Chusteczki nawilżane zwiększają ryzyko alergii u dzieci i powodują poważne problemy środowiskowe

ręce

W skrócie -

  • Naukowcy ostrzegają, że rutynowe stosowanie wilgotnych chusteczek wydaje się być istotnym czynnikiem przyczyniającym się do wzrostu liczby alergii pokarmowych u dzieci
  • Substancje chemiczne znajdujące się w wilgotnych chusteczkach mogą rozkładać górną warstwę skóry, umożliwiając skórze wchłanianie alergenów, które mogą wywoływać reakcje alergiczne, zwłaszcza jeśli dziecko jest nosicielem genów, które zmieniają chłonność skóry
  • Chusteczki nawilżane stały się również znane z zapychania linii kanalizacyjnych, co każdego roku generuje duże koszty dla gmin. Chusteczki przedostają się również do środowiska, gdzie stanowią zagrożenie dla dzikich zwierząt, podobnie jak zanieczyszczenie plastikiem
  • Do umycia dziecka wystarczy łagodne mydło i letnia woda. Użyj miękkiej szmatki do delikatnego mycia, aby uniknąć otarć skóry. Jeśli musisz użyć nawilżanej chusteczki upewnij się, że przed założeniem kolejnej pieluchy usunięto wszelkie pozostałości po chusteczce za pomocą wody
  • W przypadku osób dorosłych lepsze jest korzystanie z bidetu – lepiej oczyszcza niż wilgotne chusteczki i jest delikatniejsze niż papier. Ponadto radykalnie zmniejsza możliwość zanieczyszczenia rąk kałem

Według dr. Mercoli

Czy masz w zwyczaju używać nawilżonych chusteczek? Jeśli tak, Twoje dążenie do czystości może przynieść więcej szkody niż pożytku i to na wiele sposobów. Dzięki ekstraktowi z aloesu i miłemu zapachowi niektórzy ludzie całkowicie przestawili się z używania papieru toaletowego na nawilżane chusteczki, nie zdając sobie sprawy, że zawarte w nich związki chemiczne, takie jak konserwanty i zapachy, mogą powodować bolesne podrażnienia skóry i inne problemy zdrowotne.

Ponadto chusteczki nawilżane zatykają rury kanalizacyjne i kanały ściekowe, co generuje dodatkowe koszty. Wiele chusteczek jest obecnie reklamowanych jako biodegradowalne i nadające się do spłukiwania, dzięki czemu są one wygodniejsze w użyciu w toalecie. Jednak zestalone grudki nasączonych tłuszczem artykułów sanitarnych, zwanych „fatbergami”, wyciągane z kanalizacji mieszkalnej i miejskiej, wyraźnie pokazują, że chusteczki nie ulegają degradacji tak dobrze, jak twierdzono.

Chusteczki nawilżane promują alergie pokarmowe u niemowląt

Niedawno naukowcy odkryli związek między uszkodzeniem skóry a nietolerancją pokarmową, ostrzegając jednocześnie, że rutynowe stosowanie chusteczek nawilżanych wydaje się być istotnym czynnikiem przyczyniającym się do wzrostu liczby alergii u dzieci. Stwierdzono, że właściwe mycie nie wymaga niczego więcej niż zwykłego mydła i wody. Substancje chemiczne znajdujące się w chusteczkach nawilżanych mogą rozkładać górną warstwę skóry, umożliwiając skórze wchłanianie alergenów, które zwiększają ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych u dziecka.

Pewną rolę odgrywają również zwiększające ryzyko alergii predyspozycje genetyczne do dysfunkcji bariery skórnej, ale nawet jeśli dziecko nie ma genetycznej predyspozycji do uszkodzenia bariery skórnej, rutynowe stosowanie chusteczek nawilżanych może spowodować zniszczenie bariery skórnej, umożliwiając alergenom przedostanie się do organizmu.

Wielka Brytania zmaga się z najwyższymi na świecie wskaźnikami chorób alergicznych. Więcej niż 1 na 5 Brytyjczyków cierpi na jakąś formę alergii, a liczba przyjęć do szpitala z powodu anafilaksji wzrosła o ponad 615% w ciągu ostatnich 26 lat. Szacuje się, że 8% brytyjskich dzieci ma alergię na co najmniej jeden produkt spożywczy, a jedna trzecia z nich ma również egzemę. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych od 4 do 6 procent dzieci cierpi na alergie pokarmowe, a częstość alergii występowania wzrosła o 18% w ciągu dwóch dekad między 1997 a 2007 rokiem.

Alergie pokarmowe są poprzedzone zaburzeniami bariery skórnej

Odkryto, że aby alergia pokarmowa się rozwinęła, musiała być poprzedzona dysfunkcją bariery skórnej. Noworodkowe myszy z genetyczną predyspozycją do uszkodzenia bariery skórnej zostały najpierw narażone na działanie laurylosiarczanu sodu (SLS) – mydła powszechnie występującego w chusteczkach nawilżanych, a następnie w ciągu dwóch tygodni na trzy lub cztery miejscowe alergeny pokarmowe i kurz przez 40 minut.

Następnie myszom podawano doustnie jajko lub orzeszki ziemne, co skutkowało alergiczną wysypką w miejscu ekspozycji skóry, reakcjami alergicznymi w jelitach i objawami ogólnoustrojowej anafilaksji. Samo wystawienie skóry na działanie orzeszków ziemnych bez wcześniejszego narażenia na SLS nie powodowało reakcji alergicznych. Według Northwestern University:

„Czynniki przyczyniające się do rozwoju alergii pokarmowej obejmują czynniki genetyczne, które zmieniają chłonność skóry, stosowanie chusteczek nawilżających dla niemowląt, które pozostawiają mydło na skórze, narażenie skóry na alergeny zawarte w kurzu oraz alergeny pokarmowe. Alergia pokarmowa jest wywoływana, gdy wszystkie te czynniki występują razem”.

Aby tego uniknąć, Joan Cook-Mills – profesor z Northwestern University – zaleca zmniejszenie narażenia skóry dziecka na alergeny poprzez mycie rąk przed dotknięciem dziecka, ograniczenie używania chusteczek nawilżanych (ponieważ pozostawiają mydło na skórze, które uszkadza barierę skórną) i mycie pupy dziecka mydłem i wodą.

Chusteczki nawilżane powodują zatykanie kanalizacji

Chusteczki nawilżane są również znane z zapychania dróg kanalizacyjnych, co każdego roku generuje duże koszty dla gmin. Chusteczki zaliczane do włókniny – są zwykle wykonane z połączenia ścieru drzewnego, poliestru, wiskozy lub bawełny. Surowce te są łączone pod wysokim ciśnieniem wodą, ciepłem lub powietrzem, a następnie nasycane związkami chemicznymi w celu oczyszczenia, nawilżenia, nadania zapachu i uszczelnienia produktu.

To właśnie ten proces łączenia zapobiega późniejszej degradacji w kanalizacji. Wiele chusteczek nawilżanych zawiera również elastyczne tworzywa sztuczne, które nie ulegają biodegradacji. Po spłukaniu chusteczki przemieszczają się przez kanał ściekowy z toalety do miejskiej kanalizacji.

Jednym z kluczowych testów reklamujących chusteczki jako „biodegradowalne” jest test pokazujący, że co najmniej 25% chusteczki rozpadnie się na mniejsze kawałki w ciągu trzech godzin od umieszczenia w wodzie, które jest mieszana. Jednak, jak zauważyli urzędnicy miejscy w Dystrykcie Kolumbii - jednym z wielu miast, w których występują problemy z kanalizacją przez spłukiwanie nawilżanych chusteczek – chusteczki mogą dotrzeć do pompy w ciągu zaledwie kilku minut, a nie trzech godzin.

Większość kanałów ściekowych wykorzystuje głównie grawitację, więc chusteczki nie są poruszane w kanale tak jak są w teście. Cztery lata temu, komisarz nowojorskiego Departamentu Ochrony Środowiska, Carter Strickland, powiedział w wywiadzie dla New York Magazine, że chusteczki nawilżane kosztują miasto miliony dolarów, nie licząc zepsutego sprzętu i nadgodzin pracowników. Oszacowano ten koszt na blisko 18 milionów dolarów rocznie.

W 2013 roku ogromna 15-tonowa kulka zestalonych tłuszczów i chusteczek rozmiarów miejskiego autobusu uszkodziła rury kanalizacyjne w Londynie. Oczyszczenie terenu i zapobieżenie ogromnym powodziom zajęło pracownikom kanalizacji trzy tygodnie. Urzędnicy powiedzieli, że muszą usuwać rocznie prawie 40 000 zatorów spowodowanych spłukiwaniem chusteczek nawilżanych. Gordon Hailwood, lider zespołu ekipy kanalizacyjnej, który brał udział w usuwaniu tego fatberga, powiedział:

„Kanalizacja była prawie całkowicie zatkana. Gdybyśmy nie odkryli tego na czas, ścieki mogłyby zacząć tryskać z włazów w całym Kingston. Fatberg był tak duży, że uszkodził kanał ściekowy, a naprawa trwała prawie sześć tygodni”.

Chusteczki nawilżane zostały nazwane przez The Guardian „największym złoczyńcą 2015 roku” ze względu na problemy środowiskowe i kanalizacyjne powodowane przez nie na całym świecie. Próbując zmniejszyć uszkodzenia rur, Beloit w stanie Wisconsin stworzył kampanię „No Wipes Down the Pipes”, powołując się na uszkodzenia kanałów ściekowych.

Wiele pozwów zostało również wniesionych przeciwko producentom nawilżanych chusteczek, zarzucając im oszukańczą promocję spłukiwalnych chusteczek, które jednak powodują uszkodzenia miejskiej kanalizacji. W teście przeprowadzonym w 2013 r. żadna z czterech wiodących marek chusteczek nawilżanych nie przeszła testu mieszania ustanowionego przez branżę w celu określenia spłukiwalności produktu.

Chusteczki nawilżane szkodzą ekosystemom

Szkody powodowane przez chusteczki dotyczą również środowiska. Chusteczki nie wydają się być biodegradowalne ani wyłapywane ze ścieków, przez co trafiają na plaże w Wielkiej Brytanii. Liczba chusteczek znalezionych na plażach wzrosła ponad dwukrotnie w latach 2013–2014. Zatory wpływają również na środowisko, ponieważ powodują wyciekanie ścieków do rzek. Charlotte Coombes, konserwator w Marine Conservation Society, skomentowała sytuację następująco:

„Ten krok w kierunku wygody, ruch w kierunku przedmiotów jednorazowego użytku jest łatwy dla ludzi. Nie tylko wykorzystujemy o wiele większe ilości zasobów, tworzymy również o wiele więcej śmieci, które mogą trafić do środowiska. Nasze systemy kanalizacyjne nie zostały przystosowane do radzenia sobie z nawilżanymi chusteczkami. Po spłukaniu chusteczki nie rozpadają się jak papier toaletowy. Zazwyczaj zawierają one plastik, więc gdy dotrą do morza, są w stanie przetrwać przez bardzo długi czas”.

Znajdujące się w środowisku chusteczki powodują szkody bardzo podobne do szkód powodowanych przez zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi. Żółwie i inne organizmy morskie często mylą plastikowe torby i kawałki chusteczek z pożywieniem. Po ich spożyciu zwierzę umiera z głodu, ponieważ chusteczki nie mogą przejść przez ich układ pokarmowy.

Jaki jest najlepszy sposób na odświeżenie dziecka i siebie?

Do mycia dziecka wystarczy łagodne mydło i letnia woda. Użyj miękkiej szmatki do delikatnego mycia, aby uniknąć otarć skóry. Jeśli masz ochotę użyć nawilżanej chusteczki, pamiętaj, aby przed założeniem kolejnej pieluchy zmyć wszelkie pozostałości po chusteczce za pomocą wody. Ta sama rada dotyczy również osób dorosłych. Jak wspomniano w sekcji Zdrowie mężczyzn, należy unikać nawilżanych chusteczek i używać delikatnego papieru, aby uniknąć mikrourazów, które mogą prowadzić do podrażnień i bolesnych wysypek.

Chociaż mężczyźni mogą wycierać się w dowolnym kierunku, kobiety powinny uważać, aby podcierać się od przodu do tyłu, aby zmniejszyć ryzyko infekcje dróg moczowych. Jeśli podoba Ci się idea chusteczek nawilżanych, ale nie chcesz przyczyniać się do problemów środowiskowych i uszkodzeń kanalizacji, bidet stanowi doskonałą alternatywę.

Bidet wygląda podobnie do toalety, ale został zaprojektowany tak, aby ułatwić odświeżenie się po skorzystaniu z toalety. Większość nowoczesnych bidetów ma jedną lub więcej dysz, które rozpylają wodę, dzięki czemu można usiąść okrakiem na urządzeniu, co pozwala oczyścić rejon krocza znacznie lepiej niż za pomocą papieru toaletowego. Według Kohlera, największego producenta bidetów w USA, chociaż bidety są znacznie bardziej powszechne w krajach europejskich, w ostatnich latach zyskują na popularności w Ameryce Północnej.

Korzystanie z bidetu lepiej oczyszcza niż nawilżane chusteczki i jest delikatniejsze niż papier, a ponadto radykalnie zmniejsza ryzyko zanieczyszczenia rąk kałem. Chociaż możesz wydać kilka tysięcy dolarów, aby zainstalować wolnostojący bidet w domu, istnieją również znacznie tańsze zestawy bidetowe, które są umieszczane na zwykłej desce sedesowej.

Bidet montowany na desce toaletowej może szybko zwrócić się z pieniędzy zaoszczędzonych na papierze toaletowym, zwłaszcza jeśli po skorzystaniu z niego wytrzesz się do sucha małym ręcznikiem wielokrotnego użytku. Taki bidet jest łatwy w montażu, ponieważ nie wymaga pomocy hydraulika. Firma Spruce niedawno opublikowała recenzję ośmiu najlepszych zestawów bidetowych, zaczynając od BioBidetu, którego cena nie przekracza 140 USD. Najtańszy model kosztuje zaledwie 25 USD.

Biorąc pod uwagę wpływ na środowisko zarówno chusteczek nawilżanych, jak i papieru toaletowego, bidet jest zdecydowanie najbardziej przyjaznym dla środowiska wyborem. Z punktu widzenia zdrowia jest najbardziej rozsądny i pozwala zachować największy poziom czystości. Kiedy już się do tego przyzwyczaisz, bez wątpienia będziesz miał trudności z powrotem do papieru toaletowego lub chusteczek.