Według dr. Mercoli
Jeśli Twoje dziąsła krwawią podczas mycia zębów, możesz potrzebować więcej witaminy C – wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Washington (UW). Krwawienie dziąseł może być sygnałem ostrzegawczym choroby przyzębia, znanej również jako choroba dziąseł, która wynika z infekcji oraz zapalenia dziąseł i kości podtrzymującej zęby. Dziąsła mogą krwawić nawet we wczesnych stadiach choroby, znanej jako zapalenie dziąseł.
Jednak według Philippe'a Hujoela, dentysty i profesora nauk o zdrowiu jamy ustnej ze Szkoły Stomatologii UW, jeśli dziąsła krwawią, pierwszym działaniem nie powinno być częstsze szczotkowanie i nitkowanie zębów – mimo, że to zalecenie American Dental Association. Należy dowiedzieć się, co jest bezpośrednią przyczyną krwawienia dziąseł, a może nią być m.in. niedobór składników odżywczych.
Niski poziom witaminy C został powiązany z krwawieniem dziąseł
Zalecane dzienne spożycie witaminy C ustalone przez Światową Organizację Zdrowia opierało się na profilaktyce szkorbutu, ale według badania UW może być ono zbyt niskie, aby można było osiągnąć pełne korzyści, jakie ma do zaoferowania witamina C, zwana również kwasem askorbinowym. Jedną z takich korzyści jest zapobieganie kruchości mikronaczyń. Jest to stan, który może objawiać się krwawieniem dziąseł lub krwotokiem siatkówkowym.
Korzystając z danych z 15 badań przeprowadzonych w sześciu krajach, naukowcy odkryli, że suplementacja witaminy C zmniejsza skłonność do krwawienia z dziąseł u osób z poziomem witaminy C poniżej 28 μmol/l. Poziom witaminy C jest uważany za normalny, gdy przekracza 28 μmol/l, podczas gdy niedobór witaminy C jest diagnozowany w zakresie od 11 do 28 μmol/l, a ciężki niedobór poniżej 11 μmol/l.
W przypadku osób z poziomem witaminy C powyżej 48 μmol/l, suplementacja witaminy C nie we wszystkich przypadkach zmniejszyła krwawienie z dziąseł. Jednak zarówno krwawienie z siatkówki, jak i krwawienie z dziąseł wzrosły, gdy poziom witaminy C spadł do zakresu od 11 do 28 μmol/l, co uważa się za poziom wystarczający do ochrony przed szkorbutem.
Naukowcy doszli do wniosku, że zapotrzebowanie na witaminę C mające na celu zapobieganie szkorbutowi może prowadzić do zbyt niskiego poziomu witaminy C w organizmie, aby zapobiec krwawieniu dziąseł. Ponadto skłonność do krwawienia dziąseł i krwotoków siatkówkowych jest związana z niskim poziomem witaminy C i może wskazywać na ogólnoustrojową patologię mikronaczyń, w tym krwawienie w mózgu, sercu lub nerkach, które można odwrócić poprzez zwiększenie dziennego spożycia witaminy C.
To nie pierwszy raz, kiedy odkryto związek między witaminą C a krwawieniem dziąseł. Paul Robertson, były dziekan Wydziału Stomatologii UW, prowadził w 1986 i 1991 roku badania, które również wykazały ten związek. Według głównego autora badania, Philippe'a Hujoela:
„W przeszłości był taki czas, kiedy krwawienie z dziąseł było ogólnie uważane za potencjalny marker braku witaminy C. Ale z biegiem czasu leczenie przyczyny zostało to zagłuszone lub zmarginalizowane za pomocą szczoteczki lub nitki dentystycznej”.
Jest to problematyczne, ponieważ skupiając się tylko na szczotkowaniu i nitkowaniu zębów, uszkodzenia ogólnoustrojowe spowodowane niedoborem składników odżywczych trwają nadal. W badaniu odnotowano:
„Domyślne zalecenie higieny jamy ustnej i innych interwencji periodontologicznych w celu „leczenia” patologii mikronaczyniowych, nawet jeśli jest to częściowo skuteczne w odwracaniu krwawienia z dziąseł, jak sugerowano w tej metaanalizie, jest ryzykowne, ponieważ nie odnosi się do żadnej potencjalnej chorobowości i śmiertelności związanej z patologiami mikronaczyń”.
Dlaczego organizm potrzebuje witaminy C?
Witamina C – rozpuszczalna w wodzie witamina występująca w dużych ilościach w owocach i warzywach – jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który ludzie muszą pozyskiwać z diety lub suplementów. Ma silne właściwości przeciwutleniające ze względu na zdolność oddawania elektronów utlenionym cząsteczkom.
Witamina C, nawet w niewielkich ilościach, chroni białka, lipidy, a nawet DNA i RNA przed reaktywnymi formami tlenu, które powstają podczas normalnego metabolizmu, a także w wyniku narażenia na toksyny, takie jak dym papierosowy i zanieczyszczenie powietrza.
Według dr Rhonda Patricka, witamina C jest również zaangażowana w biosyntezę kolagenu, karnityny i katecholamin oraz „uczestniczy w funkcjonowaniu układu odpornościowego, gojeniu się ran, metabolizmie kwasów tłuszczowych, produkcji neuroprzekaźników i tworzeniu się naczyń krwionośnych, a także innych kluczowych procesach”.
Działanie witaminy C przeciw przeziębieniu jest jednym z najczęściej badanych zastosowań. Badania sugerują, że stosowanie witaminy C profilaktycznie, a także terapeutycznie na początku objawów przeziębienia pomaga zmniejszyć objawy i skrócić czas trwania przeziębienia.
Może być również przydatna przeciwko COVID-19 i, jak zauważył dr Andrew Saul – redaktor naczelny serwisu Orthomolecular Medicine News Service – witamina C w ekstremalnie wysokich dawkach działa jak lek przeciwwirusowy.
Zdrowie jamy ustnej jest częścią ogólnego stanu zdrowia
Jeśli Twoje dziąsła krwawią lub masz inny problem ze zdrowiem jamy ustnej, kluczowe jest znalezienie podstawowej przyczyny.
„Twoje zęby to narządy, które są połączone z całym układem nerwowym i zasadniczo są częścią mózgu, podobnie jak oczy” - powiedział dr Dominik Nischwitz podczas wywiadu w 2020 r. na temat holistycznej opieki stomatologicznej. – „Do zębów dochodzi masywny nerw mózgowy zwany nerwem trójdzielnym. Jest to jeden z 12 nerwów czaszkowych i zajmuje 50% przestrzeni wszystkich pozostałych, więc jest bardzo ważny”.
Chociaż prawdą jest, że szczotkowanie i nitkowanie zębów jest ważne, nie wyeliminują krwawienia dziąseł spowodowanego niskim poziomem witaminy C. Dr Nischwitz koncentruje się również na żywieniu. Opracował protokół leczenia kości, który obejmuje określone mikroelementy i wysokie dawki witaminy D3.
Na przykład, poziom witaminy D powinien przekraczać 60 nanogramów na mililitr (ng/ml). Jeśli poziom witaminy D jest zbyt niski, może być konieczne przyjmowanie suplementu przez kilka miesięcy przed rozpoczęciem dalszych terapii. Protokół podkreśla również rolę magnezu, witaminy K2, witaminy C i witamin z grupy B.
Odżywki dla zdrowia dziąseł i jamy ustnej
Tak jak ważna jest optymalizacja bakterii w jelitach, ważna jest również optymalizacja bakterii w jamie ustnej. Antybakteryjny płyn do płukania jamy ustnej negatywnie wpływa na mikrobiom jamy ustnej, podobnie jak pasta do zębów zawierająca fluor i fluoryzowana woda. Zatem zaprzestanie używania tych produktów jest pierwszym krokiem do poprawy zdrowia jamy ustnej.
„Należy unikać „polityki spalonej ziemi” w jamie ustnej, ponieważ prowadzi ona do zniszczenia wszystkich bakterii, zarówno patogennych jak i pożytecznych” - powiedział dentysta dr Gerry Curatola, założyciel stomatologii odmładzającej. „Korzystne bakterie mają zasadniczo mniejsze szanse na stworzenie zdrowego, zbilansowanego mikrobiomu, kiedy im przeszkadzasz, denaturujesz je lub odwadniasz produktami na bazie alkoholu”.
Dr Curatola opisuje jamę ustną jako „bramę do całkowitego dobrego samopoczucia ciała „i należy do osób, które zalecają spożywanie określonych składników odżywczych wspierających dziąsła i ogólny stan zdrowia. Oprócz witaminy C poleca koenzym Q10 (CoQ10), ponieważ krwawiące dziąsła są często oznaką niedoboru CoQ10.
Istnieje również wiele homeopatycznych soli, które mogą korzystnie wpływać na zdrowie jamy ustnej. Należą do nich: krzemionka, fluorek wapnia, fosforan wapnia i węglan wapnia.
Płukanie jamy ustnej olejem poprawia zdrowie jamy ustnej i zmniejsza krwawienie
Dobrym sposobem na zmniejszenie płytki nazębnej, nieświeżego oddechu i zapalenia dziąseł oraz poprawę zdrowia jamy ustnej jest płukanie ust olejem kokosowym. Zgodnie z tradycją ajurwedy, płukanie jamy ustnej olejem może złagodzić ponad 30 chorób ogólnoustrojowych, w tym zmniejszenie stanu zapalnego i krwawienia.
Chociaż dbanie o zdrowie jamy ustnej poprzez zmianę diety i stylu życia jest niezbędne, płukanie ust olejem jest rozsądnym dodatkiem do codziennej rutyny higieny jamy ustnej. Olej kokosowy jest idealnym olejem do płukania ust ze względu na jego działanie przeciwbakteryjne. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, zawiera 92% tłuszczów nasyconych, z czego 49% to przeciwzapalny i przeciwbakteryjny średniołańcuchowy nasycony kwas laurynowy.
Może być również skuteczny w leczeniu zapalenia dziąseł. W badaniu pilotażowym, w którym udział wzięło 20 osób z zapaleniem dziąseł wywołanym przez płytkę nazębną, olej kokosowy stosowano jako płyn do płukania ust codziennie przez 30 dni. Grupa kontrolna przeprowadzała normalne codzienne procedury higieny jamy ustnej, ale bez oleju kokosowego. Zarówno płytka nazębna, jak i krwawienie zmniejszyły się w obu grupach, ale w grupie stosującej olej kokosowy nastąpił bardziej znaczący spadek, co obiecuje zmniejszenie tworzenia się płytki nazębnej i zapalenia dziąseł.
W innym badaniu dodano płukanie ust olejem kokosowym do normalnych procedur higieny jamy ustnej osób dorosłych w średnim wieku z zapaleniem dziąseł wywołanym przez płytkę nazębną. Grupa, która oprócz regularnego szczotkowania stosowała płukanie ust olejem, miała znacznie większy spadek zapalenia dziąseł i płytki nazębnej po sześciu tygodniach.
Naukowcy z Wielkiej Brytanii przeprowadzili systematyczny przegląd, aby przyjrzeć się wpływowi płukania ust olejem kokosowym na zdrowie jamy ustnej, stwierdzając, że olej kokosowy działa tak samo jak płyn do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną w zakresie oceny płytki nazębnej – wskaźnika stanu dziąseł i krwawienia.
Najlepszy sposób na zwiększenie poziomu witaminy C
Jeśli zmagasz się z krwawieniem dziąseł, warto zoptymalizować poziom witaminy C. Niektóre populacje, w tym osoby, które palą tytoń, spożywają alkohol lub mają nieswoiste zapalenia jelit, mogą potrzebować zwiększonego spożycia witaminy C. Niektóre badania sugerują, że niedobór witaminy C może być częstszy niż sądzono.
„Co ciekawe, populacyjne badanie przekrojowe obejmujące prawie 150 pacjentów przyjętych do dużego szpitala klinicznego w Kanadzie wykazało, że 60% pacjentów miało nieoptymalny poziom witaminy C w osoczu, a 19% miało ciężki niedobór – poziom zbliżony do tego, który jest związany ze szkorbutem – zauważył Patrick.
Na szczęście szeroka gama produktów spożywczych jest bogata w witaminę C, w tym czerwona papryka, pietruszka, brokuły, kiwi, truskawki, guawa, pomidory i wszystkie owoce cytrusowe. Jeśli codziennie spożywasz te produkty, możesz uzyskać znaczne ilości witaminy C z diety. Jeśli masz niedobór lub chcesz leczyć chorobę, może być potrzebna witamina C w postaci suplementu, liposomalna witamina C lub podanie dożylne.