Zdumiewające spostrzeżenia po 50 latach od wprowadzenia pigułki antykoncepcyjnej…

antykoncepcja

Pigułka antykoncepcyjna, zatwierdzona przez FDA 50 lat temu, była pierwszym lekiem przeznaczonym do przyjmowania przez osoby, które nie były chore. W 1999 roku została nazwana największym postępem naukowym XX wieku przez The Economist.

Jednak wiele kobiet wciąż zastanawia się, czy zagrożenia dla zdrowia przeważają nad korzyściami.

W artykule, do którego link znajduje się poniżej, Magazyn Time szczegółowo analizuje pigułki antykoncepcyjne, ostatecznie dochodząc do wniosku, że:

„Sama nauka nie rozwiąże kwestii, które sięgają tak głęboko do naszych wzajemnych relacji”.

Komentarz dr. Mercoli

Pigułka antykoncepcyjna jest przedmiotem gorących kontrowersji od czasu jej zatwierdzenia przez FDA w 1950 r. Zastanawiano się czy dostęp do kontroli urodzeń wywoła rewolucję seksualną? Czy tak jak napisano w The Time, doprowadzi to do rozwiązłości, cudzołóstwa i rozpadu rodziny?

A może wręcz przeciwnie, czy danie kobietom dostępu do kontroli urodzeń - temat, który kiedyś był tabu – pozwoliło kobietom na opuszczanie domu i podjęcie pracy, a właściwie „wzmocniło małżeństwo poprzez złagodzenie napięcia powodowanego przez niechciane dzieci?”

Prawda jest taka, że formy kontroli urodzeń istnieją od czasów starożytnych. Na długo przed wynalezieniem pigułki zarówno mężczyźni, jak i kobiety stosowali różne metody antykoncepcji – ziołowe, barierowe i czasowe, aby regulować szanse na poczęcie dziecka.

Jednak nigdy wcześniej w historii kobiety nie mogły osiągnąć tego wyczynu po prostu biorąc rano pigułkę. I to właśnie uczyniło pigułkę tak rewolucyjną… a jednocześnie tak niebezpieczną. Według The Time:

„To był pierwszy lek, jaki kiedykolwiek zaprojektowano do regularnego przyjmowania przez osoby, które nie były chore”.

Naturalne skuteczne sposoby kontroli urodzeń

Istnieją dwie drogi, którymi można się kierować, stosując naturalną kontrolę urodzeń – metody barierowe i naturalne metody planowania rodziny. Korzystając z tej ostatniej opcji, wiele kobiet czuje większy kontakt ze swoim ciałem, ponieważ uczą się monitorować i zauważać subtelne oznaki płodności i owulacji. Jednak, chociaż naturalne planowanie rodziny może być bardzo skuteczne, nie zawsze jest niezawodne, zwłaszcza podczas fazy uczenia się.

Jeśli więc zapobieganie ciąży jest dla Ciebie absolutną koniecznością, warto rozważyć zastosowanie metod barierowych, takich jak:

Prezerwatywy męskie — Prezerwatywy mają 98-procentowy wskaźnik skuteczności, jeśli są prawidłowo stosowane. Żel plemnikobójczy na bazie wody zwiększy skuteczność; nie używaj jednak żelów na bazie oleju, ponieważ mogą uszkodzić lateks.

Prezerwatywy dla kobiet — te cienkie, miękkie woreczki poliuretanowe zakładane wewnątrz pochwy przed stosunkiem są skuteczne w 95%. Prezerwatywy dla kobiet są mniej podatne na pęknięcie niż prezerwatywy dla mężczyzn.

Membrana (diafragma) — membrana, którą musi założyć lekarz, stanowi barierę dla plemników. Przy prawidłowym stosowaniu z żelami plemnikobójczymi jej skuteczność wynosi od 92 do 98%.

Kapturek naszyjkowy — ta ciężka gumowa nasadka ściśle przylega do szyjki macicy. Może zostać pozostawiona w szyjce na 48 godzin. Podobnie jak w przypadku diafragmy, kapturek jest zakładany przez lekarza. Odpowiednie dopasowanie zwiększa skuteczność powyżej 91%.

Manipulowanie hormonami to ryzykowne rozwiązanie

W celu lepszego zrozumienia tematu, spójrzmy na pigułki antykoncepcyjne nie jak na środek zapobiegający ciąży, ale jak na metodę sztucznie wpływającą na hormony.

Większość tabletek antykoncepcyjnych to połączenie pochodnych hormonów estrogenu i progestyny. Działają naśladując hormony w organizmie, zasadniczo oszukując skomplikowany hormonalny układ rozrodczy, co prowadzi do wywoływania następujących efektów:

 • Zapobieganie uwalnianiu komórek jajowych z jajników;
 • Zagęszczanie śluzu szyjkowego, aby zapobiec zapłodnieniu komórki jajowej przez plemniki;
 • Ścieńczenie wyściółki macicy, co utrudnia ewentualną implantację komórki jajowej w przypadku zapłodnienia.

Jednak naiwnością jest wierzyć, że są to jedyne skutki, jakie te syntetyczne hormony wywierają na organizm. Układ rozrodczy nie jest odizolowany od reszty ciała… jest połączony ze wszystkimi innymi układami organów. Pigułki antykoncepcyjne wpływają nie tylko na układ rozrodczy – są w stanie zmienić znacznie więcej.

Dobrze udokumentowane ryzyko stosowania syntetycznego estrogenu i progestyny

Jeśli bierzesz pigułki antykoncepcyjne, co zdecydowanie odradzam, musisz zrozumieć, że zażywasz syntetyczny progesteron i syntetyczny estrogen - substancje, które nie są korzystne dla utrzymania optymalnego stanu zdrowia.

W 2002 roku jedno z największych i najlepiej zaprojektowanych badań federalnych nad hormonalną terapią zastępczą zostało wstrzymane, ponieważ kobiety przyjmujące te syntetyczne hormony miały większe ryzyko raka piersi, zawału serca, udaru mózgu i zakrzepów krwi.

Wiadomość trafiła na pierwsze strony gazet, ponieważ miliony kobiet już brały te syntetyczne hormony, ale na szczęście wiele z nich postanowiło z nich zrezygnować. Jak myślisz, co wydarzyło się rok po tym, jak miliony kobiet przestały stosować hormonalną terapię zastępczą? Liczba przypadków raka piersi spadła dramatycznie - o 7%!

Co to ma wspólnego z pigułkami antykoncepcyjnymi? Pigułki antykoncepcyjne zawierają TEN SAM rodzaj syntetycznych hormonów – estrogenu i progestyny – które zostały użyte w tym niefortunnym badaniu!

Nie ma wątpliwości, że prawie wszystkie estrogeny stosowane w farmakoterapii są niezdrowe i mogą przynosić więcej szkód niż korzyści. Badania wykazały, że HTZ zwiększa ryzyko raka piersi o co najmniej jeden procent rocznie, a HTZ z progestyną zwiększa to ryzyko o 8% rocznie, potencjalnie nawet o 30% po zaledwie czterech latach stosowania.

Czy wygoda jest warta tak poważnego ryzyka?

Według badań opublikowanych w Journal of the American College of Cardiology, 80% kobiet w Stanach Zjednoczonych stosowało doustne środki antykoncepcyjne w ciągu życia, powszechnie określane jako „pigułki”.

Moim zdaniem jest to tragedia, ponieważ główną korzyścią wynikającą ze stosowania pigułek antykoncepcyjnych jest wygoda – niestety jest ona w dużej mierze równoważona przez poważne zagrożenia dla zdrowia.

Pigułki antykoncepcyjne rzadko, jeśli w ogóle, są konieczne lub korzystne. W zamian za wygodę zapobiegania ciąży (co równie dobrze można zrobić stosując sposoby naturalnie, które opiszę poniżej), wzrasta ryzyko:

Nowotworów — kobiety, które biorą pigułki antykoncepcyjne mają większe ryzyko raka szyjki macicy i raka piersi oraz prawdopodobnie większe ryzyko raka wątroby.

Śmiertelnych zakrzepów krwi — wszystkie pigułki antykoncepcyjne zwiększają ryzyko zakrzepów krwi i późniejszego udaru mózgu. Jeśli pigułki, które stosujesz zawierają syntetyczny hormon desogestrel, ryzyko śmiertelnych zakrzepów krwi wzrasta praktycznie dwukrotnie!

Cieńszych kości — kobiety przyjmujące pigułki antykoncepcyjne mają niższa gęstość mineralna kości (BMD) niż kobiety, które nigdy nie stosowały doustnych środków antykoncepcyjnych.

Upośledzenia przyrostu mięśni — niedawno opublikowane badanie wykazało, że stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych osłabia przyrosty mięśni wynikające z treningu siłowego u kobiet.

Długotrwałej dysfunkcji seksualnej — pigułki hormonalne mogą wpływać na poziom białka, które sprawia, że testosteron jest niedostępny, co prowadzi do długotrwałych zaburzeń seksualnych, w tym do zmniejszenia libido.

Chorób serca — długotrwałe stosowanie pigułek antykoncepcyjnych może zwiększyć ryzyko tworzenia się płytki miażdżycowej w organizmie, co zwiększa ryzyko rozwoju chorób serca.

To są najpoważniejsze, przewlekłe zagrożenia dla zdrowia wynikające ze stosowania pigułek antykoncepcyjnych. Oprócz tego wiele kobiet zgłasza również uciążliwe, bardziej bezpośrednie skutki uboczne, w tym:

 • Migreny i nudności
 • Przyrost masy ciała i zmiany nastroju
 • Nieregularne krwawienie lub plamienie
 • Tkliwość piersi
 • Przerost drożdży i infekcje drożdżakowe

Ponieważ ryzyko jest bardzo wysokie, a istnieją inne bezpieczniejsze opcje, prawie wszystkie pacjentki odwiedzające moje Centrum Zdrowia Naturalnego proszone są o jak najszybsze zaprzestanie stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych, takich jak pigułki antykoncepcyjne.

Doskonałe naturalne metody kontroli urodzeń

Wiele kobiet bierze pigułki, ponieważ nie są świadome innych skutecznych metod kontroli urodzeń. Poniższe opcje, które obejmują zarówno naturalne planowanie rodziny, jak i metody barierowe, są skutecznymi sposobami zapobiegania ciąży bez szkody dla zdrowia.

 • Prezerwatywy męskie — Prezerwatywy mają 98-procentowy wskaźnik skuteczności, jeśli są prawidłowo stosowane. Żel plemnikobójczy na bazie wody zwiększy skuteczność; nie używaj jednak żelów na bazie oleju, ponieważ mogą uszkodzić lateks.
 • Prezerwatywy dla kobiet — te cienkie, miękkie woreczki poliuretanowe zakładane wewnątrz pochwy przed stosunkiem są skuteczne w 95%. Prezerwatywy dla kobiet są mniej podatne na pęknięcie niż prezerwatywy dla mężczyzn.
 • Membrana (diafragma) — membrana, którą musi założyć lekarz, stanowi barierę dla plemników. Przy prawidłowym stosowaniu z żelami plemnikobójczymi jej skuteczność wynosi od 92 do 98%.
 • Kapturek naszyjkowy — ta ciężka gumowa nasadka ściśle przylega do szyjki macicy. Może zostać pozostawiona w szyjce na 48 godzin. Podobnie jak w przypadku diafragmy, kapturek jest zakładany przez lekarza. Odpowiednie dopasowanie zwiększa skuteczność powyżej 91%.
 • Gąbka dopochwowa — Gąbkę, wykonaną z pianki poliuretanowej, zwilża się wodą i wkłada do pochwy przed stosunkiem. Działa jako bariera między plemnikami a szyjką macicy, zarówno zatrzymując, jak i wchłaniając plemniki oraz uwalniając środek plemnikobójczy. Jednorazowo można ją pozostawić w szyjce macicy do 24 godzin. Przy prawidłowym użyciu gąbka ma około 89-91% skuteczności.

Wiele osób jest zaznajomionych z tymi metodami barierowymi i mniej zaznajomionymi z narzędziami naturalnego planowania rodziny (NFP), których kobieta używa do śledzenia owulacji, a następnie unikania seksu w tym czasie (lub robi to tylko przy użyciu dodatkowej bariery) metoda). Wiele kobiet czuje się wzmocnionych przez NFP, ponieważ pozwala im nawiązać kontakt z cyklem płodności.

Niektóre z najpopularniejszych metod to:

Metoda kalendarza — powstrzymanie się od seksu w ciągu tygodnia, w którym kobieta ma owulację. Ta technika działa najlepiej, gdy cykl menstruacyjny kobiety jest bardzo regularny. Metoda kalendarza nie działa zbyt dobrze w przypadku par, które używają jej samodzielnie (wskaźnik sukcesu około 75%), ale może być skuteczna w połączeniu z metodami temperatury i śluzu opisanymi poniżej.

Metoda temperatury — jest to sposób na dokładne określenie dnia owulacji, aby można było uniknąć seksu przez kilka dni przed i po. Polega ona na mierzeniu podstawowej temperatury ciała (temperatury po pierwszym przebudzeniu) każdego ranka za pomocą dokładnego termometru „podstawowego” i odnotowywaniu wzrostu temperatury po owulacji.

Choroba lub brak snu może zmienić temperaturę ciała i sprawić, że metoda ta będzie sama w sobie niewiarygodna, ale w połączeniu z metodą śluzową może być dokładnym sposobem oceny płodności. Te dwie metody łącznie mogą mieć wskaźnik sukcesu nawet do 98 procent.

Metoda śluzowa — polega na śledzeniu zmian w ilości i fakturze wydzieliny z pochwy, które odzwierciedlają wzrost poziomu estrogenu w organizmie. Przez pierwsze kilka dni po miesiączce często nie ma wydzieliny, ale pojawia się mętny, lepki śluz, gdy estrogen zaczyna się podnosić. Kiedy wydzielina zaczyna zwiększać swoją objętość i staje się wyraźna i żylasta, zbliża się owulacja. Powrót do lepkiego, mętnego śluzu lub brak wydzieliny oznacza, że ​​owulacja minęła.

Istnieje wiele alternatyw dla pigułki, a moja rada dla kobiet jest taka, aby unikać wszelkich pigułek antykoncepcyjnych, takich jak dżuma. Zamiast tego zachęcam cię, abyś aktywnie zaangażował się w świadomość płodności i obrał naturalne planowanie rodziny lub metody barierowe, które nie będą kolidować z twoimi hormonami i zdrowiem.

+ Źródła i odniesienia
 • Time Magazine April 22, 2010