Dlaczego sok z selera jest coraz bardziej popularny?

Sprawdzone fakty
koktajl

W skrócie -

  • Sok z selera stał się dość modny na początku 2019 roku, ale warzywo to od dawna stanowi zdrowy dodatek do posiłków i soków. Kupuj tylko ekologiczny seler, ponieważ warzywo to zajmuje 11 miejsce na 47-punktowej liście warzyw i owoców o najwyższym zanieczyszczeniu pozostałościami pestycydów
  • Popularność soku z selera zwiększyła zapotrzebowanie na to warzywo, podczas gdy obecna pogoda i choroby przenoszone przez glebę ograniczyły zbiory, co spowodowało wyższe ceny i trudności w spełnieniu oczekiwań konsumentów. Dyrektor generalny Juice Press, nowojorskiej sieci barów sokowych, spodziewa się, że z czasem dojdzie do uzyskania stanu równowagi
  • Dodatek selera wzbogaci dania z warzyw i soków, ponieważ seler dostarcza 40% zalecanej dziennej dawki witaminy K i 11% molibdenu – minerału śladowego, którego organizm używa do detoksykacji metali ciężkich. Seler jest również bogaty w przeciwutleniacze i flawanole
  • Apigenina to związek znajdujący się w selerze, który ma duży potencjał przeciwnowotworowy. Ten flawonoid ma silne właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, które hamują różne rodzaje nowotworów in vitro i in vivo poprzez wywołanie apoptozy i autofagii
  • Spożywanie selera zwiększa spożycie szczawianów. Nadmierne nagromadzenie szczawianów, choć samo w sobie nie jest szkodliwe, może wywołać rozwój kamieni nerkowych

Według dr. Mercoli

Popularność soku z selera jest często przypisywana Anthony'emu Williamowi, który uważa się za pomysłodawcę Global Celery Juice Movement. Ruch zyskał zarówno zainteresowanie mediów społecznościowych, jak i duże zainteresowanie tradycyjnych mediów, między innymi w The New York Times i LA Times.

Ekologiczny seler może być z łatwością uprawiany w domu przy zapewnieniu mu odpowiednich warunków wzrostu: temperatury, nawodnienia i dobrej gleby. Ważne jest, aby kupować seler ekologiczny, ponieważ jest to jedno z warzyw najbardziej zanieczyszczonych pozostałościami pestycydów.

Wybierz ekologiczny seler

Każdego roku Environmental Working Group (EWG), organizacja non-profit, której celem jest ochrona zdrowia i środowiska, publikuje przewodnik zawierający listę produktów najbardziej zanieczyszczonych pestycydami. Ten dokument nosi tytuł „The Dirty Dozen”; niestety seler zazwyczaj pojawia się na tej liście.

W 2012 roku zajmował na niej drugie miejsce i najprawdopodobniej zawierał wiele pestycydów, przy czym w przypadku 96% próbek uzyskano pozytywny wynik, a prawie w 90% wykryto więcej niż jeden pestycyd. Do 2019 r. seler spadł na pozycję 11 – został wyprzedzony przez truskawki, szpinak i jarmuż.

Przed przetestowaniem owoców i warzyw produkty zostały umyte i obrane, ponieważ konsumenci mogą w ten sposób postępować w domu. Przewodnik dla konsumentów, który EWG publikuje od 2004 r., klasyfikuje 47 owoców i warzyw pod kątem zanieczyszczeń na podstawie wyników testów ponad 40 900 próbek. Carla Burns, analityk badawczy EWG, skomentowała:

„Główną drogą narażenia na pestycydy w przypadku większości Amerykanów, którzy nie mieszkają ani nie pracują na farmach lub w ich pobliżu, jest ich dieta. Badania wykazały, że spożywanie owoców i warzyw wolnych od pestycydów jest korzystne dla zdrowia, a jest to szczególnie ważne dla kobiet w ciąży i dzieci”.

American Academy of Pediatrics podkreśla, że narażenie dzieci na pestycydy powinno być jak najbardziej ograniczone. Narażenie na pestycydy wiąże się ze słabym rozwojem umysłowym, zaburzeniami rozwojowymi i zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Dane sugerują również związek z fizycznymi wadami wrodzonymi, śmiercią płodu i zaburzeniami neurorozwojowymi.

EWG oceniła testy Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, które wykazały obecność 225 różnych pestycydów w owocach i warzywach. Dr Philip Landrigan jest dyrektorem Global Public Health Initiative w Boston College i jednym z autorów badania National Academy of Sciences z 1993 r. pt. „Pestycydy w diecie niemowląt i dzieci”.

Przytoczył konsekwencje narażenia na pestycydy i podkreślił, że w miarę możliwości należy podejmować kroki w celu obniżenia narażenia dzieci, jednocześnie oferując dietę pełną świeżych produktów.

Zagrożenia dla zdrowia związane z narażeniem na pestycydy występują również w wieku dorosłym. Sieć Pesticide Action Network informuje, że długotrwała toksyczność wywoływana przez małe dawki jest związana z chorobą Parkinsona, depresją, lękiem, astmą i niektórymi nowotworami.

Trendy w branży soków z selera: rosnące koszty

Michael Karsch jest prezesem nowojorskiej sieci barów sokowych Juice Press i monitoruje trendy w branży soków. W 2018 roku zauważył wzrost zainteresowania sokiem z selera i zdecydował się zaoferować 12-uncjowy, jednoskładnikowy napój za 7 dolarów. Karsch rozmawiał z The New York Times o niedoborze selera i swoim spojrzeniu na przyszłość:

„W ciągu kilku dni był to nasz trzeci najlepiej sprzedający się napój, co jest zadziwiające, jeśli chodzi o ofertę jednoskładnikową. Osobiście nie byłem pod wrażeniem selera. Zawiera tonę wody i tonę błonnika … Trzy miesiące temu nie mogliśmy zapewnić wystarczającej ilości soku z selera przez około 4 dni… Pięć lat temu podobny problem mieliśmy z ekologicznymi migdałami, a może 7 lat temu z jarmużem. Zwykle sytuacja się poprawia po jakimś czasie”.

Vandana Sheth, rzeczniczka Akademii Żywienia i Dietetyki, uważa, że trendy te są często napędzane przez media społecznościowe i mogą być kuszące, ponieważ wiele osób szuka szybkiego rozwiązania dla problemów ze zdrowiem.

Zauważyła, że przechodzenie między różnymi trendami żywieniowymi może być niebezpieczne, stwierdzając: „W mojej praktyce widzę znacznie więcej nieuporządkowanego sposobu odżywiania. To nie jest dobre w perspektywie długoterminowej”.

Sammy Duda, starszy wiceprezes Duda Farm Fresh Foods, jednego z największych producentów selera na świecie, rozmawiał z The New York Times o problemie podaży i popytu wynikającym z sytuacji, gdy celebrytki popierają określony rodzaj soku warzywnego. Z 10 pozycji wymienionych na stronie ich produktów, trzy z nich to seler pakowany, a jedna to seler świeży.

Na koszt wpływa nie tylko popyt wynikający z popularności soku, ale także pogoda. Według New York Times, ciepła, sucha jesień w Palm Beach na Florydzie, gdzie uprawia się część plonów, oraz mroźna i mokra zima na zachodnim wybrzeżu, gdzie znajdują się inne pola, wpłynęła na wzrost selera i zbiory.

Na plony na Farmie Duda wpłynęła również choroba przenoszona przez glebę, co łącznie zmniejszyło podaż w środowisku o większym niż normalnie popycie.

Fitozwiązki mają właściwości prozdrowotne

Chociaż zaczęto promować seler jako lek na wiele różnych schorzeń, dowody naukowe nie potwierdzają wszystkich zastosowań. Jedna filiżanka surowego selera dostarcza 40% zalecanej dziennej dawki witaminy K. Oprócz tego zawiera 11% zalecanej dziennej dawki molibdenu – minerału śladowego, którego organizm używa do detoksykacji metali ciężkich.

Niektóre z zagrożeń zatrucia metalami ciężkimi są związane z kadmem, rtęcią, arszenikiem i ołowiem. Długotrwała ekspozycja może skutkować uszkodzeniami neurologicznymi, nowotworami skóry, uszkodzeniem nerek i złamaniami kości.

Toksyczność zależy od kilku czynników, w tym drogi narażenia i czasu ekspozycji.

Seler zawiera również dość duże ilości kwasu foliowego, potasu i witaminy B2. Łodygi selera są doskonałym źródłem przeciwutleniaczy, fitosteroli, flawanoli i flawonów, z których wiele ma właściwości przeciwzapalne. Jednak jednym z najbardziej korzystnych związków występujących w selerze może być apigenina, wzbudzająca zainteresowanie ze względu na jej potencjał przeciwnowotworowy.

Apigenina to flawonoid występujący w wielu owocach i warzywach oraz niektórych chińskich ziołach leczniczych. Ma silne właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe i jest obecnie badana w leczeniu różnego rodzaju nowotworów. W badaniach in vitro i in vivo zaobserwowano, że apigenina promuje apoptozę i autofagię, a także stymuluje odpowiedź immunologiczną.

Apigenina została powiązana ze stymulowaniem wzrostu komórek nerwowych. Jedno badanie na zwierzętach wykazało poprawę zdolności uczenia się i pamięci po wstrzyknięciu lub przyjęciu apigeniny doustnie. Badania powiązały również apigeninę z kinazą białkową aktywowaną przez AMP (AMPK) w ludzkich komórkach skóry.

Wyniki sugerują, że „jednym z mechanizmów za pośrednictwem którego apigenina wywiera swoje działanie chemoprotekcyjne, może być aktywacja AMPK i indukcja autofagii w ludzkich keratynocytach”. W innym badaniu naukowcy przyjrzeli się właściwościom przeciwnowotworowym apigeniny pod kątem regulacji stresu oksydacyjnego i uszkodzeń DNA. Badacze stwierdzili:

„Jednym z najlepiej poznanych mechanizmów działania apigeniny jest jej zdolność do promowania zatrzymania cyklu komórkowego i indukcji apoptozy poprzez szlak związany z p53. Dalszą rolą apigeniny w chemoprewencji jest wywoływanie autofagii w kilku liniach ludzkich komórek nowotworowych”.

Duże ilości soku z selera mogą wpływać na czynność nerek

Chociaż seler nie jest bogaty w szczawiany, zawiera od 11 do 20 mg szczawianów na 3,5 uncji (100 g) warzywa. Szczawiany znajdują się w pokarmach roślinnych i zwierzęcych. Do bardziej skoncentrowanych źródeł należą: szpinak, migdały i buraki. Szczawiany są związane z tworzeniem się kamieni nerkowych i wchłanianiem wapnia.

Bakterie jelitowe odgrywają ważną rolę we wchłanianiu szczawianów. Połączenie żywności zawierającej szczawiany i niezawierającej szczawianów również wpłynie na to, ile rozpuszczalnych szczawianów zostanie wchłonięte z przewodu pokarmowego.

Kamienie nerkowe powstające ze szczawianu wapnia należą do najczęstszych rodzajów kamieni. Jednak to nie duże ilości wapnia powodują powstawanie kamieni, ale obecność szczawianów. Szczawiany to związki chroniące rośliny przed drapieżnikami. Kwas szczawiowy wiąże się z wapniem, dzięki czemu jest mniej biodostępny i nierozpuszczalny, co zwiększa ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych.

Szczawiany są rozkładane przez bakterie jelitowe, ale kiedy flora jelitowa nie jest zrównoważona, związki te dostają się do krwiobiegu i są magazynowane w nerkach. Podczas gdy 11 do 20 mg szczawianu w 100-gramowej porcji selera to ilość niewielka, wypijanie 16 uncji (450 ml) soku z selera każdego dnia może nie być obojętne dla organizmu.

Jedna szklanka soku z selera o pojemności 16 uncji (450 ml) wymaga użycia jednej dużej kiści selera, która często zawiera 10 łodyg i waży około 16 uncji (450 g) lub więcej. Taka ilość soku z selera dostarcza 90 mg szczawianów. W połączeniu z innymi produktami spożywczymi zawierającymi szczawiany i wapń, w tym czekoladą, jagodami, orzechami, roślinami strączkowymi i zbożami, może to zwiększać ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych.

Kojący napar z rumianku – przynosi podobne korzyści

Napary ziołowe są bogatym źródłem polifenoli i flawonoidów o właściwościach przeciwutleniających i przeciwzapalnych. Jednym z najbardziej kojących jest napar z rumianku z rodziny astrowatych, zawierającej dużą liczbę ziół, krzewów i drzew.

Oprócz tego, że jest stosowany w postaci naparu, rumianek może być używany w postaci olejku eterycznego z kwiatów i jest chwalony za wiele właściwości prozdrowotnych. Jednym z głównych składników kwiatu rumianku jest apigenina, występująca głównie w postaci glikozydu.

Osoby dorosłe mogą używać olejku rumiankowego do kąpieli lub inhalacji, kremu z rumiankiem na łuszczącą się skórę lub pić nalewkę rumiankową, aby złagodzić skurcze menstruacyjne i poprawić sen.