nietolerancja glukozy, wysokie ciśnienie krwi, dyslipidemia i otyłość brzuszna.
Chociaż dodatek czosnku może poprawić kontrolę poziomu glukozy we krwi, wpływając na metabolizm insuliny i działanie mikroflory jelitowej, ogólna dieta ma jeszcze silniejszy wpływ na poziom glukozy we krwi. Zalecam stosowanie przerywanego postu i diety ketogenicznej, co pozwoli kontrolować poziom cukru we krwi i zmniejszyć ryzyko zespołu metabolicznego.
Obecnie wiele osób zdaje sobie sprawę z mocy diety ketogenicznej w zmniejszaniu zarówno obciążenia organizmu glukozą, jak i zapotrzebowania na leki. Chociaż nadal można usłyszeć zalecenia dietetyczne prowadzące do zwiększenia poziomu glukozy we krwi poprzez spożywanie określonych węglowodanów oraz opowiadające się za dodaniem fasoli i produktów pełnoziarnistych do diety, zachęcam do przeczytania mojego artykułu o lektynach i ich roli w stanach zapalnych i chorobach przewlekłych, zanim zdecydujesz się na taką dietę.
Jedna uwaga: chociaż czosnek miał znaczący wpływ na kontrolę poziomu cukru we krwi i dostępność insuliny, należy dodawać go do diety powoli i pod nadzorem lekarza. Poziom glukozy we krwi będzie musiał być ściśle monitorowany, podobnie jak wszelkie przyjmowane leki hipoglikemiczne, aby uniknąć niebezpiecznych zdarzeń związanych z niskim poziomem glukozy we krwi.
Moc czosnku: związki siarki organicznej
Naukowcy odkryli, że częste spożywanie czosnku wiąże się z określonymi korzyściami zdrowotnymi, a mianowicie ze zmniejszeniem toksyczności i rakotwórczości toksyn środowiskowych. Badania epidemiologiczne wykazały, że fitozwiązki, takie jak związki siarkowe obecne w czosnku i cebuli, mają działanie przeciwnowotworowe.
Te organiczne związki siarki stanowią podklasę siarki występującej w całym środowisku i są niezbędnymi składnikami enzymów, białek i witamin. Dokładny mechanizm stosowania organicznych związków siarki w ochronie organizmu przed nowotworami nie jest jasny.
Wiadomo, że związki te modulują aktywność komórek nowotworowych za pomocą enzymów i hamują tworzenie adduktów DNA, czyli odcinków DNA związanych z potencjalnie rakotwórczymi substancjami chemicznymi. Organiczne związki siarki wykazały również aktywność przeciwko proliferacji komórek nowotworowych i potencjalnie pośredniczą w wyzwalaniu procesu apoptozy.
Oprócz działania przeciwnowotworowego, związki siarki powszechnie występujące w czosnku mają właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe. W metaanalizie obejmującej 39 badań dotyczących wpływu czosnku na poziom cholesterolu i lipidów naukowcy odkryli, że spożywanie czosnku przez ponad dwa miesiące skutecznie obniżyło poziom cholesterolu całkowitego w surowicy.
W innym badaniu na zwierzętach, które zostało przedstawione na konferencji Experimental Biology w 2019 roku we Florydzie, oceniano wpływ związków czosnku na pamięć długo- i krótkotrwałą oraz na bakterie jelitowe. Odkrycia sugerują, że codzienne spożywanie czosnku przez osoby starsze może przynieść korzyści w badanych aspektach.
Organiczne związki siarki występujące w czosnku zostały również powiązane ze spadkiem syntezy cholesterolu w wątrobie i obniżeniem poziomu cholesterolu całkowitego. Badania in vitro wykazały, że związki te hamują agregację płytek krwi, potencjalnie zmniejszając ryzyko zdarzeń zakrzepowych, w tym udaru mózgu i zatorowości płucnej oraz chroniąc układ sercowo-naczyniowy.
Czarny czosnek pełen korzyści
Jednym z silnych organicznych związków siarki zawartych w czosnku jest allicyna, która jest wytwarzana podczas kruszenia lub siekania ząbków czosnku. Allicyna jest częścią systemu obronnego roślin chroniącego przed owadami i grzybami. Powstaje w wyniku reakcji alliiny i allicynazy, które występują w czosnku.
Jednak przetwarzanie, takie jak gotowanie, dojrzewanie, krojenie w kostkę lub miażdżenie czosnku, powoduje rozpad allicyny. Aby uzyskać jak największe korzyści, rozważ zakup dojrzałego czarnego czosnku. Ten produkt pochodzi z Korei i jest uzyskiwany poprzez przetwarzanie czosnku w środowisku o kontrolowanej wilgotności, bez dodatków i konserwantów.
Chociaż niektórzy nazywają ten proces fermentacją, nie obejmuje on zmian mikrobiologicznych. Ząbki czosnku przechodzą od perłowo-białego do czarnego koloru. Czarny czosnek zawiera nową gamę związków i smak, który niektórzy określają jako „słodki, ziemisty”.
Oprócz dodatkowych korzyści zdrowotnych, czarny czosnek jest również bezwonny i nie tak ostry jak surowy czosnek. Produkt ma wyższą zawartość S-allilocysteiny (SAC), która wykazuje właściwości zapobiegawcze i chroniące przed stresem oksydacyjnym.
Jedną z zalet SAC znajdującego się w naturalnym czosnku jest to, jak dobrze się wchłania i jest w 100% biodostępny. Naukowcy są pewni, że SAC współodpowiada za prozdrowotne właściwości czosnku. Jednak chociaż spożywanie czarnego czosnku przynosi dodatkowe korzyści, poziom allicyny w dojrzałym czarnym czosnku jest niższy niż w świeżym czosnku.
Jak sprawić, by czosnek stał się częścią diety
Chociaż niektóre badania wykazały pozytywne wyniki stosowania suplementów czosnku, ich działanie jest zmienne, ponieważ zależy od warunków trawiennych. Wiele suplementów jest powlekanych powłoką dojelitową, dzięki czemu nie zostaną zniszczone przez kwas żołądkowy. Z tego powodu uważam, że znacznie lepiej jest pozyskiwać organiczne związki siarki z prawdziwej żywności niż polegać na suplementach.
Ponieważ allicyna powstaje dopiero wtedy, gdy ząbek surowego czosnku zostanie zmiażdżony lub pokrojony w kostkę, warto rozważyć użycie dojrzałego czarnego czosnku. Ale niezależnie od tego, czy zdecydujesz się użyć surowego, czy czarnego czosnku, odniesiesz wiele korzyści. Dodaj czosnek do sosu sałatkowego, świeżego soku lub włóż ząbki czosnku bezpośrednio do ekologicznej wołowiny przed gotowaniem, aby nadać mięsu bogaty aromat.
Innym sposobem na delektowanie się czosnkiem spożywanie kiełków. Być może do tej pory wyrzucałeś ząbki czosnku, które puszczały jasnozielone pędy. Jednak naukowcy odkryli, że ekstrakty z ząbków czosnku, które kiełkowały przez pięć dni, mają wyższą aktywność przeciwutleniającą niż świeże ząbki czosnku.
Możesz z łatwością uprawiać czosnek w domu lub w ogrodzie, z ząbków czosnku kupionych w sklepie lub z nasion. Domowa uprawa zapewnia wystarczającą ilość świeżego czosnku wolnego od pestycydów.
Jeśli chcesz spróbować zjeść surowy ząbek czosnku, pokrój go w kostkę przed spożyciem, ponieważ zjedzenie całego ząbka czosnku nie aktywuje allicyny. Surowy czosnek można dodać do guacamole, sosu, soku lub spożyć z ekologicznym miodem.