Według dr. Mercoli
Niemal wszyscy, w tym wielu konwencjonalnych lekarzy, zaczęło doceniać znaczenie i wartość witaminy D. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę z wagi witamina K2, która jest prawie tak samo ważna, jak witamina D.
Dr Dennis Goodman to lekarz urodzony w RPA, który studiował na Uniwersytecie w Kapsztadzie i posiada liczne certyfikaty z zakresu kardiologii (i kilku innych specjalizacji) oraz holistycznej medycyny integracyjnej.
Po odbyciu stażu w Grootte Schuur Hospital, gdzie dr Christian Barnard wykonał pierwszy przeszczep serca w 1967 roku, dr Goodman przyjechał do Stanów Zjednoczonych na staż kardiologiczny w Baylor College of Medicine w Houston, gdzie dr Michael DeBakey wykonał pierwszą operację wszczepienia bypassu.
„Miałem wielkie szczęście, że znalazłem się w sytuacji, w której tych dwóch kardiologicznych gigantów pełniło funkcję mentorów i nauczycieli” – powiedział dr Goodman.
Dr Goodman jest także przewodniczącym Wydziału Medycyny Integracyjnej na New York University (NYU) i jest autorem książki pt. „Vitamin K2: The Missing Nutrient for Heart and Bone Health”. Wyjaśnił w niej, dlaczego witamina K2 jest tak samo ważna, jak witamina D.
„Przez 20 lat zakładałem stenty; pracowałem w szpitalu w dzień i w nocy. Kiedy wezwano mnie na pogotowie z powodu zawału serca, zachowywałem się jak strażak gaszący pożar w domu.
Czasami miałem szczęście i mogłem uratować dom przed spaleniem, a czasami nie.
Zacząłem zdawać sobie sprawę, że zapobieganie jest kluczowe dla osiągnięcia maksymalnego efektu. Zawsze interesowała mnie idea, że wszystko, czego potrzebujemy, aby być zdrowym, jest nam dane przez Boga - a mianowicie, żywność.
80 procentom chorób przewlekłych, w tym miażdżycy, zawałom serca, udarom mózgu, cukrzycy i otyłości, można zapobiec. Więc wpadłem na pomysł nauki medycyny integracyjnej” – powiedział dr Goodman.
Dr Goodman był szefem kardiologii w Scripps Memorial i przez wiele lat pracował w Scripps Clinic for Integrative Medicine.
„Oczywiście, kiedy zrozumiesz medycynę holistyczną, zrozumiesz, że tak wiele z tego, co robimy w medycynie tradycyjnej to procedury, badania i przepisywanie leków, ponieważ tego nas uczono - i stawiamy diagnozy, zamiast dbać o ludzi, którzy w zasadzie mogą nie mieć choroby, ale nie są zdrowi i nie czują się dobrze”.
Jako kardiolog, rekomendują zagłębić się w wiedzę na temat witaminy K2, ponieważ pełni ona dwie kluczowe funkcje: jedna jest związana ze zdrowiem układu krążenia, a druga z odbudową kości.
Witamina K pełni również wiele innych funkcji, np. pomaga usunąć wapń z wyściółki naczyń krwionośnych oraz zapobiegać okluzjom spowodowanym miażdżycą.
Podstawowe informacje na temat witamin K
Witaminy K1 i K2 są częścią tej samej rodziny, ale różnią się działaniem i funkcją. Witamina K1, występująca w zielonych warzywach liściastych, jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach. Bierze udział w produkcji czynników krzepnięcia, które mają kluczowe znaczenie dla zatrzymania krwawienia.
Dlatego, gdy ktoś przyjmuje leki na rozrzedzenie krwi, takie jak warfaryna, musi uważać, aby nie zażywać zbyt dużej ilości witaminy K1, ponieważ będzie ona antagonizować działanie leku. Witamina K2 ma zupełnie inne działanie. Złożona biochemia zachodząca w przypadku witaminy K2 obejmuje dwa enzymy:
- Białko Gla macierzy (MGP)
- Osteokalcynę.
„Gla” to skrót od kwasu glutaminowego. Kwas glutaminowy jest importowany do komórek ścian tętnic, gdzie wiąże się z wapniem i usuwa go z wyściółki naczyń krwionośnych.
Po usunięciu wapnia z wyściółki naczyń krwionośnych witamina K2 ułatwia integrację tego wapnia z macierzą kostną. Następnie osteokalcyna pomaga wbudowywać wapń do kości.
Witamina K2 aktywuje te dwa białka. Bez niej proces przenoszenia wapnia z tętnic do kości nie może nastąpić, co zwiększa ryzyko zwapnienia tętnic.
„Witamina K2 jest jak aktywator - aktywuje MGP i osteokalcynę, które usuwają wapń ze ścian tętnic i promuje wbudowanie go do kości.
Jest tak wiele informacji wskazujących na związek między osteoporozą (brakiem wystarczającej ilości wapnia w kościach) a zwiększoną częstością występowania chorób serca. Myślę, że wielu pacjentów ma niedobór witaminy K2” – powiedział dr Goodman.
„Obecnie mówię wszystkim pacjentom, zwłaszcza gdy mają czynniki ryzyka zwapnienia tętnic, że przyjmując witaminę D, wapń i magnez, należy pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości witaminy K2”. Musimy się upewnić, że wapń trafia tam, gdzie powinien”.
Statyny mogą zwiększać zwapnienie tętnic poprzez obniżenie poziomu witaminy K2
Oprócz diety ubogiej w witaminę K2, niektóre leki mogą wpływać na jej poziom. Dr Goodman cytuje niedawny artykuł opublikowany w Journal of the American College of Cardiology, co sugeruje, że statyny mogą zwiększać zwapnienie w tętnicach.
Co ciekawe, inne badanie niedawno opublikowane w Expert Review of Clinical Pharmacology wykazało, że statyny obniżają poziom witaminy K2.
„Według mnie jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli jest to prawda, każdy, kto przyjmuje statyny, powinien również przyjmować witaminę K2” – powiedział dr Goodman.
Jest to ważna obserwacja, biorąc pod uwagę, że co czwarta osoba dorosła w USA w wieku powyżej 40 lat przyjmuje statyny. Wszystkie osoby przyjmujące statyny nie tylko powinny przyjmować ubichinol (koenzym Q10), który również jest usuwany przez lek, ale także witaminę K2, aby uniknąć uszkodzenia układu sercowo-naczyniowego.
Źródła witaminy K2
Witamina K2 jest wytwarzana przez niektóre bakterie, więc jej głównym źródłem jest sfermentowana żywność, taka jak natto, kiszone warzywa i sfermentowane produkty sojowe zwykle sprzedawane w azjatyckich sklepach spożywczych. Kiszone warzywa są doskonałym źródłem witaminy K. Można samodzielnie przygotować kiszone warzywa w domu, używając do tego celu specjalnie zaprojektowanej kultury starterowej. Moja kultura kinetyczna jest bogata w szczepy wytwarzające witaminę K2.
Należy pamiętać, że nie każdy szczep bakterii wytwarza witaminę K2, więc nie każda sfermentowana żywność będzie ją zawierać. Na przykład, większość jogurtów praktycznie nie zawiera witaminy K2. Niektóre rodzaje serów, takie jak Gouda, Brie i Edam, mają wysoką zawartość witaminy K2, podczas gdy inne sery są ubogie w tę witaminę. To naprawdę zależy od bakterii przeprowadzających proces fermentacji. Mimo to dość trudno jest uzyskać wystarczającą ilość witaminy K2 z diety - zwłaszcza jeśli nie jesz fermentowanej żywności - więc przyjmowanie suplementu może być mądrym rozwiązaniem dla większości ludzi.
Jak można wykryć niedobór witaminy K2?
Głównym problemem, z którym musimy się zmierzyć, jeśli chodzi o optymalizację witaminy K2, jest to, że w przeciwieństwie do witaminy D, nie ma łatwego sposobu na zbadanie poziomu witaminy K2. Poziomu witaminy K2 nie można obecnie zmierzyć bezpośrednio, więc mierzy się ją poprzez pośrednią ocenę podkarboksylowanej osteokalcyny. To badanie nie jest jednak łatwo dostępne na rynku. „To jest główny problem. Gdyby badanie było łatwo dostępne, moglibyśmy zacząć testować i informować ludzi o ewentualnych niedoborach” – powiedział dr Goodman.
Bez dostępności badania pozostaje nam przyjrzenie się różnym czynnikom stylu życia, które predysponują do wystąpienia niedoboru. Zasadniczo, jeśli występuje którekolwiek z poniższych schorzeń, ryzyko niedoboru witaminy K2 jest wysokie:
To powiedziawszy, uważa się, że większość ludzi ma obecnie niedobór witaminy K2 i skorzystałaby z jej suplementacji. Jednym z powodów jest to, że bardzo niewielu (w szczególności Amerykanów) spożywa wystarczającą ilość pokarmów bogatych w witaminę K2. Tak więc, jeśli nie masz żadnego z wymienionych schorzeń, ale NIE jesz regularnie dużych ilości następujących pokarmów, to prawdopodobieństwo niedoboru witaminy K2 jest nadal bardzo wysokie:
- Sfermentowane produkty spożywcze, takie jak natto lub kiszone warzywa produkowane przy użyciu kultury starterowej bakterii wytwarzających witaminę K2.
- Niektóre sery, takie jak Brie i Gouda (te dwa sery ą szczególnie bogate w witaminę K2 - zawierają około 75 mcg witaminy K2 na uncję).
- Ekologiczne produkty pochodzenia zwierzęcego (np. żółtka jaj, masło, nabiał).
Różne rodzaje witaminy K2
Wiedza na temat witaminy K jest bardziej złożona niż rozróżnianie między witaminą K1 a K2. Istnieje również kilka różnych form witaminy K2. Dwie podstawowe formy – i jedyne dostępne w postaci suplementów - to menachinon-4 (MK-4) i menachinon-7 (MK-7).
Forma MK-4 ma bardzo krótki biologiczny okres półtrwania - około jednej godziny - co czyni ją kiepskim kandydatem na suplement diety. MK-7 ma dłuższy okres półtrwania, który wynosi trzy dni, co oznacza, że istnieje znacznie większa szansa na uzyskanie stałego poziomu MK-7 we krwi w porównaniu z MK-4.
Produkty MK-4 w formie suplementu są w rzeczywistości syntetyczne. Nie pochodzą z naturalnych produktów spożywczych zawierających MK-4. Z drugiej strony, MK-7– długołańcuchowa, naturalna witamina K2 produkowana przez bakterie – pochodzi z procesu fermentacji, co daje szereg korzyści zdrowotnych.
Jedno z badań4 wykazało, że MK-7 pomaga również zapobiegać stanom zapalnym poprzez hamowanie prozapalnych markerów wytwarzanych przez białe krwinki zwane monocytami. Forma MK-7 jest ekstrahowana z japońskiego sfermentowanego produktu sojowego natto, a ponieważ jest to trwalsza forma witaminy K2, wystarczy ją przyjmować tylko raz dziennie. Natomiast suplement MK-4 należy przyjmować trzy razy dziennie. Ponadto w przypadku MK-7 czas działania jest znacznie dłuższy.
Jeśli chodzi o dawkę użyteczną klinicznie, niektóre badania wykazały, że już 45 mikrogramów MK-7 dziennie jest wystarczające. Dr Goodman zaleca przyjmowanie 180 mikrogramów MK-7 dziennie. Taką ilość zawiera jedna łyżeczka produktu natto.
To powiedziawszy, witamina K2 jest nietoksyczna, więc nie należy martwić się przedawkowaniem w przypadku spożycia większej ilości niż zalecana. Należy pamiętać, że witamina K2 niekoniecznie musi powodować „poprawę samopoczucia” per se. Jej wewnętrzne działanie jest takie, że prawdopodobnie fizycznie nie poczujesz różnicy.
Dlatego przestrzeganie zaleceń może stanowić problem, ponieważ ludzie są bardziej skłonni do kontynuowania czegoś, co ma zauważalny efekt. Efekty mogą nie być widoczne w przypadku witaminy K2, ale to z pewnością nie oznacza, że nic się nie dzieje! Na koniec pamiętaj, aby zawsze przyjmować suplement witaminy K z tłuszczem, ponieważ ta witamina jest rozpuszczalna w tłuszczach i bez nich nie zostanie wchłonięta.