Sulforafan dla Twojego serca i mózgu

Sprawdzone fakty
warzywa

W skrócie -

  • Sulforafan jest silnym fitozwiązkiem występującym w warzywach krzyżowych, który powstaje w wyniku polaczenia enzymu myrozynazy i glukorafaniny, gdy warzywo jest siekane lub żute
  • Dane dotyczące korzystnych dla zdrowia właściwości sulforafanu są tak mocne, że niektórzy eksperci sugerują, że brokuły powinny być kluczowym elementem profilaktyki nowotworów
  • Sulforafan pomaga zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia i korzystnie wpływa na zdrowie mózgu, dotyczy to również osób z chorobą Alzheimera, schizofrenią i autyzmem
  • Rutynowe jedzenie warzyw krzyżowych pomaga również kontrolować wagę, zapobiega zaburzeniom metabolicznym, spowalnia spadek funkcji poznawczych wraz z wiekiem i zwiększa naturalną detoksykację organizmu

Według dr. Mercoli

Istnieją istotne dowody na korzystny wpływ sulforafanu na zdrowie ludzi. Sulforafan to związek organiczny zawierający siarkę, powszechnie występujący w warzywach krzyżowych.

Związek ten wykazuje właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne i immunostymulujące. Naukowcy powiązali go z wieloma korzyściami zdrowotnymi, w tym ze zmniejszeniem gromadzenia się beta-amyloidu prowadzącego do rozwoju choroby Alzheimera, spowolnieniem związanego z wiekiem spadku funkcji poznawczych oraz z ochroną zdrowia serca.

Sulforafan to fitozwiązek, który chroni organizm przed wolnymi rodnikami powstającymi w organizmie po ekspozycji na promieniowanie UV, konserwanty, zanieczyszczenia, a nawet w wyniku naturalnych procesów trawiennych. Sulforafan należy do kategorii izotiocyjanianów, które są grupą dobrze znanych i korzystnych dla zdrowia związków występujących w brokułach, brukselce, kapuście i kalafiorach.

Ochronne działanie związków zawartych w warzywach krzyżowych

Warzywa kapustne (krzyżowe) są bogate w glukozynolany, w tym w glukorafaninę, występującą w szczególnie dużych ilościach w brokułach i kiełkach brokułów. Po połączeniu glukorafaniny i enzymu mirozynazy podczas siekania lub żucia warzyw powstaje sulforafan. Rośliny wykorzystują glukorafaninę jako naturalny środek odstraszający szkodniki, ponieważ gdy owady zaczynają gryźć roślinę, powstaje sulforafan.

Z mojego wywiadu z biochemikiem żywieniowym dr Jed Fahey z Johns Hopkins Medical School dowiesz się, w jaki sposób spożywanie sulforafanu wspiera endogenny system obronny, w tym szlak związany z czynnikiem transkrypcyjnym Nrf2. Według dr Faheya:

„Mogą faktycznie mieć wpływ na reakcję szoku cieplnego, która ma związek z fałdowaniem białek i ratowaniem ich przed uszkodzeniem. Istnieje dość długa lista korzystnych aktywności biologicznych, które mają izotiocyjaniany. Ale ścieżka Nrf2 jest z pewnością kluczową ścieżką, której zaczęliśmy się przyglądać i jest to z pewnością główny mechanizm obronny, który jest ktywowany”.

Jak wyjaśnia dr Fahey, ścieżka Nrf2 jest niezbędna dla ludzkiego zdrowia. Stwierdził, że sulforafan i izotiocyjaniany są określane jako „pośrednie i długotrwałe przeciwutleniacze, ponieważ zwiększają aktywność enzymów przeciwutleniających”. Jedną z korzyści płynących z działania sulforafanu było spowolnienie wzrostu komórek nowotworowych.

Na podstawie tych danych niektórzy badacze zasugerowali, że brokuły mogą być kluczowym elementem profilaktyki nowotworów. Z całą pewnością wyniki poprzednich badań wykazały, że jedzenie brokułów może zwiększyć szanse na zapobieganie rozwojowi nowotworów. Na przykład, w jednym z badań dane sugerowały, że spożywanie około 400 gramów brokułów tygodniowo znacznie zmniejszyło ryzyko raka prostaty.

Większe spożycie warzyw krzyżowych obniżyło również ryzyko raka pęcherza i poprawiło współczynnik przeżycia u osób, które chorowały na ten typ nowotworu. Jedzenie brokułów trzy do pięciu razy w tygodniu może również zmniejszyć ryzyko raka wątroby i zapobiegać rozwojowi niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby (NAFLD).

Kontrola ilości wolnych rodników pomaga zachować zdrowe serce

Sulforafan pomógł zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia i wykazał zdolność do obniżania wysokiego ciśnienia krwi na modelu zwierzęcym. Naukowcy starali się ocenić skuteczność sulforafanu w laboratorium.

Wcześniejsze badania z użyciem egzogennych przeciwutleniaczy nie dały jednoznacznego wyniku, co doprowadziło naukowców do teorii, że indukcja endogennego działania przeciwutleniającego może dawać obiecujące działanie kardioprotekcyjne. Ich teoria została potwierdzona w laboratorium:

„… Poprzez zmniejszenie wewnątrzkomórkowej produkcji reaktywnych form tlenu, następuje wzrost żywotności komórek i zmniejszenie fragmentacji DNA, którym towarzyszy indukcja antyoksydantów i enzymów fazy II w kardiomiocytach”.

Nadprodukcja reaktywnych form tlenu wywołuje chorobotwórczą reakcję mięśnia sercowego, powodującą jego uszkodzenie i dysfunkcję. Właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne sulforafanu mogą być związane z aktywacją szlaku Nrf2, który działa jako mechanizm chroniący przed stresem oksydacyjnym. W przeglądzie literatury naukowcy doszli do wniosku, że:

„SFN [sulforafan] znajdujący się w warzywach kapustnych jest pośrednim przeciwutleniaczem, który aktywuje czynnik transkrypcyjny Nrf2 w celu wywołania efektów przeciwutleniających. Odkrycia przedstawione w tym przeglądzie wskazują, że SFN – fitozwiązek wyizolowany z ekstraktów rośliny jadalnej o przypuszczalnie niskim poziomie toksyczności – chroni przed CVD. SFN może zatem przyczyniać się do zapobiegania CVD”.

Korzyści dla zdrowia mózgu wynikające ze spożywania sulforafanu

Sulforafan ma również pozytywny wpływ na mózg, w tym u osób z chorobą Alzheimera, autyzmem czy schizofrenią. Badanie opublikowane w 2015 roku oceniało wpływ sulforafanu na 10 pacjentów ambulatoryjnych ze schizofrenią.

Pacjenci otrzymywali 30 mg glukozynolanu sulforafanu codziennie przez osiem tygodni. Autorzy podali, że objawy kliniczne i funkcje poznawcze oceniano na początku i na końcu badania. Siedmiu pacjentów ukończyło badanie, a wyniki sugerują, że „SFN ma potencjał poprawy funkcji poznawczych u pacjentów ze schizofrenią”.

Badania wykazują, że sulforafan może przynosić korzyści osobom ze schizofrenią, pomagając przywrócić odpowiedni poziom glutaminianu w mózgu. Dane zebrano z serii trzech badań na zwierzętach i ludziach, przeprowadzonych przez naukowców ze szkoły medycznej Johna Hopkinsa.

W badaniu opublikowanym w JAMA Psychiatry, naukowcy odkryli, że schizofrenicy mają niższy poziom kluczowych związków chemicznych – w tym glutaminianu i glutationu – w wyniku zaburzeń metabolicznych, które wpływają na zachowanie.

W drugim badaniu naukowcy zablokowali enzym, który zamienia glutaminian w glutation, a następnie użyli sulforafanu do aktywacji genu niezbędnego do syntezy glutationu z glutaminianu. Odkryli, że sulforafan normalizuje komórki mózgowe w badaniach na zwierzętach i pozwala im zachowywać się w sposób bardziej podobny do zachowania tych komórek w zdrowej grupy kontrolnej.

Badania nad zastosowaniem sulforafan w chorobie Alzheimera również pokazują pewien obiecujący potencjał. W badaniu na zwierzętach naukowcy odkryli, że u myszy leczonych sulforafanem przez cztery miesiące nastąpiło znaczne zahamowanie gromadzenia się beta-amyloidu w mózgu, a interwencja złagodziła kilka patologicznych zmian związanych z chorobą Alzheimera.

Inne badanie na zwierzętach wykazało, że sulforafan nie tylko usuwa nagromadzenie amyloidu-beta i białka tau w mózgu, ale także poprawia deficyty pamięci u myszy, wskazując na potencjalne leczenie, które mogłoby być przydatne u ludzi.

Wyniki z innej serii badań sugerują, że warzywa kapustne bogate w sulforafan mogą przynosić korzyści osobom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD), przede wszystkim dlatego, że „aktywują geny chroniące komórki tlenowe przed stresem oksydacyjnym, zapaleniem i uszkodzeniem DNA – wszystkie te procesy są znaczące dla ASD”.

Sulforafan zwiększa również zdolności przeciwutleniające, syntezę glutationu, funkcje mitochondrialne, fosforylację oksydacyjną i peroksydację lipidów, przy jednoczesnym obniżeniu stanu zapalnego układu nerwowego. Zdaniem naukowców te cechy sprawiają, że nadaje się on również do leczenia ASD.

Dodatkowe zalety brokułów i innych warzyw krzyżowych

Chociaż największą uwagę zwraca się na sulforafan, brokuły zawierają również szereg innych związków prozdrowotnych, w tym związki fenolowe, witaminy, minerały i diindolylometan (DIM). Związki fenolowe obejmują flawonoidy, które mają potężną zdolność eliminowania szkodliwych wolnych rodników i hamowania stanów zapalnych.

Organizm człowieka wytwarza DIM podczas trawienia warzyw kapustnych, co daje wiele potencjalnych korzyści, w tym wspieranie układu odpornościowego i zapobieganie nowotworom. Co ciekawe, brokuły zawierają dwukrotnie więcej witaminy C niż pomarańcza i są bogate w biodostępny wapń.

Warzywa krzyżowe (kapustne) są potężnymi sojusznikami w walce z nowotworami oraz w utrzymaniu zdrowia serca i mózgu, ale poza tym oferują wiele dodatkowych korzyści zdrowotnych. Badania wykazały, że rutynowe spożywanie warzyw krzyżowych:

Zapobiega zaburzeniom metabolicznym i zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2

Pomaga kontrolować wagę i zmniejsza ryzyko otyłości

Zapobiega powikłaniom oddechowym wywołanym przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV)

Zmniejsza i zapobiega stanom zapalnym związanym z zaburzeniami oddychania

Zapobiega stresowi oksydacyjnemu, który może zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera

Spowalnia spadek funkcji poznawczych w starszym wieku

Wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe zabijając bakterie chorobotwórcze, takie jak Pseudomonas aeruginosa, Enterobacter aerogenes, Salmonella serovar typhimurium, Escherichia coli i Shigella sonnei

Zapobiega astmie

Pomaga wzmocnić naturalne ścieżki detoksykacji organizmu

Brokuły wspierają leczenie nieszczelnego jelita

Badacze zidentyfikowali również inną ważną korzyść płynącą ze spożywania brokułów: zdrowe jelit. Badanie na zwierzętach z Penn State wykazało, że brokuły mogą być pomocne w leczeniu zapalenia okrężnicy i zespołu nieszczelnego jelita. Naukowcy odkryli, że brokuły zawierają związek zwany indolokarbazolem (ICZ), który katalizuje zdrową równowagę bakterii w jelitach i wspiera układ odpornościowy.

W badaniu 15% diety zwierząt stanowiły surowe brokuły, co jest równe spożyciu 3,5 szklanki brokułów dziennie. Trzeba przyznać, że to całkiem duża ilość brokułów. Jednak naukowcy twierdzą, że można uzyskać równoważną ilość z jednej filiżanki brukselki, ponieważ zawierają one trzy razy więcej ICZ niż brokuły.

Innym kluczowym składnikiem warzyw krzyżowych jest wysoka zawartość błonnika, który jest ważnym źródłem pożywienia dla pożytecznych bakterii żyjących w jelitach. Pomaga to wzmocnić funkcje odpornościowe i zmniejszyć ryzyko chorób zapalnych.

Jakie warzywa należą do rodziny krzyżowych?

Wspomniałem o kilku bardziej popularnych warzywach z rodziny krzyżowych, takich jak brokuły, brukselka, kapusta i kalafior. Jednak do tej rodziny należy również wiele innych warzyw, co zwiększa liczbę sposobów dodawania sulforafanu do diety. Pamiętaj, aby szukać warzyw z upraw ekologicznych, aby zmniejszyć ryzyko narażenia na toksyny. Rozważ włączenie poniższych warzyw do swojej diety:

Kiełki brokułów

Kapusta pastewna

Jarmuż

Kalarepa

Gorczyca

Brukiew

Rzepa

Kapusta chińska

Kapusta pekińska

Rukola

Chrzan

Rzodkiewka

Wasabi

Rukiew wodna

Jeśli brakuje Ci pomysłów, jak włączyć niektóre z tych warzyw do swojej diety, sprawdź dostępne przepisy, wyszukując wybrane warzywo na Mercola.com. Aby zwiększyć korzyści płynące ze spożycia sulforafanu w brokułach i innych warzywach krzyżowych, takich jak te wymienione poniżej, połącz je z pokarmem zawierającym mirozynazę. Dodanie pokarmu bogatego w mirozynazę jest szczególnie ważne, jeśli jesz gotowane brokuły lub używasz mrożonych brokułów.

Rukola — to warzywo ma pieprzny smak, dzięki któremu stanowi dobry dodatek do innych warzyw lub sałatki. Rozważ dodanie jej do jajecznicy, pesto lub sosu do spaghetti.

Brukselka — można jej używać na wiele sposobów, na przykład jako dodatek do sałatki coleslaw (surowe poszatkowane brukselki), pieczeni z czosnkiem, lekko ją podsmażając lub gotując na parze. Nie należy przegrzewać brukselki, aby nie zniszczyć korzystnych składników ochronnych.

Kapusta — to klasyczny składnik surówki coleslaw. Warto rozważyć przygotowanie kiszonej kapusty w domu w celu uzyskania dodatkowych wartości odżywczych i uniknięcia pasteryzacji. Możesz dodać ją do puree ziemniaczanego i cebuli lub jako dodatek do innych potraw.

Kapusta chińska — to warzywo jest bogate w składniki odżywcze i bogate w wapń. Posiekana może stanowić dodatek do sałatek lub zup. Można ja lekko podsmażać z czosnkiem, a następnie skropić oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia. Rozważ użycie jej jako wrapa do ulubionego nadzienia.

Jarmuż — ciemnozielone liście jarmużu i ziemisty smak dobrze komponują się z sałatą, cytryną i czosnkiem. Można również przygotować prażone chipsy z jarmużu, które najlepiej spożywać zaraz po wyjęciu z pieca.