Niefarmakologiczne sposoby na zrównoważenie poziomu żeńskich hormonów

(FILM TYLKO W JĘZYKU ANGIELSKIM)
jak zrownowazyc poziom zenskich hormonow

W skrócie -

  • Nadal odradzam tradycyjną hormonalną terapię zastępczą (HTZ). Jeśli jesteś kobietą w średnim wieku wiedz, że istnieją bezpieczniejsze, naturalne sposoby łagodzenia objawów menopauzy i pomagające zrównoważyć poziom hormonów
  • Olejki eteryczne, takie jak olejek z szałwii muszkatołowej, geranium, lawendy, sosny i róży są silnymi, naturalnymi alternatywami pozwalającymi zrównoważyć poziom żeńskich hormonów, szczególnie w okresie menopauzy
  • Zmiany w diecie i stylu życia mogą mieć ogromny pozytywny wpływ na ogólny stan zdrowia, pomagając jednocześnie złagodzić wiele niepokojących objawów menopauzy

Według dr. Mercoli

Olejki eteryczne były używane od tysiącleci w leczeniu wielu problemów zdrowotnych. Biorąc pod uwagę ich moc, wszechstronność i skuteczność, nie jest zaskoczeniem, że mogą pomóc w zrównoważeniu poziomu hormonów. Wiele kobiet odniosło sukces w miejscowym stosowaniu olejków eterycznych w celu złagodzenia zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS), skurczów menstruacyjnych i innych objawów.

Niektórzy lubią rozpylać pachnące olejki eteryczne w powietrzu, podczas gdy inni łączą je z solą Epsom jako dodatek do kąpieli leczniczych. Ciągle pojawiają się dowody sugerujące, że stosowanie olejków eterycznych może odgrywać korzystną rolę w okresie menopauzy. Jest to z pewnością temat istotny i wart rozważenia dla wielu moich czytelniczek.

Menopauzalna i hormonalna terapia zastępcza

Chociaż menopauza może być postrzegana jako okres życia, jest ona medycznie definiowana jako ustanie miesiączkowania u kobiety przez okres 12 miesięcy. Menopauza sygnalizuje, że jajniki wytwarzają mniej estrogenu i znika możliwość zajścia w ciążę. Chociaż w przypadku niektórych kobiet menopauza może pojawić się wcześniej lub późnej, typowy wiek rozpoczęcia menopauzy wynosi od 45 do 55 lat.

Przeciętny wiek to 51 lat, ale większość kobiet doświadcza tej „zmiany” w wieku podobnym co ich matki. Wcześniej kobiety przechodzące menopauzę miały ograniczone możliwości radzenia sobie z szeroką gamą towarzyszących jej objawów. Jedna z podstawowych metod leczenia – hormonalna terapia zastępcza (HTZ) – została powiązana z niektórymi postaciami nowotworów.

Women's Health Initiative (WHI) – przełomowe badanie obejmujące 160 000 kobiet po menopauzie – wykazało, że terapia hormonalna z użyciem estrogenu i progestyny może nie być odpowiednia dla wszystkich kobiet. W rzeczywistości, u kobiet, które nie przeszły histerektomii, HTZ dramatycznie zwiększyło ryzyko raka piersi, demencji i udarów.

Oznaki i objawy menopauzy

Jeśli jesteś już w wieku menopauzalnym, prawdopodobnie doświadczyłaś już wiele typowych objawów, które towarzyszą menopauzie. Należy pamiętać, że niektóre z poniższych problemów mogą również pojawić się w okresie okołomenopauzalnym – fazie przejściowej prowadzącej do menopauzy, która może trwać nawet od 8 do 10 lat.

Utrata masy kostnej i łamliwe kości

Wpływ na libido, spadek zainteresowania seksem

Zaburzenia snu, w tym bezsenność

Zmiany w wyglądzie włosów, w tym tekstury lub grubości; zwiększone owłosienie ciała lub twarzy

Zmiany nastroju, w tym lęk, depresja i drażliwość

Suchość pochwy i ból podczas stosunku

Uderzenia gorąca

Utrata masy mięśniowej

Zmiana głosu

Nieregularne miesiączki w okresie okołomenopauzalnym

Nocne poty

Przyrost masy ciała, szczególnie w okolicy talii

Oprócz HTZ lekarze często proponują terapie lub leki ukierunkowane na określone objawy, które pojawiają się przed i podczas menopauzy. Zamiast próbować leczyć zbiór pojedynczych objawów, zalecam opracowanie planu leczenia, który dotyczy menopauzy jako całości – a nie indywidualnego leczenia poszczególnych objawów np. utraty masy kostnej, uderzeń gorąca itp.

Na szczęście, chociaż powiedziano mi, że objawy menopauzy mogą być irytujące, przy odpowiednim leczeniu generalnie nie powinny one obniżać ogólnej jakości życia. To powiedziawszy, niektóre kobiety mogą odczuwać przerażająco osłabiające objawy przed menopauzą i w jej trakcie. Jeśli należysz do tej grupy, skonsultuj się z lekarzem przed podjęciem jakiejkolwiek formy leczenia, zwłaszcza przed eksperymentowaniem z alternatywnymi środkami.

Konwencjonalne leczenie a olejki eteryczne

Jeśli należysz do rosnącej grupy kobiet, które czują się nieswojo na myśl o stosowaniu konwencjonalnej HTZ w leczeniu objawów menopauzy lub okołomenopauzalnych, szczególnie biorąc pod uwagę wyniki badania WHI, możesz rozważyć zastosowanie olejków eterycznych. Chociaż potrzeba więcej badań, aby potwierdzić ich skuteczność, olejki eteryczne mogą być przydatne w radzeniu sobie z niektórymi objawami związanymi z menopauzą.

Oczywiście ciało każdej kobiety jest wyjątkowe i inaczej zareaguje na każdą kurację, w tym na olejki. Aby uzyskać optymalne wyniki, zalecam współpracę z lekarzem i specjalistą medycyny holistycznej w celu znalezienia odpowiednich środków i zindywidualizowania terapii. Przy odpowiednim nadzorze lekarskim olejki eteryczne mogą być brakującym składnikiem, którego potrzebuje Twój organizm.

Olejki eteryczne zapewniają „to, co najlepsze z obu światów”, pomagając złagodzić niektóre lub wszystkie dokuczliwe objawy menopauzy, dzięki czemu można uniknąć potencjalnie szkodliwych, konwencjonalnych metod leczenia. Ryzyko niekorzystnych działań niepożądanych jest znacznie zmniejszone w przypadku stosowania naturalnych substancji, takich jak olejki eteryczne.

Uważa się, że olejki eteryczne mają pozytywny wpływ na objawy menopauzy

Poniżej znajdują się niektóre z olejków eterycznych, które uważa się za mające właściwości łagodzące objawy menopauzy5,6, 7,8. Na początku radzę zacząć od małej dawki pojedynczego olejku i ostrożnie przejść do wyższych dawek i dodatkowych olejków. Najlepiej byłoby współpracować z wykwalifikowanym lekarzem lub specjalistą od olejków eterycznych, który ma doświadczenie w równoważeniu poziomu hormonów.

Szałwia muszkatołowa — znana z łagodzenia bólu PMS, uderzeń gorąca, stresu i poprawy równowagi hormonalnej.

Geranium — wykazano, że pomaga zrównoważyć poziom hormonów i poprawić nastrój, a także sprzyja regularności cyklu miesiączkowego w okresie okołomenopauzalnym; uważa się również, że ma działanie przeciwlękowe i przeciwdepresyjne.

Lawenda — od dawna znana z promowania relaksu i snu; obecnie uważa się, że pomaga w równoważeniu poziomu hormonów, łagodzeniu skurczów, stresu i bólów głowy, kołatania serca i uderzeń gorąca związanych z menopauzą.

Sosna — uważa się, że pomaga zmniejszyć utratę masy kostnej i chroni przed osteoporozą.

Róża — proponowana jako środek wzmacniający macicę, który może poprawić nastrój i zmniejszyć uderzenia gorąca.

Niepokalanek pospolity — znany również jako pieprz mnicha; od dawna uważa się, że pomaga w przypadku nieregularnych miesiączek i wahań nastroju.

Można używać tych olejków rozpylając je w powietrzu, co pozwala zdać sobie sprawę z ich wielu zalet bez potencjalnego ryzyka związanego z bezpieczeństwem stosowania, zarówno miejscowo, jak i wewnętrznie. Dyfuzory olejków eterycznych są powszechnie dostępne w Internecie lub w lokalnym sklepie ze zdrową żywnością.

Wiele kobiet uważa, że korzystne jest dodawanie olejków eterycznych do masażu, które mogą być dostosowane do potrzeb organizmu podczas cyklu miesiączkowego. Używając ich do masażu, najlepiej rozcieńczyć olejki eteryczne w oleju nośnikowym, takim jak olej kokosowy lub olej jojoba.

Chociaż olejek z mięty pieprzowej nie jest szczególnie zalecany w okresie menopauzy, wykazano, że ma pozytywny wpływ na bóle głowy. Jeśli cierpisz na bóle głowy podczas cyklu miesięcznego, możesz nałożyć olejek miętowy bezpośrednio na czoło ręcznie lub za pomocą aplikatora w kulce.

Mieszanki olejków eterycznych, które pomagają złagodzić PMS

Oto kilka przepisów na mieszanki olejków eterycznych, które mają na celu promowanie dobrego samopoczucia podczas cyklu miesiączkowego. Można dodać je do kąpieli lub do masażu.

Mieszanka do kąpieli łagodząca PMS — wymieszaj 5 kropli olejku z szałwii muszkatołowej, 2 do 3 kropli olejku z rumianku, 2 krople olejku z geranium, 2 do 3 kropli olejku z lawendy i 1 łyżkę olejku jojoba z garścią soli Epsom i dodaj tak przygotowaną mieszankę do ciepłej wody do kąpieli. Spróbuj spędzić co najmniej 45 minut w kąpieli, aby uzyskać dobre rezultaty.

Mieszanka równoważąca poziom hormonów podczas PMS — wymieszaj 2 krople olejku z szałwii muszkatołowej, 1 kroplę olejku z geranium i 1 kroplę olejku ylang-ylang.

Mieszanka do masażu menstruacyjnego — zmieszaj 5 kropli olejku z lawendy, 5 kropli olejku cyprysowego, 10 kropli olejku z mięty pieprzowej i 10 kropli olejku z gałki muszkatołowej z 30 ml olejku nośnikowego, takiego jak olej kokosowy lub jojoba. Codziennie stosuj tę mieszankę wmasowując ją w cały brzuch lub dolną część pleców, zarówno przed, jak i w trakcie miesiączki lub dodaj ją do kąpieli.

Można również połączyć 3 krople olejku z szałwii muszkatołowej, 3 krople olejku z jałowca i 3 krople olejku rumiankowego z 30 ml oleju nośnikowego. Delikatnie wmasuj tę mieszankę w okolice brzucha zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Inne sposoby na naturalną poprawę stanu zdrowia i równowagę hormonalną

Niezależnie od tego, czy zdajesz sobie z tego sprawę, czy nie, Twoje wybory dotyczące stylu życia mają ogromny wpływ na ogólny stan zdrowia i witalność. To, co jesz, ilość ćwiczeń i jakość snu będą miały pozytywny lub negatywny wpływ na poziom hormonów. Oprócz stosowania olejków eterycznych kobiety, które chcą uniknąć HTZ, mogą również rozważyć następujące zmiany w stylu życia:

Zastosuj techniki radzenia sobie ze stresem, takie jak kontrolowany oddech, medytacja, modlitwa i joga.

Unikaj przetworzonej żywności, która często zawiera chemikalia i toksyczne dodatki, które mogą zakłócać zdolność organizmu do regulacji hormonów.

Stosuj zdrową, zbilansowaną dietę złożoną z pełnowartościowej żywności, w tym z ekologicznych warzyw i owoców, nabiału i mięsa pochodzącego od zwierząt karmionych trawą oraz wysokiej jakości zdrowych tłuszczów.

Ćwicz regularnie i upewnij się, że Twój program obejmuje różnorodne zajęcia, takie jak trening mięśni posturalnych, kardio o wysokiej intensywności, trening Peak Fitness, rozciąganie i trening siłowy; Unikaj długich okresów siedzenia, pozostań wyprostowany i aktywny w ciągu dnia tak bardzo, jak to możliwe.

Ogranicz spożycie kofeiny i cukru.

Utrzymuj zdrową wagę.

Rzuć palenie.

Zmniejsz spożycie przetworzonych olejów roślinnych, z których niektóre są wytwarzane metodami inżynierii genetycznej. Zrównoważ spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6.

Śpij zgodnie z potrzebami snu związanymi z wiekiem.

Jak wspomniano powyżej, codziennie należy spożywać dużo wysokiej jakości nieprzetworzonych tłuszczów. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w mojej najnowszej książce pt. „Fat for Fuel”. Chciałbym również podkreślić, jak ważna jest optymalizacja poziomu witaminy D.

Kwasy tłuszczowe omega-3 są niezbędne dla zdrowia kobiet

Jak wspomniano powyżej, kwasy tłuszczowe omega-3 stanowią ważny element równania, ponieważ pozwalają w naturalny sposób zrównoważyć poziom hormonów. Badanie opublikowane w Obstetrical & Gynecological Survey podkreśla znaczenie kwasów tłuszczowych omega-3 dla zdrowia kobiet. Niektóre z potencjalnych korzyści ze spożywania omega-3 cytowanych przez badaczy obejmują:

  • Ułatwienie szansy zajścia w ciążę u niepłodnych kobiet;
  • Obniżenie ryzyka przedwczesnego porodu;
  • Zwiększenie długości ciąży i wagi urodzeniowej dziecka;
  • Wspieranie rozwój mózgu dziecka;
  • Stabilizację poziomu trójglicerydów, który często wzrasta podczas terapii hormonalnej.

Ponadto autorzy badania zauważyli, że:

„Istnieją również dowody na to, że suplementacja kwasów tłuszczowych omega-3 może pomóc w zapobieganiu stanowi przedrzucawkowemu, depresji poporodowej, problemom menopauzalnym, osteoporozie pomenopauzalnej i rakowi piersi”.

Często mówiłem o tym, jak ważny jest wybór wysokiej jakości, zwierzęcego źródła kwasów tłuszczowych omega-3, takich jak anchois, sardynki czy dziki łosoś alaskański. Jeśli nie przepadasz za tymi produktami, możesz rozważyć zastosowanie wysokiej jakości suplementu oleju rybnego lub oleju z kryla, który zdecydowanie polecam.

Zalety bioidentycznych hormonów

Nie należy jednoznacznie stwierdzać, że hormonalna terapia zastępcza zawsze jest zła, ponieważ wiele kobiet odczuwa ulgę w objawach menopauzy i okołomenopauzy dzięki bioidentycznym hormonom. Ponieważ hormony bioidentyczne są łatwo dostępne (wymagana jest recepta lekarza), zalecam unikanie wszystkich estrogenów syntetycznych i zwierzęcych jako substytutów hormonalnych.

W bioidentycznej HTZ powszechnie stosuje się trzy rodzaje estrogenów: estradiol, estriol i estron. Powszechnie przepisywany preparat znany jako Tri-est zawiera 80% estriolu oraz po 10% estradiolu i estronu. Estriol jest uważany za najbezpieczniejszy z trzech i jest najczęściej przepisywany. Jest używany bezpiecznie od dziesięcioleci i uważam, że jest szczególnie przydatny dla kobiet, które przeszły histerektomię.

Polecam również stosowanie naturalnego progesteronu zamiast syntetycznych progestyn. Istnieją powody, by sądzić, że syntetyczne progestyny są odpowiedzialne za wiele, jeśli nie większość, szkodliwych skutków ubocznych terapii hormonalnej.

Naturalny progesteron jest wytwarzany z substancji zwanej diosgeniną, która jest powszechnie pozyskiwana z pochrzynu lub soi. Chociaż może być ekstrahowany z soi, jest to wysoko oczyszczony hormon, który nie zawiera absolutnie żadnych pozostałości problematycznych substancji sojowych. Niezależnie od tego, czy wybierzesz olejki eteryczne, zmianę diety i stylu życia, czy naturalne hormony - lub połączenie wszystkich trzech sposobów - mam nadzieję, że pomoże Ci to złagodzić objawy menopauzy.

+ Źródła i odniesienia