Według dr. Mercoli
W wieku 20 lat prawie 50% światowej populacji i 20% Amerykanów będzie cierpieć na łupież. Chociaż niewielkie łuszczenie się skóry głowy jest normalne, niektórzy ludzie doświadczają niezwykle intensywnego albo przewlekłego złuszczania skóry w wyniku określonych czynników wyzwalających. Jeśli doświadczyłeś problemów z łuszczącą się skórą głowy, prawdopodobnie znasz uczucie zawstydzenia, z jakim się to wiąże.
Plamki martwej skóry na ramionach, ciemnych włosach i ubraniach mogą wynikać z niekontrolowanej chęci drapania swędzącej skóry głowy lub łuszczenia się skóry podczas czesania. Jednak czasami łuszczenie się skóry głowy jest jedynie wynikiem przesuszenia skóry głowy. Rozumiejąc różnicę między łupieżem, łojotokowym zapaleniem skóry a przesuszeniem skóry głowy, możesz wybrać odpowiednią strategię, aby zmniejszyć lub wyeliminować objawy.
Co powoduje te łupież?
Łupież to powszechny termin określający brzydkie białe płatki skóry osadzające się na ubraniu lub włosach. Istnieje jednak kilka różnych sposobów podrażnienia skóry głowy i zrzucania martwych komórek skóry. Przesuszenie skóry to jedna z częstych przyczyn. W takim przypadku prawdopodobnie zauważysz suchą skórę również na innych obszarach ciała, często na tułowiu i kończynach. Kiedy łuszczenie jest wynikiem przesuszenia skóry, płatki złuszczonej skóry są często mniejsze i mniej tłuste niż w przypadku łupieżu powstającego z innych przyczyn.
Sucha skóra jest często oznaką niedoboru kwasów tłuszczowych omega-3 pochodzenia zwierzęcego. Można łatwo pozbyć się tego problemu jedząc małe tłuste ryby, takie jak sardynki, anchois lub dziko złowiony łosoś alaskański. Ryby te mają mniejsze ilości zanieczyszczeń i są zdrowym źródłem tłuszczów omega-3: DHA i EPA. Inną opcją jest przyjmowanie wysokiej jakości suplementu takiego jak np. olej z kryla, pozyskiwanego w sposób zrównoważony z Antarktydy.
Kwasy tłuszczowe omega-3 pomagają normalizować tłuszcz w skórze i zapobiegają odwodnieniu komórek skóry. Utrzymywanie nawilżonych i mocnych komórek skóry zmniejszy jej łuszczenie się. Tłuszcze omega-3 mają również działanie przeciwzapalne, co pomaga złagodzić podrażnioną skórę, w tym skórę głowy.
Drugą przyczyną powstawania łupieżu jest infekcja grzybicza wywołana przez grzyby Malassezia. Ten grzyb często żyje na skórze głowy i nie wywołuje żadnych problemów, ale czynniki zewnętrzne mogą powodować, że w wyniku metabolizmu te grzyby wytwarzają kwas oleinowy, który wnika w skórę i powoduje złuszczanie komórek skóry. Niedawne badanie powiązało obecność bakterii Staphylococcus i grzyba Malassezia ze zwiększonym nasileniem łupieżu i podrażnienia skóry głowy.
Badanie wykazało również, że większa liczba Propionibacterium może pomóc w stłumieniu skutków wzrostu grzybów, co sugeruje, że przyszłe metody łagodzenia łupieżu mogą polegać na zmniejszeniu wzrostu Staphylococcus i zwiększeniu ilości Propionibacterium.
Nawyki osobiste mogą zwiększać ryzyko wystąpienia łupieżu
Wiadomo, że kilka nawyków osobistych zwiększa ryzyko wysuszenia i podrażnienia skóry głowy. Wiele problemów ze skórą głowy można rozwiązać, zmniejszając liczbę myć głowy szamponem. Funkcją szamponu jest usuwanie nadmiaru sebum.
Jednak zwykłe spłukanie włosów wodą usunie większość sebum, a nadmiar można zmyć szamponem co drugi lub trzeci dzień. Częste mycie włosów szamponem zwiększa ryzyko wysuszenia włosów i skóry głowy, usuwając oleje, których organizm używa do odżywiania włosów i utrzymywania ich w dobrym stanie.
Używanie odżywki do włosów i skóry głowy to kolejny sposób na ochronę i zapobieganie wysuszeniu skóry. Rozważ zrobienie prostej odżywki w domu, używając kombinacji majonezu, białek jaj, awokado i octu jabłkowego. Podczas gdy reklamy produktów dostępnych bez recepty głoszą, że zawarte w nich witaminy i składniki odżywcze wzmacniają łodygi włosów, naturalne składniki działają lepiej ponieważ nie zawierają potencjalnie toksycznych substancji chemicznych.
Ignorowanie oczywistych objawów przesuszonej skóry głowy, łupieżu lub łojotokowego zapalenia skóry może tylko pogorszyć problem. Nie pozwól, aby sucha łuszcząca się skóra utrzymywała się przez dłuższy czas. Poniżej opisano naturalne sposoby rozwiązania tego problemu.
Produkty przeciwłupieżowe
Wielu producentów korzysta z okazji do produkowania wysokiej jakości szamponów i odżywek do leczenia problemów ze skórą głowy, ponieważ konsumenci są coraz bardziej zainteresowani korzystaniem z produktów naturalnych i ekologicznych. W niektórych przypadkach na butelce pojawia się słowo „skóra głowy” zamiast „łupież”, aby nadać jej bardziej szykowny wygląd i ukradkiem rozwiązać problem.
Jednak, chociaż wiele z tych produktów zawiera pewne naturalne i ekologiczne składniki, często w ich składzie można również znaleźć składniki aktywne występujące w większości marek drogeryjnych, w tym kwas salicylowy, pirytionian cynku lub smołę węglową. Te aktywne składniki są następnie mieszane z naturalnymi olejkami i odżywkami oraz sprzedawane w modnych domach towarowych i butikach za cenę często przekraczającą 20 USD za butelkę.
W składzie te produkty mogą zawierać kombinację naturalnych olejków, takich jak imbir, rozmaryn, eukaliptus lub olejek z drzewa herbacianego, aby ich użycie przypominało zabieg spa. Chociaż wydaje się to nieszkodliwe, produkt często jest zdecydowanie droższy niż alternatywy dostępne w aptece i może zawierać potencjalnie szkodliwe związki chemiczne, które są niebezpieczne dla zdrowia i środowiska.
Ekspozycja na toksyny wzrasta ze względu na używanie szamponu
Chociaż możesz pokusić się o sięgnięcie po leczniczy szampon, jeśli cierpisz na łupież, popularne substancje chemiczne stosowane do kontrolowania tego stanu nie są lekarstwem. Kiedy przestaniesz używać szamponu, łupież prawdopodobnie powróci, dlatego wiele osób mających łupież używa go co najmniej kilka razy w tygodniu, aby uniknąć nieprzyjemnych objawów tego stanu.
Niektóre szampony zawierają ketokonazol – środek przeciwgrzybiczy, który często podrażnia skórę, jeśli jest używany częściej niż raz w tygodniu. Jedno z badań wykazało, że szampony zawierające ketokonazol sprawiają, że włosy są trudniejsze do kontrolowania i bardziej się puszą niż po użyciu szamponu zawierającego pirytionian cynku. Smoła węglowa jest kolejnym powszechnym składnikiem – działa poprzez spowolnienie wzrostu komórek skóry na skórze głowy.
Chociaż zmniejsza łuszczenie się skóry, ale smoła węglowa jest znanym czynnikiem rakotwórczym i prawdopodobnie czymś, czego świadomie nie chcesz wcierać w skórę, ponieważ skóra jest wysoce przepuszczalna, dzięki czemu umożliwia bezpośredni dostęp toksyn do krwioobiegu.
Badanie z 1985 roku obejmujące osoby pracujące ze smołą węglową przez 40 lat wykazało, że prawie połowa z nich zachorowała na raka skóry. Jednak American Academy of Dermatology zasugerowała, że nie ma niebezpieczeństwa rozwoju nowotworu przy użyciu smoły węglowej do leczenia skóry. Pomimo zielonego światła amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków dla używania produktów zawierających smołę węglową bez recepty, Komitet Naukowy Komisji Europejskiej ds. produktów kosmetycznych i produktów niespożywczych przeznaczonych dla konsumentów stwierdził:
„Rafinowana smoła węglowa otrzymywana w wyniku podwójnej destylacji, obecna w produktach spłukiwanych w maksymalnym stężeniu 5%, nie może być bezpiecznie stosowana, ponieważ zawiera wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, które są genotoksycznymi substancjami rakotwórczymi i może powodować niedopuszczalnie wysokie ryzyko raka skóry”.
Nawet powszechnie dostępne komercyjne szampony bez recepty są źródłem narażenia na działanie dużej liczby substancji chemicznych przy każdym użyciu. Kilka lat temu dowiedziono się, że szampon dla niemowląt Johnson & Johnson zawiera substancje chemiczne, takie jak formaldehyd i 1,4-dioksan. W odpowiedzi na oburzenie konsumentów Johnson & Johnson zgodził się usunąć niektóre z tych toksyn ze swoich produktów od 2015 roku. Jednak wiele substancji chemicznych o wątpliwym profilu bezpieczeństwa nadal występuje w popularnych szamponach.
Niektóre z tych substancji chemicznych obejmują substancje zaburzające gospodarkę hormonalną – substancje chemiczne, które zakłócają rozwój i rozmnażanie oraz powodują poważne skutki neurologiczne i immunologiczne. Należą do nich laurylosiarczan sodu, ftalany, metyloizotiazolinon i parabeny.
W jednym z badań zasugerowano, że parabeny z antyperspirantów i innych kosmetyków wydają się zwiększać ryzyko raka piersi. Naukowcy zidentyfikowali miejsca pojawiania się guzów piersi i stwierdzili, że często występują w górnych kwadrantach piersi i okolic pachowych – czyli w miejscach, gdzie wykryto wyższe stężenia parabenów oraz gdzie zwykle stosowano antyperspiranty.
Lecznicze szampony zwiększają liczbę toksyn w kanalizacji
Badacze wykryli również fungicydy stosowane w szamponach przeciwłupieżowych uzdatnionej wodzie w oczyszczalniach ścieków. Te fungicydy są nadal bioaktywne i mogą zabijać glony, szkodzić wzrostowi większych roślin oraz oddziaływać na ryby i inne organizmy morskie. Naukowcy doszli do wniosku, że:
„Pojawiające się zanieczyszczenia, takie jak środki higieny osobistej, mogą przedostawać się do środowiska poprzez ścieki i przefermentowany osad z oczyszczalni ścieków (OŚ). Dopiero niedawno w ściekach z oczyszczalni po raz pierwszy wykryto środek przeciwłupieżowy i przeciwgrzybiczy – klimbazol – w stężeniu do 0,5 µg/l”.
Ryzyko utrzymywania się fungicydów w drogach wodnych ma ogromny wpływ na środowisko. Jeśli te substancje chemiczne nie zostaną usunięte z produktów higieny osobistej, konieczne będzie skuteczniejsze oczyszczanie ścieków. Potwierdzeniem tego twierdzenia jest raport International Joint Commission, w którym przedstawiono dane z 10 lat wykazujące, że wiele z 42 analizowanych związków nie było skutecznie usuwanych ze ścieków.
Autorzy wyrazili zaniepokojenie wpływem, jaki nawet niski poziom zanieczyszczeń miałby na środowisko i zdrowie ludzi w perspektywie długoterminowej. EcoWatch ostrzega, że jest co najmniej pięć toksycznych składników, których należy unikać wybierając szampon lub odżywkę. Niestety wiele z tych substancji chemicznych znajduje się w większości dostępnych bez recepty szamponów. Toksyczne składniki obejmują siarczany, parabeny, aromaty, triklosan i glikol polietylenowy.
Zajmij się podstawowymi przyczynami łupieżu
Skuteczne leczenie łupieżu lub suchej skóry głowy wymaga zajęcia się podstawowymi przyczynami tych stanów, a nie tylko objawami. Jak wspomniano wcześniej, jednym z najlepszych sposobów radzenia sobie z suchą skórą, czy to ciała, czy głowy, jest zwiększenie spożycia kwasów tłuszczowych omega-3 pochodzenia zwierzęcego. Jednak łupież jest spowodowany infekcją drożdżową, dlatego jednym z najlepszych sposobów rozwiązania tego problemu jest ograniczenie spożycia składników odżywczych wymaganych przez grzyby, a mianowicie cukrów i węglowodanów.
Zmniejszając spożycie węglowodanów i cukru, zwiększaj ilość zdrowego tłuszczu w diecie. Ponieważ organizm ma elastyczność metaboliczną, aby spalać zarówno tłuszcz, jak i węglowodany jako paliwo, stosowanie cyklicznej diety ketogenicznej może pomóc zmniejszyć stan zapalny w organizmie, wspomóc gojenie skóry głowy i ciała oraz wspierać optymalne zdrowie i długowieczność.
W celu zwalczenia przyczyny łupieżu, ważne będzie przejście na dietę niskowęglowodanową i ubogą w produkty zbożowe. Łuszcząca się skóra głowy może być również wynikiem wrażliwości na produkty do włosów. Może to prowadzić do kontaktowego zapalenia skóry oraz zaczerwienienia, swędzenia i łuszczenia się skóry głowy.
Substancje chemiczne znajdujące się w farbach do włosów również mogą powodować ten stan. Nawet jeśli nie zareagowałeś na szampon, którego używasz, możesz zbyt często myć włosy, podrażniając skórę głowy i zwiększając ryzyko infekcji drożdżakowej. Używanie zbyt wielu produktów do stylizacji może powodować podobny problem, a produkty te mogą gromadzić się na skórze głowy, przez co staje się ona bardziej podatna na łuszczenie.
Naturalne środki zaradcze są lepsze dla zdrowia i środowiska
Stworzenie własnego szamponu przeciwłupieżowego w domu ma wiele zalet, ponieważ domowa wersja nie będzie zawierać potencjalnie toksycznych substancji chemicznych ani zanieczyszczać środowiska. Produkty domowej roboty są również zazwyczaj znacznie bardziej ekonomiczne. Kwas salicylowy jest używany w wielu szamponach przeciwłupieżowych, aby rozluźnić suche płatki skóry i ułatwić ich zmywanie pod prysznicem. Tabletki aspiryny zawierają kwas salicylowy. Spróbuj rozgnieść dwie tabletki aspiryny i wymieszać je z dawką zwykłego szamponu tuż przed umyciem włosów.
Pozostaw miksturę na głowie przez jedną lub dwie minuty, a następnie spłucz i umyj włosy jeszcze raz samym szamponem. Jednak używanie szamponów leczniczych nie jest jedyną opcją.