Uszkodzenia wątroby powodowane przez alkohol

Sprawdzone fakty
 
wątroba

W skrócie -

  • Według systemu opieki zdrowotnej Uniwersytetu Michigan, wskaźniki alkoholowych chorób wątroby wzrosły o 30% w ciągu ostatniego roku. Lekarze obwiniają o to zwiększenie spożycia alkoholu podczas pandemii
  • Szpitale, w tym Northwestern University i Harvard University, odnotowały 50% wzrost przyjęć z powodu alkoholowej choroby wątroby od marca 2020 r
  • W okresie sześciu miesięcy, a dokładniej od kwietnia do września 2020 r., „nadmierne spożywanie alkoholu i prawdopodobne uzależnienie rosło z miesiąca na miesiąc w regionach, w których wprowadzono bardziej restrykcyjne ograniczenia w porównaniu do regionów nieobjętych ograniczeniami”
  • Zwiększa się również liczba zachorowań na niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby (NAFLD), której przyczyną jest nadmierne spożycie przetworzonych zbóż, olejów roślinnych i fruktozy
  • Marskość wątroby wywołana alkoholem lub NAFLD można odwrócić we wczesnym stadium, zaprzestając picia alkoholu i eliminując z diety przetworzoną fruktozę i oleje roślinne

Według dr. Mercoli

Według systemu opieki zdrowotnej Uniwersytetu Michigan, wskaźniki alkoholowych chorób wątroby wzrosły o 30% w ciągu ostatniego roku. Z niepotwierdzonych doniesień wynika, że od marca 2020 r. do marca 2021 r. niektórzy pacjenci częściej wypijali butelkę wina lub od pięciu do sześciu drinków dziennie, co zwiększa ryzyko ciężkiej choroby wątroby.

W rozmowie z NPR, dr Jessica Mellinger – specjalista od chorób wątroby z Uniwersytetu Michigan – powiedziała: „Podczas rozmów z kolegami z innych instytucji wszyscy mówią to samo: „Tak, liczby są astronomiczne. Poza wszelką skalą”. Dr Mellinger powiedziała, że pandemia znacząco zwiększyła i tak już rosnące wskaźniki chorób wątroby, które teraz pojawiają się również w młodszych populacjach.

„Widzimy dzieci w dwudziestej czy trzydziestej dekadzie życia z chorobami, które wcześniej występowały wyłącznie w wieku średnim” – powiedziała dr Mellinger. Od 2019 do 2020 roku liczba osób z alkoholową chorobą wątroby w Keck Hospital of the University of Southern California wzrosła o 30%, a inne szpitale, w tym Northwestern University i Harvard University, od marca 2020 roku odnotowały 50% wzrost liczby przyjęć z powodu alkoholowej choroby wątroby.

Ogółem, każdego roku u 4,5 miliona dorosłych Amerykanów diagnozuje się chorobę wątroby, w wyniku czego 44 358 osób umiera. Jest prawdopodobne, że zwiększone spożycie alkoholu pogarsza i tak już narastającą epidemię uszkodzenia wątroby wywołaną złą dietą, w tym wysokim spożyciem fruktozy i olejów roślinnych bogatych w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 (PUFA).

Ograniczenia spowodowane pandemią zwiększyły spożycie alkoholu i ilość związanych z nim chorób

Anegdotyczne doniesienia lekarzy o zwiększonym spożyciu alkoholu przez pacjentów podczas pandemii zostały potwierdzone w wielu badaniach. Naukowcy z University of Arizona College of Medicine odkryli, że w ciągu sześciu miesięcy, a dokładniej od kwietnia do września 2020 r., „nadmierne spożywanie alkoholu i prawdopodobne uzależnienie rosło z miesiąca na miesiąc w regionach, w których wprowadzono bardziej restrykcyjne ograniczenia w porównaniu do regionów nieobjętych ograniczeniami”. Ponadto:

„Wzrost nadmiernego spożycia alkoholu i związanych z nim zachowań prawdopodobnie będzie miał długotrwały niekorzystny wpływ psychospołeczny, interpersonalny, zawodowy i zdrowotny, gdy świat będzie próbował wyjść z kryzysu pandemicznego”.

W artykule opublikowanym w The Lancet Gastroenterology & Hepatology zauważono, że w marcu 2020 r. sprzedaż alkoholu w Wielkiej Brytanii wzrosła o 31,4% w stosunku do poprzedniego miesiąca, czyli po wprowadzeniu ograniczeń w Wielkiej Brytanii. Przytoczono wyniki ankiety przeprowadzonej przez Alcohol Change UK, która wykazała, że 1 na 5 osób, które piły alkohol codziennie, zwiększyła ilość alkoholu wypijaną podczas lockdownu.

Nadmierne spożycie alkoholu może powoduje uszkodzenie wątroby po części dlatego, że to jedyny narząd, w którym metabolizowany jest etanol. Stłuszczenie wątroby, które rozpoznaje się, gdy co najmniej 5% masy wątroby stanowi tłuszcz, jest często pierwszą oznaką uszkodzenia wątroby przez spożycie nadmiernych ilości alkoholu.

Może to prowadzić do stłuszczeniowego zapalenia wątroby, które charakteryzuje się stanem zapalnym i progresją do zaawansowanego bliznowacenia (marskości) i niewydolności wątroby. U około 35% osób pijących duże ilości alkoholu rozwinie się zaawansowana choroba wątroby. Według Alcohol Research.

„Ten etap choroby wątroby może prowadzić do rozwoju zwłóknienia, podczas którego następuje nadmierne odkładanie się białek macierzy zewnątrzkomórkowej. Rozwój zwłóknienia zaczyna się od aktywnego zwłóknienia okołokomórkowego, które może przekształcić się w marskość wątroby, charakteryzującą się nadmiernym bliznowaceniem wątroby, zmianami naczyniowymi i ewentualną niewydolnością wątroby”.

Chociaż historycznie marskość wątroby związana z alkoholem była uważana za stan, który rozwija się po dwóch lub trzech dekadach intensywnego picia, coraz częściej pojawia się u osób w wieku 20 i 30 lat. W latach 1999–2016 liczba zgonów z powodu marskości wątroby w grupie wiekowej od 25 do 34 lat wzrosła ponad trzykrotnie. Wzrost liczby zgonów związanych z alkoholem zbiegł się ze wzrostem spożycia alkoholu w USA, co koreluje z kryzysem finansowym z 2008 r.

W tamtym czasie utrata szans i obciążenie psychiczne mogły skłonić niektórych ludzi do nadużywania alkoholu - prawdopodobnie zapowiadając to, co miało nadejść wraz z pandemią COVID-19.

Dodatkowe ryzyko nadmiernego spożycia alkoholu

Jeśli zwiększyłeś spożycie alkoholu z powodu stresu, strachu lub niepokoju związanego z bieżącymi wydarzeniami, może to negatywnie wpłynąć na Twoje zdrowie. Około 90% osób, które piją duże ilości alkoholu, nie ma zaburzeń związanych ze spożyciem alkoholu. Nie oznacza to jednak, że nadmierne picie nie szkodzi ich zdrowiu.

Picie alkoholu może w perspektywie krótko- i długoterminowej prowadzić do szeregu zagrożeń dla zdrowia. Alkohol osłabia ośrodkowy układ nerwowy, co spowalnia komunikację między komórkami mózgowymi. Ma również negatywny wpływ na układ limbiczny, który kontroluje emocje. Dlatego spożywanie alkoholu zmniejsza zahamowania.

Funkcje kory przedczołowej - regionu mózgu związanego z rozumowaniem i osądem – również ulegają zaburzeniu po spożyciu alkoholu, co prowadzi do bardziej impulsywnych zachowań i nieprawidłowej oceny sytuacji. W dłuższej perspektywie spożywanie alkoholu sprzyja nie tylko stłuszczeniu wątroby, ale także przybieraniu na wadze i zaburzeniom funkcjonowania flory jelitowej.

Powszechnie wiadomo, że zmiana równowagi bakterii w przewodzie pokarmowym może osłabić układ odpornościowy, zwiększając podatność na stany zapalne i choroby. Przewlekłe nadużywanie alkoholu powoduje dysfunkcje neuronalne i uszkodzenie mózgu, a każdy dodatkowy gram spożytego alkoholu dziennie wiąże się z przyśpieszeniem starzenia mózgu o dodatkowe 0,02 roku.

Ponadto, według CDC, nadmierne spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko chorób przewlekłych i innych problemów zdrowotnych, takich jak:

Nadciśnienie tętnicze

Słabe wyniki w nauce lub pracy

Udar mózgu

Choroba wątroby

Problemy trawienne

Nowotwory (piersi, jamy ustnej, gardła, przełyku, wątroby i okrężnicy)

Problemy z uczeniem się i pamięcią, w tym demencja

Choroby serca

Problemy ze zdrowiem psychicznym, w tym depresja i lęk

Problemy społeczne, w tym utrata produktywności, problemy rodzinne i bezrobocie

Uzależnienie od alkoholu (alkoholizm)

 

Liczba przypadków niealkoholowego uszkodzenia wątroby również rośnie

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD) jest najczęstszą przewlekłą chorobą wątroby w krajach rozwiniętych, charakteryzującą się nagromadzeniem nadmiaru tłuszczu w wątrobie, co nie jest związane z nadmiernym spożyciem alkoholu. Czynniki związane ze stylem życia, takie jak dieta, ćwiczenia, waga i palenie tytoniu odgrywają ważną rolę w ocenie prawdopodobieństwa wystąpienia jakiejś formy choroby wątroby.

Spożywanie alkoholu z pewnością nie sprzyja zdrowiu wątroby, ale wzrost NAFLD jest prawdopodobnie bardziej związany ze zwiększonym spożyciem toksycznych przemysłowo przetworzonych olejów roślinnych”.

Do przykładów olejów roślinnych bogatych w kwasy omega-6 PUFA należą oleje: sojowy, z nasion bawełny, słonecznikowy, rzepakowy, kukurydziany i olej z krokosza barwierskiego. Uważa się, że kwasy omega-6 mają działanie prozapalne ze względu na zawartość kwasu linolowego, który radykalnie zwiększa utlenianie wolnych rodników i powoduje dysfunkcję mitochondriów.

Według artykułu opublikowanego w czasopiśmie Nutrients: „kilka badań sugeruje, że kwasy omega-6 PUFA są związane z przewlekłymi chorobami zapalnymi, takimi jak otyłość, niealkoholowe stłuszczenie wątroby i choroby układu krążenia”. Jak wspomniano, u podstaw szkodliwych reakcji biochemicznych wywoływanych przez oleje z nasion znajduje się kwas linolowy, który jest 18-węglowym tłuszczem omega-6.

Jest to główny kwas tłuszczowy PUFA, który stanowi około 80% składu kwasów tłuszczowych zawartych w olejach roślinnych. Tłuszcze omega-6 muszą być zbilansowane tłuszczami omega-3, aby nie były szkodliwe, ale tak nie jest w przypadku diety stosowanej przez większość Amerykanów. Co gorsza, większość spożywanych przez ludzi kwasów omega-6 została uszkodzona i utleniona podczas przetwarzania.

Fruktoza również powoduje uszkodzenie wątroby

Kiedy stłuszczenie wątroby występuje przy braku znacznego spożycia alkoholu, często jest napędzane nadmiernym spożyciem cukru, dlatego ten stan występuje obecnie nawet u małych dzieci.

To jeden z powodów dla którego wyeliminowanie przetworzonej fruktozy i innych cókrów z diety jest tak ważne. Fruktoza wpływa na wątrobę w sposób bardzo podobny do alkoholu. W przeciwieństwie do glukozy, która może być wykorzystywana przez praktycznie każdą komórkę organizmu, fruktoza może być metabolizowana tylko w wątrobie, ponieważ wątroba jest jedynym narządem, który ma dla niej transporter.

Ponieważ cała fruktoza trafia do wątroby, spożywanie jej w dużych ilościach powoduje obciążenie i uszkodzenie wątroby podobne do tego, które występuje po spożyciu alkoholu i toksyn. Sposób, w jaki wątroba metabolizuje fruktozę, jest również bardzo podobny do metabolizmu alkoholu, ponieważ oba związki służą jako substraty do przekształcania węglowodanów w tłuszcz, co sprzyja insulinooporności, dyslipidemii (nieprawidłowy poziom tłuszczu we krwi) i stłuszczeniu wątroby.

Ponadto fruktoza ulega reakcji Maillarda z białkami, co prowadzi do powstawania wolnych rodników ponadtlenkowych, które mogą powodować zapalenie wątroby podobne do zapalenia powodowanego przez aldehyd octowy – pośredni metabolit etanolu. Zmniejszenie spożycia fruktozy i olejów roślinnych przy jednoczesnym zwiększeniu spożycia zdrowych tłuszczów to potężny sposób na wsparcie zdrowia wątroby.

Ważne jest również, aby unikać prawie wszystkich przetworzonych produktów spożywczych i fast foodów, ponieważ praktycznie wszystkie z nich zawierają te toksyczne oleje lub fruktozę. Najłatwiej to zrobić, przygotowując większość posiłków w domu, aby znać składniki.

Jak wesprzeć zdrowie wątroby

Najlepszym sposobem uniknięcia uszkodzenia wątroby spowodowanego alkoholem jest powstrzymanie się od picia alkoholu, szczególnie intensywnego i nadmiernego. Marskość wątroby wywołana alkoholem oraz NAFLD można odwrócić we wczesnych stadiach tych chorób, zaprzestając picia alkoholu oraz eliminując z diety przetworzoną fruktozę i szkodliwe oleje roślinne. Dinukleotyd nikotynamidoadeninowy (NAD) – którego dietetycznym prekursorem jest niacyna (witamina B) – jest ważny zwłaszcza dla osób pijących nadmierne ilości alkoholu.

Osoby spożywające nadmierne ilości alkoholu są narażone na niedobór niacyny, zarówno z powodu zmniejszenia jej spożycia w diecie, jak i zakłócenia konwersji tryptofanu do NAD. Małe dawki NAD mogą być niezwykle pomocne, gdy są podawane podczas odstawiania alkoholu.

Zabieg pomaga ograniczyć apetyt na alkohol, odtruć organizm, wypłukać alkohol (lub inne narkotyki) z organizmu i złagodzić objawy odstawienia. Jako silny przeciwutleniacz, NAD pomaga również wytwarzać energię w mitochondriach komórek.

Cholina to niezbędny składnik odżywczy, który również wspomaga normalne funkcjonowanie i zdrowie wątroby, pomagając w utrzymaniu integralności błony i zarządzaniu metabolizmem cholesterolu, w tym lipoprotein o niskiej gęstości (LDL) i lipoprotein o bardzo niskiej gęstości (VLDL) oraz pomagając w usuwaniu tłuszczu z wątroby.

Zwiększając wydzielanie VLDL w wątrobie, niezbędnego do bezpiecznego transportu tłuszczu, cholina może chronić zdrowie wątroby. Szacuje się, że 90% populacji USA ma niedobór choliny. Można zwiększyć poziom tego składnika odżywczego spożywając więcej pokarmów bogatych w cholinę, takich jak żółtka jaj z wolnego wybiegu, wątróbka wołowa, dziko żyjący łosoś alaskański i olej z kryla. Rukola również jest doskonałym źródłem choliny.

Ponadto należy unikać narażenia na działanie glifosatu, aktywny składnik herbicydu Roundup, ponieważ został powiązany ze stłuszczeniem wątroby. Magnez, witamina C i ostropest plamisty również są ważne dla optymalizacji zdrowia wątroby.

Ostropest plamisty zawiera sylimarynę i sylibinę – przeciwutleniacze, które pomagają chronić wątrobę przed toksynami, a nawet promują regenerację komórek wątroby. Jeśli uważasz, że masz zaburzenia związane z alkoholem lub nadmiernie pijesz z powodu stresu i niepokoju związanego z pandemią, zwróć się o pomoc do specjalisty.