Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej

Sprawdzone fakty
kobieta

W skrócie -

  • Zęby to narządy połączone z układem nerwowym poprzez nerw trójdzielny – jeden z 12 nerwów czaszkowych
  • W swojej książce pt. „It's All in Your Mouth: Biological Dentistry and the Surprising Impact of Oral Health on Whole Body Wellness” dr Dominik Nischwitz przedstawia holistyczny program leczenia w celu optymalizacji zdrowia całego ciała i dobrego samopoczucia
  • Firma dr. Nischwitza opracowała protokół leczenia kości, który obejmuje składniki odżywcze, takie jak witaminy D, C i K2, magnez i witaminy z grupy B. W celu prawidłowego tworzenia kości poziom witaminy D3 powinien wynosić powyżej 60 ng/ml
  • Holistyczny plan leczenia dr. Nischwitza obejmuje eliminowanie lub łagodzenie problemów występujących w jamie ustnej, takich jak wypełnienia metalowe, kanały korzeniowe i kawitacja
  • Próchnicy i wynikających z niej problemów można całkowicie uniknąć, stosując zoptymalizowany program stylu życia, który obejmuje idealny poziom ekspozycji na słońce, zoptymalizowane odżywianie oraz unikanie toksyn i niektórych szkodliwych czynników, takich jak gluten i nabiał

Według dr. Mercoli

W tym artykule dr Dominik Nischwitz, autor książki pt. „It's All in Your Mouth: Biological Dentistry and the Surprising Impact of Oral Health on Whole Body Wellness”, omawia swój całościowy program leczenia „wszystko w jednym” oraz wyjaśnia dlaczego dbanie o zdrowie jamy ustnej przynosi daleko idące korzyści dla całego organizmu.

Dr Nischwitz jest dentystą – podobnie jak jego ojciec – i od 2019 roku pełni funkcję prezesa International Society of Metal Free Implantology (ISMI).

Jako dziecko dr Nischwitz „często chorował” i często był leczony antybiotykami z powodu nawracających infekcji gardła. W wieku 14 lat usunięto mu zęby mądrości. W wieku 15 lat przeszedł zapalenie wyrostka robaczkowego i ciężki trądzik, które również były leczone antybiotykami przez wiele miesięcy.

„Myślałam, że to normalne, że od czasu do czasu choruję… Potem, kiedy miałem 16 lat, chcieli mi usunąć migdałki. Moja mama powiedziała: „Ach, zasięgnijmy opinii innego lekarza. Pójdziemy do lekarza medycyny naturalnej”… Przebadał mnie i… powiedział: „Jesteś uczulony na mleko… To jest alergia”.

Eliminacja mleka pomogła. Moje migdałki zostały zachowane. Stomatologią zacząłem interesować się kilka lat później. Pełniłem służbę cywilną w Czerwonym Krzyżu jako ratownik medyczny… i musiałem odbyć staż w klinice.

Może to był zbieg okoliczności. Przyjęli mnie do kliniki dentystycznej... Złożyłem podanie na uniwersytet, dostałem awans i zacząłem praktykę. Wreszcie zainteresowałem się zdrowiem… bo w tym samym czasie zacząłem ćwiczyć. Po prostu chciałem funkcjonować lepiej”.

Zgodnie z radą zamieszczoną w magazynie kulturystycznym, dr Nischwitz zaczął jeść 3000 kalorii dziennie, aby przybrać na wadze. Nie wiedział, że kalorie nie są sobie równe, a po roku jedzenia makaronu i tuńczyka przytył 20 kilogramów (około 44 funtów) – i nie były to tylko mięśnie.

„Nie wiedziałem, że miałem słabe zdrowie. Skupiałem się tylko na wydajności i oczywiście na przyroście mięśni. Może to była tylko kwestia estetyczna, ale nauczyłem się wszystkiego, co mogłem o odżywianiu...

Spróbowałem każdej możliwej diety. Użyłem każdego suplementu. Byłem facetem na uniwersytecie, który zawsze miał przy sobie swoje pudełko z jedzeniem, nawet nie wiedząc, że spożywam zbyt dużo węglowodanów… Ale wiele się dzięki temu nauczyłem”.

Ostatecznie dr Nischwitz dowiedział się o negatywnym wpływie amalgamatu dentystycznego na zdrowie, co pasowało do zdobytej „wiedzy o żywieniu”. „W każdej minucie mojej rezydentury, kiedy nie usuwałem wypełnień amalgamatowych, szukałem w Internecie informacji o detoksykacji, o tym jak działa wątroba, w zasadzie chciałem się dowiedzieć wszystkiego, co było możliwe” - powiedział. „Byłem bardzo ciekawy znalezienia skutecznych rozwiązań”.

Kompleksowa koncepcja zdrowia

Dr Nischwitz skupia się teraz na czymś, co nazywa „kompleksową koncepcją zdrowia”, zaczynając od jamy ustnej.

„Zęby to narządy połączone z całym układem nerwowym i w zasadzie są częścią mózgu, podobnie jak oczy. W jamie ustnej znajduje się masywny nerw zwany nerwem trójdzielnym. Jest to jeden z 12 nerwów czaszkowych i zajmuje 50% przestrzeni wszystkich pozostałych, więc jest bardzo ważny”.

Na początek pacjenci przesyłają mu swoje aktualne panoramiczne zdjęcia rentgenowskie, kwestionariusz medyczny oraz wyniki badań krwi z oznaczeniem poziomu witaminy D3 i LDL, aby uzyskać podstawową wiedzę na temat ich zdrowia.

Następnie pacjent był odpowiednio przygotowywany poprzez optymalizację odżywiania i inne zmiany stylu życia. „To w zasadzie to samo, co zrobiłby każdy lekarz medycyny funkcjonalnej dla swojego pacjenta. Żyj tak naturalnie, jak to tylko możliwe” - powiedział dr Nischwitz.

Jego książka zawiera dwa wykresy, jeden czerwony i jeden zielony. Czerwony wykres przedstawia typowe nietolerancje pokarmowe i toksyny pokarmowe. Wszyscy pacjenci są proszeni o eliminację zbóż i produktów mlecznych z diety. Zielony wykres przedstawia zdrowe węglowodany, zdrowe tłuszcze i białka, które można dodać do swojej diety.

Dr Nischwitz opracował również protokół leczenia kości, który obejmuje określone mikroelementy i koncentruje się na wysokich dawkach witaminy D3. Na przykład, poziom witaminy D powinien przekraczać 60 nanogramów na mililitr (ng/ml), a jeśli na początku poziom witaminy D jest niski, może być konieczne przyjmowanie suplementu przez kilka miesięcy przed rozpoczęciem leczenia. Protokół również podkreśla znaczenie magnezu, witaminy K2, witaminy C i witamin z grupy B.

„Tak więc [pacjenci] wkraczają w tydzień optymalizacji zdrowia już wzmocnieni immunologicznie” – powiedział dr Nischwitz. „Układ nerwowy został wzmocniony. To, co staramy się następnie osiągnąć, to przejście z trbpu współczulnego układu nerwowego na tryb przywspółczulny…”

Usuwanie czynników negatywnie wpływających na zdrowie jamy ustnej

Kompleksowy plan leczenia dr Nischwitza obejmuje eliminację lub złagodzenie problemów występujących w jamie ustnej, takich jak:

Wypełnienia metalowe — wypełnienia rtęciowe (amalgamat) (i wszystkie inne wypełnienia metalowe) są bezpiecznie usuwane za pomocą specjalistycznych koferdamów i odsysania, a także innych narzędzi zapewniających, że opary rtęci nie przedostaną się do ustroju, ponieważ mogłoby to prowadzić do ostrej toksyczności. Pacjenci otrzymują również sondę do nosa i dożylne składniki odżywcze w celu wsparcia procesów detoksykacji i gojenia.

Kanały korzeniowe (zastąpienie ich implantami ceramicznymi) — zęby leczone kanałowo są usuwane, a zębodół oczyszczany ozonem. Stosuje się również terapię neuralną wraz z leczeniem fibryną bogatopłytkową (APRF).

„Krew jest pobierana od pacjenta przed operacją i wirowana w celu uzyskania APRF” – wyjaśnił dr Nischwitz. APRF zawiera komórki macierzyste i czynniki wzrostu, które są następnie umieszczane w pustym zębodole lub obok implantu z dwutlenku cyrkonu, który nie zawiera tlenków metali i jest całkowicie biokompatybilny.

Na marginesie, chociaż niewielu dentystów jest o tym poinformowanych, istnieją sposoby na uratowanie zakażonego zęba, a tym samym uniknięcie konieczności leczenia kanałowego. Jedną z metod, która wydaje się być bardzo skuteczna, jest sterylizacja zakażonego korzenia laserem YAG o dużej mocy, który łączy terapię światłem i falą akustyczną oraz ozonem.

Wykazano, że w wielu przypadkach eliminuje to potrzebę stosowania leczenia kanałowego. To, co opisuje dr Nischwitz, to niezbędna akcja ratunkowa po wykonaniu leczenia kanałowego.

Kawitacje — kawitacja to termin określający tłuszczową martwiczą zmianę w kości szczęki (FDOJ) lub przewlekłe niedokrwienie kości (CIBD). Jest również znany jako osteonekroza szczęk (kawitacje NICO).

Kawitacja w tylnej części szczęki pozostawiona po ekstrakcji zęba mądrości (lub w każdym innym miejscu ekstrakcji) może powodować ból promieniujący do pozostałych zębów przez nerw trójdzielny. Czasami dochodzi do leczenia kanałowego bolącego zęba, który naprawdę tego nie potrzebował, ponieważ ból był w rzeczywistości spowodowany kawitacją.

Oprócz kawitacji dr Nischwitz zwraca uwagę na to, że ból zęba może być również spowodowany zbyt wysokim poziomem cukru we krwi, zbyt niskim poziomem cukru we krwi, ogólną zmianą poziomu pH w jamie ustnej lub niedoborem minerałów.

Po operacji dr Nischwitz przygotowuje „projekt odżywiania” lub „koncepcję stylu życia” dla każdego pacjenta, w oparciu o skład ciała, metabolizm i inne parametry.

Dodatkowe informacje

Dr Nischwitz jest głęboko przekonana, że próchnicy i wynikających z niej problemów można całkowicie uniknąć, stosując zoptymalizowany program stylu życia, który zapewnia idealny poziom ekspozycji na słońce, optymalne odżywianie, unikanie toksyn i innych szkodliwych dla zdrowia czynników, takich jak gluten i nabiał.

„Dlatego tak ważne jest, aby wszystkie te informacje zostały ujawnione” – powiedział dr Nischwitz. „Z tego względu poświęciłem cały rozdział części żywieniowej. Powiedziałbym, że zasadniczo stomatologia biologiczna jest połączeniem medycyny funkcjonalnej, biohackingu i stomatologii high-tech, których celem jest zoptymalizowanie zdrowia. Jestem wielkim fanem podstaw, a celem jest [zmiana] stylu życia…

Wszyscy mówią o nieszczelności jelit, ale nikt nie mówi o nieszczelności dziąseł. Tkanka dziąsła to ta sama tkanka – to tkanka płaskonabłonkowa. W przypadku przewlekłego zapalenia dziąseł, na przykład spowodowanego brakiem składników odżywczych lub niewłaściwym wypełnieniem [dentystycznym], nastąpiło uszkodzenie bariery umożliwiające przenikanie potencjalnie szkodliwych czynników do organizmu.

W normalnych warunkach bakterie nie mogą dostać się do wnętrza zęba, ale jeśli dziąsło jest uszkodzone lub w przypadku tytanowego implantu dochodzi do naruszenia naturalnej bariery ochronnej… i wszystkie patogenne bakterie przedostaną się do organizmu, w tym bakterie beztlenowe. To jest w zasadzie nieszczelność dziąseł. Problem zaczyna się już w jamie ustnej, które są początkiem układu pokarmowego”.

Dr Nischwitz podkreślił również znaczenie naturalnego porodu (jeśli to możliwe) i karmienia piersią, ponieważ jest to naprawdę ważne dla prawidłowego kształtowania szczęki. Karmienie piersią wymaga znacznie większej siły niż ssanie mleka modyfikowanego z butelki, dlatego ssanie piersi rozwija dolną szczękę i mięśnie oraz zapewnia prawidłowy rozwój podniebienia dziecka.

„To jest dla mnie satysfakcjonująca część – mogę pomóc Ci zoptymalizować Twoje zdrowie. Jest to również wyzwanie, które stawiam wszystkim moim pacjentom; muszą zmienić swój styl życia. W przeciwnym razie nie mogą się u nas leczyć, ponieważ bez zmiany stylu życia nie osiągną dobrych rezultatów”.