Według dr. Mercoli
Co najmniej połowa kobiet w wieku rozrodczym cierpi na bolesne skurcze miesiączkowe, które pojawiają się na krótko przed rozpoczęciem miesiączki i utrzymują się przez kilka dni.
W przypadku niektórych kobiet ból powoduje tylko łagodną irytację, ale dla innych może być tak silny, że przeszkadza w codziennych czynnościach.
Silne skurcze menstruacyjne są w rzeczywistości jedną z najczęstszych przyczyn opuszczenia pracy i dni szkolnych wśród młodych kobiet.
W celu złagodzenia bólu wiele kobiet stosuje dostępne bez recepty NLPZ, takie jak ibuprofen, a niektórzy lekarze przepisują tabletki antykoncepcyjne, które zapobiegają owulacji i zmniejszają nasilenie skurczów.
Oba te „rozwiązania” niosą ze sobą znaczne ryzyko wystąpienia skutków ubocznych i nie rozwiązują przyczyny występowania skurczów menstruacyjnych.
Jednak naukowcy odkryli naturalny sposób złagodzenia bólów menstruacyjnych poprzez optymalizację poziomu witaminy D.
Witamina D może złagodzić bóle menstruacyjne
Podczas menstruacji macica kurczy się, aby wydalić wyściółkę. Skurcze są wywoływane przez podobne do hormonów substancje zwane prostaglandynami.
Prostaglandyny są związane zarówno z bólem, jak i stanem zapalnym, a wyższy poziom tych substancji wiąże się z bardziej bolesnymi skurczami menstruacyjnymi.
Witamina D pomaga zmniejszyć produkcję nie tylko prostaglandyn, ale także cytokin, które sprzyjają stanom zapalnym w organizmie.
Badania niedawno wykazały, że kobiety ze stosunkowo niskim poziomem witaminy D (poniżej 45 nanogramów na mililitr (ng/ml)), które przyjęły bardzo dużą dawkę witaminy D3 wynoszącą 300 000 IU, doświadczyły znacznej redukcji bólu miesiączkowego. Dwa miesiące po zażyciu witaminy D kobiety oceniły poziom odczuwanego bólu o ponad 2 punkty niżej w skali 1-10 i wszystkie zaprzestały stosowania środków przeciwbólowych. Z drugiej strony kobiety, które przyjmowały placebo, nie głosiły zmniejszenia poziomu bólu, a 40% z nich nadal przyjmowało leki przeciwbólowe.
To imponujące wyniki, jednak ostrzegałbym przed jednorazowym przyjęciem tak wysokiej dawki witaminy D, zwłaszcza bez nadzoru lekarza, ponieważ możliwe jest przedawkowanie suplementu witaminy D, zwłaszcza gdy nie przyjęto jednocześnie odpowiednich dawek witaminy A i witaminy K2. Przyjmowanie bardzo wysokich dawek witaminy D3 może z czasem prowadzić do hiperkalcemii (zbyt wysokiego poziomu wapnia we krwi). Może to spowodować odkładanie się wapnia w sercu, płucach lub nerkach. Spowodowane w ten sposób uszkodzenia mogą być trwałe, jeśli poziom witaminy D utrzymuje się zbyt długo.
Idealnym sposobem na zoptymalizowanie poziomu witaminy D jest bezpieczna ekspozycja na słońce, ponieważ nie powoduje praktycznie żadnego ryzyka przedawkowania witaminy D.
Regularne, konsekwentne dawkowanie jest najlepszym sposobem optymalizacji poziomu witaminy D
Niedobór witaminy D osiąga obecnie rozmiary epidemii w Stanach Zjednoczonych i wielu innych krajach na całym świecie. Główną przyczyną jest fakt, że ludzie nie spędzają wystarczająco dużo czasu na zewnątrz, aby umożliwić produkcję wystarczającej ilości witaminy D z promieni słonecznych. Niedobór witaminy D jest związany z szeregiem poważnych schorzeń, w tym nowotworów i chorób serca. Ponadto przytoczone badanie wykazało, że im niższy poziom witaminy D, tym silniejsze bóle menstruacyjne.
Tak więc pierwszym krokiem do odnoszenia wszystkich korzyści płynących z witaminy D jest określenie jej poziomu 25 (OH) D, czyli 25-hydroksywitaminy D we krwi.
Istnieją dwa badania pozwalające określić poziom witaminy D - 1,2 (OH) D i 25 (OH) D - ale 25 (OH) D jest lepszym wskaźnikiem ogólnego poziomu witaminy D. To właśnie ten marker jest najsilniej powiązany z ogólnym stanem zdrowia i o niego powinieneś zapytać swojego lekarza. Celem badania poziomu witaminy D jest oczywiście upewnienie się, że jej stężenie we krwi utrzymuje się terapeutycznym zakresie. Kilka lat temu zalecany poziom wynosił od 40 do 60 nanogramów na mililitr (ng/ml), ale ostatnio optymalny poziom witaminy D został podniesiony do co najmniej 50 ng/ml.
Ekspozycja na słońce to NAJLEPSZY sposób na optymalizację poziomu witaminy D; wystawienie na działanie słońca dużej powierzchni skóry, aż do momentu, gdy zmieni się w najjaśniejszy odcień różu, pozwala uzyskać odpowiednią produkcję witaminy D. Jeśli ekspozycja na słońce nie jest możliwa, można użyć bezpiecznego solarium (ze statecznikami elektronicznymi zamiast magnetycznych, aby uniknąć niepotrzebnej ekspozycji na pola elektromagnetyczne).
W ostateczności należy zastosować doustny suplement witaminy D3, ale badania sugerują, że przeciętny dorosły musi przyjmować 8000 IU witaminy D dziennie, aby podnieść jej poziom powyżej 40 ng/ml, co jest absolutnym minimum w zapobieganiu chorobom. Określenie dawki suplementu powinno się opierać na wyniku badania poziomu witaminy D we krwi. Celem suplementacji jest utrzymanie poziomu witaminy D w powyższym zakresie terapeutycznym.
Wady konwencjonalnych metod leczenia skurczów menstruacyjnych
Jeśli odwiedzisz lekarza skarżąc się na skurcze menstruacyjne, prawdopodobnie wyjdziesz z gabinetu z receptą na jeden z dwóch leków: NLPZ lub doustny środek antykoncepcyjny. Poza faktem, że te leki tylko maskują objawy i nie usuwają przyczyny problemu, niosą ze sobą znaczne ryzyko. Mogą powodować wiele objawów niepożądanych, ponieważ większość kobiet ze skurczami menstruacyjnymi szuka długotrwałej ulgi i może je przyjmować przez wiele miesięcy, a nawet lat.
• NLPZ — NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) są powiązane z poważnymi zagrożeniami żołądkowo-jelitowymi, takimi jak krwawienie z przewodu pokarmowego, podwyższone ciśnienie krwi i problemy z nerkami. Dotyczy to nie tylko leków na receptę, takich jak Celebrex, ale także leków dostępnych bez recepty, takich jak aspiryna, Advil i Motrin. NLPZ są również szkodliwe dla serca; badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Bernie w Szwajcarii wykazało, że NLPZ zwiększają ryzyko zawału serca, udaru mózgu lub zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych od dwóch do czterech razy. Oszacowano, że wystarczy 25-50 pacjentów leczonych NLPZ przez rok, aby doprowadzić do dodatkowego zawału serca lub udaru mózgu.
• Tabletki antykoncepcyjne — Hormonalne metody kontroli urodzeń, takie jak tabletki antykoncepcyjne, zawierają substancje syntetyczne – progesteron i estrogen - coś, co zdecydowanie nie jest korzystne dla zdrowia. Środki antykoncepcyjne zawierają te same syntetyczne hormony, które są stosowane w hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), co wiąże się z dobrze udokumentowanym ryzykiem, w tym zwiększonym ryzykiem zakrzepów krwi, udaru mózgu, zawału serca i raka piersi.
Badania wykazały, że HTZ zwiększa ryzyko raka piersi u kobiet po menopauzie o co najmniej 1% rocznie, a HTZ z progestyną zwiększa to ryzyko o 8% rocznie, potencjalnie nawet o 30% po zaledwie czterech latach stosowania!
Co więcej, używanie tabletek antykoncepcyjnych w celu złagodzenia skurczów menstruacyjnych przynosi efekt odwrotny do zamierzonego, ponieważ ogólnie pogarsza stan zdrowia. Tabletki antykoncepcyjne są powiązane ze zwiększonym ryzykiem:
Nowotwory — Kobiety, które przyjmują pigułki antykoncepcyjne, mają większe ryzyko raka szyjki macicy i piersi, a także prawdopodobnie raka wątroby. |
Utrata masy kostnej — Kobiety przyjmujące pigułki antykoncepcyjne mają niższą gęstość mineralną kości (BMD) niż kobiety, które nigdy nie stosowały doustnych środków antykoncepcyjnych. |
Choroby serca — Długotrwałe stosowanie pigułek antykoncepcyjnych może zwiększać odkładanie się blaszki miażdżycowej w organizmie, co może zwiększać ryzyko chorób serca. |
Śmiertelne zakrzepy krwi — Wszystkie pigułki antykoncepcyjne zwiększają ryzyko zakrzepów krwi i późniejszego udaru mózgu. Tabletki zawierające syntetyczny hormon desogestrel prawie dwukrotnie zwiększają ryzyko śmiertelnych zakrzepów krwi! |
Zmniejszenie przyrostu masy mięśniowej — Niedawne badanie wykazało, że doustne środki antykoncepcyjne osłabiają przyrosty masy mięśniowej wynikające z treningu siłowego u kobiet. |
Długotrwała dysfunkcja seksualna — Tabletki antykoncepcyjne mogą wpływać na białko, które sprawia, że testosteron jest niedostępny, co prowadzi do długotrwałych zaburzeń seksualnych, w tym zmniejszenia pożądania i podniecenia. |
Migreny. |
Przyrost masy ciała i zmiany nastroju. |
Przerost drożdży. |
Naturalne strategie łagodzenia skurczów menstruacyjnych
Jeśli bolesne skurcze menstruacyjne wpływają na jakość Twojego życia, poza optymalizacją poziomu witaminy D możesz wziąć pod uwagę szereg bezpiecznych, naturalnych strategii.
Olej z wiesiołka — Zawiera niezbędny kwas tłuszczowy gamma-linolenowy (GLA), który jest przydatny w leczeniu bólu. Pomaga również w przywróceniu równowagi hormonalnej, której zaburzenia mogą przyczyniać się do wystąpienia objawów PMS. |
DIM (diindolilometan) — DIM to naturalny fitozwiązek występujący w warzywach krzyżowych, takich jak brokuły, kalafior, kapusta i brukselka. Posiada wyjątkowe właściwości, które pozwalają modyfikować metabolizm estrogenów, sprzyjając optymalnej równowadze hormonalnej oraz wspierając zdrową produkcję progesteronu i testosteronu. Nasilenie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego u kobiet wiąże się z podwyższonym poziomem estrogenów, przy czym objawy nasilają się wraz ze wzrostem ich poziomu. DIM równoważy poziom hormonów i może korzystnie wpływać na stany takie jak PMS, które są związane z zaburzeniami równowagi estrogenowo-progesteronowej. |
Zioła chińskie — Chińskie ziołolecznictwo było stosowane w leczeniu bólu menstruacyjnego od setek lat, a jedno z badań wykazało, że niektóre chińskie zioła są skuteczniejsze niż NLPZ, doustne tabletki antykoncepcyjne, akupunktura, ciepłe okłady lub placebo. Do ziół stosowanych w badaniu należały:
- Korzeń arcydzięgla chińskiego
- Syczuański korzeń lubczyku
- Korzeń piwonii czerwonej, korzeń białej piwonii
- Serdecznik pospolity
- Kora cynamonu
|
Akupunktura — Przegląd 27 badań wykazał, że akupunktura łagodzi skurcze menstruacyjne lepiej niż leki na receptę lub leki ziołowe, stymulując produkcję endorfin i serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym. |
Zmiany w diecie — Zmiany w diecie mogą być bardzo przydatne w łagodzeniu skurczów i innych objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Warto spróbować:
- Unikania kofeiny, alkoholu i napojów gazowanych
- Zmniejszenia spożycia cukru
- Unikania wędzonych serów, mięs i ryb (ponieważ mogą one zwiększyć retencję płynów)
- Dieta powinna zawierać wystarczającą ilość składników odżywczych, w szczególności witaminy B6, manganu, witamin A i E, wapnia, magnezu, tłuszczów omega-3 pochodzenia zwierzęcego oraz tryptofanu
|
Aktywność fizyczna — To kolejne przydatne narzędzie, które pomaga złagodzić skurcze menstruacyjne, być może dlatego, że podnosi poziom endorfin, które są substancjami chemicznymi wytwarzanymi w mózgu związanymi z łagodzeniem bólu. |
Ciepło — Przykładanie termoforu do dolnej części brzucha lub ciepła kąpiel mogą przynieść tymczasową ulgę w bólu menstruacyjnym.
|