Dlaczego olej kokosowy jest dobry dla zdrowia?

olej kokosowy

W skrócie -

  • Jeśli trzymałeś się z daleka od oleju kokosowego, ponieważ zostałeś wprowadzony w błąd stwierdzaniem, że jest tuczący, będziesz mile zaskoczony, gdy dowiesz się, że włączenie tego tłuszczu do diety może faktycznie pomóc Ci schudnąć
  • Olej kokosowy zawiera tłuszcze o średniej długości łańcucha, które są łatwo metabolizowane
  • Olej kokosowy jest jednym z najbardziej wszechstronnych olejów i ma wiele zalet zarówno jako zdrowa żywność, jak i produkt do pielęgnacji ciała

Według dr. Mercoli

Pomimo ponad 1700 badań medycznych dotyczących stosowania oleju kokosowego, nadal jest on szkalowany, głównie dlatego, że 90% zawartego w nim tłuszczu to tłuszcze nasycone. Jednak tłuszcze nasycone, a zwłaszcza olej kokosowy, są istotną częścią diety człowieka. Przez dziesięciolecia żyliśmy w fałszywym przekonaniu, że tłuszcze nasycone są główną przyczyną chorób serca. Badania sugerują, że nie ma znaczących dowodów na to, że tłuszcze nasycone powodują zatkanie tętnic lub zwiększają ryzyko zawału serca lub udaru mózgu.

W rzeczywistości określone rodzaje tłuszczów nasyconych, w tym olej kokosowy, są niezbędne dla optymalnego zdrowia. Jeśli uwierzyłeś przekazom medialnym mówiącym, że tłuszcze nasycone są niezdrowe i zwiększają ryzyko chorób serca, rozważ ponownie swoje stanowisko. Jeśli unikasz oleju kokosowego, czytając ten artykuł przekonasz się, że ma on wiele korzystnych właściwości, które sprawiają, że stanowi wartościowym dodatkiem do diety.

Jeśli trzymałeś się z daleka od oleju kokosowego, ponieważ zostałeś wprowadzony w błąd stwierdzaniem, że jest tuczący, zasługujesz na poznanie prawdy, że tak naprawdę może on pomóc Ci schudnąć, a nie przytyć. Mimo to, jeśli jesteś uczulony na olej kokosowy lub po prostu nie lubisz jego smaku, najlepiej go nie używać.

Tam, gdzie używany jest olej kokosowy, ludzie dobrze prosperują

Nie jest tajemnicą, że produkty kokosowe, zwłaszcza olej kokosowy, były używane przez niektóre populacje na całym świecie od tysiącleci. Tam, gdzie olej kokosowy jest spożywany w ramach standardowej diety, ludzie dobrze prosperują. Więc co oni wiedzą o oleju kokosowym, czego Ty nie wiesz?

Weźmy na przykład populacje polinezyjskie, takie jak Pukapuka i Tokelau, gdzie ludzie jedzą dużo kokosa. W związku z tym ich dieta jest zwykle bogata w tłuszcze nasycone, a uboga w cholesterol i cukier. Naukowcy odkryli, że „choroby naczyniowe są rzadkie w obu tych populacjach i nie ma dowodów na to, że wysokie spożycie tłuszczów nasyconych ma szkodliwy wpływ na zdrowie”.

Inne badanie dotyczyło mieszkańców Kitevan w Papui-Nowej Gwinei, których styl życia i dieta pozostały wolne od złych nawyków żywieniowych świata zachodniego. Oprócz jedzenia dużej ilości ryb, owoców i bulw, mieszkańcy tych rejonów konsumują również duże ilości kokosa.

Żadna z osób biorących udział w badaniu nie zgłosiła wystąpienia udaru mózgu, bólu w klatce piersiowej ani dyskomfortu z powodu choroby niedokrwiennej serca (CHD). Nie zaraportowano również żadnego zgonu. W rzeczywistości naukowcy doszli do wniosku, że udar mózgu i choroba wieńcowa serca wydają się być nieobecne w tej populacji. Na podstawie tych dwóch badań możemy wywnioskować, że włączenie oleju kokosowego do diety pozytywnie wpływa na zdrowie i dobre samopoczucie osób go spożywających.

Według dr Bruce'a Fife'a – autora książki pt. „The Coconut Oil Miracle” I dyrektora Coconut Research Center w Colorado Springs w Kolorado:

„Osoby mieszkające z Azji i Polinezji, których codzienna dieta opiera się na kokosie i oleju kokosowym, mają najniższy wskaźnik chorób serca na świecie. Niektóre z tych osób otrzymują nawet 50% swoich dziennych kalorii w postaci tłuszczów nasyconych, głównie z oleju kokosowego.

Gdyby olej kokosowy powodował choroby serca, jak niektórzy nadal twierdzą, wyżej wspomniane społeczności wymarłyby wieki temu. Te populacje, które spożywają duże ilości oleju kokosowego, mają wyjątkowo dobre zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Nie raportuje się wśród nich ataków serca i udarów mózgu charakterystycznych dla krajów zachodnich, gdzie olej kokosowy jest rzadko używany”.

Według medycyny konwencjonalnej, wszystkie tłuszcze nasycone są takie same

W zachodniej medycynie konwencjonalnej olej kokosowy jest ostro krytykowany przez osoby, które nie są przekonane o jego korzyściach zdrowotnych. Andrew Freeman, dyrektor grupy roboczej ds. żywienia i stylu życia w American College of Cardiology, zasugerował w wywiadzie dla CBS News, że olej kokosowy to nic innego jak moda, która z czasem minie.

„Wydaje się, że ludzie jedzą i piją produkty kokosowe ze wszystkim – dodając je do kawy, gotowanych potraw i warzyw – a to daje im duże ilości tłuszczu...

Żadne znane mi wytyczne lub normy nie zalecają spożywania tego oleju. Ogólnie rzecz biorąc, jego spożycie może przyczyniać się do wzrostu ryzyka chorób układu krążenia ze względu na bardzo wysoką zawartość tłuszczów nasyconych. Standardowa amerykańska dieta… jest wysokotłuszczowa oraz pełna wielu przetworzonych mięs i serów, a teraz dodatkowo wszyscy dodają do niej olej kokosowy. Idziemy w złym kierunku”.

Libby Mills, dietetyk i rzecznik Amerykańskiej Akademii Żywienia i Dietetyki, powiedziała, że olej kokosowy to mieszanka, chociaż rozumie, dlaczego tak dużo się o nim mówi.

„Jako społeczeństwo zawsze szukamy panaceum – jedynej rzeczy, która naprawdę wszystko naprawi. Chociaż niektóre badania są obiecujące, a oleje MCT (średniołańcuchowe trójglicerydy) zawarte w oleju kokosowym są bardzo atrakcyjne, niestety są one dostarczane wraz z dużą ilością tłuszczów nasyconych”.

Czym różni się olej kokosowy od innych tłuszczów nasyconych?

Freeman i inni mogą nie zdawać sobie sprawy, że olej kokosowy różni się od innych rodzajów tłuszczów nasyconych. Tłuszcz nasycony zawarty w oleju kokosowym różni się od tłuszczów nasyconych znajdujących się na przykład w olejach roślinnych, mięsie i serze. Podczas gdy tłuszcze nasycone zawarte w ostatnich produktach są znane jako tłuszcze o długich łańcuchach, około dwie trzecie tłuszczów zawartych w oleju kokosowym to tłuszcze średniołańcuchowe, określane również jako średniołańcuchowe trójglicerydy (MCT).

Tłuszcze o długich łańcuchach są powoli trawione i wchłaniane przez ścianę jelita, gdzie są łączone w wiązki tłuszczu i białka zwane lipoproteinami. Te lipoproteiny są rozprowadzane po całym organizmie poprzez krwiobieg. Organizm człowieka metabolizuje MCT, takie jak olej kokosowy, inaczej niż inne tłuszcze. Zwykle tłuszcze wchłaniane przez organizm muszą zostać najpierw zmieszane z żółcią uwalnianą z pęcherzyka żółciowego, a następnie poddane działaniu enzymów trzustkowych. Tylko w taki sposób tłuszcze mogą być rozkładane w układzie pokarmowym.

MCT nie wymagają jednak do trawienia żółci ani enzymów trzustkowych. Gdy dotrą do jelita, dyfundują przez błonę jelitową do krwioobiegu. Stamtąd są transportowane bezpośrednio do wątroby, która w naturalny sposób przekształca MCT w ketony. Następnie wątroba uwalnia ketony z powrotem do krwioobiegu, dzięki któremu są transportowane po całym organizmie.

Warto zauważyć, że MCT są łatwo dostępne i wykorzystywane jako źródło energii, a nie przechowywane w postaci tłuszczu. MCT mogą nawet przekroczyć barierę krew-mózg, aby dostarczyć mózgowi energii. Jest to jeden z powodów, dla których uważa się, że olej kokosowy ma pozytywny wpływ na osoby cierpiące na chorobę Alzheimera.

Olej kokosowy zawiera cztery rodzaje MCT

Z reguły im krótszy łańcuch węglowy, tym wydajniejsze przekształcanie MCT w ketony, które są doskonałym, czystym źródłem energii dla organizmu - o wiele lepszym niż glukoza, ponieważ metabolizm ketonów wytwarza znacznie mniej reaktywnych form tlenu i wolnych rodników. MCT można podzielić na cztery grupy na podstawie długości łańcucha:

  • 6 atomów węgla (C6), kwas kapronowy,
  • 8 atomów węgla (C8), kwas kaprylowy,
  • 10 atomów węgla (C10), kwas kaprynowy,
  • 12 atomów węgla (C12), kwas laurynowy.

Olej kokosowy stanowi mieszankę wszystkich tłuszczów o średniej długości łańcucha, w tym tłuszczów C6, C8, C10 i C12, z których ten ostatni (kwas laurynowy) stanowi ponad 40% tłuszczu zawartego w oleju kokosowym. (Wyjątkiem jest olej MCT, czyli frakcjonowany olej kokosowy lub olej palmowy, które zawierają głównie C8 i C10). Wszystkie te kwasy tłuszczowe mają zalety. Jednak kwas kaprylowy i kaprynowy znacznie skuteczniej zwiększają poziom ketonów.

Kwas laurynowy jest najbardziej znany ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych, przeciwdrobnoustrojowych i przeciwwirusowych. Z drugiej strony krótsze łańcuchy MCT są łatwiej przekształcane w ketony, które są doskonałym paliwem mitochondrialnym. Ketony pomagają również w hamowaniu wydzielania greliny (znanej również jako hormon głodu) i wzmacniają inny hormon, który odpowiada za uczucie sytości. Czy znasz zalety oleju kokosowego?

Jeśli nie miałeś okazji poznać wszystkich niezwykłych zastosowań oleju kokosowego, możesz być mile zaskoczony. W przeciwieństwie do innych tłuszczów nasyconych, olej kokosowy nie zawiera kwasów tłuszczowych trans. Nie utlenia się po podgrzaniu, więc świetnie nadaje się do gotowania i pieczenia. Jest również stabilny podczas przechowywania i nie jełczeje. Oprócz tych korzystnych fizyczno-chemicznych właściwości olej kokosowy ma wiele zalet, z których niektóre mogą Cię zaskoczyć.

Kwas laurynowy stanowi około połowę zawartości kwasów tłuszczowych w oleju kokosowym. W wyniku trawienia kwas laurynowy jest przekształcany w monogliceryd zwany monolauryną. Zarówno kwas laurynowy, jak i monolauryna pomagają pozbyć się z jelit szkodliwych patogenów, takich jak bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty.

Wykazano, że substancje te zabijają bakterie Staphylococcus aureus i Candida albicans – powszechne źródło infekcji drożdżakowych. Olej kokosowy działa również na infekcje grzybicze, takie jak grzybica stóp i grzybica skóry. Według European Journal of Pediatrics, niektóre badania sugerują, że mieszanka oleju kokosowego i anyżu była prawie dwa razy skuteczniejsza w leczeniu wszawicy głowowej niż powszechnie przepisywany (i toksyczny) balsam permetryny.

Wpływ oleju kokosowego na funkcje mózgu

Jak wspomniano powyżej, MCT zawarte w oleju kokosowym są metabolizowane przez wątrobę, w wyniku czego powstają ketony, które dostarczają energię bezpośrednio do mózgu. Badania skupione na określeniu wpływu środka ketogennego na osoby z chorobą Alzheimera o nasileniu od łagodnego do umiarkowanego sugerują, że suplementacja MCT przynosi pewne korzyści w odniesieniu do zaburzeń funkcji poznawczych:

„W małych badaniach z udziałem ludzi suplementacja MCT poprawiła funkcje poznawcze u osób z zaburzeniami poznawczymi i łagodnymi postaciami choroby Alzheimera już po jednej dawce. Chociaż nie u wszystkich zaobserwowano poprawę po zastosowaniu MCT, osoby z pewnymi czynnikami genetycznymi doświadczyły znacznej poprawy”.

Ketony są preferowanym źródłem energii dla mózgu u osób dotkniętych cukrzycą, chorobą Alzheimera, chorobą Parkinsona, a może nawet ALS, ponieważ w tych chorobach niektóre neurony stały się oporne na insulinę lub utraciły zdolność efektywnego wykorzystywania glukozy. W rezultacie neurony powoli obumierają.

Olej kokosowy zapobiega chorobom sercowo-naczyniowym i wysokiemu ciśnieniu krwi

Choroby sercowo-naczyniowe, w tym zawał serca, udar mózgu i inne choroby układu krążenia, są główną przyczyną zgonów w Stanach Zjednoczonych. W USA co 34 sekundy jedna osoba ma zawał serca, a co 60 sekund ktoś umiera z powodu zdarzenia związanego z chorobami sercowo-naczyniowymi. Pomimo tego, choć możesz myśleć inaczej, tłuszcze nasycone, takie jak olej kokosowy, nie są przyczyną nagłego wzrostu zachorowań na choroby wieńcowe. Wręcz przeciwnie, olej kokosowy:

  • Zwiększa poziom cholesterolu HDL
  • Pomaga przekształcić cholesterol LDL w „dobry” cholesterol
  • Poprawia zdrowie serca i obniża ryzyko chorób serca ze względu na wzrost poziomu HDL

Używaj oleju kokosowego, aby zapobiec chorobom dziąseł i próchnicy zębów

Często wspominałem płukanie jamy ustnej olejem kokosowym jako doskonały sposób na oczyszczenie i wypłukanie szkodliwych bakterii z ust. Ta technika jest szczególnie korzystna w przypadku chorób przyzębia. Ze względu na wysokie stężenie antybakteryjnych MCT, olej kokosowy jest idealny do płukania jamy ustnej. Jednym z dodatkowych pozytywnych skutków ubocznych płukania ust olejem jest to, że olej kokosowy w naturalny sposób wybiela zęby. To nawyk dotyczący higieny jamy ustnej, który stosuję codziennie.

Olej kokosowy do higieny osobistej i jako środek odstraszający owady

Olej kokosowy to nie tylko korzystna dla zdrowia żywność, ale także świetny produkt do higieny osobistej. Oto kilka dodatkowych sposobów wykorzystania oleju kokosowego:

  • Nałóż olej kokosowy na suchą lub popękaną skórę, aby uzyskać natychmiastową ulgę
  • Używaj go jako środka do mycia twarzy, balsamu do ust lub do demakijażu
  • Wypróbuj ten olej jako balsam do golenia; jego właściwości antyseptyczne łagodzą skaleczenia i zadrapania
  • Rozprowadź go na suchych, pozbawionych życia włosach i pozostaw na 15 minut, aby przywrócić włosom odpowiednie nawilżenie i blask

Ponadto olej kokosowy nie ma posmaku miętowego, który towarzyszy większości past do zębów. Mycie nim zębów przed pójściem spać pomaga zabić bakterie powodujące powstawanie płytki nazębnej i inne problemy w jamie ustnej. Jeśli lubisz miętowy smak, po prostu dodaj do oleju kokosowego kroplę olejku z mięty pieprzowej. Jeśli chcesz uzyskać większą ścierność, zmieszaj go z odrobiną sody oczyszczonej. Jeśli szukasz naturalnego dezodorantu, który zapewni trwałą ochronę bez potencjalnego zagrożenia dla zdrowia związanego z dodatkiem aluminium, wymieszaj następujące składniki i nałóż mieszaninę na czyste pachy:

  • 3 łyżki ekologicznego oleju kokosowego
  • 3 łyżki niemodyfikowanej genetycznie skrobi kukurydzianej lub proszku z maranty
  • 3 łyżki proszku do pieczenia
  • 2 krople wybranego olejku eterycznego lub szczypta startych goździków

Jeśli chodzi o środek odstraszający owady, skuteczna jest mieszanina oleju kokosowego z wysokiej jakości olejkami eterycznymi, takimi jak olejek z mięty pieprzowej, melisy, rozmarynu, drzewa herbacianego czy wanilii. To dobra alternatywa dla toksycznych sprayów, takich jak DEET, a ponadto pachnie o wiele lepiej!