Syntetyczne mięso to śmieciowa żywność

Sprawdzone fakty
hamburger

W skrócie -

  • Żywność wysoko przetworzona zazwyczaj zawiera co najmniej pięć składników, które nie są powszechnie stosowane w domowych kuchniach. To trafnie opisuje Impossible Burger i Beyond Burger, w tym syntetyczną krew produkowaną z genetycznie modyfikowanych drożdży, która ma nadawać smak i teksturę prawdziwej wołowiny
  • Chociaż hemoglobina pochodzenia sojowego stosowana w Impossible Burger jest ogólnie uznawana za bezpieczną, niezależne laboratoria nie przeprowadziły żadnych testów dotyczących bezpieczeństwa produktu. W badaniach na szczurach laboratoryjnych zaobserwowano zmianę składu chemicznego krwi zwierząt spożywających ten produkt, ale firma nie monitorowała wyników
  • Spółki macierzyste Impossible Burger i Beyond Burger zleciły wykonanie badania w celu oceny wpływu produkcji na środowisko w porównaniu z typową produkcją wołowiny CAFO. Nic dziwnego, że stwierdzili, że ich produkt miał mniejszy wpływ. Ale wpływ ich produktów na środowisko jest większy niż ekologicznej wołowiny np. z pastwisk White Oaks, która wykorzystuje regeneracyjne praktyki rolnicze do produkcji naturalnych produktów z wołowiny
  • Jakby roślinna alternatywa dla genetycznie modyfikowanego mięsa była niewystarczająca, niektórzy naukowcy produkują „mięso” z kultur komórek macierzystych w laboratorium. Niektórzy postrzegają te alternatywy jako mniejsze zło, ale najlepszym wyborem jest poszukiwanie pożywienia ze zrównoważonych źródeł naturalnych

Według dr. Mercoli

Przemysł fast foodów ma nowy produkt, który oferuje w zamian za zdrowie i finanse konsumentów. Chociaż produkt jest pozycjonowany jako zdrowa alternatywa dla naturalnego mięsa, syntetyczne mięso to po prostu inna nazwa dla wysoko przetworzonej żywności, pełnej genetycznie zmodyfikowanych (GE) i obciążonych pestycydami składników, zaprojektowanych tak, aby wyglądały jak mięso.

Syntetyczne mięso jest sprzedawane jako produkt zdrowszy i lepszy dla środowiska - co może prowadzić do przekonania, że wybierając go wspiera się zdrowie i jednocześnie chroni lokalne zasoby powietrza i wody. Producenci tak bardzo chcą naśladować żywność występującą w naturze, że stworzyli nawet genetycznie zmodyfikowaną „krew” dodawaną do syntetycznych produktów mięsnych.

Krytycy kulinarni są podzieleni co do smaku – niektórzy uważają, że konsystencja jest przyjemna, ale nie smakuje jak burger. Inni twierdzą, że tylko wtedy, gdy burger jest ułożony w stos z karmelizowaną cebulą, wegańskim majonezem i puree z awokado, przypomina smak mięsa.

Jeśli chodzi o produkty ekologiczne, producenci żywności chcieliby, aby konsumenci uwierzyli, że wybierając ich produkty chronimy przyrodę, ale jest to prawie niemożliwe do osiągnięcia. Żywność wysoko przetworzona przyczyniła się do epidemii otyłości, wzrostu wskaźników chorób układu krążenia i zwiększonego ryzyka śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny.

Jeśli jednak myślisz, że wysoko przetworzona żywność znajduje się tylko w alejce ze śmieciowym jedzeniem, możesz być zaskoczony faktem, że według Current Developments in Nutrition wiele spożywanych przez Ciebie pokarmów najprawdopodobniej zawiera składniki syntetycznego mięsa:

„Oprócz soli, cukru, olejów i tłuszczów, składniki wysoko przetworzonej żywności zawierają substancje spożywcze, które nie są powszechnie stosowane w kuchni, takie jak hydrolizowane białko, modyfikowane skrobie, uwodornione lub przeestryfikowane oleje.

Dodawane są substancje, których celem jest naśladowanie sensorycznych właściwości nieprzetworzonej lub minimalnie przetworzonej żywności lub maskowanie niepożądanych cech produktu końcowego, takie jak barwniki, aromaty, bezcukrowe substancje słodzące, emulgatory, humektanty, sekwestranty i środki ujędrniające, spęczniające, przeciwpieniące, przeciwzbrylające i nabłyszczające”.

Syntetyczne mięso nie wspiera zdrowia

The Heart and Stroke Foundation of Canada ostrzega, że podczas dokonywania wyborów żywieniowych nie należy ulegać oszukańczym taktykom marketingowym, używającym takich słów jak „zdrowy” i „naturalny”. Niestety wydaje się, że niektórzy konsumenci wierzą w obietnice reklamowe.

Beyond Burgers i Impossible Burgers, nazywane roślinną alternatywą dla mięsa, to wysoko przetworzony konglomerat substancji chemicznych, wytwarzany z białka z soi i kilku innych przetworzonych koncentratów. Amy Keating, dietetyk z Consumer Reports, skomentowała:

„... Chociaż materiałami wyjściowymi mogą być rośliny, głównymi składnikami są wysoko przetworzone koncentraty, oleje i aromaty. Jeśli chcesz, aby rośliny przynosiły korzyści zdrowotne, jedz je w postaci nieprzetworzonej, najlepiej surowej z naturalnie występującymi składnikami odżywczymi i błonnikiem”.

Syntetyczne mięso zawiera potencjalnie szkodliwe substancje chemiczne i krew GE

Po osiągnięciu wyglądu i tekstury mięsa producenci starali się nadać produktom smak i kolor krwi, używając związku wytwarzanego przez genetycznie modyfikowane komórki drożdży. Związek ten nazywany jest leghemoglobiną sojową – pochodzi z korzeni soi. Pod względem chemicznym jest podobny do cząsteczki hemoglobiny znajdującej się we krwi ssaków, dzięki czemu poprawia teksturę i nadaje krwawego wyglądu syntetycznemu mięsu.

Ale produkcja na dużą skalę jest niemożliwa przy użyciu samych nasion soi - potrzeba jednego akra soi, aby wyprodukować 1 kilogram leghemoglobiny. Ponadto wprowadzenie leghemoglobiny sojowej do zmodyfikowanych komórek drożdży wymaga zastosowania metod inżynierii genetycznej w laboratorium. Podczas procesu fermentacji genetycznie modyfikowane drożdże wytwarzają duże ilości leghemoglobiny, oprócz dziesiątek innych białek.

Naukowcy z Impossible Burger karmili leghemoglobiną szczury przez 28 dni, aby określić ryzyko reakcji alergicznej lub toksyczności. Dana Perls z Friends of the Earth zwróciła uwagę, że u szczurów zaobserwowano zmiany w składzie chemicznym krwi, których firma nie zauważyła.

Niestety, amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wymaga jedynie badań producenta w celu określenia bezpieczeństwa żywności i nie przeprowadziła żadnych niezależnych testów.

Dr Michael Hansen, starszy naukowiec Consumer Reports, zauważył, że nie ma długoterminowych danych wykazujących wpływ leghemoglobiny na ludzi. W procesie wytwarzania związku powstaje co najmniej 45 innych białek będących produktem ubocznym, również konsumowanych z leghemoglobiną.

FDA sklasyfikowała Impossible Burger jako produkt ogólnie uważany za bezpieczny przy użyciu danych dostarczonych przez University of Nebraska i University of Wisconsin. Inni eksperci nie są przekonani co do bezpieczeństwa tego produktu.

Według Center for Food Safety, 94% upraw soi w USA jest genetycznie zmienionych. Hansen ostrzega, że nie ma wystarczających danych, aby określić bezpieczeństwo spożywania tych związków chemicznych dla ludzi, ponieważ są one wytwarzane z genetycznie zmodyfikowanych drożdży pozyskiwanych z genetycznie zmodyfikowanej soi.

Taktyki marketingowe używane do przekonywania konsumentów

Jak napisałem wcześniej, śmieciowe jedzenie opiera się na śmieciowej nauce i informacjach, których celem jest generowanie zysków kosztem zdrowia konsumentów. Przemysł syntetycznego mięsa przejął metody od innych branż, takich jak przemysł cukrowniczy i tytoniowy. Być może zauważyłeś wzór, który stosowali niektórzy producenci – zaczynali od zrobienia szumu reklamowego i agresywnego marketingu, często po latach kończąc na odkryciu, że produkty nie są tak zdrowe, jak wstępnie uważano.

Biznes jest lukratywny i przynosi firmom więcej pieniędzy niż późniejsze procesy sądowe. Produkty waporyzujące, opioidy, produkty na bazie cukru, tradycyjne cygara i papierosy oraz fast foody to tylko kilka przykładów produktów, które nie spełniły oczekiwań i twierdzeń ze strategii marketingowych. W międzyczasie miliony - jeśli nie miliardy – napłynęły do kieszeni producentów.

Jednym z twierdzeń przemysłu syntetycznego mięsa jest to, że ich produkty są zrównoważone i pozostawiają mniejszy ślad węglowy niż tradycyjne produkty z wołowiny.

Porównując się do hodowli CAFO, gdzie zwierzęta są często traktowane w nieludzki sposób, powodującej zniszczenie zasobów powietrza i wody oraz charakteryzującej się podawaniem antybiotyków, które przyczyniają się do powszechnej odporności na antybiotyki, produkcja syntetycznego mięsa rzeczywiście może wyglądać korzystniej. Jednak przejście z jednego zepsutego systemu do drugiego nigdy nie jest rozwiązaniem.

Farmy regeneracyjne tworzą czyste i zdrowe środowisko

Aby „udowodnić”, że mają większy ślad węglowy niż hodowle żywych zwierząt, Impossible Burger zwrócił się o pomoc do Quantis – grupy naukowców i strategów, którzy pomagają swoim klientom w podejmowaniu działań opartych na dowodach naukowych. Beyond Meat zlecił University of Michigan przeprowadzenie oceny i porównanie wpływu ich produkcji na środowisko z typową produkcją wołowiny w USA.

Wyniki były podobne dla obu firm. Według podsumowania opublikowanego na stronie Impossible Foods, ich produkt zmniejszył wpływ na środowisko o 87% do 96% w badanych kategoriach, w tym współczynnik ocieplenia globalnego, zużycia gleby i wody.

W odpowiedzi firma White Oak Pastures w Bluffton w stanie Georgia zleciła tę samą analizę firmie Quantis i opublikowała 33-stronicowe badanie przedstawiające porównanie emisji White Oaks Pasttures z konwencjonalną produkcją wołowiny.

Chociaż produkcja syntetycznego mięsa zredukowała ślad węglowy do 96% w niektórych kategoriach, White Oaks miał ujemną całkowitą emisję netto w porównaniu z mięsem wyprodukowanym przez CAFO. Warto również zauważyć, że emisje związane z produkcją wołowiny na pastwiskach White Oaks były znacznie niższe niż średnie emisje związane z produkcją soi, która jest podstawą burgerów pochodzenia roślinnego i leghemoglobiny.

Quantis odkrył również, że wołowina z White Oaks Pastures mieści się w zakresie produkcji innych rodzajów źródeł białka, w tym wołowiny, wieprzowiny, drobiu i soi, a nawet poniżej tego zakresu. Ponadto emisje z White Oaks Pasttures obejmowały dużą ujemną sekwestrację dwutlenku węgla w glebie, co jak wyjaśniłem w wielu artykułach, ma zasadnicze znaczenie dla ochrony przed zanieczyszczeniem powietrza i zmianą klimatu.

W rozmowie z Consumer Reports, przedstawiciele Friends of the Earth's Perls dodali, że szum i reklama wokół alternatyw dla naturalnego mięsa odwrócą uwagę od znalezienia lepszych rozwiązań problemów środowiskowych. Zauważono, że prawdziwy koszt produkcji syntetycznego mięsa nie będzie znany, dopóki nie będzie ono produkowane na dużą skalę.

Koszty te obejmują szkody dla zdrowia ludzi i środowiska. „Zamiast tworzyć nowe produkty, które wymagają więcej energii, więcej pieniędzy i więcej przetworzonych substancji chemicznych, warto zainwestować w prawdziwie zrównoważony system ...” – powiedział Perls.

„Mięso na bazie roślin” to za mało? Powstało mięso z hodowli komórkowych

Jakby produkcja syntetycznego mięsa produkowanego z genetycznie zmodyfikowanych roślin z dodatkiem cząsteczek hemu mających naśladować obecność krwi nie była wystarczająca, naukowcy z Tel Awiwu „hodują” mięso w laboratorium z kultur komórek macierzystych.

Ekipa CBS News udała się do Tel Awiwu, aby zdać relację z tej historii i musiała podpisać oświadczenie, aby móc skosztować „mięsa”. Dyrektor generalny Aleph Farms, Didier Toubia, powiedział, że wierzy, że mogą produkować mięso wydajniej, w sposób bardziej zrównoważony i zdrowszy w porównaniu do tradycyjnej produkcji.

Kiedy reporter CBS otrzymał małą porcję „mięsa”, która na filmie wyglądała jak cienko pokrojony 1-calowy kwadrat, naukowiec, który przygotował „mięso” powiedział: „Cóż, uzyskanie tego zajęło dużo pracy”.

Aby otrzymać ten produkt, naukowcy muszą wyodrębnić komórki macierzyste z kurczaka i zmienić mieszankę białek. Następnie muszą kierować wzrostem komórek, a to wszystko jest powolnym i skomplikowanym procesem. Jednak kilka innych firm podąża za tą modą, w tym Memphis Meats i Mosa Meats w celu produkcji wołowiny i kurczaka oraz Finless Foods i Wild-Type w celu produkcji mięsa ryb.

Kierownictwo Memphis Meats uważa, że kontrolowane środowisko produkcyjne może zmniejszyć ryzyko zakażenia bakteriami. Jednak Hansen, starszy naukowiec w Consumer Reports, zwraca uwagę, że w środowiskach laboratoryjnych może wystąpić „skażenie bakteryjne” i że „często potrzebne są antybiotyki, aby zahamować rozwój bakterii w hodowlach komórkowych”.

Obecnie mięso wyprodukowane w laboratorium nie jest jeszcze dostępne w sprzedaży. Dr Kate Krueger, dyrektor ds. badań naukowych z Nowego Jorku zajmująca się rolnictwem komórkowym uważa, że może minąć „cztery do sześciu lat, zanim na rynku dostępne będą „mielone” mięsa, i minimum 10 lat zanim na rynku pojawią się kawałki mięsa przypominające steki.

Wybierz żywność ekologiczną, a nie genetycznie modyfikowaną

Chociaż wielu postrzega substytuty mięsa stworzone w laboratoriach jako mniejsze zło w porównaniu z mięsem pochodzącym z hodowli CAFO, które obecnie dominuje na rynku, zmiana naturalnego porządku cyklu życia nie jest rozwiązaniem. Analizy dotyczące rolnictwa regeneracyjnego wykazały, że holistyczne zarządzanie stadem ma pozytywny wpływ na środowisko i pozwala na produkcję zdrowego mięsa i produktów mlecznych.

Ostatecznie syntetyczne jedzenie przyczynia się do wzrostu liczby osób cierpiących na schorzenia związane z nieprawidłową dietą, takie jak cukrzyca, choroby serca i otyłość. Ze względów zdrowotnych, ekologicznych i lepszej przyszłości zalecam rezygnację z alternatyw mięsnych i wybranie prawdziwej wołowiny hodowanej przy użyciu regeneracyjnych praktyk rolniczych.

Kupując mięso, szukaj certyfikatów oznaczających lokalnego rolnika ekologicznego lub Demeter (biodynamika) i American Grassfed Association (AGA). Akredytacje te są przyznawane żywności produkowanej zgodnie z wysokiej jakości, zrównoważonymi i przyjaznymi dla środowiska praktykami.