Prosty sposób na zmniejszenie stresu

kobieta

W skrócie -

 • Ogrodnictwo pomaga złagodzić stres i „zaburzenia uwagi”
 • Ogrodnicy częściej niż osoby nie zajmujące się ogrodnictwem twierdzą, że są „szczęśliwi” i zadowoleni ze swojego życia
 • Wiele osób zaczyna zajmować się ogrodnictwem, ponieważ chce uprawiać własne warzywa i owoce, ale ostatecznie kontynuują tę aktywność ze względu na korzyści dla umysłu i duszy

Według dr. Mercoli

Ogrodnictwo to jedna z przyjemności życia. Nawet przy braku umiejętności ogrodniczych, kopanie w ziemi, sadzenie i pielęgnowanie roślin wypełnia pustkę w życiu wielu ludzi. Niektórzy nazywają to doświadczeniem duchowym, podczas gdy inni opisują ogrodnictwo jako aktywność terapeutyczną lub łagodzącą stres.

W rzeczy samej, prowadzenie ogrodu pozwala nawiązać więź z naturą w sposób, którego prawdopodobnie pragniesz, nawet jeśli nie zdajesz sobie z tego sprawy. Dlatego wiele osób uważa ogrodnictwo za uzależniające – w pozytywnym znaczeniu tego słowa. To, co zaczyna się jako kilka doniczek na patio, może wkrótce przekształcić się w kwietnik lub ogród warzywny.

A to tylko część zabawy. Możliwości i korzyści, jakie można czerpać z ogrodnictwa są praktycznie nieograniczone – od zbierania dosłownych owoców swojej pracy po tworzenie siedlisk dla zapylaczy.

Dlaczego ogrodnictwo jest korzystne dla zdrowia?

Większość ludzi zaczyna zajmować się ogrodnictwem, ponieważ chcą uprawiać własne owoce i warzywa, upiększyć lub zmieniać otoczenie (np. sadzić krzewy, które odgradzają od drogi pozwalając zachować prywatność). Jednak większość ludzi kontynuuje ogrodnictwo, ponieważ korzyści płynące z tej aktywności są po prostu bardzo duże.

Do korzyści wynikających z ogrodnictwa należą:

1. Zmniejszenie stresu — W badaniu opublikowanym w Journal of Health Psychology przetestowano łagodzące stres skutki ogrodnictwa u 30 osób. Najpierw uczestnicy badania wykonali stresujące zadanie, a następnie przydzielono im 30 minut ogrodnictwa na świeżym powietrzu lub 30 minut czytania w pomieszczeniu.

Następnie zmierzono poziom kortyzolu (hormonu stresu) oraz poproszono uczestników o opisanie swojego nastroju.

Chociaż zarówno ogrodnictwo, jak i czytanie doprowadziły do spadku poziomu kortyzolu, spadki były bardziej znaczące w grupie ogrodniczej. Co więcej, „pozytywny nastrój został w pełni przywrócony po pracach ogrodniczych, ale pogorszył się podczas czytania”. Sugeruje to, że ogrodnictwo sprzyja łagodzeniu ostrego stresu.

2. Zmniejszenie „zaburzeń uwagi” — Sugeruje się, że ludzie mają ograniczoną zdolność do koncentracji (typ skupienia wymagany do wysyłania e-maili, wykonywania połączeń telefonicznych itp.). Kiedy koncentracja spada, pojawia się zmęczenie i możesz stać się rozdrażniony, zestresowany i łatwo ulegać rozproszeniu.

Objawy zaburzenia uwagi są podobne do tych, które odczuwają osoby z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), z tym wyjątkiem, że zaburzenie uwagi jest uważane za stan przejściowy, ulegający regeneracji po odpowiednim czasie odpoczynku.

Podczas przebywania na łonie natury, w tym w trakcie prac w ogrodzie, nie potrzeba ukierunkowanej uwagi i zamiast niej można wykonywać aktywności angażujące uwagę „mimowolną”, czyli „bezwysiłkową”.

Pomaga to złagodzić zmęczenie i zaburzenia uwagi, co pozwala na regenerację koncentracji. Badacz dr Andrea Faber Taylor z Landscape and Human Health Laboratory na Uniwersytecie Illinois w Urbana-Champaign powiedział w wywiadzie dla CNN:

„Wieje wiatr, rośliny kwitną; są dźwięki, zapachy … Wszystko to przyciąga uwagę”.

3. Poprawa zdrowia psychicznego i samopoczucia — Według sondażu przeprowadzonego przez magazyn Świat ogrodników, 80% ogrodników przyznało, że są „szczęśliwi” i zadowoleni ze swojego życia, w porównaniu z 67% osób, które nie są ogrodnikami. Być może to nie przypadek, że ogrodnicy są szczęśliwsi.

Mycobacterium vaccae to rodzaj bakterii powszechnie występujących w glebie. Co ciekawe, stwierdzono, że ten drobnoustrój „odzwierciedla wpływ leków takich jak Prozac na neurony”. Te bakterie pomagają stymulować produkcję serotoniny, dzięki czemu wzrasta poziom szczęścia i zrelaksowania.

Nic dziwnego, że tak wielu ludzi określa swój ogród jako „szczęśliwe miejsce”. W badaniu na zwierzętach wykazano, że myszy, które połknęły Mycobacterium vaccae, doświadczyły zmniejszenia niepokoju i poprawy wyników uczenia się.

Naukowcy zauważyli, że naturalna ekspozycja na drobnoustroje może mieć znaczenie dla zdrowia emocjonalnego i zachowania:

„Ostatnie badania pokazują, że kontakt z drobnoustrojami tolerogennymi jest ważny dla prawidłowego funkcjonowania obwodów immunoregulacyjnych wpływających na zachowanie, emocjonalność i zdrowie …

Podsumowując, nasze wyniki sugerują korzystny wpływ naturalnie występujących bakterii M. vaccae na zachowania związane z lękiem … immunomodulację i zachowania zwierząt”.

4. Korzyści dla zdrowia mózgu — W systematycznym przeglądzie zbadano wpływ ogrodów i przestrzeni zewnętrznych na samopoczucie psychiczne i fizyczne osób z demencją.

Badania sugerują, że przebywanie w ogrodzie, czy to podlewanie roślin, spacerowanie czy nawet samo siedzenie, prowadzi do obniżenia poziomu pobudzenia lub niepokoju u pacjentów z demencją.

5. Aktywność fizyczna — Ogrodnictwo jest formą aktywności fizycznej, co jest korzystne na wielu poziomach. W rzeczywistości ogrodnictwo może być nawet jak trening o umiarkowanej, a nawet wysokiej intensywności w zależności od wykonywanych zadań.

Według badania opublikowanego w HortTechnology, kopanie i grabienie odpowiadają treningowi o wysokiej intensywności, podczas gdy niżej wymienione zadania ogrodnicze są podobne do treningu o umiarkowanej intensywności:

Pielenie

Ściółkowanie

Używanie motyki

Sianie

Zbiory

Mieszanie podłoża uprawowego

Sadzenie sadzonek

Podlewanie

Dodatkowym urokiem ogrodnictwa jest fakt, że reprezentuje funkcjonalne ćwiczenia. Ruchy takie jak pchanie, ciągnięcie, podnoszenie i kopanie działają jednocześnie na wiele grup mięśni i zapewniają biegłość w wykonywaniu różnych rodzajów ruchów, których człowiek potrzebuje do codziennego funkcjonowania.

Ponadto ogrodnictwo pomaga poprawić równowagę, elastyczność i percepcję sensoryczną.

6. Poprawa odżywiania — Według National Garden Association (NGA), przeciętna amerykańska rodzina wydaje 70 USD rocznie na prowadzenie ogrodu warzywnego, uzyskując zbiory o wartości około 600 USD – to zwrot z inwestycji w wysokości 530 USD.

Co więcej, dodatkowe składniki odżywcze, które można uzyskać ze świeżych owoców i warzyw, są niezmiernie korzystne dla zdrowia. Nie wspominając o tym, że ludzie, którzy uprawiają ogródek, ogólnie jedzą więcej zdrowych produktów.

Według badania opublikowanego w American Journal of Public Health, 56% osób prowadzących ogródek jadło owoce i warzywa co najmniej pięć razy dziennie, w porównaniu do 25% osób, które nie są ogrodnikami.

7. Znaczenie egzystencjalne — Badania sugerują, że ogrodnictwo wykracza daleko poza praktyczny cel uprawy roślin na żywność. Badanie opublikowane w Journal of Aging Research sugeruje nawet, że może to mieć korzystny wpływ na proces starzenia, dając ludziom intymny związek z samym życiem. Naukowcy wyjaśnili:

„… Uważamy, że ogrody i ogrodnictwo reprezentują wielowymiarowe zjawiska w życiu wielu starszych osób dorosłych i są czymś więcej niż tylko aktywnością fizyczną w wyznaczonej przestrzeni, w której uprawia się owoce i warzywa, którym poświęca się czas i energię.

Ogrody i ogrodnictwo mogą również reprezentować intymny związek z samym życiem poprzez opiekę nad żywymi organizmami i bycie zarządcą tych organizmów, które odwzajemniają się dostarczaniem pożywienia, estetyki i poprawą samopoczucia.

… Dodatkowy wymiar powiązania ze środowiskiem i świadomości procesu starzenia się może służyć jako szablon dla nowej „kultury osób starszych” i zrównoważonej przyszłości”.

Ogrody szkolne przyczyniają się do poprawy ocen dzieci

Korzyści płynące z ogrodnictwa nie są ograniczone wyłącznie do osób dorosłych. Tylko około 27% publicznych szkół podstawowych w USA ma ogródek szkolny. W szkołach, które go mają, dzieci odnoszą znaczące korzyści takie jak lepsze wyniki w nauce oraz zwiększone spożycie owoców i warzyw wśród uczniów.

Na przykład, nauczyciele w szkołach z ogrodami zauważają, że uczniowie wydają się bardziej zaangażowani w naukę, a wyniki testów wzrosły nawet o 15%. Jeanne McCarty – dyrektor REAL School Gardens – powiedziała w wywiadzie dla CNN:

„Naczelną zasadą jest to, że jeśli uda nam się bardziej zaangażować dzieci w naukę, uzyskają lepszą podstawę do osiągania sukcesów w nauce w późniejszym okresie … Dzieci są bardziej zaangażowane w uczenie się poprzez praktyczne rzeczy, szczególnie na poziomie szkoły podstawowej”.

Wzbogać swoją dietę kiełkami

Kiełki być może i są małe, ale są bogate w substancje odżywcze, w tym witaminy, minerały, enzymy oraz przeciwutleniacze pomagające chronić przed wolnymi rodnikami. Są z natury żywnością chłodzącą i doskonale nadają się jako dodatek do sałatek, kanapek lub zamiast nich. Są szczególnie smaczne w połączeniu ze świeżym awokado. Można je również dodać do soków warzywnych lub koktajli.

Ponadto, uprawa własnych kiełków jest dość łatwa i nie wymaga dużo miejsca; można je nawet uprawiać w pomieszczeniach. Dwa z moich ulubionych to kiełki słonecznika i pędy grochu – oba te produkty są zazwyczaj około 30 razy bardziej pożywne niż ekologiczne warzywa.

Są również jednymi z produktów o najwyższej zawartości białka. Dodatkowo, kiełki słonecznika zawierają zdrowe tłuszcze, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i błonnik, które są ważne dla optymalnego zdrowia. Fasola mung to kolejny pospolity rodzaj kiełków; kiełki tej fasoli są dobrym źródłem białka, błonnika, witaminy C i witaminy A.

Kiełki stanowią doskonałe wprowadzenie do ogrodnictwa, ponieważ są proste i szybkie w uprawie. Do mojej pierwszej uprawy kiełków użyłem słoików Mason, a było to około 25 lat temu. Od tego czasu przestawiłem się na uprawę kiełków w ziemi doniczkowej.

Oto kilka praktycznych wskazówek. Uprawiając kiełki w domu po raz pierwszy, użyłem komercyjnego kompostu, przez co moje kiełki miały problemy z rozwojem. Następnie dodałem biowęgiel do gleby i ich wzrost uległ poprawie. To była szokująca różnica. Biowęgiel powstaje w wyniku powolnego spalania biomasy, takiej jak zrębki, łodygi kukurydzy, łupiny orzecha kokosowego lub innego podobnego materiału organicznego, w środowisku o niskiej zawartości tlenu, takim jak piec. Jest wspaniałym dodatkiem do każdego ogrodu.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z kiełkami i nie wiesz, jak z nich korzystać, wypróbuj poniższy przepis - jest szybki, zdrowy i niesamowicie pyszny.

Przepis na sałatkę słonecznikową

Składniki

 • 1 duża kapusta czerwona, posiekana
 • 1 funt (0,45 kg) szpinaku
 • 2 szklanki kiełków słonecznika
 • 1 pęczek posiekanej świeżej kolendry
 • 1 szklanka prażonych nasion słonecznika

Do bazyliowo-jabłkowego sosu winegret

 • ¼ szklanki octu jabłkowego
 • ¼ szklanki oliwy z oliwek
 • 2 łyżki wody
 • 1 łyżka musztardy Dijon
 • 1 ząbek czosnku, sprasowany
 • 2 łyżki posiekanej świeżej bazylii
 • Sól i pieprz do smaku

Wykonanie

 1. Rozgrzej piekarnik do 350° Fahrenheita (180°C).
 2. Nasiona słonecznika umieść w prostokątnym szklanym naczyniu i wstaw do piekarnika aż do zrumienienia. Około 10 minut.
 3. W międzyczasie połącz i wymieszaj wszystkie składniki sosu w osobnej misce.
 4. Do dużej miski włóż kapustę, szpinak, kiełki słonecznika i kolendrę. Wymieszaj z sosem i prażonymi pestkami słonecznika.
 5. Serwuj od razu po przygotowaniu.

Ten przepis wystarcza na 4 porcje.

5 aplikacji pomagających zaplanować ogród

Wiele osób zaczyna zajmować się ogrodnictwem, ponieważ chce uprawiać własne warzywa i owoce, ale ostatecznie kontynuują tę aktywność ze względu na korzyści dla umysłu i duszy. Jeśli chcesz spróbować, poniższe aplikacje ułatwią planowanie ogrodu.

1. Eden Garden Designer (1,99 USD) — Ta aplikacja (dostępna tylko dla iPhone'ów) umożliwia zrobienie zdjęcia ogrodu, a następnie eksperymentowanie z wyglądem różnych roślin i drzew. Po prostu wstawiasz wybrane rośliny w różnych miejscach w ogrodzie. Aplikacja pozwala również zobaczyć, jak będzie wyglądać zaplanowany ogród o różnych porach roku.

2. Essential Garden Guide (1,99 USD) — Jeśli chcesz sadzić owoce i warzywa, przejrzyj tę bazę danych zawierającą ponad 30 warzyw i 10 owoców. Aplikacja zawiera wszystkie szczegóły potrzebne do sadzenia, uprawiania i zbierania plonów, w tym głębokość siania nasion i ilość światła potrzebną dla każdej uprawy.

3. Foolproof Plants for Small Gardens (99 centów) — Ta aplikacja zawiera szczegółowe informacje na temat ponad 90 roślin idealnych do małych przestrzeni. Będziesz mógł wybrać rośliny dopasowane do strefy klimatycznej i uzyskać szczegółowe instrukcje dotyczące sadzenia oraz wiele dodatkowych informacji (na przykład, jak układać ściółkę).

4. Perennial Match (4,99 USD) — Uprawa bylin sprawia, że ogród kwitnie i jest pełen barw przez cały rok. Chociaż wybór odpowiednich bylin może być przytłaczający, ta aplikacja sprawia, że staje się prosty. Aplikacja umożliwia filtrowanie i sortowanie według wysokości, odstępów, kolorów i wielu innych cech. Informuje również jakie typy zwierząt i owadów przyciągają różne byliny. Ponadto aplikacja pozwala tworzyć kombinacje bylin i wyświetlać zdjęcia obok siebie, pozwalające wyobrazić sobie jak będą one wyglądać w ogrodzie.

5. Sprout It (darmowa) — Aplikacja Sprout It ma wszystko – przewodniki po roślinach, które pomogą wybrać odpowiednie rośliny do uprawy, instrukcje krok po kroku dotyczące uprawy, przepisy oraz pomysły na różne rodzaje projektów ogrodniczych. Synchronizuje się z lokalnymi informacjami o pogodzie i wysyła przypomnienia o sadzeniu i podlewaniu.