Co się stanie po zjedzeniu nasion jabłek?

jabłko

W skrócie -

  • Nasiona jabłoni zawierają amigdalinę – związek roślinny znany jako glikozyd cyjanogenny
  • Kiedy nasiona jabłek są żute lub miażdżone i metabolizowane, amigdalina zamienia się w cyjanowodór, który jest trujący
  • Cyjanek jest produkowany tylko wtedy, gdy nasiona są uszkodzone (np. zmiażdżone lub przeżute), więc połknięcie kilku nasion w całości jest praktycznie nieszkodliwe

Według dr. Mercoli

Wiele babć ostrzegało swoje wnuki przed jedzeniem „trujących” nasion jabłek. Być może zdarzyło Ci się przypadkowo połknąć kilka nasion i zastanawiać się, czy wkrótce upadniesz na podłogę, z trudem łapiąc oddech.

Są też osoby, które od dziesięcioleci jedzą jabłka w całości – z nasionami i wszystkimi innymi częściami – bez żadnych złych skutków.

Wiele osób nawet nie wiedziało, że jedzenie jabłek wraz z nasionami może być szkodliwe. Ale czy na pewno jest szkodliwe? To jest pytanie dnia. Odpowiadając na nie krótko, nie ma się czego bać.

Nasiona jabłka po zmiażdżeniu uwalniają cyjanek

Nasiona jabłka zawierają amigdalinę – związek roślinny znany jako glikozyd cyjanogenny. Jest to część obrony chemicznej rośliny. Kidy nasiona jabłek są żute lub miażdżone i metabolizowane, amigdalina zamienia się w cyjanowodór.

Z kolei cyjanowodór jest trującą substancją, która uniemożliwia komórkom prawidłowe wykorzystanie tlenu, co przy wystarczająco wysokim poziomie ekspozycji prowadzi do śmierci w ciągu kilku minut.

Cyjanowodór jest prawdopodobnie najbardziej znany z użycia go jako chemicznego środka bojowego przez Niemców podczas II wojny światowej, ale podobno był również używany podczas wojny iracko-irańskiej w latach 80. XX wieku, również jako broń chemiczna.

Nasiona jabłek nie są jedynym pożywieniem zawierającym prekursory cyjanków. Amigdalina znajduje się również na przykład w pestkach moreli, brzoskwiń i wiśni (w sumie w nasionach czy pestkach ponad 2500 gatunków roślin).

Jednak spożycie kilku nasion jabłek to nie to samo, co ekspozycja na działanie samego cyjanowodoru, ponieważ nasiona jabłek mają ochronną powłokę, która jest odporna na trawienie.

Jeśli kiedykolwiek zjadłeś całe nasiona jabłek, być może zauważyłeś, że przechodzą one przez układ pokarmowy w zasadzie bez szwanku. Cyjanek jest produkowany tylko wtedy, gdy nasiona są uszkodzone (tj. zmiażdżone lub rozgryzione), więc połknięcie kilku nasion w całości może mieć niewielkie konsekwencje.

Jest to jedno z genialnych zabezpieczeń matki natury, ponieważ zdolność nasion do produkcji cyjanku po zmiażdżeniu zniechęca zwierzęta do ich żucia, dzięki czemu całe nieuszkodzone nasiona mogą z powrotem trafić do gleby, dzięki czemu powstanie nowa roślina.

Musiałbyś zjeść dużo zmiażdżonych nasion z jabłek, aby wystąpiły szkodliwe skutki

O ile spożycie nasion z jednego jabłka (według danych Apple Commission ze stanu Waszyngton, przeciętne jabłko zawiera 5 nasion) nie jest powodem do niepokoju, o tyle duża liczba nasion może spowodować szkodliwe skutki, jeśli nasiona zostaną zmiażdżone.

Dzieci i zwierzęta domowe, ze względu na ich mniejszy rozmiar, mogą być narażone na zwiększone, choć wciąż nieskończenie małe, ryzyko.

Aby spojrzeć na to z odpowiedniej perspektywy, na blogu Illinois Poison Center (IPC) stwierdzono, że toksyczność cyjanku wynikająca z niezamierzonego spożycia nasion lub pestek zawierających amigdalinę, takich jak pestki wiśni, jest niezwykle rzadka w Stanach Zjednoczonych:

„Realistycznie rzecz biorąc, pestki i nasiona stwarzają większe niebezpieczeństwo zadławienia niż zatrucia. Przynajmniej kilka razy w roku do IPC zgłaszane są przypadki dzieci, które zjadły 10-20 pestek wiśni w całości. Te dzieciaki radziły sobie dobrze i nie miały żadnych objawów.

… Jednak celowe duże spożycie może spowodować toksyczność - zgłoszono kilka przypadków spożycia od 20 do 40 pestek moreli przez dorosłych, co spowodowało zatrucie cyjankiem, ale nie spowodowało ofiar śmiertelnych”.

1 gram nasion jabłek zawiera od 1 do 4 miligramów (mg) amigdaliny. W przypadku żucia ta sama ilość nasion jabłek może zamienić się w 0,06 do 0,24 mg cyjanku, a śmiertelna dawka cyjanku powstałego z pestek moreli wynosi od 0,5 do 3,5 mg/kg masy ciała.

Według Authority Nutrition: „Dokładna śmiertelna dawka nasion jabłek jest bardzo zróżnicowana. Zależy to od masy ciała, indywidualnej tolerancji i rodzaju jabłka”. Poniższa tabela przedstawia szacunkowe ilości nasion jabłek (zmiażdżonych), które po spożyciu mogą być śmiertelne:

Masa ciała (funty) Masa ciała (kg) Nasiona jabłek (gramy) Nasiona jabłek (liczba)
20 (małe dziecko) 9 19–529 27–756
120 54 113–3,175 162–4,536
130 59 123–3,440 176–4,914
140 64 132–3,704 189–5,292
150 68 142–3,969 203–5,670
160 73 151–4,234 216–6,048
170 77 161–4,498 229–6,426
180 82 170–4,763 243–6,804
190 86 180–5,027 256–7,182
200 91 189–5,292 270–7,560

Letril – rzekomy lek na raka – jest wytwarzany z amigdaliny

Nawiasem mówiąc, ten sam związek, który sprawia, że nasiona jabłek są postrzegane jako szkodliwe - amigdalina - został użyty do opatentowania leku przeciwnowotworowego o nazwie Letril.

Uważa się, że cyjanek jest aktywnym, toksycznym dla komórek nowotworowych składnikiem Letrilu, znanym również jako Amigdalina B-17 lub witamina B17 (chociaż istnieje bardzo niewiele dowodów uzasadniających klasyfikację tego związku jako witaminy).

Oszacowano, że do 1978 r. przyjmowało go ponad 70 000 Amerykanów – pomimo zakazu stosowania w USA od 1963 r. Większość ludzi otrzymuje Letril z klinik w Tijuanie, ponieważ środek ten jest nadal legalny w Meksyku. Niektórzy próbowali również stworzyć własną terapię przeciwnowotworową, spożywając zmiażdżone nasiona moreli, co może być niebezpieczne.

Kanematsu Sugiura, uznany naukowiec z New York Memorial Sloan Kettering Cancer Center zajmujący się nowotworami, stwierdził, że Letril znacznie zmniejsza rozprzestrzenianie się raka płuc u myszy, ale ośrodek badań nad nowotworami podobno schował pod dywan pozytywne badania Letrilu, ulegając polityce i konfliktom interesów.

Bardziej prawdopodobne jest zatrucie cyjankami z manioku niż nasion jabłek

Maniok jest tropikalną rośliną korzeniową używaną w Azji, Afryce i Ameryce Południowej, ponieważ jest go dużo i jest niedrogi. Ma pewne godne uwagi korzyści odżywcze, podobnie jak tapioka zawiera skrobię odporną na trawienie, która jest ekstrahowana z tego korzenia.

Maniok ma wiele wspólnego z nasionami jabłek, ponieważ również zawiera glikozydy cyjanogenne, przy czym w manioku występuje inny rodzaj tych związków niż w jabłkach.

Korzenie manioku zawierają toksyczny związek o nazwie linamaryna, który przekształca się w cyjanowodór. Związane jest z niewłaściwym gotowaniem korzenia manioku zatrucie cyjankiem może powodować szereg objawów - od wymiotów, nudności, zawrotów głowy, bólu brzucha i bólu głowy po nieodwracalny paraliż spowodowany chorobą zwaną konzo, a nawet śmierć.

Maniok nie powinien być spożywany na surowo, jednak jeśli zostanie odpowiednio obrany i ugotowany, substancje toksyczne zostaną usunięte. Należy zaznaczyć, że dostępna w sklepach tapioka nie zawiera szkodliwych poziomów cyjanku, więc jest całkowicie bezpieczna do spożycia.

Jaka jest najzdrowsza część jabłka?

Podczas gdy debata toczy się wokół tego, czy jabłka powinny być spożywane w całości – wraz z rdzeniem, nasionami i pozostałymi częściami – zapomina się o tym jak ważne jest spożywanie skórki, w której znajduje się duża część przeciwutleniającej mocy jabłek. Skórka jabłka zawiera również kwas ursolowy, który może pomóc w zapobieganiu wyniszczeniu mięśni związanemu z wiekiem i chorobami.

Jeśli chcesz odnieść korzyści z jedzenia skórki, kupuj ekologiczne jabłka, które są wolne od zanieczyszczenia pestycydami i innymi chemikaliami. Jabłka są jednymi z najbardziej zanieczyszczonych pestycydami owoców, więc jeśli planujesz jeść jabłka ze skórką, wybieraj tylko ekologiczne owoce. Ponadto wiele badań sugeruje, że jedzenie jabłek może wpływać na zdrowie na wiele korzystnych sposobów.

Zdrowie mózgu — stwierdzono, że jabłka chronią komórki neuronów przed neurotoksycznością wywołaną stresem oksydacyjnym i mogą odgrywać ważną rolę w zmniejszaniu ryzyka zaburzeń neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera.

Udar mózgu — regularne jedzenie jabłek wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem udaru mózgu.

Cukrzyca — zjadanie 3 porcji jabłek (i innych owoców, takich jak jagody i winogrona) zostało powiązane z obniżeniem ryzyka cukrzycy typu 2 o 7%. Może to wynikać z korzystnej roli tych owoców w regulacji poziomu cukru we krwi, ponieważ jabłka zawierają związki, które:

zmniejszają wchłanianie glukozy z przewodu pokarmowego;

stymulują komórki beta trzustki do wydzielania insuliny;

zwiększają wychwyt glukozy z krwi poprzez stymulację receptorów insuliny.

Nowotwory — jabłka mają wiele właściwości, które mogą pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju nowotworów, w tym działanie antymutagenne, przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwproliferacyjne i indukujące apoptozę, a także „nowe mechanizmy epigenetyczne i wspierające odporność wrodzoną”. Według czasopisma Planta Medica:

„Wykazano, że jabłka zapobiegają karcynogenezie skóry, sutka i okrężnicy w modelach zwierzęcych. Obserwacje epidemiologiczne wskazują, że regularne spożywanie jednego lub więcej jabłek dziennie może zmniejszyć ryzyko raka płuc i okrężnicy”.

Choroby serca — spożywanie jabłek wiąże się z niższym ryzykiem śmierci z powodu chorób serca, co ma związek z zawartością flawonoidów, które mają właściwości przeciwutleniające.

Dlaczego jeszcze warto jeść jabłka?

Jabłka zawierają bogactwo składników odżywczych i przeciwutleniaczy, w tym kwercetynę, o której wiadomo, że zwalcza komórki nowotworowe i zapobiega uwalnianiu histaminy, dzięki czemu może być pomocna w leczeniu objawów alergii. Co ciekawe, dzieci urodzone przez kobiety, które jadły jabłka w czasie ciąży, rzadziej chorowały na astmę w wieku 5 lat. Ponadto, według New York Fruit Quarterly:

„Ponieważ jabłka są bardzo bogate w przeciwutleniacze, nie jest zaskoczeniem, że ich spożywanie wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem rozwoju chorób przewlekłych. Trzy badania powiązały spożycie jabłek ze zmniejszonym ryzykiem nowotworów… a jedno z badań wykazało, że spożywanie jabłek i gruszek wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem astmy.

Spożycie jabłek wiąże się również ze zmniejszeniem ryzyka choroby niedokrwiennej serca… a w dużym fińskim badaniu wykazano, że spożycie jabłek i jagód było związane z mniejszym ryzykiem cukrzycy typu II.

Jabłka i zawarte w nich związki mają właściwości, które mogą wyjaśniać ich działanie chroniące przed chorobami. Okryliśmy, że jabłka, a zwłaszcza skórki jabłek, mają silne działanie przeciwutleniające i mogą znacznie hamować rozwój raka wątroby i komórek raka okrężnicy. Na podstawie wyników wszystkich tych badań wydaje się, że jabłka mogą odgrywać znaczącą rolę w zmniejszaniu ryzyka wielu różnych chorób”.

Pomimo swoich prozdrowotnych właściwości jabłka są owocem stosunkowo bogatym we fruktozę - średniej wielkości jabłko zawiera 9,5 grama tego cukru. Dlatego należy spożywać je z umiarem. Dodatkowo, sok jabłkowy zawiera znacznie więcej fruktozy niż surowy owoc, dlatego zdecydowanie lepiej jest jeść jabłka w całości – a nie w postaci soku. Jeśli chodzi o spożywanie nasion, jak wspomniano w powyższym artykule, ilość amigdaliny zawarta w przeciętnym jabłku jest praktycznie nieszkodliwa.