Według dr. Mercoli
Cynamon to popularna przyprawa stosowana w deserach i pikantnych potrawach z Bliskiego Wschodu, często łączona z jabłkami. Jednak czy wiesz, że ma również kilka właściwości prozdrowotnych, z których jedna może pomóc w regulowaniu burzy cytokin związanej z ciężkim przebiegiem COVID-19?
Przyprawa jest wytwarzana z drzewa cynamonowego po wysuszeniu pasków wewnętrznej kory. Paski zwijają się, gdy wysychają, tworząc coś, co nazywa się laskami cynamonu. Później te małe kawałki można zmielić na proszek lub zrobić z nich ekstrakt. Unikalne właściwości przyprawy pochodzą z olejków eterycznych i związków chemicznych występujących w cynamonie, a zwłaszcza od aldehydu cynamonowego, który nadaje przyprawie niepowtarzalny smak.
Najpopularniejszym rodzajem cynamonu występującym na półkach sklepów spożywczych jest cynamon kasja, który pochodzi z Azji Południowej i Południowo-Wschodniej oraz Chin. Drugi rodzaj nazywany jest cynamonem prawdziwym lub cynamonem cejlońskim (Cinnamomum zeylanicum) i ma wyraźnie jaśniejszy kolor i delikatniejszy smak niż kasja. Cynamon cejloński pochodzi ze Sri Lanki, dawniej znanej jako Cejlon.
Inne odmiany cynamonu to cynamon z Sajgonu, kamfora laurowa i cynamon indonezyjski. Istnieje ważna różnica między cynamonem kasja a cynamonem cejlońskim. Jest nią poziom kumaryny w przyprawie. Poziom kumaryny w kasji jest znacznie wyższy niż w cynamonie cejlońskim. Wysoki poziom kumaryny może stanowić zagrożenie dla zdrowia, jeśli jest ona regularnie spożywana w dużych ilościach.
Według Niemieckiego Federalnego Instytutu Oceny Ryzyka 1 kilogram cynamonu kasja zawiera od 2,1 do 4,4 grama kumaryny. Jest to wartość powyżej limitu dopuszczalnego dziennego spożycia ustalonego przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności.
Dla porównania cynamon cejloński ma znacznie niższą zawartość kumaryny. Kumaryna to substancja naturalnie występująca w cynamonie. Jej syntetyczny odpowiednik jest również dodawany do produktów kosmetycznych, aby nadać im świeży zapach. Z medycznego punktu widzenia kumaryna może być stosowana w leczeniu obrzęków i wykazuje działanie przeciwnowotworowe. Jednak jej przyjmowanie nawet w małych dawkach może w krótkim czasie spowodować uszkodzenie wątroby.
Wyciąg z cynamonu cejlońskiego może pomóc złagodzić ciężki przebieg COVID
W artykule z 2021 r. opublikowanym w Frontiers in Plant Science dokonano przeglądu leczniczych właściwości chmielu i cynamonu cejlońskiego. Chociaż cynamon kasja jest tańszy i łatwiej dostępny, ryzyko zdrowotne związane z kumaryną sprawia, że jest to niezdrowy wybór.
W ekstrakcie z cynamonu cejlońskiego zidentyfikowano kilka związków bioaktywnych, w tym kwas cynamonowy, aldehyd trans-cynamonowy, alkohol cynamylowy i kwas benzoesowy. Przegląd badań wykazał, że synergistyczne działanie wszystkich związków zawartych w ekstrakcie z cynamonu zapewnia większe właściwości przeciwzapalne niż pojedyncze związki.
W badaniu na zwierzętach wykazano, że ekstrakt z cynamonu cejlońskiego ma zdolność do ochrony aorty przed zmianami miażdżycowymi. Podczas przeglądu poprzednich badań naukowcy znaleźli dowody na to, że aldehyd cynamonowy jest skutecznym induktorem czynnika transkrypcyjnego Nrf2, który wywołuje odpowiedź przeciwutleniającą w ludzkich komórkach okrężnicy testowanych podczas badań laboratoryjnych.
Czynnik transkrypcyjny Nrf2 reguluje komórkową aktywność przeciwutleniającą, pomagając w eliminacji reaktywnych form tlenu. Następnie w artykule dokonano przeglądu poprzednich badań klinicznych z użyciem cynamonu cejlońskiego, często podawanego w postaci proszku lub tabletek.
Nie przeprowadzono żadnych konkretnych badań klinicznych oceniających cynamon cejloński pod kątem jego wpływu na burzę cytokin, ale znaleziono 30 badań klinicznych, które dotyczyły działania przeciwzapalnego cynamonu w różnych schorzeniach, w tym u osób z cukrzycą, zespołem policystycznych jajników i otyłością.
Odnosząc się do burzy cytokin, postawiono hipotezę, że „silne właściwości przeciwzapalne cynamonu cejlońskiego mogą złagodzić tę reakcję układu odpornościowego”. Dodatkowo, autorzy napisali w podsumowaniu: „Nasze wyniki nie wykazują znaczących skutków ubocznych i toksyczności CZ [Cinnamomum zeylanicum], w tym hepatotoksyczności i właściwości przeciwzakrzepowych”.
Przeprowadzono dodatkowe badania, które wykazały, że ekstrakt z cynamonu hamuje zapalenie śródbłonka naczyniowego, angiogenezę i zakrzepicę – wszystkie odgrywają istotną rolę w ciężkim przebiegu zakażenia COVID-19. Przeważająca liczba dowodów zebranych z przeglądu literatury sugerowała, że:
„Wyciąg z cynamonu cejlońskiego może złagodzić powikłania związane z ciężkim przebiegiem COVID-19. Badanie ekstraktu zarówno w monoterapii jak i w skojarzeniu z innymi lekami, jako uzupełnienie terapii, może być obiecującym podejściem terapeutycznym”.
Działanie przeciwzapalne pomaga zmniejszyć ból migrenowy
Migrena to nawracający ból głowy o nasileniu od umiarkowanego do silnego. Do 25% ludzi zgłasza, że przed bólem głowy doświadczają aury, która jest tymczasową zmianą neurologiczną ustępującą wraz z początkiem bólu. Migreny często wywołują nudności, osłabienie oraz wrażliwość na światło i dźwięk.
Niektórzy eksperci uważają, że może istnieć genetyczna predyspozycja do migreny, która jest wywoływana przez określone czynniki środowiskowe. Mogą to być m.in. stres, niepokój, hormony, głośne dźwięki i leki.
Według Migraine Research Foundation, w prawie 1 na 4 gospodarstwa domowe w Ameryce mieszka osoba cierpiąca z powodu migreny. Szacuje się, że 18% kobiet i 6% mężczyzn w Stanach Zjednoczonych cierpi na migrenowe bóle głowy, które występują częściej w wieku od 18 do 44 lat.
W migrenowym bólu głowy podwyższony poziom tlenku azotu, interleukiny-6 i peptydu związanego z genem kalcytoniny przyczynia się do bólu i narastającego stanu zapalnego. Istnieje kilka opcji leczenia, które obejmują leki łagodzące objawy i zapobiegające kolejnym atakom migreny.
Inną opcją leczenia, która pomaga chronić układ neurologiczny i ma właściwości przeciwzapalne, jest cynamon. W badaniu opublikowanym w Phytotherapy Research udział wzięło 50 uczestników, którzy mieli w wywiadzie migrenowe bóle głowy. Podzielono je na dwie grupy: grupa interwencyjna otrzymywała 1800 miligramów (mg) cynamonu każdego dnia, a grupa kontrolna otrzymywała 100 mg skrobi kukurydzianej.
Badanie trwało dwa miesiące, podczas których uczestnicy mierzyli czas trwania, częstotliwość i nasilenie napadów migreny. Wykonano również badania krwi na obecność interleukiny-6, peptydu związanego z genem kalcytoniny i tlenku azotu. Porównano wyniki między dwiema grupami.
Grupa interwencyjna miała znacznie niższe poziomy interleukiny-6 i tlenku azotu niż grupa kontrolna, ale poziomy peptydu związanego z genem kalcytoniny pozostały niezmienione. Naukowcy doszli do wniosku, że suplementacja cynamonu może być „uważana za bezpieczny sposób łagodzenia bólu i innych powikłań migreny”.
Badania powiązały depresję ze stanem zapalnym
Według National Institute of Mental Health jednym z najczęstszych schorzeń psychicznych w USA jest poważna depresja. Szacuje się, że 17,3 miliona osób dorosłych w wieku powyżej 18 lat (7,1% populacji) miało co najmniej jeden epizod depresji w 2017 r.
Chociaż stan ten może rozwinąć się u mężczyzn i kobiet w każdym wieku, wydaje się, że występuje częściej u kobiet, a mediana zachorowania wynosi 32,5 roku. W badaniu opublikowanym we wrześniu 2020 r. stwierdzono, że częstość występowania objawów depresji w 2020 r. była trzykrotnie wyższa w porównaniu z okresem sprzed pandemii COVID-19.
Pierwsza teoria, że depresja jest spowodowana brakiem równowagi chemicznej w mózgu była siłą napędową rozwoju i produkcji wielu leków farmaceutycznych. Dziś została ona w dużej mierze zdyskredytowana, ponieważ badania wielokrotnie wykazały, że selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny – popularna grupa leków przeciwdepresyjnych – nie działają lepiej niż placebo u osób z objawami depresji o nasileniu od łagodnych do umiarkowanych.
Jednak naukowcy znaleźli powiązania między stanem zapalnym a depresją. W systematycznym przeglądzie bezpieczeństwa i skuteczności leków przeciwzapalnych u osób z depresją, dane wykazały, że leki te zmniejszają objawy w porównaniu z placebo. Na podstawie innego dużego przeglądu literatury wysnuto podobne wnioski.
Wykazano, że leki przeciwzapalne zmniejszały objawy depresji, gdy były stosowane samodzielnie i w porównaniu z placebo. Jeszcze inne badanie wykazało, że pacjenci z depresją, którzy byli leczeni lekami immunoterapeutycznymi z powodu stanu zapalnego, doświadczyli złagodzenia objawów, które nie było związane ze zmianami związanymi z leczeniem i ich zdrowiem fizycznym.
Związek między depresją a stanem zapalnym wskazuje, że stosowanie substancji przeciwzapalnych mogłoby wywołać działanie przeciwdepresyjne. Ta teoria narodziła się w badaniu na zwierzętach opublikowanym w 2017 roku. Naukowcy zastosowali olejek cynamonowy i doszli do wniosku, że może to być terapia wspomagająca w leczeniu depresji i lęku.
Naukowcy są przekonani, że wyniki mogą częściowo wynikać ze wzrostu czynników neurotroficznych, takich jak BDNF, co następuje po podaniu cynamonu. Wzrost ten może pozytywnie wpłynąć na leczenie zaburzeń depresyjnych.
W innym badaniu na zwierzętach opublikowanym w 2020 roku naukowcy zauważyli, że ekstrakt z cynamonu „działa przeciwdepresyjne poprzez hamowanie procesu zapalnego w hipokampie, dzięki czemu optymalnie zwiększa poziom serotoniny w hipokampie”.
Dodatkowe korzyści związane z cynamonem
Oprócz działania przeciwzapalnego, które może wpływać na leczenie ciężkiego przebiegu COVID-19, migreny i depresji, cynamon posiada więcej korzystnych właściwości. Na przykład, zawiera kilka polifenoli, w tym rutynę, katechinę i kwercetynę. W porównaniu właściwości przeciwutleniających cynamonu z innymi roślinami z tej samej rodziny, cynamon okazał się wyraźnym zwycięzcą.
Przeciwutleniacze zawarte w cynamonie mogą poprawiać funkcje poznawcze. Informacje przedstawione przez Association for Chemoreception Sciences wykazały, że niezależnie od tego czy cynamon był wąchany lub spożywany, podnosił „wyniki uzyskiwane przez uczestników w zadaniach oceniających uwagę, funkcje poznawcze, pamięć roboczą i szybkość reakcji wzrokowo-ruchowych”.
Może to również wpłynąć na wydajność. Na przykład, wyniki badań przeprowadzonych na Wheeling Jesuit University w Wheeling w Zachodniej Wirginii wykazały, że zapach cynamonu lub mięty pieprzowej podczas jazdy pomaga zachować większą czujność, zmniejszyć frustrację i obciążenie płata skroniowego.
Cynamon odgrywa również istotną rolę w strukturalnym zdrowiu mózgu. Dwa związki zawarte w cynamonie – aldehyd cynamonowy i epikatechina – mogą hamować agregację białka tau w mózgu. Białko tau odgrywa znaczącą rolę w strukturze i funkcji neuronów.
Chociaż obecność tego białka w strukturach komórkowych jest normalna, jego agregacja może prowadzić do rozwoju „splątków neurofibrylarnych”, które są cechą charakterystyczną choroby Alzheimera. Udowodniono, że aldehyd cynamonowy i epikatechina chronią białko tau przed uszkodzeniami oksydacyjnymi, które mogą prowadzić do agregacji i dysfunkcji.
Cynamon ma również pozytywny wpływ na wskaźniki stanu glikemii u osób z cukrzycą typu 2. Dane wykazały, że pomaga obniżyć poziom cukru we krwi, wagę, BMI i masę tkanki tłuszczowej.
Stosowanie cynamonu w domu
Jak wspomniałem, istnieją dwa główne rodzaje cynamonu – kasja i cejloński. Kasja jest ciemniejsza, ma mocniejszy smak i jest produktem powszechnie występującym na półkach sklepów spożywczych. Cynamon cejloński jest zazwyczaj droższy i trudniejszy do znalezienia. Ma jaśniejszy kolor i delikatniejszy smak.
Używanie kasji jako przyprawy dietetycznej nie powoduje znaczących problemów zdrowotnych. Jednak rozważając używanie cynamonu w większych dawkach jako suplementu diety, należy wybrać cynamon cejloński, który zawiera mniej kumaryny niż kasja, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia wątroby.
Istnieje kilka sposobów czerpania korzyści zdrowotnych z cynamonu, w tym picie herbaty z dodatkiem cynamonu, aromatyzowanie żywności, przyjmowanie suplementów lub przygotowywanie naparu z olejku z kory drzewa cynamonowego. Jeśli rozważasz suplementację cynamonu, czy to w formie oleju, suplementu czy codziennego dodatku do gotowanych potraw, rozsądniej jest używać cynamonu cejlońskiego.
Filiżanka „herbaty” cynamonowej to ciepły i relaksujący sposób na uzyskanie dziennej dawki cynamonu. Po prostu zagotuj jedną lub dwie laski cynamonu cejlońskiego w wodzie. Podczas przygotowywania wywaru dodaj trochę surowego miodu, świeżego imbiru lub skórki z ekologicznych jabłek. Oczywiście cynamon nie jest lekarstwem na wszystko i nie zrekompensuje złych nawyków żywieniowych lub braku ruchu. Jednak dodanie go do diety jest dobrym krokiem.