Bokserki czy slipy? Co jest lepsze dla liczby plemników?

bielizna

W skrócie -

 • Według nowego badania przeprowadzonego przez Harvard School of Public Health, wybór odpowiedniej bielizny przez mężczyznę może wpływać na liczbę i jakość nasienia
 • Mężczyźni, którzy wybierali luźniejszą bieliznę, taką jak bokserki, mieli wyższą średnią liczbę plemników i koncentrację plemników niż mężczyźni, którzy preferowali noszenie slipów
 • Jeśli Ty i Twój partner staracie się o dziecko, warto rozważyć nie tylko noszenie bokserek, ale także unikanie noszenia obcisłej odzieży, która uciska jądra
 • Badania sugerują, że spanie nago poprawia jakość nasienia, krążenie krwi, równowagę hormonalną, metabolizm, zdrowie skóry i narządów płciowych oraz życie seksualne

Według dr. Mercoli

Bokserki zwiększają płodność? Nowe badanie przeprowadzone przez Harvard School of Public Health sugeruje, że wybór odpowiedniej bielizny może pomóc w zmaganiach z męską niepłodnością. Na podstawie zebranych danych naukowcy odkryli, że mężczyźni noszący bokserki mają znacznie wyższą całkowitą liczbę plemników i większą koncentrację plemników niż noszący obcisłą bieliznę koledzy.

Ponieważ badania sugerują, że ciaśniejsza bielizna może hamować produkcję nasienia, jeśli zwiększenie płodności jest ważne, warto rozważyć noszenie bokserek. Chociaż wiele innych czynników również wpływa na jakość spermy, możliwe, że zmiana bielizny może okazać się najbardziej opłacalną metodą leczenia niepłodności.

Rodzaj bielizny może wpłynąć na liczbę plemników

Badania prowadzone przez Harvard School of Public Health oraz w klinice płodności Massachusetts General Hospital sugerują, że wybór bielizny może być jednym z czynników hamujących produkcję nasienia przez organizm.

Wedłyg Human Reproduction, mężczyźni, którzy częściej nosili bokserki, mieli znacznie wyższą liczbę plemników niż mężczyźni, którzy regularnie nosili slipy lub inny rodzaj bardziej obcisłej bilizny.

„Poza dostarczeniem dodatkowych dowodów na to, że wybór bielizny może wpływać na płodność, to badanie po raz pierwszy dostarcza dowodów, że pozornie przypadkowy wybór stylu życia może mieć głęboki wpływ na produkcję hormonów u mężczyzn zarówno na poziomie jąder, jak i mózgu”. – powiedział jeden z autorów badania Jorge Chavarro – profesor nadzwyczajny żywienia i epidemiologii w Harvard School of Public Health.

W badaniu przekrojowym wzięło udział 656 mężczyzn w wieku od 32 do 39 lat – z par, które szukały leczenia niepłodności w przychodni szpitalnej w latach 2000-2017. Oprócz kwestionariuszy zabranych do domu, przeanalizowano próbki nasienia w celu oceny związku między rodzajem noszonej bielizny i funkcją jąder.

Opcje obejmowały slipy, bokserki, szorty i inne rodzaje męskiej bielizny. W porównaniu z uczestnikami noszącymi inne rodzaje bielizny, 345 mężczyzn, którzy zwykle noszą bokserki, miało:

 • 25% wyższe stężenie plemników;
 • 17% wyższą liczbę plemników;
 • 14% niższy poziom hormonu folikulotropowego w surowicy (FSH) – hormonu uwalnianego przez przysadkę mózgową, który stymuluje wzrost jąder i pomaga w tworzeniu nasienia;
 • Mężczyźni, którzy najczęściej nosili bokserki, mieli również wyższy odsetek ruchliwych plemników, które są bardziej biegłe w poruszaniu się przez żeński układ rozrodczy i zapładnianiu komórki jajowej.

Ograniczenia badań przeprowadzonych na Harvardzie

Chociaż wyniki są pomocne, naukowcy zauważyli trzy ograniczenia w swojej pracy, które mogą uniemożliwić uogólnienie tego badania dla szerszej populacji mężczyzn:

 • Biorąc pod uwagę użycie kwestionariusza zabieranego do domu, możliwe jest, że niektórzy uczestnicy mogli błędnie sklasyfikować rodzaj noszonej bielizny i częstotliwość jej noszenia;
 • Inne czynniki, nieuwzględnione w tym badaniu, takie jak rodzaj materiału bielizny i rodzaj odzieży noszonej na bieliźnie, również mogą wpływać na liczbę plemników;
 • Pobieranie krwi odbywało się przez cały dzień, co oznacza, że naukowcy mogli „przeoczyć powiązanie z testosteronem lub innymi hormonami o znacznych wahaniach dobowych”.

Od 40 lat jakość spermy spada w krajach zachodnich

W systematycznym przeglądzie i metaanalizie z 2017 r., które objęły tysiące mężczyzn w dziesiątkach krajów uprzemysłowionych, stwierdzono, że liczba plemników gwałtownie spadła w ciągu ostatnich czterech dekad. Badanie, opublikowane w czasopiśmie Human Reproduction Update, jest uważane za największe i najbardziej wszechstronne.

Przygotowując analizę, Shanna Swan – epidemiolog zajmujący się reprodukcją z Icahn School of Medicine w Mount Sinai w Nowym Jorku – wraz z kolegami przeanalizowała ponad 7 000 badań dotyczących liczby i stężenia plemników.

Następnie grupa przeanalizowała dane z 185 badań obejmujących 42 935 mężczyzn z Australii, Europie, Nowej Zelandii i Ameryce Północnej, którzy dostarczyli próbki nasienia w latach 1973–2011. W celu zapewnienia pobrania próbek od szerokiej populacji, naukowcy przeanalizowali liczbę plemników studentów i żołnierzy, a także mężczyzn poddawanych leczeniu niepłodności. Podczas 39-letniego okresu obserwacji naukowcy odkryli:

 • 52,4-procentowy spadek koncentracji plemników;
 • 59,3-procentowy spadek całkowitej liczby plemników.

„Myślę, że są to niezwykle niepokojące ustalenia” – powiedziała Swan. „Powinniśmy potraktować to bardzo poważnie… to dzwonek alarmowy”. Jeśli chodzi o możliwe przyczyny dramatycznego spadku jakości spermy, Swan uważa, że narażenie na substancje chemiczne w łonie matki może negatywnie wpływać na normalny rozwój męskiego układu rozrodczego.

Czynniki związane ze stylem życia, które mogą wpływać na liczbę plemników

Eksperci sugerują, że środowisko i styl życia są ważnymi czynnikami wpływającymi na liczbę plemników. Według New York Post, oto kilka obszarów, które mogą mieć wpływ na twoją płodność:

Siedzący tryb życia — może mieć negatywny wpływ na płodność. „Styl życia w 2017 roku nie jest taki sam jak w 1967 roku” – powiedział dr Brian Levine -endokrynolog i specjalista ds. niepłodności oraz dyrektor gabinetu CCRM New York. „Prowadzimy bardziej siedzący tryb życia”. Mężczyzna chcący mieć prawidłową liczbę plemników, musi być aktywny fizyczne.

Polecam trening interwałowy o wysokiej intensywności (np. Nitric Oxide Dump), trening siłowy, rozciąganie, spacerowanie i jogę. Metaanaliza z 2012 roku obejmująca 4779 otyłych mężczyzn wykazała, że 32% z nich miało niską liczbę plemników, a prawie 7% nie miało zdolnych do życia plemników.

Nieprawidłowa dieta — „Sperma traci swoją jakość w zależności od tego, co jemy” - stwierdził urolog dr David Shusterman z Advanced New York Urology. Szczególnie niepokojące są ryby hodowlane, żywność modyfikowana genetycznie oraz mięso obciążone hormonami, zwłaszcza produkty pochodzenia zwierzęcego z hodowli przemysłowych o skoncentrowanym żywieniu zwierząt (CAFO).

Niestety, wielu Amerykanów nadal stosuje diety zawierające duże ilości produktów typu fast food, w tym absurdalne ilości cukru. Diety bogate w cukier i uszkodzone kwasy tłuszczowe omega-6 powodują, że mężczyźni (i kobiety) mają coraz większą nadwagę, co, jak wspomniano powyżej, prowadzi do zmniejszenia liczby plemników.

Narażanie się na zbyt wiele toksycznych substancji chemicznych — toksyny i potencjalnie toksyczne substancje chemiczne znajdujące się np. w artykułach higieny osobistej i artykułach gospodarstwa domowego to kolejny czynnik, który może negatywnie wpłynąć na liczbę i jakość plemników. „Gorącym tematem dotyczącym męskich zdolności reprodukcyjnych jest rola ftalanów, które są używane głównie jako plastyfikatory w takich produktach jak żel do włosów” - powiedział Levine. „Niemal z całkowitą pewnością możemy stwierdzić, że ftalany wpływają na układ hormonalny szczurów, małp i, oczywiście, ludzi”.

Stres związany z pracą — „Mężczyźni, którzy czują się zestresowani, częściej mają mniejsze stężenie plemników… a ich plemniki są bardziej zniekształcone lub mają upośledzoną motorykę” - stwierdziła prof. Pam Factor-Litvak z Mailman School of Public Health na Columbia University, w badaniu opublikowanym w 2014 roku w czasopiśmie Fertility and Sterility. „Te deficyty mogą być związane z problemami z płodnością”.

Ważnymi czynnikami są również stresory poza pracą, w tym problemy zdrowotne, problemy w związkach, dojazdy / transport i inne. Jeśli potrzebujesz pomocy w radzeniu sobie ze stresem, możesz rozważyć medytację, modlitwę lub Techniki Emocjonalnej Wolności, które przedstawiono na filmie dostępnym pod linkiem.

Zbyt wysoki poziom testosteronu — chociaż wiele osób myśli, że wyższy poziom testosteronu może być dobrym sposobem na poprawę liczby plemników, dr Cappy Rothman – współzałożyciel California Cryobank, wiodącego banku nasienia w USA – sugeruje, że suplementy testosteronu i wzmacniacze wydajności mogą w rzeczywistości zmniejszyć liczbę plemników.

„Sterydy anaboliczne zakłócają sygnały hormonalne potrzebne do produkcji nasienia” - powiedział Rothman. „Jeśli mężczyzna przyjmuje je przez dłuższy czas, zmniejszy się ilość i jakość spermy”.

Palenie tytoniu, picie alkoholu i rekreacyjne zażywanie narkotyków — „Palenie tytoniu wpływa na ruchliwość i kształt nasienia” - stwierdził endokrynolog Kenan Omurtag – profesor nadzwyczajny endokrynologii reprodukcyjnej i niepłodności w Washington University St. Louis School of Medicine. Badanie z 2016 roku opublikowane w czasopiśmie BJU International wykazało, że DNA i nasienie u mężczyzn palących papierosy zostały uszkodzone w sposób, który zmniejsza możliwość zapłodnienia.

Jeśli chodzi o używanie marihuany i opioidów, prof. Omurtag zwraca uwagę na ich wpływ na produkcję nasienia. „Skutecznie zakłócają sposób komunikacji mózgu z jądrami”. W odniesieniu do alkoholu, badanie opublikowane w czasopiśmie BMJ Open z udziałem 1221 młodych duńskich mężczyzn w wieku od 18 do 28 lat wykazało, że spożywanie pięciu napojów alkoholowych tygodniowo może wpływać na jakość nasienia. Jeszcze silniejsze skojarzenia zaobserwowano u mężczyzn, którzy spożywali więcej niż 25 drinków tygodniowo.

Zbyt intensywne treningi na rowerze — „Ćwiczenia fizyczne to dobry sposób na zwiększenie płodności, ale ekstremalnie intensywne treningi mogą być szkodliwe” - stwierdził Levine. Jeśli lubisz rower, pamiętaj, że może to wpłynąć na liczbę plemników, ponieważ „siedzisz na siodełku roweru i uciskasz jądra” – zauważył Levine.

Na produkcję nasienia mogą również wpływać temperatury, takie jak te generowane podczas ciężkich treningów – szczególnie treningów w zatłoczonym, ogrzewanym pomieszczeniu. „Optymalna temperatura, w której jądra produkują plemniki, wynosi 2 do 3 stopni poniżej temperatury ciała, co wyjaśnia, dlaczego męskie narządy rozrodcze znajdują się poza ciałem” – skomentował Levine.

Noszenie obcisłej odzieży — kolejnym czynnikiem wpływającym na plemniki jest wybór odzieży. Niektóre rodzaje spodni, zwłaszcza obcisłe dżinsy i bielizna, taka jak slipy, utrzymują mosznę blisko ciała, co sprzyja wzrostowi temperatury. Według profesora Allana Paceya z brytyjskiego Uniwersytetu w Sheffield, badanie z 2012 roku z udziałem 2249 Brytyjczyków sugeruje, że noszenie ciasnej bielizny jest czynnikiem ryzyka niepłodności.

Wyniki wykazały, że „największym pojedynczym czynnikiem ryzyka dla ilości spermy wytwarzanej każdego dnia był rodzaj noszonej odzieży”. W celu zwiększenia płodności warto rozważyć zamianę obcisłych spodni i bielizny na luźniejszą odzież.

Dlaczego spanie nago jest korzystne dla zdrowia i jakości nasienia?

Jak już wspomniano, jądra są zaprojektowane tak, aby utrzymywać plemniki w temperaturze nieco niższej od podstawowej temperatury ciała. W związku z tym zbyt ciasna bielizna i inne ubrania mogą negatywnie wpłynąć na jakość i liczbę plemników. Nawet piżama może mieć znaczenie. Z tego względu spanie nago może pozytywnie wpływać na jakość spermy, ale poza tym przynosi wiele innych korzyści zdrowotnych.

Większość korzyści wynika z faktu, że spanie nago zapobiega przegrzaniu, co może mieć znaczący wpływ na jakość snu. Podczas zasypiania spada temperatura ciała, co poprawia jakość snu.

Inne korzyści zdrowotne wynikające ze spania nago

Wykazano, że oprócz korzystnego wpływu na jądra, spanie nago poprawia również:

Krążenie krwi — przepływ krwi jest mniej ograniczony, co jest korzystne dla całego ciała, a zwłaszcza serca i mięśni.

Równowagę hormonalną — spanie nago zmniejsza temperaturę ciała w nocy i pomaga obniżyć poziom kortyzolu, zwiększyć poziom hormonu wzrostu i zrównoważyć poziom melatoniny – wszystko to pomaga promować zdrowe wzorce snu. Wiadomo również, że spanie nago zmniejsza niepokój, apetyt i stres.

Metabolizm — obniżenie temperatury ciała pomaga aktywować brązową tkankę tłuszczową, która reguluje temperaturę ciała poprzez wytwarzanie ciepła. Badania sugerują, że wyższy poziom brązowej tkanki tłuszczowej poprawia metabolizm, sprzyja lepszej kontroli poziomu cukru we krwi i większej wrażliwości na insulinę.

Jedno z badań wykazało, że spanie w niższej temperaturze (66 stopni F, ok. 19°C) zwiększa ilość i aktywność brązowego tłuszczu, podczas gdy spanie w ciepłym pomieszczeniu (81 stopni F, ok. 27°C) hamuje aktywność brązowej tkanki tłuszczowej.

Skóra i genitalia — bakterie rozwijają się w ciepłych, wilgotnych miejscach, więc unikanie piżamy i bielizny może być szczególnie korzystne dla kobiet podatnych na infekcje drożdżakowe. Pachwiny i skóra zyskują większą możliwość oddychania w nocy.

Życie seksualne — kontakt skóra do skóry uwalnia „hormon miłości” – oksytocynę, która sprzyja uczuciu przywiązania i emocjonalnej bliskości. Ponieważ kontakt seksualny zazwyczaj odbywa się nago, spanie nago zwiększa możliwość seksu, co może zwiększyć poczucie intymności i bliskości w związku.

Niepłodność to złożony problem. Poza typem bielizny jest mnóstwo czynników wpływających na zdolność założenia rodziny. Chociaż może to nie być jedyne działanie, jakie można podjąć jeśli posiadanie dziecka jest najwyższym priorytetem, a niepłodność problemem, warto rozważyć spanie nago, noszenie luźnej bielizny oraz unikanie ciasnych ubrań. Biorąc pod uwagę prostą naturę tych zmian, co masz do stracenia?