Jak pozbyć się nudności?

Sprawdzone fakty
kobieta

W skrócie -

  • Nudności, którym czasami towarzyszą wymioty, są objawem, który może wskazywać na pewne problemy zdrowotne lub może być wywołany przez czynniki takie jak choroba lokomocyjna
  • Może być wiele powodów występowania nudności, ale dobrą wiadomością jest to, że istnieją różne sposoby na pozbycie się nudności
  • Odkryj domowe środki, które mogą wyleczyć lub złagodzić ten powszechny problem zdrowotny. Warto je poznać i mieć w domu na wszelki wypadek

Najprawdopodobniej raz czy dwa razy (a może częściej) doświadczyłeś nieprzyjemnego uczucia nudności. Może się ono pojawić z wielu powodów. Od chorób po ciążę, a nawet stres – wiele czynników wyzwalających może powodować ten stan. Czy wiesz, jak sobie radzić z tym nieprzyjemnym uczuciem?

Istnieje wiele przyczyn nudności, ale dobrą wiadomością jest to, że istnieje również wiele sposobów na pozbycie się ich. Ten artykuł omawia różne strategie łagodzenia nudności. Odkryj domowe środki, które mogą wyleczyć lub złagodzić ten powszechny problem zdrowotny. Warto je poznać i mieć w domu na wszelki wypadek.

Co to są nudności?

Medical News Today definiuje nudności jako „nieprzyjemne uczucie dyskomfortu w żołądku (mdłości), któremu towarzyszy chęć wymiotów”. Inne objawy nudności obejmują skurcze żołądka i nadmierne wydzielanie śliny.

Czasami nudności i wymioty są używane zamiennie, ale w rzeczywistości są to dwa różne terminy odnoszące się do dwóch różnych stanów. Wymioty mają miejsce, gdy następuje wydalenie zawartości żołądka. Chociaż mogą być rzadkie wyjątki, wymioty zwykle są poprzedzane przez nudności. Z drugiej strony można odczuwać mdłości, ale nie wymiotować.

Co powoduje nudności?

Przyczyny nudności i wymiotów są podobne. Oba te stany mogą wystąpić u ludzi w każdym wieku, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Na stronie Cleveland Clinic napisano, że poddawanie się pewnym zabiegom medycznym, takim jak chemioterapia i radioterapia, również może powodować nudności i wymioty. Kobiety w ciąży także mają skłonność do nudności.

Chociaż jest to nieprzyjemne, nudności nie są chorobą, ale mogą być jednym z objawów choroby. Dlatego wiedza o tym, co wywołuje nudności, ma kluczowe znaczenie w łagodzeniu tego objawu. Nudności mogą być wywoływane przez choroby lub schorzenia, takie jak:

Zatrucie pokarmowe powodowane np. przez Salmonellę

Choroba pęcherzyka żółciowego

Infekcje, takie jak zapalenie żołądka i jelit, zwane także „grypą żołądkową”

Guz mózgu

Gastropareza

Bulimia

Zawał serca

Problemy z uchem wewnętrznym (zawroty głowy, zapalenie błędnika lub choroba lokomocyjna).

Istnieją również czynniki psychologiczne, które mogą prowadzić do powstania nudności, takie jak niepokój lub fobia społeczna. Anoreksja i bulimia (gdzie samo-indukowane wymioty są charakterystycznymi objawami) również są potencjalnymi powodami nudności i wymiotów. Nudności mogą być skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków. Przykłady obejmują aspirynę, erytromycynę, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) i leki obniżające ciśnienie krwi.

Poranne mdłości i kac – dwie inne częste przyczyny nudności

Jak wspomniano powyżej, kobiety w ciąży często cierpią z powodu nudności, głównie z powodu wielu zmian zachodzących w ich ciele. W rzeczywistości nudności są jednym z najwcześniejszych objawów ciąży, dotykającym ponad 50% kobiet w ciąży. Znane są również jako „poranne mdłości” i mogą, ale nie muszą, towarzyszyć im wymioty.

U większości kobiet poranne mdłości ustępują po pierwszym trymestrze ciąży. Nie są szkodliwe, ale jeśli występują przez długi czas lub są intensywne, może to wskazywać na stan zwany niepowściągliwymi wymiotami ciężarnych. Nieleczone intensywne wymioty mogą być szkodliwe dla ogólnego stanu zdrowia, ponieważ mogą prowadzić do niedoboru składników odżywczych u matki i rozwijającego się dziecka.

Innym częstym czynnikiem wyzwalającym nudności jest spożycie alkoholu. Dzieje się tak, ponieważ alkohol podrażnia wyściółkę żołądka, prowadzi do odwodnienia i rozszerza naczynia krwionośne. Najlepszą rzeczą, jaką można zrobić, aby uniknąć kaca, jest przede wszystkim abstynencja lub przynajmniej ograniczenie ilości drinków tylko do jednego. Jednak na wypadek wypicia większej ilości alkoholu warto wiedzieć, że istnieją sposoby skutecznego radzenia sobie z kacem.

6 domowych środków na nudności

Konwencjonalne metody leczenia nudności obejmują przyjmowanie leków przeciwwymiotnych, które działają poprzez blokowanie pewnych neuroprzekaźników w organizmie. Jednak leki przeciwwymiotne mogą prowadzić do wielu skutków ubocznych, przy czym niektóre mogą być gorsze niż nudności – na przykład niewyraźne widzenie, ciężkie niedociśnienie i nadwrażliwość.

Zamiast polegać farmakoterapii, możesz skorzystać z naturalnych środków na nudności, które można samodzielnie zastosować w domu:

Imbir to starożytne zioło było szeroko stosowane w medycynie tradycyjnej ze względu na swoje właściwości przeciwwymiotne. Używanie imbiru to bezpieczny sposób na złagodzenie nudności, szczególnie podczas ciąży. Stwierdzono również, że imbir jest skuteczny w leczeniu choroby lokomocyjnej. W tym celu można użyć świeżego lub suszonego imbiru lub suplementu w postaci kapsułek, tabletek i płynnych ekstraktów. Herbata imbirowa to popularny sposób na uzyskanie łagodzących nudności właściwości tej rośliny.

Mięta pieprzowa i mięta zielona — można użyć olejku z mięty pieprzowej, olejku z mięty zielonej lub świeżo zaparzonego naparu z tych ziół. Badanie wykazało, że podawanie kapsułek z mięty pieprzowej i mięty zielonej pacjentom chorym na raka pomogło złagodzić nudności towarzyszące chemioterapii, dzięki dobroczynnym związkom zawartym w tych roślinach.

Napar z rumianku — badanie wykazało, że rumianek, wraz imbirem, również może mieć łagodzący wpływ na nudności występujące podczas chemioterapii. Jednym z najłatwiejszych sposobów uzyskania tej korzyści jest zaparzenie i popijanie świeżego naparu z rumianku. Przeczytaj więcej o naparze z rumianku i poznaj przyczyny dla których jest to bardzo popularny napój, uwielbiany przez wielu ludzi.

Cytryna uważa się, że cierpki smak i cytrusowy zapach cytryn skutecznie łagodzi nudności i wymioty wywołane ciążą. Istnieje wiele sposobów wykorzystania cytryny:

Umieść kilka świeżo pokrojonych kawałków cytryny w plastikowej torebce i wdychaj zapach.

Ssij kawałek cytryny, popijaj sok z cytryny lub bardzo cierpką lemoniadę.

Suplement witaminy B6 — badanie z 2013 roku wykazało, że codzienne przyjmowanie 40 miligramów witaminy B6 pomogło złagodzić nudności u kobiet w ciąży równie skutecznie jak imbir.

Akupresura — to tradycyjna sztuka leczenia polegająca na wywieraniu nacisku na określone „punkty akupunkturowe” na skórze w celu złagodzenia napięcia i poprawienia krążenia krwi. W przypadku nudności należy wycelować w punkt nacisku P-6 (tzw. nei guan) znajdujący się po wewnętrznej stronie nadgarstka. Centrum Onkologii Memorial Sloan Kettering (MSK) przedstawia następujące kroki pozwalające złagodzić nudności za pomocą akupresury:

1. Ułóż dłoń w taki sposób, aby grzbiet dłoni był skierowany w stronę tułowia, a palce do góry.

2. Połóż trzy środkowe palce drugiej ręki na nadgarstku, tuż poniżej dłoni. Umieść kciuk po wewnętrznej stronie nadgarstka, tuż pod palcem wskazującym. Pod kciukiem powinny znajdować się dwa duże ścięgna – to punkt nacisku P-6.

3. Uciskaj P-6 przez dwie do trzech minut kciukiem lub palcem wskazującym. Należy to zrobić ruchem okrężnym. Ucisk powinien być mocny, ale nie na tyle silny, aby powodować ból.

4. Wykonaj to samo z drugim nadgarstkiem.

Olejki eteryczne w łagodzeniu nudności

Jak wspomniano, imbir, cytryna i różne gatunki mięty, takie jak mięta pieprzowa i mięta zielona, mają działanie przeciwwymiotne, więc olejki eteryczne z tych roślin również wykazują takie właściwości. Jeśli jednak nie masz pod ręką akurat tych olejków eterycznych, możesz skorzystać z innych olejków, które również mogą łagodzić nudności.

Jednym z przykładów jest olejek lawendowy. Ten olejek eteryczny może pomóc złagodzić nudności, zwłaszcza jeśli ich przyczyną jest ból lub niepokój. Aby użyć olejku lawendowego, po prostu dodaj kilka kropli do miski z zimną wodą, a następnie namocz w niej myjkę. Użyj jej jako kompresu na czoło.

Ponadto rozpylanie, wdychanie lub miejscowe stosowanie olejków eterycznych również może pomóc złagodzić nudności. Pamiętaj, że te olejki są mocno skoncentrowane i przed użyciem należy je rozcieńczyć w bezpiecznym oleju nośnym, takim jak olej kokosowy lub olej jojoba. Wykonaj test skórny przed nałożeniem mieszanki olejków na duże obszary skóry w celu wykluczenia alergii. Nie używaj olejków eterycznych bez porady lekarza, zwłaszcza jeśli jesteś w ciąży lub cierpisz na jakąkolwiek chorobę.

Inne pomocne wskazówki dotyczące radzenia sobie z nudnościami i wymiotami

Nudności mogą być nieprzyjemne i niepokojące, ale jeśli spróbujesz opisanych powyżej domowych środków, możesz znacząco je złagodzić. Zapamiętaj poniższe wskazówki pomagające radzić sobie z tym objawem:

Jeśli nudnościom towarzyszą wymioty, pamiętaj, aby pić dużo wody, aby uzupełnić płyny. To pomoże uniknąć odwodnienia. Jeśli picie powoduje mdłości, pij małymi łykami.

Trzymaj się z dala od silnych zapachów. Mogą wywoływać nudności.

Zrelaksuj się i unikaj zbyt intensywnego ruchu. Nagły i intensywny ruch może nasilić nudności.

Kontroluj oddech. Powolne i równomierne głębokie wdechy mogą złagodzić nudności.

Usiądź prosto. Pomoże to w poprawie trawienia i złagodzi nudności. Nie przechylaj się do tyłu ani do przodu.

Jedz mniejsze i częstsze posiłki zamiast dwóch lub trzech większych. Wybieraj lekkie potrawy i trzymaj się z dala od tłustych, słodkich lub smażonych potraw.

W większości przypadków nudności i wymioty są nieszkodliwe i można je złagodzić za pomocą domowych środków. Jeśli jednak wiążą się z poważniejszym problemem zdrowotnym, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Zasięgnij opinii lekarz, jeśli wraz z nudnościami i wymiotami zauważysz objawy, takie jak:

  • Wymioty przez ponad 24 godziny
  • Objawy ciężkiego odwodnienia, takie jak rzadkie oddawanie moczu, suchość w ustach lub ciemne zabarwienie moczu
  • Silny ból brzucha
  • Intensywny bół głowy i sztywność karku
  • Krew w wymiocinach

Często zadawane pytania (FAQ) dotyczące nudności

P: Jak powstrzymać nudności i wymioty bez leków farmaceutycznych?

ZA: Istnieją domowe środki zaradcze, które mogą bezpiecznie złagodzić nudności i wymioty. Cytryna, imbir, różne rodzaje mięty, takie jak mięta zielona i mięta pieprzowa oraz suplementy witaminy B6 mogą pomóc w rozwiązaniu tego nieprzyjemnego problemu. Możesz też spróbować akupresury.

P: Co powinienem jeść, gdy wystąpią nudności?

ZA: W złagodzeniu nudności może pomóc ssanie kawałka cytryny lub picie kwaśnego soku z cytryny. Najlepiej też jeść lekkie i mdłe potrawy oraz unikać tłustych smażonych potraw. Spożywaj małe posiłki zamiast dużych.

P: Czy nudności mogą być oznaką choroby nowotworowej?

ZA: Według Cancer Treatment Centers of America, w niektórych przypadkach rak żołądka może powodować nudności i wymioty.

P: W jakiej pozycji należy spać podczas występowania mdłości?

ZA: Według WebMD, spanie z głową ułożoną wyżej niż stopy to idealna pozycja do snu w przypadku występowania mdłości. Pamiętaj też, aby nie kłaść się po jedzeniu.