31 wskazówek pozwalających zaoszczędzić czas

miernik

W skrócie -

  • Warto zdawać sobie sprawę, jak postrzeganie upływającego czasu wpływa na produktywność i zdolność do osiągania długoterminowych celów
  • Właściwy sen jest ważny dla optymalnej kreatywności i zdrowia
  • Zastosowanie się do 31 wskazówek oszczędzających czas może pomóc Ci znaleźć dodatkowy czas na relaks i cieszenie się życiem, a jednocześnie ułatwi wykonanie zaplanowanych zadań

Według dr. Mercoli

Jeśli jesteś jak większość ludzi, prawdopodobnie chciałbyś znaleźć więcej czasu w ciągu dnia, aby wykonać więcej zadań lub osiągnąć zamierzony cel. Chociaż 98% Amerykanów ceni sobie równowagę w swoim życiu, tylko 35% ma każdego dnia wystarczająco dużo czasu dla siebie.

Amerykanie często utrzymują szalone tempo życia, co prowadzi do wysokiego poziomu stresu. W jaki sposób można zyskać więcej czasu w swoim życiu, skoro wszyscy mają do dyspozycji 24 godziny? Dlaczego niektórzy ludzie osiągają więcej w ciągu tych 24 godzin niż inni?

Czas jest cennym, nieodnawialnym zasobem. Każdy ma tyle samo czasu, ale jest on różnie wykorzystywany. Wybory, których dokonujesz każdego dnia, określają wyniki, jakie uzyskasz.

Jeśli żyjesz intensywnie i w ciągu dnia masz mało czasu na zatrzymanie i cieszenie się krótkimi chwilami z przyjaciółmi i rodziną, być może nadszedł czas, aby dokonać poważnej zmiany w sposobie wykonywania zadań.

Jak zmienić swoje postrzeganie czasu?

Chociaż ilość czasu jest stała, to, jak postrzegasz upływ czasu jest kluczowy. Kiedy dobrze się bawisz, często może Ci się wydawać, że czas mija szybciej, a kiedy się nudzisz, możesz mieć wrażenie, że sekundy mijają w ślimaczym tempie.

Czy wiesz, że możesz uzyskać pewną kontrolę nad tempem swojego życia, a tym samym poprawić swoją wydajność?

Poza zdrowiem czas jest jednym z najcenniejszych zasobów. Nie moża niczym zastąpić straconego czasu ani odnowić czasu, który minął. Ważne jest, aby zwracać szczególną uwagę na obecną chwilę, to co dzieje się tu i teraz, i wykorzystywać ten czas produktywnie.

Niektóre leki mogą przyspieszyć lub spowolnić postrzeganie czasu, na przykład kofeina lub valium (diazepam). Jednak najlepszym narzędziem jest umysł.

Dr David Eagleman, neurobiolog i adiunkt na Uniwersytecie Stanforda, wyjaśnił postrzeganie upływającego czasu jako zjawisko powiązane z ilością nowych informacji, które mózg zapisuje w pamięci.

Jednym z obszarów mózgu odpowiedzialnych za emocje i pamięć jest ciało migdałowate. Im bardziej szczegółowe wspomnienie, tym dłużej wydaje się trwać. Jest to jeden z powodów, dla których utknięcie w korku może wydawać się wiecznością, ale według pamięci zdarzenie minęło szybko, ponieważ nie powstało żadne nowe wspomnienie.

Ważną ideą jest to, że jeśli w ciągu dnia pracujesz na dużych obrotach robiąc rzeczy bez zastanowienia, prawdopodobnie nie jesteś tak produktywny, jak mógłbyś być. Zwróć uwagę na to, co robisz i naucz się czegoś nowego, kiedy to robisz.

Uporządkuj swoje życie

Możesz pomyśleć, że wielozadaniowość pozwala zrobić więcej, ale zapoznając się z moim wywiadem z dr Theo Compernolle odkryjesz, jak bardzo ograniczamy naszą produktywność stosując tę strategię.

Podobnie jak w przypadku wielozadaniowości, gdy biurko, miejsce do pracy i umysł są zagracone, osiągnięcie celów jest znacznie trudniejsze niż podczas pracy w czystej przestrzeni. Poniższe wskazówki mogą pomóc w uporządkowaniu mózgu i otoczenia, co pozwoli zwiększyć produktywność.

Sprzątnij swój dom i biurko — Nie musisz być pedantem; po prostu spędzaj 15 minut dziennie na porządkowaniu biurka w pracy lub 15 minut na sprzątaniu domu. Będziesz zaskoczony, ile możesz osiągnąć w 15 minut.

Oceń swoją obecną produktywność — Nie racjonalizuj czasu, w którym nie byłeś produktywny. Zamiast tego zadaj sobie pytanie, czy zajmujesz się rozwiązywaniem problemów czy spędzasz więcej czasu na odkładaniu trudnych wyzwań. Większość ludzi jest produktywnych przez około siedem godzin w ciągu dnia. Niech te godziny mają znaczenie.

Zapisuj zadania — Kiedy umysł jest zaśmiecony tym, co trzeba zrobić, spada skupienie na wykonywanym zadaniu. Zmniejsza to wydajność w danej chwili, prowadzi do poczucia przytłoczenia i zmniejsza ilość wolnego czasu do dyspozycji.

Uporządkuj swój umysł, zapisując, co i kiedy należy zrobić, a następnie zapomnij o tych zadaniach, aż nadejdzie czas ich realizacji.

Uporządkuj swoją szafę — Prawdopodobnie masz w szafie ubrania, których nigdy nie nosisz. Po wyciągnięciu nieużywanych ubrań, obróć wszystkie wieszaki tak, aby były skierowane grzbietem do przodu. Gdy założyłeś jakieś ubranie z danego wieszaka, powieś wieszak skierowany grzbietem do tyłu.

Dzięki temu pod koniec sezonu będziesz w stanie ustalić, których ubrań nie nosiłeś. Mając mniej ubrań do wyboru, skrócisz czas potrzebny na ubieranie się i uwolnisz miejsce w szafie.

Usuń z otoczenia pokusy — Usuń z otoczenia to, co odwraca uwagę od pracy. Jeśli jest to telefon, zablokuj go, dopóki praca nie zostanie wykonana.

Czy spędzasz zbyt dużo czasu w Internecie na stronach, które są złodziejami czasu, takich jak Facebook czy YouTube? Wypróbuj aplikację, która blokuje tego typu aplikacje na kilka godzin, na przykład StayFocused lub FocusBooster.

Ponownie oceń kult bycia zajętym

W społeczeństwie amerykańskim zajęci ludzie wydają się być bardziej wartościowi niż Ci, którzy znajdują czas, aby usiąść i powąchać róże. Potrzebujesz jednak zarówno okresów bycia zajętym, jak i odpoczynku, aby Twój umysł i ciało działały optymalnie. Aby odzyskać równowagę:

Powołaj się na zasadę Pareto, czyli regułę 80/20 — Nazwana na cześć włoskiego ekonomisty Vilfredo Pareto, reguła zasadniczo oznacza, że za 80% wyników odpowiada 20% wysiłków.

Prawdopodobnie będziesz nosić 20% swoich ubrań przez 80% czasu, a przez 80% czasu będziesz zajmować się 20% rzeczy z listy do zrobienia. Ważne rzeczy trzymaj u góry listy, nad nimi prawdopodobnie spędzisz 80% swojego czasu.

Zidentyfikuj priorytetowe zadanie — Podobnie jak w przypadku zasady Pareto, określ najważniejsze zadanie na dany dzień i wykonaj je tak wcześnie, jak to możliwe. W tym celu można wykorzystać aplikację Wunderlist, która pozwala tworzyć listy, nadawać zadaniom priorytety, a nawet wykonywać powtarzające się zadania.

Jeśli coś zajmie tylko kilka minut, zrób to od razu — Późniejsze sortowanie poczty trwa dłużej niż otwieranie i natychmiastowe zajęcie się nią. Jeśli coś zajmie tylko kilka minut, zrób to natychmiast i zaoszczędź dodatkowe 5 minut, które potrzeba na zaplanowanie zrobienia tego później.

5 wskazówek pozwalających uprościć poranki

1. Spakuj lunch poprzedniej nocy — Czy dla siebie, czy dla swoich dzieci, spakuj drugie śniadania poprzedniej nocy. Oznacz przygotowane opakowania imieniem i nazwiskiem właściwej osoby. Rano wystarczy je spakować i można wychodzić.

2. Skomponuj zestawy ubrań — Przygotowanie się do pracy rano może być trudne, ponieważ najczęściej przygotowujesz nie tylko siebie, ale i resztę swojej rodziny. Umieść w szafie lub szufladzie dopasowane zestawy ubrań, aby rano przyśpieszyć wybór. Możesz również zdecydować w co się ubrać poprzedniego wieczoru.

3. Stwórz poranną rutynę dla dzieci — Zapisz jak wygląda rutyna dzieci i umieść tę informację w widocznym miejscu. Uwzględnij w niej kiedy wstać, co należy zrobić i do kiedy. Spodziewaj się, że dzieci będą wykonywać swoje zadania bez ciągłych przypomnień.

4. Stwórz własną poranną rutynę — Skróć czas potrzebny na ubieranie się, jedzenie śniadania, pakowanie lunchu i wszystkie inne poranne czynności, starannie planując je poprzedniego wieczoru. Przygotowanie wszystkiego z wyprzedzeniem pozwoli Ci na szybkie rozpoczęcie dnia bez straty czasu na podejmowanie decyzji. Łatwo jest zboczyć z drogi, więc ustaw zegar dla swojej porannej rutyny.

5. Podejmuj ważne decyzje rano — Podejmuj decyzje dotyczące pracy, jedzenia, ćwiczeń i związków rano, kiedy siła woli jest największa, a następnie trzymaj się tych decyzji. Rano masz więcej energii psychicznej niż później w ciągu dnia, co ułatwia podjęcie trudnej decyzji.

Automatyzacja, automatyzacja, automatyzacja!

Technologia pozwala zautomatyzować różnorodne zadania. Oto kilka zadań, które można zautomatyzować lub delegować:

  • Automatyczne opłacanie rachunków — Wykonuj jak najwięcej rachunków w ramach płatności automatycznej. Bank może Ci w tym pomóc.
  • Zakupy spożywcze — Sporządź listę zakupów na podstawie wcześniej zaplanowanych przepisów. Zmniejsza to wydatki impulsywne i zapewnia produkty potrzebne do przygotowania zaplanowanych posiłków. Rób zakupy nie częściej niż raz w tygodniu. Nie lubisz robić zakupów? Sprawdź, czy Instacart w Twojej okolicy dostarcza zakupy z lokalnych sklepów spożywczych lub sklepów, które oferują zakupy online i odbiór w sklepie.
  • Posiłki — Zaplanuj swoje posiłki na cały tydzień. Zmniejsza to liczbę pokus na przekąski i fast food. Jeśli nie lubisz gotować, rozważ usługi firm cateringowych, które dostarczają posiłki do domu. Gotuj większe ilości jedzenia w krótszym czasie używając wolnowaru i pamiętaj o dodaniu do diety sfermentowanej żywności.
  • Sprzątanie domu — Nie lubisz prowadzenia domu? Rozważ użycie aplikacji Handy do wynajęcia sprzątaczki lub udaj się bezpośrednio do lokalnej firmy sprzątającej.
  • Ubranie — Czy pranie doprowadza cię do szału? Cleanly Rinse lub FlyCleaners to usługi, które odbierają brudne ubrania z domu, czyszczą je i dostarczają z powrotem do domu.

Ceń swój czas

Nie bądź dostępny przez cały czas — W dobie komunikacji cyfrowej i natychmiastowej informacji zwrotnej możesz ulec pokusie, aby mieć swój telefon zawsze przy sobie. Jednak ciągłe sprawdzanie poczty e-mail, wiadomości tekstowych i wiadomości na innych komunikatorach zmniejsza produktywność. Sprawdzaj wszystkie wiadomości na raz, trzy razy dziennie.

Nie chodź z pustymi rękami — Przechodząc z pokoju do pokoju w domu, odnoś i układaj rzeczy. Takie porządkowanie zajmuje mniej czasu, mniej wysiłku i zapewnia czystszą przestrzeń.

Zaplanuj swoje godziny snu — Jeśli nie zaplanujesz snu, prawdopodobnie będziesz mieć nieustrukturyzowane godziny snu. Organizm człowieka przyzwyczaja się do pory zasypiania i porannego wstawania, dzięki czemu wzrasta produktywność w ciągu dnia, a ciało jest zdrowsze i bardziej wypoczęte.

Stań się naprawdę dobry w tym, co robisz — Im jesteś lepszy, tym mniej czasu zajmuje wykonanie zadania. Oznacza to codzienne wykonywanie danego zadania bez wyjątku.

Naucz się mówić nie — Nie można uszczęśliwić wszystkich. Gdy zawsze wszystkim odpowiadasz „tak”, mówisz „nie” samemu sobie.

Wykorzystaj swoją przerwę — Mycie zębów, prysznic, dojazd do pracy, gotowanie, czekanie na dzieci na zajęciach sportowych lub innych zajęciach, podczas których mózg jest wolny, a ciało nie, rozważ słuchanie podcastów, książek lub konferencji audio. Wodoodporne głośniki Bluetooth sprawdzą się w łazience, a wodoodporny zestaw słuchawkowy na basenie.

3 sposoby zwiększające produktywność

1. Ćwicz Pomodoro — Jest to technika produktywności, w której spędzasz 30 minut w pełni skupiony i skoncentrowany na jednym zadaniu. Jedynym powodem, dla którego możesz przerwać pracę nad tym zadaniem, jest pożar budynku. Wypróbuj aplikację Strict Workflow, która pomaga blokować rozpraszające strony internetowe i jest luźno oparta na strategii produktywności Pomodoro.

2. Ustal priorytety na swojej liście rzeczy do zrobienia — Rozpocznij dzień od najważniejszego zadania i przesuwaj się w dół listy, na której zadania ułożone są w kolejności od najważniejszego do najmniej ważnego. Dzięki temu będziesz mieć więcej energii i skupisz się na priorytetowych zadaniach. Ponadto prawdopodobnie będziesz w stanie ukończyć więcej mniejszych zadań pod koniec dnia.

3. Relaks — Twoje ciało i umysł potrzebują snu i odpoczynku. Praktykuj medytację lub ćwiczenia oddechowe, które pomogą oczyścić umysł. Dzięki temu zyskasz jasność umysłu i będziesz cieszyć się większą kreatywnością.

4 sposoby na skrócenie czasu wykonywania zadań

1. Zawiń koniec taśmy — Kiedy skończysz używać dowolnego rodzaju taśmy, zawiń jej koniec, aby następne użycie było szybsze i łatwiejsze.

2. Składaj ubrania — Złóż swoje T-shirty i koszulki polo w kilka sekund, korzystając z techniki składania pokazanej poniżej. Połącz skarpetki razem, aby nie zgubiły się w praniu. Rób jedno pranie dziennie: rano włącz pranie, a po południu włóż je do suszarki i włóż złożone do szafy przed snem. Gdy stanie się to rutyną, cały proces będzie przebiegał szybko i zawsze będziesz mieć czyste ubrania.

3. Zaplanuj czas na ulepszanie domu — Jeśli masz do wykonania projekt w domu, przeznacz 30 minut każdego dnia na wykonanie zadania. To mija szybko. Staraj się nie pominąć nawet jednego dnia, ponieważ trudno jest nadrobić stracony czas.

4. Użyj inteligentnego systemu archiwizacji — Niezależnie od tego, czy jesteś w domu czy w pracy, wprowadź system, który pozwala segregować pliki na aktywne zadania lub przenieść je do archiwum ukończonych projektów. Zachowaj wszystkie pliki do wykorzystania w przyszłości, takie jak gwarancje na urządzenia, naprawy samochodu, pokwitowania zakupów. Jeśli masz już utworzony plik, wystarczy umieścić w nim dokument i gotowe.