Wyeliminuj płytkę miażdżycową naturalnym środkiem. Może on również pomóc w rozwiązaniu problemów z erekcją

mózg

Według dr. Mercoli

Od 20 lat wiadomo, że aminokwas L-arginina oferuje wiele korzyści naczyniowych osobom z chorobami serca oraz osobom, które mają zwiększone ryzyko chorób serca z powodu wielu czynników ryzyka sercowego. L-arginina jest kluczowym składnikiem odżywczym w promowaniu wydajnego przepływu krwi i prawidłowej funkcji układu sercowo-naczyniowego. L-arginina jest uważana za jeden z „półniezbędnych” aminokwasów – co oznacza, że Twój organizm nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości tego związku, więc większość należy pozyskiwać z diety.

Jednak każdego dnia pojawiają się nowe badania, że ten niewielki składnik odżywczy o dużej mocy odgrywa wiele innych funkcji ważnych dla zdrowia, a korzyści wykraczają daleko poza zdrowie serca i naczyń krwionośnych. Wygląda na to, że korzyści sercowo-naczyniowe mogły być tylko wierzchołkiem góry lodowej, jeśli chodzi o to, co L-arginina może zrobić dla zdrowia - w tym prawdopodobnie spowolnić sam proces starzenia.

Celem tego artykułu jest przedstawienie zakresu większości dotychczasowych badań.

Nie jest to małe przedsięwzięcie, ponieważ na temat tego jednego aminokwasu opublikowano co najmniej 800 badań naukowych pod kątem jego roli w ponad 150 chorobach. Zanim przejdę do innych obszarów zdrowia, przyjrzyjmy się najpierw, czym jest L-arginina i dlaczego jest tak ważna dla zdrowia układu krążenia.

Poznaj „Molekułę Roku 1992”: tlenek azotu

Co wspólnego mają L-arginina, spaliny samochodowe, dynamit i świetliki? Odpowiedź to tlenek azotu II, w skrócie „NO”: jeden atom azotu połączony z jednym atomem tlenu. Tlenek azotu jest rozpuszczalnym, wysoce reaktywnym gazem wytwarzanym w niektórych komórkach zwierzęcych i roślinnych z aminokwasu L-argininy, jest produktem ubocznym spalania, a także produktem naturalnych reakcji chemicznych zachodzących w naszej atmosferze. Tlenek azotu może również powstawać z nitrogliceryny, która jest głównym składnikiem dynamitu.

Tlenek azotu odgrywa również rolę w świeceniu świetlików (owadów)! Jest to bardzo rozpowszechniona cząsteczka w środowisku, ale dopiero w ciągu ostatnich 20 lat naukowcy odkryli, jak ważna jest dla zdrowia.

Ważna rola L-argininy dla zdrowia

Oprócz poprawy przepływu krwi i elastyczności naczyń, L-arginina pełni inne ważne role biologiczne.

Na przykład:

 • Pomaga organizmowi pozbyć się amoniaku, który jest toksycznym produktem ubocznym. Komórki przez cały czas uwalniają azot podczas normalnego procesu naprawy i wymiany uszkodzonych komórek, który łączy się z wodorem, tworząc amoniak.
 • Pomaga organizmowi w produkcji innych ważnych aminokwasów: kreatyny, L-proliny i L-glutaminianu — Kreatyna jest ważna dla energii mięśni i prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. L-prolina jest ważna dla syntezy kolagenu i gojenia się ran. L-glutaminian jest pobudzającym neuroprzekaźnikiem będącym kluczem do prawidłowego funkcjonowania mózgu – zwłaszcza funkcji lewej półkuli (logika i rozumowanie, język, umiejętności obliczeniowe, uczenie się i pamięć).
 • Promuje prawidłowe funkcje seksualne zarówno u mężczyzn, jak i kobiet — Zwiększone mikrokrążenie w tkankach narządów płciowych powoduje silniejsze erekcje i lepszą reakcję seksualną, dzięki temu samemu mechanizmowi poprzez jaki działa tlenek azotu.
 • Wykazuje działanie endokrynologicznie, promuje uwalnianie dwóch ważnych hormonów – ludzkiego hormonu wzrostu (HGH) i prolaktyny.

Czy L-arginina może zapobiegać chorobom układu krążenia?

Przyjrzyjmy się teraz, co mówią badania o tym, w jaki sposób L-arginina może korzystnie wpływać na zdrowie i zapobiegać, a nawet pomagać w odwracaniu wielu powszechnych chorób. Po uwzględnieniu wszystkich grup wiekowych okazuje się, że choroby serca są główną przyczyną zgonów wśród Amerykanów. Według statystyk Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) w 2009 roku ataku serca doznało 785 000 Amerykanów, a jedna osoba umierała z powodu zdarzenia wieńcowego co minutę. Badania pokazują, że L-arginina pomaga komórkom śródbłonka wytwarzać wystarczającą ilość tlenku azotu, aby promować optymalny przepływ krwi i zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Wszystko, co może pomóc w zapobieganiu incydentowi wieńcowemu, zasługuje na dokładne zbadanie.

Niestety, sygnalizacja tlenku azotu ulega zmniejszeniu w ramach procesu starzenia.

Jeśli jesteś zdrową osobą dorosłą, Twój organizm będzie produkował około 2 do 4 gramów L-argininy dziennie. Zapotrzebowanie organizmu na ten aminokwas będzie się różnić w zależności od ogólnego stanu zdrowia i różnych czynników (w tym diety), które omówię później. Zdolność organizmu do wytwarzania L-argininy spada, nawet po trzydziestce. U typowego dorosłego w wieku 50 lat istnieje już pewien niedobór, przez co dieta staje się jeszcze ważniejsza. Kobiety mają tendencję do utrzymywania zdolności do wytwarzania tego ważnego aminokwasu dłużej niż mężczyźni.

Badania naukowe obfitują w badania potwierdzające korzyści L-argininy dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego, co pokazuje poniższa tabela.

Pomoc w rozluźnieniu naczyń krwionośnych, promowanie optymalnego przepływu krwi i funkcji nabłonka

Hipercholesterolemia

Utrzymanie optymalnego ciśnienia krwi

Lepszy powrót do zdrowia po operacji pomostowania wieńcowego

Zmniejszenie ryzyka choroby wieńcowej

Zapobieganie miażdżycy

Leczenie niewydolności serca

Niedokrwienie mięśnia sercowego

Lepszy powrót do zdrowia po zawale serca

Lepszy powrót do zdrowia po przeszczepie serca

Nadciśnienie płucne/niedotlenienie

Zmniejszenie ryzyka sercowego podczas stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych

NAJNOWSZA WIADOMOŚĆ: L-Arginina poprawia funkcje seksualne

Wielu mężczyzn z chorobami układu krążenia cierpi również na zaburzenia erekcji, co przyczynia się do dodatkowego stresu i obniżenia jakości życia. W rzeczywistości 75% mężczyzn z chorobami serca ma problemy z erekcją. Jest to zrozumiałe, jeśli rozważa się to w kategoriach jednego z głównych czynników – zaburzeń krążenia. Jeśli naczynia krwionośne serca są uszkodzone, serce nie otrzymuje odpowiedniej ilości krwi. Jeśli naczynia krwionośne w penisie są uszkodzone, pojawiają się problemy z utrzymaniem erekcji.

Dlatego poziom tlenku azotu jest głównym czynnikiem wpływającym na funkcje seksualne, co potwierdziły liczne badania.

Właśnie w ten sposób wiodący lek na zaburzenia erekcji leczy problemy z erekcją - zwiększa produkcję tlenku azotu, co prowadzi do rozluźnienia naczyń krwionośnych i zwiększenia przepływu krwi w prąciu. Jednak te leki mogą powodować wiele potencjalnie niebezpiecznych skutków ubocznych – w tym choroby serca, udary mózgu i bezpłodność – schorzenia, które z pewnością nie prowadzą do długiego, zdrowego i pełnego pasji życia. L-arginina nasila działanie tlenku azotu – podobnie jak leki na zaburzenia erekcji – ale BEZ potencjalnie niebezpiecznych skutków ubocznych.

Badania naukowe wykazały, że L-arginina może być szczególnie skuteczna w połączeniu z dwoma innymi naturalnymi środkami:

 • L-arginina i pycnogenol — według badania z 2003 roku, połączenie to zaowocowało znaczną poprawą funkcji seksualnych u mężczyzn z zaburzeniami erekcji.
 • L-arginina i johimbina — w badaniu z 2002 roku stwierdzono, że związki te zwiększają podniecenie seksualne u kobiet po menopauzie, które doświadczają zaburzeń pobudzenia seksualnego.

Inne korzyści… od A do Z

Ponieważ dobre krążenie jest bardzo ważne dla każdej tkanki i narządu w organizmie człowieka, nie jest zaskakujące, że badania ujawniają szeroką gamę innych korzyści zdrowotnych związanych z L-argininą. Jest po prostu zbyt wiele badań naukowych, aby je wszystkie tutaj wymienić. Poniższa tabela przedstawia niektóre z nich.

Choroba naczyń obwodowych (PVD)/chromanie przestankowe

Trawienie — NO poprawia transport składników odżywczych i może zwiększać zdolność do wytwarzania kwasu żołądkowego (zobacz film, do którego link znajduje się u góry)

Spowolnienie starzenia — w połączeniu z ograniczeniem kalorii, L-arginina podwójnie wydłużyła długość życia szczurów (zobacz film, do którego link znajduje się u góry)

Zdrowie mózgu — Wzrost poziomu L-glutaminianu poprawia pamięć i zdolność uczenia się; Wzrost poziomu kreatyny i L-proliny jest ważny dla funkcji OUN; łagodzi objawy Alzheimera i ALS

Astma i zdrowie układu oddechowego

Skóra i włosy — L-prolina promuje syntezę kolagenu, który wspiera zdrowie włosów i skóry, zmniejszając widoczność zmarszczek. Ponadto przyśpiesza gojenie się ran

Wsparcie immunologiczne

Wsparcie nerek

Śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego: zmniejsza ból i potrzebę częstego oddawania moczu

Wsparcie wątroby

Regeneracja nerwów

Poprawa tolerancji wysiłku

Zmniejszone ryzyko insulinooporności, cukrzycy typu 2 i otyłości

Zmniejszony poziom stresu i niepokoju, niższy poziom kortyzolu

Zapobieganie utracie kości

Zmniejszone objawy zastoinowej niewydolności serca

Zwłóknienie torbielowate

Chroni mózg podczas udaru cieplnego

Wyniszczenie

Potencjał w leczeniu nowotworów

Wrzody żołądka

Czy można mieć niedobór L-argininy?

Jak powiedziałem wcześniej, posiadanie odpowiedniego poziomu L-argininy zależy od wielu czynników – od wieku i ogólnego stanu zdrowia po dietę. Inne czynniki, które mogą prowadzić do niedoboru L-argininy to:

 • Niedobór białka w diecie lub zaburzenia trawienia białka
 • Zwiększona potrzeba spożycia L-argininy ze względu na szczególny profil genetyczny
 • Niższy poziom przeciwutleniaczy i wyższy poziom wolnych rodników

Ponieważ tlenek azotu jest gazem, nie można po prostu wziąć pigułki, aby zwiększyć jego poziom. Człowiek jest zależny od SYNTEZY tego gazu w organizmie z surowców, których dostarcza dieta. Upewnij się, że spożywasz wystarczająco dużo wysokiej jakości białka oraz że Twoja dieta jest bogata w pełnowartościowe produkty spożywcze, które są bogate w przeciwutleniacze. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć niedobór L-argininy, możesz rozważyć dodatkową suplementację, ale ZALECAM, aby najpierw poszukać tego aminokwasu w źródłach dietetycznych, ponieważ jest to najlepszy sposób na pozyskanie tego składnika odżywczego.

Produktami o największej zawartości L-argininy są:

 • Nasiona (sezam, dynia, słonecznik)
 • Wodorosty (spirulina jest doskonałym źródłem tego aminokwasu)
 • Orzechy (orzechy włoskie, migdały, orzeszki ziemne)
 • Orzech kokosowy
 • Jajka i serwatka

Co należy wiedzieć przed wyborem suplementu L-argininy

Największym wyzwaniem dla każdego suplementu diety jest udostępnienie go w organizmie we właściwym czasie, we właściwym miejscu i we właściwej ilości. Jest to szczególnie trudne w przypadku L-argininy, ponieważ człowiek potrzebuje tlenku azotu wytwarzanego z tego aminokwasu, a ponadto tlenek azotu jest gazem - więc jest bardzo krótkotrwały.

Dlatego potrzebujesz stałego źródła uzupełniania L-argininy. Organizm człowieka bardzo szybko wchłania i metabolizuje L-argininę, co oznacza, że należy przyjmować ją często w ciągu dnia, aby utrzymać korzystny poziom. Dlatego najlepszym rozwiązaniem byłaby forma o przedłużonym uwalnianiu, która kontroluje szybkość wchłaniania przez organizm. Polecam 1000 mg (1 gram) L-argininy dziennie w postaci tabletki o przedłużonym uwalnianiu.

Podobnie jak inne suplementy diety dostępne obecnie na rynku, suplementy L-argininy są bardzo zróżnicowane. Upewnij się, że wybrany suplement L-argininy zawiera ten aminokwas wyłącznie z naturalnego źródła i nie zawiera sztucznych wypełniaczy ani dodatków, takich jak stearynian magnezu. Należy również zauważyć, że L-arginina może powodować jeden niewielki efekt uboczny. Jego spożycie nie jest zalecane dla osób cierpiących z powodu jakiegokolwiek aktywnego zakażenia opryszczką. Obejmuje to opryszczkę pospolitą – taką jak w przypadku opryszczki jamy ustnej lub narządów płciowych – oraz półpasiec. Jeśli masz tego typu infekcję, powinieneś suplementować lizynę (inny aminokwas) do czasu ustąpienia zmian i unikać suplementacji L-argininy w fazie infekcyjnej.

W przypadku osób cierpiących na poważne choroby, takie jak cukrzyca lub choroba wieńcowa, przed zastosowaniem jakichkolwiek suplementów, w tym L-argininy, należy najpierw skonsultować się z lekarzem rodzinnym, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia działań niepożądanych lub niepożądanych interakcji z przyjmowanymi lekami na receptę.

Więcej wskazówek dotyczących utrzymania zdrowia serca

Chociaż L-arginina jest świetna, nie jest to JEDYNY czynnik określający ryzyko sercowo-naczyniowe. Warto zwrócić uwagę na inne czynniki związane z dietą i stylem życia:

Zmniejsz spożycie fruktozy, zbóż i cukrów w diecie — Szczególnie ważne jest, aby poważnie ograniczyć lub wyeliminować spożycie szkodliwych cukrów, takich jak fruktoza, która często występuje w napojach gazowanych i większości przetworzonej żywności. Jeśli stosunek poziomu HDL do cholesterolu wymaga poprawy, dobrze byłoby również ograniczyć spożycie fruktozy z owoców do maksymalnie 15 gramów dziennie. Gdy poziom cholesterolu ulegnie poprawie, można rozpocząć stopniowe przywracanie owoców (z umiarem).

Spożywaj dużą część swojego jedzenia w postaci surowej.

Upewnij się, że otrzymujesz dużo wysokiej jakości kwasów tłuszczowych omega 3 pochodzenia zwierzęcego, jak na przykład olej z kryla. Badania sugerują, że spożywanie zaledwie 500 mg kryla dziennie może obniżyć poziom całkowitego cholesterolu i trójglicerydów oraz prawdopodobnie zwiększyć poziom HDL.

Zastosuj mój plan żywieniowy — Przykłady naprawdę zdrowej dla serca żywności i tłuszczów obejmują oliwę z oliwek, olej kokosowy, organiczne surowe produkty mleczne, jajka, awokado, surowe orzechy i nasiona oraz ekologiczne mięso pochodzące od zwierząt karmionych trawą, odpowiednie dla Twojego typu żywieniowego.

Codziennie pij dużo świeżej, czystej wody.

Upewnij się, że poziom witaminy D jest wystarczająco wysoki — Niedawno stwierdzono, że witamina D chroni przed sztywnością tętnic i upośledzonym rozluźnieniem naczyń krwionośnych. Prawie każdy człowiek na świecie ma niedobór witaminy D. Optymalnie poziom tej witaminy powinien wynosić 50-70 ng / ml, jednak w leczeniu chorób serca zaleca się poziom 70-100 ng / ml. Jedynym sposobem sprawdzenia poziomu witaminy D jest wykonanie badania krwi lub testu. Moją ulubioną firmą badającą poziom witaminy D jest Lab Corp.

Codzienne ćwiczenia — Upewnij się, że ćwiczenia Peak Fitness, które optymalizują produkcję ludzkiego hormonu wzrostu (HGH), są częścią rutyny treningowej. Ponadto ćwiczenia fizyczne poprawiają krążenie, nastrój i wiele innych parametrów.

Zadbaj o odpowiednią ilość wysokiej jakości, regenerującego snu.

Unikaj palenia tytoniu lub nadmiernego spożycia alkoholu.