Środek dezynfekujący do nosa?

Sprawdzone fakty
kobieta

W skrócie -

  • Jedna z firm rozpoczęła kampanię „Oczyść swój nos” w połowie 2020 r., aby uświadomić opinię publiczną, że zmniejszenie wiremii jamy nosowej może pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się COVID-19
  • Produkt firmy był używany przed operacją w celu zmniejszenia pooperacyjnych zakażeń bakteryjnych. Składnikiem aktywnym jest 62% alkohol etylowy, który jest wcierany po zewnętrznej stronie nosa
  • Rutynowe płukanie nosa solą fizjologiczną również może zmniejszyć miano wirusa oraz czas trwania i objawy chorób wirusowych

Według dr. Mercoli

Infekcje wirusowe rozpoczynają się, gdy wirus przedostanie się do komórek i zaczyna się namnażać. Najpopularniejszymi miejscami wnikania wirusów do organizmu są nos, gardło i górne drogi oddechowe, co przyczyniło się do powstania inicjatywy mającej na celu edukację ludzi na temat znaczenia higieny nosa.

Wirus zawiera DNA lub RNA i wymaga żywej komórki do replikacji. Jego namnażanie się prowadzi do objawów. Istnieje kilka czynników determinujących transmisję wirusa, w tym wielkość wirusa i wielkość aerozolu oddechowego. Według Britannica, największe wirusy mają średnicę 500 nanometrów (nm) i są widoczne tylko „pod mikroskopem świetlnym o najwyższej rozdzielczości”.

Wirus COVID-19 ma średnicę 100 nm, znacznie mniejszą niż otwory w standardowej masce z tkaniny, co jest tylko jednym z powodów dla którego maski nie są skuteczne.

Wirusy nie poruszają się samodzielnie – dostęp do gospodarza zależy od ludzi, środowiska i innych elementów wyposażenia. Kiedy wirus, taki jak wirus grypy, dostanie się do dróg oddechowych, jeśli nie zostanie zneutralizowany, może zaatakować komórki dróg oddechowych.

Wirusy wywołujące przeziębienie rozprzestrzeniają się drogą powietrzną oraz poprzez bliski kontakt z wydzielinami z dróg oddechowych lub kałem osoby zakażonej. Uścisk dłoni lub dotknięcie skażonej powierzchni, a następnie dotknięcie oczu, nosa lub ust może spowodować przeniesienie wirusa na błony śluzowe.

Wiadomo, że SARS-CoV-2 przedostaje się do organizmu przez komórki nabłonka nosa. Kampania „Oczyść swój nos” została uruchomiona przez firmę Global Life Technologies, producenta Nozin Nasal Sanitizer.

Oczyszczanie nosa nie jest nowością

Kampania „Oczyść swój nos” została uruchomiona w połowie 2020 r., aby uświadomić opinię publiczną, że oczyszczanie nosa wraz z rutynowym myciem rąk może pomóc w zmniejszeniu wiremii w jamie nosowej i ograniczeniu rozprzestrzeniania się wirusów.

Według komunikatu prasowego, 9 na 10 Amerykanów rozumie, że mycie rąk pomaga zmniejszyć ryzyko infekcji, ale tylko 3 na 10 osób rozumie, że zmniejszenie wiremii i ilości bakterii w jamie nosowej również może pomóc zmniejszyć to ryzyko.

Aktywny składnik Nozin Nasal Sanitizer to mieszanina 62% alkoholu etylowego z naturalnymi olejami, w tym olejem kokosowym, jojoba, kwasem laurynowym i witaminą E. Według informacji na stronie internetowej firmy:

„… Formuła łączy w sobie bezpieczną, sprawdzoną, antyseptyczną moc alkoholu etylowego ze zmiękczającymi, przeciwutleniającymi właściwościami naturalnych olejków. [i]… nie powoduje rozwoju oporności na antybiotyki, ponieważ wykorzystuje nieselektywne działanie antyseptyczne etanolu”.

Aerozol do nosa był używany w celu zmniejszenia rozprzestrzeniania się Staphylococcus aureus, ale obecnie jest reklamowany przez firmę, aby pomóc zmniejszyć obciążenie wirusem SARS-CoV-2, a tym samym wpłynąć na zahamowanie liczby infekcji.

Każda ampułka jest dopuszczona do jednorazowego użytku dla dorosłych i dzieci powyżej 12 lat. Po otwarciu należy zwilżyć mieszaniną końcówkę wacika, a następnie przetrzeć nim zewnętrzną część nosa sześć razy w każdym kierunku.

Zastosowanie mieszanki etanolu i naturalnych olejów wykazało szerokie spektrum działania przeciwko organizmom chorobotwórczym przez okres do ośmiu godzin. Wykazano, że produkt zmniejsza kolonizację S. aureus i innych bakterii nosowych.

Nowy antywirusowy spray do nosa obiecuje skuteczność na poziomie 99,9%

Ministerstwo Zdrowia Izraela niedawno zatwierdziło produkcję środka przeciwwirusowego w domu, który według wynalazców jest skuteczny w ciągu dwóch minut i zmniejsza liczbę wirusów w jamie nosowej o 99,9%. Biochemik, dr Gilly Regev wynalazł produkt i jest współzałożycielem firmy SaNOtize z siedzibą w Kanadzie.

Izrael będzie pierwszym krajem, w którym produkt uzyskał dopuszczenie do obrotu i będzie sprzedawany osobom w wieku od 12 lat. Produkt został również zatwierdzony w Nowej Zelandii, a obecnie firma stara się o jego rejestrację w innych krajach, w tym w Wielkiej Brytanii. Produkt zapewnia fizyczną barierę w połączeniu z tlenkiem azotu, znanym z właściwości przeciwwirusowych.

Produkt będzie sprzedawany pod marką Enovid. Niedawno zakończono badania kliniczne demonstrujące, że produkt posiada właściwości przeciwwirusowe skutecznie zapobiegające przenoszeniu SARS-CoV-2. Dodatkowo zaobserwowano skrócenie przebiegu choroby i zmniejszenie nasilenia objawów u osób zakażonych. Dyrektor naukowy i współzałożyciel dr Chris Miller powiedział w komunikacie prasowym:

„Nasz nowy preparat tlenku azotu jest przeznaczony do stosowania u ludzi w celu zabijania wirusów w górnych drogach oddechowych. Zapobiega namnażaniu i rozprzestrzenianiu się wirusów. Dane dotyczące farmakologii, toksyczności i bezpieczeństwa stosowania u ludzi są dobrze znane od dziesięcioleci. Nasz innowacyjny produkt umożliwia również skuteczne i niedrogie samodzielne stosowanie leczenia”.

W oddzielnym komunikacie prasowym, ogłaszającym wyniki badań klinicznych, firma poinformowała, że ubiega się o zezwolenie na stosowanie produktu w nagłych wypadkach w Wielkiej Brytanii i Kanadzie, co ułatwiłoby ludziom niemal natychmiastowy powrót do pracy, szkół i innych aktywności, na długo przed przewidywanym powrotem do normalności po pełnych szczepieniach.

Oprócz zmniejszenia nasilenia infekcji u osób, które nie zostały zaszczepione, aerozol do nosa z tlenkiem azotu (NONS) również zmniejszył zakaźność, czyli przenoszenie wirusa. Regev powiedział:

„Teraz, gdy w badaniach klinicznych wykazano, że NONS jest bezpieczny i skuteczny, musimy pilnie uświadomić opinię publiczną w jaki sposób ten produkt może pomóc zakończyć pandemię, przyspieszyć powrót do normalności i zapobiec nowym ogniskom COVID-19 w przyszłości.

Ludzkich ofiar tej choroby nie można wyrazić po prostu liczbami, a każdy kolejny dzień pandemii potęguje frustrację, strach i stratę, której doświadczają miliony ludzi na całym świecie. W połączeniu z wprowadzeniem szczepionek, NONS może pomóc światu stanąć na nogi”.

Historia odkażania nosa w zapobieganiu i łagodzeniu infekcji

Centra Kontroli i Prewencji Chorób obecnie zalecają szpitalom stosowanie strategii ograniczania kolonizacji S. aureus przed poważnymi operacjami w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia pooperacyjnego. Sue Barnes, specjalista ds. kontroli zakażeń, jest członkiem rady doradczej Sanitize Your Nose. W komunikacie prasowym powiedziała:

„Pracownicy służby zdrowia od dawna zalecają pacjentom dezynfekcję nosa przed operacjami i innymi okresami zwiększonej podatności, aby zapobiec infekcjom. To idealny czas, aby spojrzeć poza szpitale i zachęcić wszystkich do włączenia dezynfekcji nosa do swoich codziennych rutynowych czynności, zwłaszcza w przypadku przebywania w miejscach o podwyższonym ryzyku, takich jak zatłoczone miejsca publiczne”.

Jednak większość badań poświęcono ograniczaniu bakteryjnego zakażenia nosa przed zabiegami chirurgicznymi, a nie ograniczaniu przenoszenia wirusa. Badanie opublikowane w Cochrane Database of Systematic Reviews w 2017 r. dotyczyło wskaźników zakażeń miejsca operacji i potencjału odkażania nosa w celu ograniczenia zakażeń pooperacyjnych, w szczególności wywołanych przez S. aureus, które kolonizują jamę nosową.

Przegląd literatury pozwolił znaleźć dwa badania, które zostały uwzględnione w przeglądzie. Autorzy doszli do wniosku, że istnieją ograniczone dowody z randomizowanych, kontrolowanych badań, że odkażanie nosa może zapobiegać infekcjom chirurgicznym.

W innym badaniu oceniano zastosowanie antybiotyku mupirocyny w celu wyeliminowania S. aureus przed operacją na otwartym sercu. Grupa interwencyjna otrzymywała lek cztery razy dziennie przez 48 godzin przed operacją. Dowody sugerowały, że mupirocyna zmniejszała częstość zakażeń rany mostka, ale nie zmieniała częstości zakażeń skóry lub zapalenia płuc po operacji na otwartym sercu.

W trzecim badaniu stwierdzono, że przedoperacyjne odkażanie nosa znacznie zmniejszyło liczbę infekcji pooperacyjnych powodowanych przez S. aureus po operacji z powodu idiopatycznej skoliozy u nastolatków.

Przegląd literatury oceniający związek między kolonizacją S. aureus w nosie a rozwojem infekcji pooperacyjnej ponownie wykazał pozytywny trend, ale naukowcy przyznali, że próby były zbyt małe, aby wykazać skuteczność wstępnego leczenia w celu wyeliminowania infekcji pooperacyjnej.

W liście do redakcji anestezjolog dr Duncan McGuire zasugerował, że odkażanie jamy nosowej w szpitalu może nie być skuteczne. Wskazał, że wcześniejsze badania wykazały, że zmniejszenie populacji S. aureus może pomóc w zapobieganiu infekcjom w miejscu operacji, ale badania nie przedstawiły „merytorycznych dowodów na to, że odkażanie nosa / jamy ustnej faktycznie zmniejsza przenoszenie wirusa”.

List przesłano po opublikowaniu badania wykazującego, że zastosowanie jodopowidonu może przyczynić się do kontroli zakażeń i stanowić strategię zarządzania salą operacyjną. Dane pokazały również, że 42% uczestników doświadczyło krótkoterminowej dysfunkcji tarczycy, która ustąpiła po przerwaniu leczenia.

McGuire obawiał się, że zastosowanie jodopowidonu może wywołać kichanie, a tym samym zwiększyć rozprzestrzenianie się cząstek wirusa. Stosowanie płynu do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną może wywoływać kaszel, który również może zwiększać ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa, zanim wirus zostanie inaktywowany przez jodopowidon.

Rutynowe irygacja nosa i zatok może obniżyć wiremię

Możliwe, że regularne płukanie jamy nosowej i zatok, w których zwykle występuje wirus SARS-CoV-2, pomogłoby w usunięciu patogenu i zapobiegłoby infekcji i jego rozprzestrzenianiu. Wcześniejsze badania wykazały, że irygacja nosa może zmniejszyć objawy i czas trwania innych chorób wirusowych, takich jak grypa sezonowa i przeziębienie.

W randomizowanym, kontrolowanym badaniu u pacjentów, którzy stosowali irygację nosa i płukanie gardła hipertonicznym roztworem soli, zaobserwowano skrócenie czasu trwania przeziębienia o 1,9 dnia i transmisji wirusa w gospodarstwie domowym o 35%, gdy interwencję rozpoczęto w ciągu 48 godzin od wystąpienia objawów.

Dr Amy Baxter, lekarz pediatrycznej medycyny ratunkowej z Atlanty w stanie Georgia, zaleca irygację zatok po każdym potencjalnym narażeniu na kontakt z osobą zakażoną lub mającą pozytywny wynik testu na COVID-19. Rekomenduje przepłukanie zatok mieszaniną przegotowanej letniej wody (8 uncji, 230 ml) i jodopowidonu (pół łyżeczki).

Wykazano, że jodopowidon skutecznie zabija nie tylko bakterie Klebsiella pneumoniae i Streptococcus pneumoniae, ale już po 15 sekundach ekspozycji inaktywuje wirusy SARS-CoV, MERS-CoV, wirusa grypy A H1N1 i rotawirusy.

Mieszanina użyta w tym badaniu – 7% jodopowidon w rozcieńczeniu 1 do 30, co daje całkowite stężenie joopowidonu wynoszące 0,23% - inaktywowała ponad 99% koronawirusów wywołujących SARS i MERS.

Można użyć dzbanka neti lub naczynia do płukania zatok. Ciśnienie wody uzyskiwane z naczynia do płukania zatok może zapewnić skuteczniejsze wypłukiwanie. Jeśli jednak wyższe ciśnienie powoduje dyskomfort, wygodniejszym wyborem może być dzbanek neti, który opiera się na grawitacji.

Irygacja nosa i zatok przy użyciu dzbanka neti to kolejny sposób fizycznego usuwania alergenów wywołujących sezonowe reakcje alergiczne. Woda jest podawana przez jedno nozdrze, przepływa przez przewody nosowe i zatoki, a następnie wypływa przez drugie nozdrze.

Jednak do płukania nosa za pomocą naczynia neti nie należy używać wody z kranu, ponieważ nieoczyszczona woda może zawierać amebę wywołującą śmiertelną infekcję mózgu – ta ameba jest powszechnie spotykana w jeziorach, rzekach i gorących źródłach zasilających wodę wodociągową. Zamiast tego użyj roztworu wody destylowanej lub soli fizjologicznej.

Strategia zapobiegawcza z użyciem nebulizowanego nadtlenku wodoru

Jedną z moich ulubionych strategii profilaktycznych, których można używać w domu, jest nebulizowany nadtlenek wodoru. Terapia została po raz pierwszy wymyślona i rekomendowana przez dr Charlesa Farra na początku lat 90-tych. Od tego czasu tysiące lekarzy stosowało leczenie infekcji górnych dróg oddechowych.

W marcu 2021 r. przeprowadziłem wywiad z dr Davidem Brownsteinem, który ma klinikę na obrzeżach Detroit w stanie Michigan, gdzie z powodzeniem leczył ponad 200 pacjentów nebulizowanym nadtlenkiem wodoru. Kiedy leczenie zostanie rozpoczęte w ciągu pierwszych kilku dni infekcji, znacznie zmniejsza to nasilenie objawów i długość infekcji u pacjentów z COVID-19.

W powyższym artykule dr Brownstein podzielił się spostrzeżeniem, że wśród jego 107 pacjentów tylko u 2% infekcja była przewlekła, co jest wyraźnym przeciwieństwem wyników badań innych terapii, które wskazywały, że od 20% do 40% pacjentów z COVID zmaga się z przewlekłą infekcją. W moim wywiadzie z dr Vladimirem Zelenko, w którym omawialiśmy leczenie hydroksychlorochiną, padło stwierdzenie, że u żadnego z pacjentów leczonych nebulizowanym nadtlenkiem wodory w ciągu pierwszych pięciu dni objawów nie wystąpiła przewlekła infekcja.

W marcu 2020 roku dr Thomas Levy opublikował wytyczne dotyczące stosowania nebulizowanego nadtlenku wodoru w zapobieganiu i leczeniu wszystkich wirusowych infekcji dróg oddechowych, w tym COVID-19.

Aby skorzystać z protokołu należy pamiętać, że nadtlenek spożywczy występuje w stężeniu 12% i przed użyciem należy go rozcieńczyć do roztworu 1%. Podaje się go za pomocą nebulizatora, który emituje drobną mgiełkę i maski na twarz zakrywającej usta i nos. Mgiełkę nadtlenku można wdychać głęboko do nozdrzy, zatok i płuc, gdzie inaktywuje patogeny wirusowe.