Wskazówki pozwalające pozbyć się brzydkiego zapachu stóp

tenisówki

W skrócie -

  • Bromodoza, medyczne określenie śmierdzących stóp, jest źródłem brzydkiego zapachu butów. Zapach przenosi się ze stóp na buty, a jego intensywność narasta z czasem
  • Bez skarpet bakterie mogą się namnażać i zwiększać problem nieprzyjemnego zapachu stóp i butów
  • Można użyć alkoholu, olejku z drzewa herbacianego, gazet, a nawet opakowań z żelem krzemionkowym, aby zmniejszyć wilgoć, ilość bakterii, a tym samym nieprzyjemny zapach

Według dr. Mercoli

Kiedy słońce zacznie nagrzewać chodnik, a temperatura zacznie rosnąć, możesz ulec pokusie, aby założyć buty bez skarpet. To daje poczucie wolności i przywołuje wspomnienia z dzieciństwa.

Niestety, jeśli szczególnie nie dbasz o te buty, może to zwiększać rozwój bakterii i intensywność nieprzyjemnego zapachu.

Jak możesz cieszyć się chodzeniem bez skarpet, nie przyczyniając się do zanieczyszczenia powietrza w domu?

Od czego zależy zapach stóp?

Buty zaczynają śmierdzieć ze względu na brzydki zapach stóp. Jednym z kroków do utrzymania przyjemnego zapachu butów jest zmniejszenie nieprzyjemnego zapachu stóp. Termin medyczny określający śmierdzące stopy to bromodoza i może dotknąć każdego.

Przyczyną zapachu jest pot wydzielany z gruczołów potowych na stopach. Zadaniem tych gruczołów jest nawilżenie stóp, zwiększenie elastyczności skóry i pomoc w regulacji temperatury. Kiedy jest gorąco lub ćwiczysz, stopy pocą się jeszcze bardziej niż zwykle.

W przeciwieństwie do innych gruczołów potowych na ciele, gruczoły potowe w stopach wydzielają pot przez cały czas, a nie tylko w odpowiedzi na ciepło lub wysiłek fizyczny.

Zapach pojawia się, gdy pot jest rozkładany przez bakterie i grzyby żyjące na skórze stóp. Rozkład potu powoduje powstawanie wyczuwalnego serowego zapachu. Ten zapach może stać się jeszcze bardziej intensywny, gdy bakterie i pot nagromadzą się w butach.

Skarpetki zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnego zapachu

Używanie skarpet zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu, ponieważ skarpetki pochłaniają pot i bakterie, chroniąc buty. Gdy stopy przez cały dzień są w butach, bakterie, pot i brud są przenoszone na wkładki i materiał butów.

Częsta zmiana skarpetek pozwala zmniejszyć gromadzenie się bakterii i rozkładanie się potu, który wypełnia wnętrze butów.

Skarpetki zmniejszają tarcie między stopami a butami, zmniejszając powstawanie modzeli na stopach. Skarpetki chronią również stopy przed wysuszeniem i pęknięciami, które zwiększają ryzyko infekcji. Skarpetki ochronią stopy również przed infekcjami grzybiczymi.

Nagromadzenie wilgoci może prowadzić do rozwoju pleśni w butach. Spowoduje to znacznie szybsze zniszczenie butów.

Istnieją jednak sposoby na zmniejszenie zapachu wydzielającego się z butów, bez konieczności zakładania skarpet czy rajstop.

Zapach stopy sportowca

Termin medyczny określający stopę sportowca to grzybica stóp. Powstaje w wyniku infekcji grzybiczej, najczęściej między palcami. Objawy mogą się różnić w zależności od osoby.

Mogą wystąpić wszystkie możliwe objawy, w tym silny dyskomfort lub tylko niektóre objawy. Grzyb zwykle rośnie w ciepłym, wilgotnym i ciemnym otoczeniu. Objawy mogą obejmować:

Pęknięcie skóry i krwawienie

Łuszczącą się skórę

Zaczerwienienie skóry

Swędzenie

Odparzenia

Uszkodzenie skóry

Nieprzyjemny zapach stóp

Pęcherze

Stopa sportowca jest czasami związana z grzybicą paznokci. Jeśli masz cukrzycę, infekcja może się rozprzestrzenić lub może rozwinąć się poważna wtórna infekcja. Jeśli wystąpi silne zaczerwienienie, ból, obrzęk lub pojawi się ropa, należy zgłosić się do lekarza.

Chociaż grzybica to stan ogólnie nieszkodliwy, może również powodować powstawanie nieprzyjemnego zapachu, który wyraźnie różni się od zapachu śmierdzących stóp.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji butów zmniejszające nieprzyjemny zapach

Jeśli musisz lub chcesz chodzić bez skarpetek, istnieje kilka sposobów, które pomogą zmniejszyć ilość zapachu wytwarzanego przez buty w miesiącach letnich.

Pamiętaj, że zapach pochodzi od bakterii i potu przenoszonego ze stóp na buty. Każda z tych wskazówek pomoże ograniczyć rozwój bakterii lub sprawi, że buty staną się wrogim środowiskiem dla rozwoju bakterii i grzybów.

1. Umyj i wysusz stopy — To proste. Im czystsze i bardziej suche są stopy i buty, tym bardziej prawdopodobne jest, że nie będą wydzielały brzydkiego zapachu. Należy myć stopy wodą i mydłem przynajmniej raz dziennie.

Należy również upewnić się, że stopy zostały dokładnie wysuszone przed założeniem butów. Chociaż stopy nadal będą wydzielać pot, wysuszenie ich daje większą szansę na utrzymanie odpowiedniego zapachu.

2. Zabij bakterie — Można zabić wiele bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach stóp za pomocą białego octu lub roztworu nadtlenku wodoru i wody. Wystarczy umieścić wybrany płyn w butelce z rozpylaczem i spryskać podeszwy stóp po każdym prysznicu.

Przed chodzeniem lub założeniem butów należy pozwolić skórze wyschnąć na powietrzu przez kilka minut. Dodaj 1 łyżeczkę 3% nadtlenku do 8 uncji wody. Ocet można użyć bezpośrednio z butelki.

3. Olej kokosowy — Olej kokosowy ma naturalne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Po kąpieli można spryskać stopy białym octem lub roztworem nadtlenku wodoru, a następnie natrzeć je olejem kokosowym. Olejek pomaga zabić bakterie i zmiękcza skórę.

4. Unikaj ciemności — Bakterie i grzyby uwielbiają ciemne, wilgotne środowiska. Po zdjęciu butów trzymaj je z dala od toreb sportowych, ciemnych pudełek na buty i ciemnych szaf. Użyj półki na buty, aby utrzymać buty w odpowiedniej pozycji i zapewnić im cyrkulację powietrza.

5. Opakowania z żelem krzemionkowym — To są małe saszetki z koralikami, które można znaleźć w każdym nowym pudełku butów i opakowaniach witamin. Możesz je również kupić. Są używane do wchłaniania wilgoci, także z już noszonych butów.

Do każdego buta należy włożyć kilka małych opakowań żelu krzemionkowego i umieścić je w zamkniętej torbie. Jeśli zostawisz buty z opakowaniami krzemionki na otwartym powietrzu, nie będą one tak skuteczne, ponieważ będą pochłaniać wilgoć nie tylko z wnętrza butów, ale i z powietrza.

Włożenie butów do torby sprawi, że opakowania z krzemionką pochłoną tylko wilgoć z butów. Zachowaj ostrożność lub unikaj tego, jeśli trzymasz buty w pobliżu zwierząt domowych lub małych dzieci.

6. Olejek z drzewa herbacianego — Chociaż nie ma dobrze zaprojektowanych badań naukowych wykazujących skuteczność olejku w zmniejszaniu nieprzyjemnego zapachu stóp, olejek z drzewa herbacianego jest skuteczny w walce ze stopą sportowca i innymi infekcjami grzybiczymi.

Olejek z drzewa herbacianego może lekko podrażniać skórę i nie był testowany na dzieciach ani kobietach w ciąży. Jeśli chcesz wypróbować olejek z drzewa herbacianego, używaj go oszczędnie i co jakiś czas, aby zmniejszyć ryzyko podrażnienia.

7. Gazety — Utrzymywanie suchych butów to ważny sposób na ograniczenie rozwoju bakterii i grzybów. Po umyciu butów, po szczególnie gorącym dniu lub treningu można wypchać buty gazetami. Należy zmieniać gazety co cztery godziny, aż buty wyschną.

8. Światło słoneczne — Światło słoneczne i świeże powietrze to naturalne sposoby na wysuszenie butów i pozbycie się nieprzyjemnych zapachów. Należy zawiesić buty sportowe za język, aby ułatwić cyrkulację powietrza. Pozostaw buty na słońcu, ale obserwuj pogodę i schowaj je do środka, zanim zacznie padać.

9. Alkohol — Bakterie są wrażliwe na alkohol. Można użyć alkoholu izopropylowego smarując nim wnętrze buta. Alkohol izopropylowy ma moc od 70 do 99% - wszystkie stężenia będą odpowiednie do tego celu. Pamiętaj, aby unikać umieszczania alkoholu na zewnętrznej stronie butów, ponieważ może on zniszczyć powierzchnię buta. Pozostaw but w miejscu, w którym będzie miał dużą cyrkulację powietrza. Można to robić nawet raz w tygodniu, aby ograniczyć do minimum rozwój bakterii w butach.

10. Często zmieniaj buty — Częsta zmiana butów pozwala dokładne wyschnąć nieużywanej parze, co ogranicza rozwój bakterii. Jeśli preferujesz buty sportowe, trzymaj w szafie dwie lub trzy pary, aby móc je często zmieniać.

11. Używaj wkładek zawierających węgiel drzewny — Wkładki pochłaniają sporo potu i bakterii ze stóp. Okresowa wymiana wkładek może zmniejszyć ilość bakterii w butach. Jeśli kontrola zapachu jest poważnym problemem, nawet przy zastosowaniu wymienionych środków, warto pomyśleć o wymianie zwykłych wkładek na wkładki z aktywowanym węglem, które zapewniają lepszą kontrolę zapachu. Mogą one jednak podrażniać skórę, dlatego wskazane jest noszenie skarpet.

12. Sól — Bakterie do wzrostu potrzebują wilgoci. Sól będzie wyciągać wodę z komórek bakterii, powodując ich śmierć. Sól zaburza również aktywność enzymatyczną bakterii i osłabia strukturę molekularną komórek. Należy używać soli koszernej lub morskiej, ponieważ zwykła sól kuchenna ma drobniejsze ziarna, które trudniej usunąć z butów. Równomiernie rozprowadź 1 łyżkę gruboziarnistej soli na wkładkach butów i pozostaw je na 12 do 24 godzin, zanim usuniesz sól z butów.

13. Proszek, soda, skrobia lub ściółka — Innym sposobem na wysuszenie wnętrza butów jest włożenie do nich mieszaniny równych części proszku do pieczenia, sody oczyszczonej i skrobi kukurydzianej w filtrze do kawy. Filtr wypełniony mieszanką należy pozostawić w butach na całą noc. Żwirek dla kota to kolejny materiał przeznaczony do wchłaniania płynów. Umieść 2 do 3 łyżek żwirku dla kota w filtrze do kawy, zamknij go zszywkami i włóż do butów na noc.

Zapomnij o następujących rozwiązaniach

Chociaż jest kilka sposobów, które możesz wykorzystać, aby zmniejszyć nieprzyjemny zapach stóp i butów, są też rzeczy, których nie powinieneś robić.

1. Maskowanie zapachu perfumami — Nie polegaj na perfumach. Będą tylko czasowo maskować zapach. Perfumy i spocone stopy nie są dobrym połączeniem!

2. Antyperspiranty do stóp — Antyperspiranty zapobiegają poceniu się stóp – to zupełnie nienaturalna opcja. Możesz ulec pokusie, aby po prostu użyć sprayu, aby zmniejszyć nieprzyjemny zapach stóp, ale w ten sposób zwiększasz ekspozycję na szkodliwe związki chemiczne i zaburzasz sposób, w jaki organizm nawilża skórę stóp.

3. Zamrażanie — Chociaż w krótkim okresie może to zmniejszyć zapach butów, zamrażanie nie zabija bakterii wywołujących nieprzyjemny zapach, które namnażają się w butach. Jeśli zdecydujesz się zamrozić buty, włóż je do zamykanej torby, a następnie do zamrażarki na kilka godzin. Jednak po wyjęciu butów z zamrażarki przywrócenie wzrostu bakterii może zająć tylko dzień lub dwa, niezależnie od tego, czy buty są noszone, czy nie. Więc korzystając tego sposobu należy założyć buty natychmiast, zanim powróci zapach.

Kiedy wszystko inne zawiedzie

Kiedy żaden ze sposobów nie jest w stanie zredukować smrodu unoszącego się z butów, czas wrócić do noszenia skarpet. Jeśli lubisz być bez skarpet lub nie chcesz, aby skarpetki wystawały z butów, wypróbuj skarpetki z niskim stanem. Zwykle znajdują się poniżej poziomu butów sportowych i w ogóle ich nie widać.

Kobiety mają możliwość noszenia rajstop lub stopek w butach wyjściowych, które również pochłaniają pot i bakterie, ale nie widać ich w butach wyjściowych. Skarpetki mogą nie być Twoim ulubionym elementem garderoby, ale chronią stopy przed wysuszeniem i pękaniem lub powstawaniem odcisków w wyniku ocierania się o buty.