Według dr. Mercoli
Badania prowadzone przez naukowców z University of Queensland wykazały, że fitozwiązki mają proneurogenny wpływ na mózg. Naukowcy badali wpływ kwercetyny in vitro i na modelu zwierzęcym. Podstawą badań było zbadanie flawonoidów, które są fitozwiązkami powszechnie występującymi w owocach i warzywach.
Dowody wykazały, że flawonoidy mogą chronić komórki mózgowe przed urazami, hamować zapalenie układu nerwowego i promować funkcje poznawcze. Wybitnymi przykładami tych flawonoidów i polifenoli są 3-galusan epigallokatechiny (EGCG), powszechnie występujący w zielonej herbacie, resweratrolu, czerwonych winogronach i jagodach.
Podejmowanie kroków w celu ochrony mózgu przed atakiem przetworzonej żywności i toksyn środowiskowych jest kluczowym sposobem ochrony ogólnego zdrowia i zdolności do zachowania niezależności w starszym wieku.
Wyniki ogólnokrajowego badania przekrojowego opublikowane w BMJ wykazały, że 57,9% kalorii zjadanych przez uczestników pochodziło z żywność wysoko przetworzonej, a 89,7% energii pochodziło z dodanych cukrów. Jeden z lekarzy nazywa ten schemat diety „ludobójstwem fast foodów”.
Dodane cukry stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia mózgu, ponieważ przyczyniają się do otyłości i choroby Alzheimera. Naukowcy napisali, że dodatek cukrów w żywności wysoko przetworzonej był ośmiokrotnie wyższy niż w żywności przetworzonej i pięciokrotnie wyższy niż w żywności mało przetworzonej.
Wśród 9317 ankietowanych uczestników badania, 82,1% osób w najwyższym kwantylu spożywało ilość dodanego cukru przekraczającą zalecany limit wynoszący 10% kalorii z dodatku cukru, w porównaniu do 26,4% w najniższym kwantylu. Wskazuje to na znaczną potrzebę poprawy diety i ochrony zdrowia mózgu.
Fitozwiązki stymulują wzrost nowych komórek mózgowych
Badanie przeprowadzone na University of Queensland to kolejny dowód na to, że fitozwiązki wpływają na zdrowie. Naukowcy starali się zbadać, w jaki sposób naturalne związki mogły stać się częścią bodźców środowiskowych, które kształtują strukturę i funkcje neurologiczne.
Zdecydowali się zbadać związki bioaktywne znajdujące się w jabłkach, ponieważ są one spożywane na całym świecie. Przeanalizowano obecność kwercetyny w skórce jabłek i kwasu 3,5-dihydroksybenzoesowego w miąższu jabłek. Kwas dihydroksybenzoesowy nie należy do falwonoidów, ale wydaje się, że ma właściwości proneurogenne.
Wybrano kwercetynę, ponieważ jest to flawonoid, którego duże ilości występują w skórce jabłka, skąd jest ekstrahowany. Jednak wcześniejsze badania dotyczyły wpływu innych flawonoidów, a mianowicie EGCG i resweratrolu – nazwanych przez naukowców z University of Queensland.
W badaniu opublikowanym w Genes & Nutrition zbadano właściwości neuroprotekcyjne flawonoidów, które poprawiają pamięć, uczenie się i funkcje poznawcze. Okazało się, że efekty te są wspierane przez dwa procesy. W pierwszym przypadku flawonoidy zdawały się odgrywać ważną rolę w kaskadach sygnalizacyjnych.
W drugim przypadku flawonoidy poprawiają obwodowy i mózgowy przepływ krwi w naczyniach krwionośnych w sposób, który może prowadzić do angiogenezy i wytwarzania nowych komórek nerwowych w hipokampie. Wynik drugiego szlaku jest taki sam, jak w przypadku kwercetyny - tworzenie nowych komórek nerwowych w hipokampie.
Dowody wykazały, że flawonoidy mają bezpośredni i pośredni wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Wpływ na mózg obejmuje zdolność do odwracania niektórych objawów związanych z chorobą Alzheimera i wzmacniania funkcji poznawczych. Mechanizm neuroprotekcyjny wpływa również na jakość neuronów i ich łączność, co sugeruje jedno z badań:
„… może powstrzymać postęp zaburzeń związanych z wiekiem. Ponadto może być potencjalnym źródłem projektowania i opracowywania nowych leków skutecznych w zaburzeniach poznawczych”.
Herbata może poprawiać połączenia mózgowe
Obecne badanie potwierdza wcześniejsze dowody na to, że picie zielonej herbaty może poprawić funkcje poznawcze. W badaniu przeprowadzonym na National University of Singapore wykorzystano dane z neuroobrazowania 36 starszych osób dorosłych. Naukowców interesował wpływ, jaki herbata może mieć na strukturę, organizację i funkcję mózgu.
Uczestnicy byli pytani o swoje nawyki związane z piciem herbaty od 45 roku życia do chwili obecnej, a następnie przeszli rezonans magnetyczny. Na podstawie obrazowania naukowcy odkryli, że uczestnicy, którzy pili herbatę, mieli lepszą strukturę, funkcje i organizację mózgu. Jednak osoby, które piły najwięcej herbaty – co najmniej cztery razy w tygodniu przez około 25 lat – miały również większą siłę łączności funkcjonalnej.
Wzrost nowych komórek nerwowych w hipokampie wspomaga lepszą pamięć i zdolność zapamiętywania, ale większa łączność zapewnia dodatkowe korzyści. Adiunkt Feng Lei z National University of Singapore wyjaśnił znaczenie łączności w komunikacie prasowym:
„Weźmy na przykład analogię do ruchu drogowego – wyobraź sobie, że regiony mózgu to miejsca docelowe, a połączenia między regionami mózgu to drogi. Kiedy system drogowy jest lepiej zorganizowany, ruch pojazdów i pasażerów jest bardziej wydajny i zużywa mniej zasobów. Podobnie, gdy połączenia między regionami mózgu są bardziej ustrukturyzowane, przetwarzanie informacji jest bardziej wydajnie.
W naszych wcześniejszych badaniach wykazaliśmy, że osoby pijące herbatę mają lepsze funkcje poznawcze w porównaniu z osobami nie pijącymi herbaty. Obecne wyniki dotyczące sieci mózgowej pośrednio wspierają nasze poprzednie ustalenia, pokazując, że pozytywne skutki regularnego picia herbaty są wynikiem ulepszonej organizacji mózgu spowodowanej przez zapobieganie zakłóceniom w połączeniach międzyregionalnych”.
Badania naukowe sugerują również, że picie zielonej herbaty wiąże się z mniejszym ryzykiem zaburzeń poznawczych. Przegląd literatury dotyczący podawania EGCG in vitro i in vivo wykazał, że zmniejsza ono akumulację beta-amyloidu w modelach laboratoryjnych i zwierzęcych.
EGCG powiązano ze zdrowiem serca
Zdolność do rozbijania blaszek beta-amyloidu może być podstawą do powiązania z redukcją blaszek miażdżycowych. Naukowcy z University of Leeds i Lancaster University odkryli, że zielona herbata może zapobiegać chorobom serca poprzez rozpuszczanie blaszki miażdżycowej.
EGCG zmienia strukturę włókienek amyloidu utworzonych przez apolipoproteinę A-1 (apoA-1), która jest głównym składnikiem lipoprotein o dużej gęstości gromadzących się w blaszkach miażdżycowych. Dzieje się tak w obecności heparyny. Niestety stężenia wymagane do osiągnięcia tego wyniku w badaniu były tak wysokie, że nie można osiągnąć takich samych wyników, pijąc samą zieloną herbatę.
Kolejną korzyścią dla układu sercowo-naczyniowego wynikającą z długotrwałego picia herbaty jest poprawa ciśnienia krwi. Systematyczny przegląd 25 randomizowanych badań kontrolnych obejmujących 1476 uczestników wykazał, że osoby, które regularnie piły zieloną lub czarną herbatę przez 12 tygodni, miały średnio o 2,6 mm Hg niższe ciśnienie skurczowe i o 2,2 mm Hg niższe ciśnienie rozkurczowe w porównaniu do osób, które nie piły herbaty.
Naukowcy zmierzyli wpływ zielonej i czarnej herbaty na podstawie czego stwierdzili, że zielona herbata zapewniła najlepsze rezultaty, szczególnie u osób, które piły ją dłużej niż 12 tygodni. Według autorów, oczekuje się, że ta redukcja:
„...zmniejszy ryzyko udaru mózgu o 8%, śmiertelność z powodu choroby wieńcowej o 5%, a śmiertelność z jakiejkolwiek przyczyny o 4% na poziomie populacji ... Są to ważne skutki i należy poważnie rozważyć możliwość modyfikacji diety w celu modulowania ryzyka CVD [choroby sercowo-naczyniowej]”.
Dane z tego przeglądu literatury nie wykazały dokładnie, ile herbaty było potrzebne, aby uzyskać te korzyści. Jednak poprzednie badania sugerowały, że idealna ilość wynosi od trzech do czterech filiżanek herbaty dziennie. Na przykład, w badaniu z 2007 roku znaleziono wyraźne dowody na to, że picie co najmniej 3 filiżanek herbaty - w tym przypadku czarnej herbaty - zmniejsza ryzyko chorób serca.
Podobnie, picie trzech do czterech filiżanek zielonej herbaty każdego dnia wykazało zdolność do promowania zdrowia serca i układu krążenia. Poprawa zdrowia układu krążenia może wynikać z korzystnego wpływu składników herbaty na czynność śródbłonka, która wpływa na ciśnienie krwi i choroby serca.
Rozważ zalety resweratrolu
Resweratrol jest produkowany przez roślinę w celu przeciwdziałania chorobom. Chociaż występuje w winogronach i jagodach, jest również wytwarzany przez kakaowca, dzięki czemu znajduje się w surowym kakao i gorzkiej czekoladzie. Chociaż czerwone wino zawiera pewne ilości resweratrolu, to są one tak małe, że nie można uzyskać korzyści poprzez picie wina.
Ważne jest również, aby pamiętać o tym, że alkohol uszkadza mózg i narządy – jest neurotoksyną. Oznacza to, że picie wystarczającej ilości czerwonego wina zapewniającej odpowiednią ilość resweratrolu, przyniosłoby efekt przeciwny do zamierzonego.
Resweratrol może przenikać przez barierę krew-mózg, gdzie działa jako przeciwutleniacz. Naukowcy z Georgetown University Medical Center napisali, że resweratrol podawany osobom z chorobą Alzheimera wydaje się „przywracać integralność bariery krew-mózg, zmniejszając zdolność szkodliwych cząsteczek wydzielanych przez komórki odpornościowe do przenikania z ciała do tkanki mózgowej”.
Zdolność do poprawy przepływu krwi w mózgu jest prawdopodobnie podstawą neuroprotekcyjnych efektów, poprawy sprawności poznawczej, złagodzenia depresji, zapalenia mózgu. Może poprawić uczenie się, nastrój i pamięć.
Naukowcy badają również zastosowanie dużych dawek resweratrolu podawanego donosowo w leczeniu raka płuc. W badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie w Newcastle naukowcy zaobserwowali poprawę gęstości kości u kobiet po menopauzie, które otrzymały resweratrol.
W badaniu zatytułowanym „Resveratrol for Healthy Aging in Women (RESHAW)”, kobiety przyjmowały 75 miligramów (mg) resweratrolu dwa razy dziennie lub placebo przez 12 miesięcy. Naukowcy mierzyli gęstość kości metodą absorpcjometrii promieniowania rentgenowskiego o podwójnej energii, powszechnie nazywanej skanami DXA.
„Niewielki wzrost gęstości mineralnej kości szyjki kości udowej dzięki przyjmowaniu resweratrolu spowodował poprawę wyniku T-score badanej populacji i zmniejszenie 10-letniego prawdopodobieństwa wystąpienia poważnych złamań” – powiedział profesor Peter Howe, który jest autorem badania.
EGCG i resweratrol pomagają w utrzymaniu zdrowia układu immunologicznego
Oprócz korzyści neurologicznych, sercowo-naczyniowych i kostnych, fitozwiązki odgrywają również istotną rolę we wspieraniu układu odpornościowego. W sezonie przeziębień i grypy oraz podczas obecnej pandemii COVID-19 zapewnienie dodatkowego wsparcia układu odpornościowego może pomóc w ochronie zdrowia.
Resweratrol odgrywa ważną rolę w zapobieganiu i progresji przewlekłych chorób zapalnych, takich jak otyłość, neurodegeneracja i cukrzyca. Dowody pokazują również, że moduluje układ odpornościowy poprzez zakłócanie syntezy cytokin prozapalnych, modulując funkcję komórek odpornościowych związaną z produkcją cytokin przez komórki T CD4 i CD8.
W 2017 roku resweratrol został przetestowany w laboratorium w leczeniu infekcji powodowanej przez koronawirusa związanego z zespołem oddechowym na Bliskim Wschodzie (MERS-CoV). Stwierdzono, że znacząco hamuje infekcję i wydłuża przeżycie komórek po infekcji.
EGCG może poprawić zdolność organizmu do wewnątrzkomórkowego wykorzystania cynku. Działa jak jonofor cynku, co pomaga wspierać reakcję organizmu na wirusy, takie jak wirusy powodujące zwyczajne przeziębienie, wirusy grypy i COVID-19.
Jedno z badań z 2015 roku wykazało, że zielona herbata była w stanie pomóc w problemach stomatologicznych. Po 28 dniach stosowania 2% płynu do płukania ust z zieloną herbatą, osoby go stosujące doświadczyły zmniejszenia płytki nazębnej i zapalenia dziąseł.
Dowody sugerują również, że aktywność przeciwgrzybicza EGCG jest czterokrotnie większa niż flukonazolu i do 16 razy większa niż flucytozyny. Inne badanie wykazało, że kąpiel stóp nasączona polifenolami z zielonej herbaty może znacznie zredukować zakażenie grzybicą międzypalcową stóp lub złagodzić stopę sportowca.
Miejscowe zastosowanie maści z zielonej herbaty u osób z liszajcem, doprowadziło do wyleczenia u 81,3% badanych. Co ciekawe, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze działanie zielonej herbaty nie wydaje się wywierać wpływu na przewód pokarmowy.
Poziom EGCG zależy od temperatury parzenia. Aby uwolnić jak najwięcej tego związku z liści herbaty, parz zieloną herbatę w wodzie o temperaturze 100 stopni Celsjusza lub 212 stopni Fahrenheita. Spróbuj pić ją, gdy jest świeżo zaparzona, aby uzyskać jak najwięcej korzyści zdrowotnych. Rozważ dodanie soku cytrusowego, aby zwiększyć wchłanianie katechiny i korzyści zdrowotne.