Związek zawarty w truskawkach może być kluczem do dobrej pamięci

 
truskawki

W skrócie -

 • Fizetyna jest flawonoidowym związkiem przeciwutleniającym, który zmniejsza ból, zapobiega toksyczności, poprawia poziom energii i wywiera wysoce neuroprotekcyjne korzyści
 • Wśród dziesiątek badań dotyczących pozytywnego wpływu fizetyny na ludzki mózg, niektóre obejmują jej zdolność do wywoływania wzrostu nowych komórek mózgowych, ochrony przed uszkodzeniami spowodowanymi urazami i zwyrodnieniami spowodowanymi starzeniem oraz poprawy pamięci
 • Zdolność fizetyny do zwalczania stanów zapalnych pomaga chronić komórki nerwowe przed stresem oksydacyjnym i części mózgu pozbawione przepływu krwi podczas udaru, a także poprawia funkcje neurologiczne i zmniejsza obrzęk mózgu po urazie

Według dr. Mercoli

Zapytaj kilka osób, jaki jest ich ulubiony owoc, a wielu z nich wymieni truskawki. Oprócz tego, że jest to soczysty i słodki owoc, zawiera również silny związek, który może znacząco wpłynąć na leczenie, poprawę i ochronę przed wieloma zaburzeniami i chorobami.

Wykazano, że zawarta w truskawkach fizetyna zmniejsza ból, zapobiega toksyczności i poprawia poziom energii, co przekłada się na konkretne korzyści dla ogólnego stanu zdrowia. Według Forbes:

„Nigdy nie słyszałeś o fizetynie? Dzieje się tak, ponieważ zidentyfikowano ten związek dopiero nieco ponad dziesięć lat temu, kiedy naukowcy wyizolowali roślinne flawonole mające zdolność ochrony komórek mózgowych przed degeneracją. Podobnie jak kwercetyna, fizetyna to związek aktywujący sirtuinę, który naśladuje wiele naturalnych skutków ograniczenia spożycia kalorii – dobrze zbadanej strategii przeciwdziałającej starzeniu”.

Fizetyna jest flawanolem występującym również w owocach kaki, jabłkach, mango, winogronach, ogórkach i cebuli. Jednak według badania z 2013 r. truskawki zawierają najwięcej tego związku. W japońskim badaniu stwierdzono, że najwyższe stężenia fizetyny zawierają truskawki (160 μg/g), a następnie jabłka (26,9 μg/g) i owoce kaki (10,5 μg/g).

Chociaż fizetyna ma właściwości przeciwutleniające, które mogą pomóc w ograniczeniu uszkodzeń komórek spowodowanych przez wolne rodniki, jednym z najbardziej dramatycznych sposobów jej wpływu na zdrowie jest wspieranie funkcji mózgu, ponieważ badania wskazują, że może pomóc w zapobieganiu chorobie Alzheimera i innym związanym z wiekiem chorobom neurodegeneracyjnym.

Według Forbesa, Pamela Maher, starszy naukowiec z Laboratorium Neurobiologii Komórkowej w Salka, nazwała fizetynę „nową cząsteczką neuroprotekcyjną i wzmacniającą funkcje poznawcze”. Ona i jej koledzy spędzili 10 lat prowadząc badania nad fizetyną, aby znaleźć dodatkowe korzyści dla mózgu, a także korzyści dla innych organów i układów organizmu.

Według badań, fizetyna wpływa na zdrowie mózgu pomagając chronić go przed uszkodzeniami spowodowanymi urazami i zwyrodnieniami spowodowanymi starzeniem. Ponadto poprawia pamięć, aktywuje komórki nerwowe i wzmacnia systemy obronne w mózgu i reszcie ciała.

Badania badające związek między fizetyną a starzeniem się mózgu

Jedno z badań dr Maher dotyczyło utraty pamięci u myszy spowodowanej rodzinną chorobą Alzheimera, która stanowi tylko 3% przypadków. W najnowszym badaniu zbadano możliwe korzyści wynikające z przyjmowania fizetyny przez osobniki ze sporadyczną postacią choroby Alzheimera, która jest najczęstszym typem tej choroby związanym z wiekiem. Naukowcy wykorzystali myszy, które były „zmodyfikowane genetycznie w sposób, który powodował przedwczesne starzenie, dzięki czemu uzyskano mysi model sporadycznej choroby Alzheimera”. Według Medical News Today:

„Kiedy przedwcześnie starzejące się myszy miały 3 miesiące, podzielono je na dwie grupy. Jedna grupa otrzymywała dawkę fizetyny wraz z pożywieniem codziennie przez 7 miesięcy, aż do osiągnięcia wieku 10 miesięcy. Druga grupa nie otrzymywała związku.

Zespół wyjaśnia, że zmodyfikowane w ten sposób myszy w wieku 10 miesięcy fizycznie i poznawczo odpowiadają dwuletnim myszom. Wszystkie gryzonie zostały poddane testom poznawczym i behawioralnym w trakcie badania. Naukowcy ocenili również myszy pod kątem poziomów markerów związanych ze stresem i stanem zapalnym”.

Analiza wyników ujawniła, że 10-miesięczne myszy, którym nie podano fizetyny, miały wyższy poziom markerów związanych ze stresem i stanem zapalnym. Ponadto radziły sobie „znacznie gorzej” w testach poznawczych niż myszy, którym podano fizetynę. Dr Maher nazwała te różnice „uderzającymi”. Dokładniej, dwa rodzaje komórek nerwowych – astrocyty i mikroglej – zwykle uważane za przeciwzapalne, promowały stan zapalny w mózgach myszy, którym nie podawano fizetyny.

Podano, że osobniki, którym podano fizetynę, wykazywały zachowanie i funkcje poznawcze odpowiadające myszom w wieku 3 miesięcy - ich rzeczywisty wiek. Według Alzheimer's Prevention, fizetyna zatrzymała utratę pamięci u myszy zwykle podatnych na chorobę Alzheimera w ciągu roku od urodzenia.

Dr Maher zauważyła, że chociaż myszy nie są ludźmi, zaobserwowano wystarczająco dużo podobieństw wskazujących na potencjał fizetyny jako środka zapobiegającego rozwojowi chorób neurodegeneracyjnych – nie tylko chorobie Alzheimera, ale również wielu innym chorobom poznawczym związanym z wiekiem, co zachęca do dalszych badań.

Fizetyna zmniejsza uszkodzenia mózgu spowodowane udarem i minimalizuje uszkodzenia spowodowane urazami

Fizetyna nie jest nowym związkiem. Inne badania kliniczne i przedkliniczne ujawniły jej niesamowity potencjał, ale jej siłę przypisywano zwykle właściwościom przeciwutleniającym neutralizującym działanie wolnych rodników (które są oczywiście niezwykle ważne). Jednak SelfHacked odnotowuje kilka bardzo ważnych badań dotyczących tego, w jaki sposób fizetyna chroni mózg:

 • Myszy leczone fizetyną wykazywały mniej nieprawidłowości behawioralnych po udarze niż myszy, które nie otrzymywały fizetyny. Inne badanie wykazało, że związek pomaga chronić części mózgu pozbawione przepływu krwi podczas udaru.
 • Fizetyna to jeden z 10 flawonoidów przetestowanych pod kątem właściwości chroniących przed toksycznością glutaminianu. Stwierdzono, że jest jednym z czterech związków, które zwiększały działanie neuroprotekcyjne i przeciwzapalne. (Do pozostałych należą: sulfuretyna, buteina, butyna i eriodictyol).
 • Badanie wykazało, że w przypadku uszkodzenia mózgu wywołanego urazem głowy powodującym powtarzające się napady padaczkowe charakteryzujące się traumatyczną padaczką, zwierzęta leczone fizetyną doświadczały zmniejszenia liczby epizodów padaczki.
 • Szczury, którym podano duże dawki fizetyny, miały znacznie lepszą funkcję neurologiczną i mniejszy obrzęk mózgu po uszkodzeniu mózgu, co wskazuje na skuteczność fizetyny w hamowaniu szlaków zapalnych.

Fizetyna zwiększa również aktywność SIRTI – enzymu, który może „wyłączyć” pewne geny sprzyjające starzeniu, takie jak te odpowiedzialne za stan zapalny, syntezę i magazynowanie tłuszczu oraz kontrolę poziom cukru we krwi.

Fizetyna chroni przed zwyrodnieniem mózgu

 • Badanie dr Maher ujawniło, że fizetyna to flawonoid chroniący komórki nerwowe przed stresem oksydacyjnym poprzez „wielorakie mechanizmy”. W rezultacie, spośród kilku flawonoidów, fizetyna była najbardziej skuteczna w wywoływaniu wzrostu nowych komórek w mózgu.
 • Inne badanie, w którym uczestniczyli naukowcy z Salka, Australii, Niemiec i Austrii, wykazało, że jednym z powodów, dla których fizetyna wykazuje tak wiele efektów wspierających zdrowie mózgu, była jej zdolność do przekraczania bariery krew-mózg. (Według BrainFacts, „mózg jest jedynym organem, który ma swój własny system bezpieczeństwa – sieć naczyń krwionośnych, która umożliwia wprowadzanie niezbędnych składników odżywczych, a jednocześnie blokuje transport innych substancji”).
 • Suplementacja fizetyny zwiększa siłę ścieżek pamięci długotrwałej, co może pozytywnie wpływać na zaburzenia pamięci, takie jak choroba Alzheimera. Reguluje kilka szlaków odpowiadających za funkcje mitochondrialne i przeciwutleniające, związane ze zwyrodnieniem mózgu postępującym wraz z wiekiem. Glutation to kluczowy przeciwutleniacz komórkowy posiadający zdolność ochrony komórek nerwowych. Jego poziom rośnie przez mechanizm, który aktywuje czynniki transkrypcyjne, takie jak: Nrf2.
 • Fizetyna ogranicza gromadzenie się szkodliwych związków w mózgu, takich jak fosforylowane białko tau, które jest związane z chorobą Alzheimera. Powoduje również zmniejszenie stanu zapalnego w mikrogleju – komórkach odpornościowych mózgu, które mogą wywierać działanie neurotoksyczne i są często aktywowane w zaburzeniach neurogeneracyjnych.
 • W badaniach na zwierzętach wykazano również, że poprzez aktywację kaskady kinazy regulowanej sygnałem zewnątrzkomórkowym Ras (ERK) fizetyna spowalnia postęp choroby Huntingtona – prowadzącego do śmierci zaburzenia neurodegeneracyjnego charakteryzującego się objawami psychiatrycznymi, poznawczymi i motorycznymi.

Neuroprotekcyjne aspekty fizetyny

Chlorek glinu to neurotoksyna, która jest częstym składnikiem produktów, bez których wielu Amerykanów nie wyobraża sobie życia – antyperspirantów. Wykazano, że fizetyna chroni przed szkodliwym działaniem tego powszechnego składnika środków używanych w gospodarstwie domowym. Wykazano, że fizetyna obniża podwyższony poziom amoniaku we krwi (hiperamonemia), który może spowodować uszkodzenie ważnych funkcji mózgu u szczurów z hiperamonemią.

Inną zaleta fizetyny jest jej zdolność do zwiększania poziomu serotoniny, która pomaga poprawić nastrój i podnieść poziom energii, oraz noradrenaliny – hormonu naturalnie wytwarzanego przez organizm, który działa jako neuroprzekaźnik.

Jedno z badań wyjaśnia znaczenie noradrenaliny „dla utrzymania procesów poznawczych, takich jak uwaga, percepcja, a zwłaszcza konsolidacja i odzyskiwanie pamięci. Zakłócenie tych procesów może skutkować objawami chorób neuropsychiatrycznych i neurodegeneracji”.

Myszy, którym podawano fizetynę, wykazywały mniej objawów lęku i depresji wywołanych bólem. Ponadto wykazano, że działanie przeciwdepresyjne fizetyny jest wzmacniane przez 5-hydroksytryptofan ( 5-HTP ) – aminokwasowy prekursor serotoniny – mający dodatkowe właściwości przeciwlękowe, nasenne i odchudzające – wyjaśniono na SelfHacked.

Więcej sposobów w jakie fizetyna wspiera i chroni zdrowie

Fizetyna odgrywa wiele ważnych ról w organizmie. Jest korzystna dla zdrowia mózgu, wspiera zdrowie psychiczne i hamuje stany zapalne, co przekłada się optymalizację stanu zdrowia i dobre samopoczucie. Ponadto:

 • Wspiera leczenie nieswoistego zapalenia jelit (IBD) i hamuje odpowiedź zapalną wywołaną wysokim poziomem cukru we krwi.
 • Hamuje komórki tuczne znajdujące się w tkankach, zwłaszcza w skórze, drogach oddechowych i przewodzie pokarmowym.
 • Tłumi reakcje alergiczne poprzez zahamowanie produkcji prozapalnych cytokin.
 • Wspiera leczenie wyprysku u zwierząt poprzez zmniejszenie poziomu prozapalnych cytokin, eozynofili (rodzaj białych krwinek), komórek tucznych i komórek T (rodzaj białych krwinek biorących udział w odpowiedzi immunologicznej) występujących w zmianach skórnych.
 • Hamuje szlaki potrzebne do wzrostu i przeżycia nadaktywnych komórek nowotworowych, hamuje ich zdolność do inwazji zdrowych tkanek, proliferacji i indukuje apoptozę niektórych komórek białaczkowych, w tym przewlekłej białaczki szpikowej (nowotwór białych krwinek).

Truskawki: jeden z najpopularniejszych i najbardziej zanieczyszczonych owoców

Truskawki to jedne z najbardziej lubianych owoców. Statystyki Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych pokazują, że w połączeniu z innymi owocami, takimi jak maliny, jagody i żurawina, zajmują piąte miejsce.

Truskawki zawierają najwyższe stężenia fizetyny, ale w celu uzyskania odpowiedniej ilości tego związku i optymalnych korzyści należałoby zjeść 37 truskawek (lub dziewięć porcji innych owoców zawierających fizetynę). Zatem opracowanie suplementu stało się celem wielu firm. Oprócz wyżej wymienionych owoców, znane są również inne rośliny zawierające fizetynę, w tym akacje, iglicznia trójcierniowa i ligustr japoński.

Jednak według Environmental Working Group (EWG), truskawki są owocem zajmującym pierwsze miejsce na liście Dirty Dozen – upraw najbardziej zanieczyszczonych pestycydami, co oznacza, że wraz z 8 funtami (3,6 kg) truskawek rocznie, Amerykanie spożywają również dziesiątki odmian pestycydów, w tym substancje chemiczne powodujące nowotwory i zaburzenia reprodukcyjne – wiele z nich zostało zakazanych w Europie. Według EWG:

„Co gorsza, plantatorzy truskawek używają oszałamiających ilości trujących gazów – niektóre zostały opracowane do celów wojny chemicznej i zakazane przez konwencje genewskie – do sterylizacji pól przed sadzeniem truskawek w celu zabicia każdego potencjalnego szkodnika, chwastów i innych żywych organizmów w glebie… Według USDA (Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych), świeże truskawki to produkty, które okazują się być najbardziej zanieczyszczone pozostałościami pestycydów, nawet po ich umyciu przed jedzeniem”.

Jak uniknąć spożywania pozostałości pestycydów wraz z truskawkami?

Według EWG, jedynym sposobem na uniknięcie spożywania pozostałości pestycydów i innych toksyn wraz truskawkami jest uprawianie własnych, ekologicznych truskawek lub kupowanie ekologicznych truskawek, ponieważ lista niebezpiecznych substancji chemicznych stosowanych podczas tradycyjnej uprawy truskawek jest długa i wstrząsająca. Stosowane są takie toksyny, jak:

 • Karbendazym – fungicyd zaburzający działanie hormonów.
 • Bifentryna – insektycyd będący możliwym czynnikiem rakotwórczym dla ludzi.
 • Malation – związek toksyczny dla układu nerwowego i prawdopodobnie rakotwórczy dla ludzi.

Niestety, pomimo że fizetyna jest korzystna dla zdrowia, jeśli nie uprawiasz własnych truskawek lub nie kupujesz ekologicznych truskawek, zalecam powstrzymanie się od spożywania tych owoców, do momentu znalezienia odpowiedniego ekologicznego źródła.

Badania pokazują, że produkty ekologiczne zawierają około 180 razy mniej pestycydów niż produkty konwencjonalne. Jeśli wiesz, że cierpisz z powodu jedzenia skażonych owoców i warzyw, rozważ spożywanie sfermentowanych produktów, takich jak kalafior i kiszona kapusta. Rozważ przygotowanie własnego kimchi. Według wyników badań, kimchi pomaga zneutralizować toksyny i niektóre uszkodzenia w organizmie.