Kwas foliowy może zmniejszyć ryzyko udaru mózgu

warzywa

W skrócie -

  • Osoby z wysokim ciśnieniem krwi, które przyjmowały suplement kwasu foliowego, miały o 21% mniejsze ryzyko udaru mózgu niż osoby przyjmujące same leki hipotensyjne
  • Kwas foliowy jest syntetycznym rodzajem witaminy B stosowanym w suplementach i żywności, podczas gdy folian jest naturalną formą występującą w żywności
  • Kwas foliowy może obniżyć ryzyko udaru mózgu poprzez regulację poziomu homocysteiny

Według dr. Mercoli

Suplementy kwasu foliowego są z korzyści dla kobiet w ciąży. Stwierdzono, że kwas foliowy zmniejsza ryzyko niektórych wad wrodzonych, w tym wad cewy nerwowej.

Nowe badanie sugeruje, że kwas foliowy może przynosić dodatkowe korzyści, szczególnie dla serca.

Chociaż ostatnie badania pokazują, że suplementacja kwasu foliowego jest szczególnie korzystna dla serca, zalecam osobom dorosłym zwiększenie poziomu folianu w diecie w celu wsparcia zdrowia serca i mózgu.

Ogólnie mówiąc, idealnym sposobem na podniesienie poziomu kwasu foliowego jest spożywanie dużej ilości świeżych, surowych, organicznych zielonych warzyw liściastych.

Kwas foliowy zmniejsza ryzyko udaru mózgu

Udar mózgu, który w pewnym sensie jest podobny do ataku serca, jest piątą najczęstszą przyczyną zgonów w Stanach Zjednoczonych. Utrudniony przepływ krwi do mózgu jest znany jako udar niedokrwienny, który stanowi około 75% wszystkich udarów. Kiedy tętnica, która zasila mózg krwią pęka, nazywa się to udarem krwotocznym – jest to rodzaj udaru o większym ryzyku zgonu.

Każdego roku z powodu udaru mózgu umiera około 800 000 Amerykanów, co stanowi mniej więcej jedną osobę co cztery minuty. Wysokie ciśnienie krwi jest głównym czynnikiem ryzyka udaru, więc naukowcy monitorowali ryzyko udaru u ponad 20 000 dorosłych z nadciśnieniem tętniczym.

Wszyscy uczestnicy przyjmowali lek na nadciśnienie (Vasotec, czyli enalapryl). Połowa z nich otrzymywała również codziennie suplementację kwasu foliowego. Po 4,5 roku osoby przyjmujące suplement kwasu foliowego miały o 21% mniejsze ryzyko udaru mózgu niż osoby przyjmujące sam lek hipotensyjny.

Zdaniem naukowców korzyść byłaby prawdopodobnie widoczna również u osób bez nadciśnienia. Co więcej, odkrycia są zgodne z wcześniejszymi badaniami, które wykazały korzyści ze stosowania kwasu foliowego u osób dorosłych z wysokim ciśnieniem krwi i niskim poziomem kwasu foliowego.

Badanie opublikowane w 2007 roku wykazało również, że suplementacja kwasu foliowego zmniejszyła ryzyko udaru o 18%. Dr Suzanne Steinbaum, kardiolog ze szpitala Lenox Hill w Nowym Jorku, powiedziała w wywiadzie dla Medicine Net:

„Jeśli wszystko, co jest potrzebne do zapobieżenia największemu globalnemu zagrożeniu dla zdrowia, to witamina, musimy rozważyć monitorowanie poziomu kwasu foliowego we krwi pacjentów i uzupełnienie go w razie potrzeby”.

Jak w naturalny sposób zwiększyć poziom kwasu foliowego?

Jednak być może jeszcze lepszą strategią byłoby zwiększenie poziomu kwasu foliowego za pomocą diety. Istnieje dobry powód, aby rozważyć pozyskiwanie kwasu foliowego z pożywienia.

Ponadto, aby kwas foliowy był użyteczny dla organizmu, musi najpierw zostać aktywowany do jego biologicznie aktywnej formy - L-5-MTHF. Jest to forma, która jest w stanie przekroczyć barierę krew-mózg, aby zapewnić korzyści dla mózgu.

Jednak prawie połowa dorosłych ma trudności z przekształceniem kwasu foliowego w formę bioaktywną z powodu genetycznej redukcji aktywności enzymów. Z tego powodu przyjmując suplement witaminy B należy upewnić się, że zawiera on naturalny, a nie syntetyczny kwas foliowy. Wydaje się, że dzieci łatwiej przekształcają kwas foliowy.

Jeśli chodzi o dietę, warzywa są bez wątpienia najlepszym źródłem kwasu foliowego. Mój plan żywieniowy opisuje dietę bogatą w warzywa i kwas foliowy. Szparagi, szpinak, rzepa i brokuły to dobre źródła, podobnie jak fasola, w tym soczewica i ciecierzyca.

Oprócz obniżania ryzyka udaru, kwas foliowy może pomóc w kontrolowaniu poziomu homocysteiny. Wysokie poziomy homocysteiny we krwi mogą prowadzić do zakrzepów krwi w tętnicach, zwiększając ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Kwas foliowy jest korzystny dla mózgu

Podwyższony poziom homocysteiny jest również powiązany z kurczeniem się mózgu i zwiększeniem ryzyka choroby Alzheimera, co może wyjaśniać, dlaczego stwierdzono, że witaminy z grupy B, w tym kwas foliowy, wspomagają zdrowie mózgu. W badaniu z 2010 roku uczestnicy otrzymali stosunkowo wysokie dawki witamin z grupy B, w tym:

  • 800 mikrogramów (mcg) kwasu foliowego — zalecana dzienna dawka w USA wynosi 400 mcg/dzień,
  • 500 mcg witaminy B12 (cyjanokobalaminy) — RDA w USA to tylko 2,4 mcg/dzień,
  • 20 mg witaminy B6 (chlorowodorek pirydoksyny) — RDA w USA wynosi 1,3-1,5 mg/dzień.

Badanie opierało się na założeniu, że kontrolując poziom homocysteiny, można zmniejszyć stopień atrofii mózgu, która ma tendencję do przyspieszania rozwoju choroby Alzheimera.

Po dwóch latach osoby, które przyjmowały witaminę B, doświadczyły znacznie mniejszej atrofii mózgu w porównaniu z osobami, które otrzymały placebo. U osób, które miały najwyższy poziom homocysteiny na początku badania, atrofia mózgu była o połowę mniejsza niż u osób przyjmujących placebo.

Inne badanie nie tylko wykazało, że witaminy z grupy B mogą spowolnić kurczenie się mózgu, ale mogą również siedmiokrotnie spowolnić atrofię mózgu w obszarach, które są najbardziej dotknięte chorobą Alzheimera.

Wśród uczestników przyjmujących duże dawki kwasu foliowego oraz witamin B6 i B12, poziom homocysteiny we krwi był obniżony, podobnie jak związana z tym atrofia mózgu – nawet o 90%. W tych badaniach zastosowano syntetyczne suplementy kwasu foliowego, jednak folian ze świeżych warzyw jest prawdopodobnie lepszy.

Inne czynniki dietetyczne zapobiegające udarowi mózgu

Można zapobiec nawet 80% udarów mózgu dzięki czynnikom związanym ze stylem życia, takim jak dieta, aktywność fizyczna, utrzymanie zdrowej wagi, normalizacja poziomu cukru we krwi i ciśnienia krwi oraz rzucenie palenia tytoniu.

Na przykład, badanie opublikowane w 2013 roku wykazało, że osoby nieaktywne fizycznie mają o 20% większe ryzyko udaru mózgu lub mini udaru (przemijający atak niedokrwienny) niż osoby, które ćwiczą wystarczająco dużo i intensywnie co najmniej cztery razy w tygodniu.

Ostatnie badania podkreślają również znaczenie otrzymywania z diety wystarczających ilości witamina C i żelaza, a także potasu. Ważny jest również błonnik. Naukowcy odkryli, że każde siedem gramów błonnika więcej zmniejsza ryzyko udaru o 7%.

Błonnik to niestrawne części roślin, które mogą być rozpuszczalne lub nierozpuszczalne. Stwierdzono, że rozpuszczalny w wodzie błonnik najbardziej zmniejsza ryzyko udaru, jednak idealnie byłoby, gdyby dieta zawierała pokarmy bogate w błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny, takie jak:

  • Łuska nasion babki płesznik, nasiona lnu i nasiona chia
  • Fasolka szparagowa
  • Kalafior
  • Warzywa takie jak brokuły i brukselka
  • Migdały i jagody

Większości udarów mózgu można zapobiec dzięki zdrowemu stylowi życia

Krótko mówiąc, styl życia ma bezpośredni wpływ na ryzyko udaru mózgu, a nawet niewielkie zmiany mogą mieć znaczenie. Aby jeszcze bardziej obniżyć to ryzyko, warto wiedzieć, że:

Aktywność fizyczna poprawia sygnalizację receptora insuliny i leptyny, normalizując w ten sposób ciśnienie krwi i zmniejszając ryzyko udaru mózgu. Polecam kompleksowy program, który obejmuje ćwiczenia interwałowe o wysokiej intensywności Peak Fitness wraz z bardzo powolnym treningiem siłowym, aktywne izolowane rozciąganie i trening mięśni posturalnych. Ćwiczenia są również bardzo ważne dla osób po udarze mózgu, ponieważ mogą znacznie poprawić zarówno zdrowie psychiczne, jak i fizyczne.

Przetworzone mięso — Wykazano, że niektóre konserwanty, takie jak azotan i azotyn sodu znajdujące się w wędzonym i przetworzonym mięsie, uszkadzają naczynia krwionośne, co może zwiększać ryzyko udaru mózgu. Rekomenduję unikanie wszelkich form mięs przetworzonych, zamiast tego polecam mięso ekologiczne od zwierząt karmionych trawą.

Napoje dietetyczne — Badania przedstawione na American Stroke Association's International Stroke Conference w 2011 roku wykazały, że picie tylko jednego napoju dietetycznego na dzień może zwiększyć ryzyko udaru mózgu o 48%. Najlepiej byłoby wyeliminować wszystkie napoje gazowane z diety, ponieważ jedna puszka zwykłego napoju gazowanego zawiera prawie dwa razy więcej fruktozy niż wynosi zalecana dzienna porcja tego cukru pozwalająca zachować dobre zdrowie i zapobiegać chorobom.

Stres — Im większy poziom stresu, tym większe jest ryzyko udaru. Badania wykazały, że z każdym niższym stopniem oceny dobrostanu, ryzyko udaru wzrosło o 11%. Nic dziwnego, że związek między cierpieniem psychicznym a udarem był najbardziej wyraźny, gdy udar był śmiertelny. Moim ulubionym narzędziem do radzenia sobie ze stresem jest EFT (Techniki Emocjonalnej Wolności). Inne popularne narzędzia redukcji stresu o wysokim wskaźniku sukcesu to na przykład modlitwa, medytacja, śmiech i joga.

Witamina D — Według badania przedstawionego na dorocznej konferencji naukowej American Heart Association (AHA) w 2010 r., niski poziom witaminy D — podstawowy składnik odżywczy uzyskiwany z ekspozycji na słońce — podwaja ryzyko udaru mózgu u rasy białej. Chociaż wiele osób wybiera suplementy witaminy D3, aby podnieść poziom witaminy D, zdecydowanie zalecam jej optymalizację poprzez odpowiednią ekspozycję na słońce lub za pomocą wysokiej jakości solarium (tj. ze statecznikami elektronicznymi zamiast magnetycznych, aby uniknąć niepotrzebnej ekspozycji na pola elektromagnetyczne). Najlepiej byłoby utrzymać poziom witaminy D w zakresie 50-70 ng/ml przez cały rok.

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) i pigułki antykoncepcyjne — Jeśli stosujesz jedną z hormonalnych metod antykoncepcji (czy to pigułka, plaster, krążek dopochwowy czy implant), musisz zrozumieć, że zażywasz syntetyczny progesteron i syntetyczny estrogen - coś, co wyraźnie nie jest korzystne dla zdrowia. Środki antykoncepcyjne zawierają te same syntetyczne hormony, które są używane w hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), która ma dobrze udokumentowane zagrożenia dla zdrowia, w tym zwiększone ryzyko zakrzepów krwi, udaru mózgu, zawału serca i raka piersi.

Statyny — Te leki są często przepisywane w celu zmniejszenia ryzyka chorób serca i udaru mózgu. Jednak badania pokazują, że leki obniżające poziom cholesterolu w rzeczywistości zwiększają ryzyko wystąpienia drugiego udaru u osób, które już miały jeden udar mózgu. Istnieją dwie przyczyny tego stanu: statyny mogą albo zbytnio obniżać poziom cholesterolu albo wpływać na czynniki krzepnięcia we krwi, zwiększając ryzyko krwawienia do mózgu.

Uziemianie — Chodzenie boso, nazywane również „uziemianiem”, ma silne działanie przeciwutleniające, które pomaga złagodzić stany zapalne w całym organizmie. Wydaje się, że ludzkie ciało jest doskonale dostrojone do „pracy” z ziemią w tym sensie, że istnieje stały przepływ energii między naszym ciałem a ziemią. Podczas chodzenia boso organizm wchłania duże ilości ujemnych elektronów przez podeszwy stóp. Uziemienie pomaga rozrzedzić krew, poprawiając jej potencjał zeta. Daje to każdej komórce krwi więcej ładunku ujemnego, co pomaga im odpychać się nawzajem, dzięki czemu krew jest rzadsza i mniej podatna na krzepnięcie. Może to znacznie zmniejszyć ryzyko udaru mózgu.