Według dr. Mercoli
Kwiaty zajmują szczególne miejsce w sercach ogrodników, ponieważ wnoszą do pomieszczeń mieszkalnych bogactwo kolorów, wzorów i zapachów. Kilka gatunków kwiatów jest nie tylko atrakcyjnych wizualnie, ale ma również wartość kulinarną.
Zupy, zapiekanki, sałatki, pieczenie, desery, galaretki i zimne napoje – wszystkie te dania zyskują dodatkowy urok dzięki dodatkowi subtelnie aromatyzowanych płatków kwiatów.
Do jadalnych kwiatów należą zarówno dobrze znane gatunki, takie jak szczypiorek i musztarda, jak i egzotyczne kwiaty, które kiedyś uważano wyłącznie za ozdobne.
Prawie zawsze zaleca się przycinanie białej podstawy płatków kwiatów, ponieważ mogą mieć gorzki smak, ale w przypadku fiołka trójbarwnego i wiciokrzewu można spożywać zarówno kwiaty jak i koniczynę. Kwiaty mieczyków, smakujące trochę jak sałata, można dodawać do sałatek. Hibiskus przywodzi na myśl żurawinę o cytrynowym posmaku i jest dobrym dodatkiem do sałatek lub herbaty.
Na przykład tulipany, róże i dalie, oprócz tego, że są lubiane przez pszczoły robiące miód, po raz kolejny zyskują popularność w kuchni, co okresowo zdarzało się w ciągu ostatnich 100 lat oraz miało miejsce w starożytnych kulturach: rzymskiej, bliskowschodniej i chińskiej.
Róże są tradycyjnymi kwiatami ozdobnymi, ale Rzymianie używali ich jako składnik kremowego purée, często z owocami i warzywami. Nagietków (Calendula officinalis L.) używano jako dodatku do słodkich omletów, a także do sałatek i serów.
Barwienie żywności na lawendowy odcień za pomocą pierwiosnków było popularne w Europie w okresie renesansu. Korzenie piwonii były w XIV wieku zarezerwowane wyłącznie dla królów, a płatki goździka w XVII wieku służyły jako sekretny składnik francuskiego likieru Chartreuse. Według epikurejczyków:
„Za panowania królowej Wiktorii obchodzono Dzień Pierwiosnka. Fantazyjny przepis na bajkowe kubki wymagał wymieszania płatków kwiatów z podłużnymi biszkoptami, 3 litrami śmietany, szesnastoma jajkami i odrobiną wody różanej, które były zapiekane z dodatkiem masła i cukru”.
Kwiaty i ich zastosowanie w kuchni
Kwiaty tradycyjnie są używane jako ozdoba lub jako esencja smakowa na wierzchu serów, ale mogą być również dodatkiem do wielu delikatnych potraw – od zupy po sałatki. Najlepiej zbierać je w ciągu chłodniejszych porannych godzin. Do kwiatów używanych w kuchni należą:
Nagietki — mogą mieć ostry, gorzki, cierpki lub pieprzny smak, czasem przypominający szafran.
Płatki, w kolorze od żółtego do pomarańczowego, są jedyną częścią jadalną. Można je stosować jako dodatek do zup, sałatek, masła ziołowego i wielu innych potraw. |
Koniczyna (trifolium) — ma słodki, anyżowy smak. Najlepiej używać świeżo zebranych części rośliny, bez śladów brązowienia.
Według medycyny tradycyjnej, herbata z kwiatu koniczyny poprawia wzrost paznokci, łagodzi dnę moczanową i reumatyzm.
Rdzenni Amerykanie używali całych roślin koniczyny jako dodatek do sałatek i herbaty w celu łagodzenia przeziębienia i kaszlu. |
Bratek — jego płatki nadają potrawom lekko słodkiego, trawiastego smaku. Cała roślina może być dodawana do sałatek owocowych, deserów, zup i surówek. |
Wieczornik damski — ma białe, lawendowe i fioletowe kwiaty.
Przypominając floks, bardzo szybko rośnie i się rozprzestrzenia, dlatego uważa się ją za inwazyjną.
Nadaje sałatce nieco gorzkiego smaku podobnego do gorczycy, rzodkiewki, kapusty i brokułów. |
Marchew zwyczajna (dzika marchew) — ma smak podobny do marchwi, bo to jej przodek.
Spłaszczone grona maleńkich białych kwiatów świetnie pasują do zup.
Uwaga: marchew zwyczajna ma owłosioną łodygę; podobne rośliny o gładkich łodygach to cykuta – jedna z najbardziej trujących roślin w USA |
Begonia — liście, kwiaty i łodygi nadają potrawom kwaśno-cytrusowy smak.
Łodygi mogą nawet zastępować rabarbar.
Ze względu na obecność kwasu szczawiowego roślina nie jest zalecana do spożycia osobom z dną moczanową, chorobami zapalnymi lub kamieniami nerkowymi. |
Liliowiec (lilia dzienna) — mają zróżnicowany, lekko słodki smak podobny do słodkiej sałaty, melona lub szparagów albo cukinii.
Świetnie sprawdzają się jako dodatek do deserów czy wiosennych sałatek.
Pędy mogą służyć jako substytut szparagów. Uwaga: lilie dzienne mogą działać jako środek przeczyszczający. |
Wiciokrzew — kwiaty mają słodki, miodowy smak, dzięki czemu mogą być dodatkiem do różnych potraw. Nie należy jeść liści, ponieważ są toksyczne! |
Chaber bławatek — to intensywnie niebieskie kwiaty o słodkim, przypominającym goździki smaku.
Zwykle są używane jako dekoracja, a także jako barwnik spożywczy. |
Chryzantemy — występują w odcieniach bieli, żółci, pomarańczy i czerwieni. Maja lekko ostry posmak, podobny do kalafiora.
Po blanszowaniu (zalaniu wrzątkiem na kilka sekund) można dodać je do sałatki, frytek lub octu w celu nadania mu aromatu. |
Goździki — są zaskakująco słodkie i dobrze sprawdzają się jako dodatek do deserów lub jako pachnąca ozdoba.
Smak może przywodzić na myśl gałkę muszkatołową. |
Malwa różowa (inaczej prawoślaz wysoki) — jest dobrze znana ze swoich intensywnie kolorowych kwiatów – od różowych po ciemnofioletowe. Te kwiaty można dodawać do sałatek lub zaparzać jak herbatę, dzięki czemu otrzymuje się orzeźwiający napój. |
Badania nad właściwościami odżywczymi kwiatów
Nowe informacje dotyczące składu i wartości odżywczej jadalnych kwiatów stanowią wystarczającą podstawę do uwzględnienia ich w przepisach kulinarnych.
W jednym z badań przebadano 12 gatunków kwiatów. Wykryto przeciwutleniacze, fenole i flawonoidy, minerały (w chryzantemie, malwie różowej i fiołku), a także dużą zawartość potasu.
Badanie przeprowadzone na Polytechnic Institute of Braganca w Portugalii dotyczyło odżywczych aspektów kwiatów. Naukowcy używali naparów i płatków róż, chabrów, nagietka i dalii, znanych już w świecie nauki jako rośliny bogate w karotenoidy.
Nagietki zawierały wysokie stężenia tłuszczów wielonienasyconych, takich jak kwas linolenowy i alfa-tokoferol (witamina E). Najwięcej białka i kwasów organicznych zawierały płatki róż, a najmniejszy udział tłuszczów nasyconych miały chabry, które obejmują około 450 podgatunków roślin jednorocznych, dwuletnich i bylin.
Według National Gardening Association róże, zwłaszcza owoce róży, są bogate w witaminę C, podobnie jak nagietki i nasturcja. Kwiaty mniszka lekarskiego zawierają zarówno witaminę C, jak i A.
Kwiaty, które znamy jako warzywa
Karczochy, brokuły i kalafior to tak naprawdę kwiaty. Oczywiście karczochy bardzo przypominają kwiat dzięki zielonym płatkom. Są popularnym składnikiem sałatek i zup. Pierwiosnek możne być gotowany jak warzywo, a pąki kwiatowe można marynować.
Różyczki brokuły i kalafiora to grona ciasno zgrupowanych pąków, które mogą być spożywane zarówno ugotowane, jak i surowe. Gdyby zostały pozostawione dłużej w ogrodzie, pąki otworzyłyby się ujawniając drobne kwiaty o lekko korzennym smaku, stanowiące zaskakujący i smaczny dodatek do sałatek.
Jasnożółte kwiaty dyni rosną na końcach pędów w luźno skręconych zawijasach. Rukola, którą znamy jako zielone warzywo liściaste, ma małe białe kwiaty, które dobrze sprawdzają się jako dodatek do sałatek lub kanapek.
Ogólnie rzecz biorąc, kwiaty większości warzyw i ziół są jadalne, ale zawsze dobrze jest najpierw się upewnić, ponieważ niektóre kwiaty stanowią wyjątek od reguły i mogą powodować nudności, np. kwiaty bakłażana, papryki, pomidorów, ziemniaków i szparagów.
Ostrzeżenie: nie wszystkie kwiaty są jadalne
Chociaż kwiaty mogą być smaczne i pożywne, zaleca się zachowanie ostrożności, ponieważ niektóre z nich mogą powodować bóle głowy, wysypki, nudności lub poważniejsze objawy.
• Konwalia majowa — to bylina o botanicznej nazwie Convallaria majalis. Ma czysto białe, dzwonkowate kwiaty i czerwone jagody. Jeśli zostanie spożyta, może powodować wymioty i skurcze żołądka.
• Tojad mocny (Aconitum) — nazywany też mordownikiem, tojad występuje w Europie Zachodniej. Jego purpurowe kwiaty są jednymi z najbardziej trujących kwiatów na naszej planecie.
„Ze względu na zawartość dużych ilości śmiertelnej trucizny pseudakonityny, połknięcie tojadu mocnego prowadzi do niemal natychmiastowej śmierci. Nawet zwykłe dotknięcie rośliny gołymi rękami może prowadzić do odrętwienia, niedociśnienia sercowo-naczyniowego i uduszenia”
• Sadziec pomarszczony — ta śnieżnobiała, delikatna roślina z Ameryki Północnej zawiera tremetol, który jest tak toksyczny, że śmierć może spowodować wypicie mleka od krowy, która zjadła tę roślinę. Ciekawostki: Zatrucie sadźcem mogło spowodować śmierć matki Abrahama Lincolna.
• Naparstnica — ulubiona roślina w staromodnych ogrodach, charakteryzująca się obfitością pięknych dzwonowatych kwiatów na wysokich, smukłych łodygach. Naparstnica wywołuje szereg objawów, takich jak drżenie, nieregularne bicie serca, nudności, drgawki i majaczenie. Cała roślina - korzenie, kwiaty, a nawet nasiona - jest bardzo trująca. Jej spożycie może prowadzić do śmierci.
Wskazówki dotyczące stosowania kwiatów w kuchni
Jeśli chcesz podać wyjątkowe danie, kwiaty dodadzą mu rozmachu i elegancji. Znajomość kilku kluczowych wskazówek może jednak pomóc w osiągnięciu oczekiwanego sukcesu.
- Niech danie będzie proste. Nadmiar kwiatów może wprowadzić zbyt intensywne smaki, które przytłoczą smak potrawy, zamiast go wzmocnić. Co więcej, niektóre kwiaty mogą powodować problemy trawienne u niektórych osób, co jest kolejnym powodem, dla którego należy oszczędnie używać kwiatów w swoich potrawach.
- Nigdy nie należy używać kwiatów, które rosną na poboczu drogi, ponieważ są bardziej skażone szkodliwymi chemikaliami.
- Należy używać tylko takich kwiatów, które można jednoznacznie zidentyfikować. Nie jest dobrym pomysłem „mieć nadzieję”, że to właściwy gatunek – bezpieczeństwo jest najważniejsze.
- Aby wyczyścić jadalne kwiaty, należy potrząsnąć nimi kilkukrotnie w celu pozbycia się owadów. Następnie należy usunąć słupek i pylące pręciki, ponieważ niektóre osoby są uczulone na pyłek. Po umyciu kwiatów w misce z wodą, należy je wyjąć z wody za pomocą durszlaka i osuszyć umieszczając na ręczniku papierowym.
Pozwól kwiatom szybko wyschnąć, ale z dala od bezpośredniego światła słonecznego lub ciepła, co pozwoli zachować ich smak i zapach. Jeśli wyglądają na trochę zwiędłe, można je umieścić w lodowatej wodzie na kilka minut lub w lodówce na noc.
Przepisy na napar z płatków róży, kwiatowe kostki lodu i masło kwiatowe
Napar z płatków róży
Składniki
- 2 filiżanki pachnących płatków róż z około 15 dużych róż
- 3 szklanki wody destylowanej
- 1 łyżeczka miodu lub stewii na każdą filiżankę
Wykonanie
- Upewnij się, że róże są wolne od pestycydów.
- Pamiętaj, że jeśli pochodzą z kwiaciarni, centrum ogrodniczego lub szkółki, najprawdopodobniej zostały skażone pestycydami.
- Odetnij gorzkie białe podstawy z każdego płatka i wyrzuć je.
- Dokładnie opłucz i osusz płatki róż, a następnie umieść je w małym rondelku wypełnionym wodą.
- Gotuj na wolnym ogniu przez pięć minut lub do momentu, gdy płatki zaczną ciemnieć.
- Usuń płatki i przelej uzyskany napar do czterech filiżanek, a następnie dodaj miód lub stewię.
Kwiatowe kostki lodu
Wykonanie
- Delikatnie opłucz kwiaty.
- Gotuj wodę przez dwie minuty, aby całe powietrze uciekło.
- Odstaw wodę do ostygnięcia do temperatury pokojowej, aby była krystalicznie czysta.
- Umieść mały kwiatek na dnie poszczególnych komórek tacki na kostki lodu, a następnie napełnij każdą komórkę do połowy wysokości i włóż do zamrażalki.
- Gdy woda w tacce zamarznie, napełnij każdą komórkę wodą do pełna i ponownie umieść w zamrażalce, aż kostki będą gotowe do użycia.
Masło kwiatowe
Składniki
- ½ do 1 szklanki umytych i wysuszonych płatków kwiatów
- 1 funt (ok. 0,5 kg) słodkiego, niesolonego masła o temperaturze pokojowej
Wykonanie
- Płatki posiekaj drobno i wymieszaj z masłem w misce.
- Pozostaw na noc w temperaturze pokojowej pod przykryciem, aby smaki się ze sobą połączyły.
- Wstaw do lodówki na kilka tygodni lub do zamrażalki na kilka miesięcy.