Ta przyprawa może przedłużyć życie

Sprawdzone fakty
chili

W skrócie -

  • Papryczki chili to rodzaj owoców z rodziny psiankowatych, które zwiększają długość życia poprzez zmniejszenie ryzyka śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny oraz zgonów z powodu chorób serca i nowotworów
  • Naukowcy przypisują korzyści zdrowotne kapsaicynie. – bioaktywnemu związkowi, który wywołuje uczucie pieczenia w ustach lub na skórze; kapsaicyna znajduje się w nasionach i wewnętrznej białej błonie papryczek
  • Po przeanalizowaniu osobowości ludzi, którzy lubią pikantny smak papryczki chili, zaobserwowano, że niektórzy lubią pikantne potrawy i mogą nie być tak wrażliwi na pikantny smak jak inni
  • Korzyści zdrowotne związane z kapsaicyną obejmują promowanie długoterminowego zdrowia serca, zahamowanie wzrostu komórek nowotworowych, łagodzenie bólu i utratę wagi

Według dr. Mercoli

Naukowcy z Cleveland Clinic w Ohio przeanalizowali dane zdrowotne ponad 570 000 osób z czterech dużych badań i stwierdzili, że w porównaniu z osobami, które rzadko lub nigdy nie spożywały papryczek chili, osoby, które jadły je regularnie miały mniejsze ryzyko śmierci z powodu serca o 26%, z powodu nowotworów o 23%, a z jakiejkolwiek przyczyny o 25%.

To zmniejszenie potencjalnego ryzyka śmierci jest znaczące i może mieć wpływ na liczbę osób cierpiących z powodu chorób serca i nowotworów. Raport American Heart Association opublikowany w styczniu 2019 roku wykazał, że 48%, czyli 121,5 miliona dorosłych w Ameryce miało choroby układu krążenia.

Aktualizacja danych statystycznych z 2020 r. wykazała, że choroby układu krążenia nadal są główną przyczyną zgonów - odpowiadały za 859 125 zgonów w 2017 r. i co roku powodują więcej zgonów niż przewlekłe choroby dolnych dróg oddechowych i wszystkie rodzaje nowotworów razem wzięte.

Według National Cancer Institute, w Stanach Zjednoczonych na nowotwory choruje około 1,8 miliona osób. Oszacowano, że w 2020 roku z ich powodu zmarło 606 520 osób. To ogromna i przytłaczająca liczba, a wiele z tych osób mogło wpłynąć na długość swojego życia poprzez proste zmiany w żywieniu.

Chociaż papryczki chili nie są rozwiązaniem wszystkich problemów, warto pamiętać o wciąż rosnącej liczbie dowodów naukowych potwierdzających hipotezę, że można przejąć kontrolę nad swoim zdrowiem, dokonując odpowiednich i konsekwentnych zmian w diecie i stylu życia.

Papryczki chili mogą przedłużyć Twoje życie

Papryczki chili są składnikiem wielu lubianych potraw kuchni teksańskiej, meksykańskiej oraz indyjskiej. Wstępne dane zaprezentowane na wirtualnej konferencji American Heart Association pt. „Scientific Sessions 2020” sugerują, że osoby, które regularnie jedzą papryczki chili, mogą mieć dłuższe życie.

Naukowcy przypuszczają, że jest to wynikiem właściwości przeciwutleniających, przeciwzapalnych, przeciwnowotworowych i hipoglikemizujących związków zawartych w papryczkach chili. Każdy z tych czynników może odgrywać rolę w zmniejszaniu ryzyka chorób układu krążenia i/lub nowotworów.

Zespół naukowców przeanalizował 4729 badań. Kryteria metaanalizy spełniały cztery duże badania z Chin, USA, Iranu i Włoch. Badacze byli zaskoczeni, ponieważ opublikowane wcześniej badania wykazały, że regularne spożywanie papryczek chili może zmniejszyć ogólne ryzyko śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny.

Starszy autor, dr Bo Xu, skomentował: „Czynniki dietetyczne mogą odgrywać ważną rolę w ogólnym stanie zdrowia”. Xu, kardiolog z Cleveland Clinic, powiedział w komunikacie prasowym:

„Byliśmy zaskoczeni, gdy stwierdziliśmy, że we wcześniej opublikowanych badaniach regularne spożywanie papryczki chili wiązało się z ogólnym zmniejszeniem ryzyka wszystkich przyczyn, chorób układu krążenia (sercowo-naczyniowych) i śmiertelności z powodu nowotworów. Jednak dokładne przyczyny i mechanizmy, które mogą wyjaśniać nasze odkrycia, są obecnie nieznane.

Dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, że jedzenie większej ilości papryczki chili może przedłużyć życie i zmniejszyć liczbę zgonów, zwłaszcza z powodu czynników sercowo-naczyniowych lub nowotworów. Potrzeba więcej badań, zwłaszcza dowodów z randomizowanych badań kontrolowanych placebo, aby potwierdzić te wstępne ustalenia”.

Dr Xu zwrócił uwagę na ograniczenia tej analizy, między innymi to, że te cztery badania nie obejmują pełnych informacji na temat danych dotyczących zdrowia i czynników zakłócających, które mogły mieć wpływ na wyniki. Zauważył również, że ilości i rodzaje papryczki chili, które uczestnicy jedli podczas badań, również były różne. Naukowcy kontynuują analizę danych i planują opublikowanie przeglądu literatury.

Jaki jest sekretny składnik?

Kapsaicyna jest związkiem bioaktywnym zawartym w papryczkach chili odpowiedzialnym za ostry i pikantny smak. Naukowcy wyjaśniali zaobserwowane korzyści obecnością związków chemicznych.

Papryczka chili należy do rodziny psiankowatych (Solanaceae). Do innych roślin z tej rodziny należą: pomidor, ziemniak, bakłażan, pieprz cayenne i papryka. Papryka chili jest wieloletnim krzewem pochodzącym z Ameryki Środkowej i dorastającym do 1 metra wysokości.

Kapsaicyna jest skoncentrowana w nasionach i wewnętrznej białej błonie znajdującej się we wnętrzu strąka, widocznej po jego rozcięciu. Roślina wytwarza kapsaicynę jako ochronę przed atakiem grzybów. Papryka o większej zawartości kapsaicyny ma bardziej pikantny smak. Chociaż jest bezbarwna i bezwonna, oszukuje mózg, powodując uczucie pieczenia, w którym dotyka ciała.

To uczucie pieczenia odpowiada za pikantny smak, chociaż w rzeczywistości nie jest on wyczuwany przez kubki smakowe. Zamiast tego kapsaicyna stymuluje nerwy, które wysyłają do mózgu dwie wiadomości: uczucie pieczenia i intensywną stymulację. Ostry, pikantny smak jest połączeniem tych dwóch wiadomości.

Chociaż korzyści wynikające ze spożywania produktów zawierających kapsaicynę są liczne, co omówię poniżej, jedzenie papryczek chili nie jest lekarstwem na wszystko, a niektórzy ludzie nie tolerują tego związku ani pikantnego smaku. Podobnie jak w przypadku wielu innych rzeczy wskazany jest umiar. Spożywanie zbyt dużej ilości kapsaicyny może wywołać nudności i wymioty, biegunkę oraz uczucie pieczenia w przewodzie pokarmowym.

Właściwości kapsaicyny

Wiele korzyści zdrowotnych związanych z papryczką chili wynika z zawartości kapsaicyny. Istnieją setki odmian papryki, które mają różne kształty, rozmiary, kolory i stopnie ostrości. Sposób pomiaru pikantności jest oparty na pracy Wilbura Scoville'a z 1912 roku. Opracował on test mierzący ostrość i pikantność papryczek chili, który obecnie nazywa się jednostkami ostrości Scoville’a.

Różne czynniki mogą wpływać na postrzeganie pikantności, a jednostki Scoville’a są używane do pomiaru ostrości produktów zawierających papryczki chili. Pierwsze testy Scoville'a były przeprowadzane z udziałem testerów smaku. Na początku tworzono roztwór cukru z wodą, a następnie dodawano do niego znaną ilość alkoholowego ekstraktu z badanej papryki. Gdy testerzy zaczynali odczuwać pieczenie, wyznaczano stopień rozcieńczenia roztworu, co dawało wynik na scali Scoville’a.

Obecnie test wykonywany jest za pomocą wysokosprawnej chromatografii cieczowej, która umożliwia pomiar stężenia kapsaicyny w produkcie. Skala waha się od zera do 2,2 miliona. Na przykład, zwykła papryka ma zero jednostek ostrości Scoville'a (SHU). Popularne papryki bananowe osiągają wyniki od zera do 500 SHU, a papryki chili Anaheim mogą osiągać nawet 2500 SHU. Papryczki jalapeno osiągają wartości od 2500 do 8000 SHU, a papryki serrano nawet 23000 SHU.

Jeśli lubisz ostry smak, pikantność papryki Komodo Dragon waha się od 1,4 miliona do 2,2 miliona SHU, a papryczka chili o najwyższym poziomie ostrości - Carolina Reaper – osiągnęła wynik ponad 2,2 miliona SHU. Pikantność czystej kapsaicyny wynosi około 16 milionów SHU.

Kapsaicyna jest składnikiem aktywnym gazu pieprzowego używanego do samoobrony. Kontakt sprayu ze skórą powoduje silne uczucie pieczenia. Jego ostrość wynosi od 2 milionów do 5,3 miliona SHU, w zależności od marki. Jednak jest to ten sam związek, którego używają producenci chili do tworzenia swoich pikantnych mikstur, które przynoszą korzyści zdrowotne osobom, które regularnie je spożywają.

W latach 80. profesor Paul Rozin, wykładowca psychologii na Uniwersytecie Pensylwanii, badał chili i ludzi, którzy je jedli, opisując formę „łagodnego masochizmu”. Termin był używany do opisania pewnych sytuacji (jak jazda kolejką górską lub oglądanie przerażającego filmu), w której niektórzy ludzie cieszą się negatywnymi emocjami, gdy nie ma realnego zagrożenia dla ich bezpieczeństwa.

Później inny zespół naukowców z Penn State postanowił zbadać, czy istnieją cechy osobowości, które skłoniły niektórych ludzi do pokochania pikantnych potraw. Stwierdzono, że osoby lubiące pikantne potrawy nie są tak wrażliwe na uczucie pieczenia.

„Nie oceniają tego uczucia jako intensywnego. Nie jesteśmy pewni, czy to oznacza, że w ich przypadku odpowiedź biologiczna jest mniejsza czy są odczuleni, czy też są typem osób, które np. skakały ze spadochronem dzień wcześniej, więc przypływ adrenaliny neutralizuje pieczenie powodowane przez kapsaicynę.

Spodziewaliśmy się na przykład, że poszukiwacze wrażeń ocenią pikantne potrawy wyżej – i tak się stało. Jednak ich reakcje były zróżnicowane w zależności od rodzaju pikantnego posiłku. Niektórzy lubią kuchnię azjatycką - która może zawierać kapsaicynę, ale ma też inne składniki chemiczne, takie jak imbir i wasabi - ale nie lubią grillowanych potraw z chili. Dlaczego lubią jeden rodzaj pikantnych produktów, a innych już nie?”

Dodanie imbiru zwiększa aktywność przeciwnowotworową

Kapsaicyna była szeroko badana i może Cię zaskoczyć, jak wiele korzyści zdrowotnych posiada ten związek. Na przykład, kapsaicyna pomaga w promowaniu długoterminowego zdrowia serca. W badaniu na zwierzętach z udziałem gryzoni z wysokim ciśnieniem krwi, zwierzęta odczuły ulgę po zjedzeniu pokarmu zmieszanego z kapsaicyną.

Naukowcy zasugerowali, że związek aktywuje przejściowy potencjał receptora waniloidu 1 (TRPV1), który przyczynia się do zwiotczenia naczyń i obniżenia ciśnienia krwi. Kapsaicyna może również pomóc w promowaniu zdrowego funkcjonowania przewodu pokarmowego.

W jednym z badań naukowcy zasugerowali, że kapsaicyna może być środkiem chroniącym żołądek dla osób z uszkodzeniem błony śluzowej spowodowanym przez Helicobacter pylori lub stosujących niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Ponadto kapsaicyna hamuje rozwój nowotworów poprzez hamowanie wzrostu komórek nowotworowych.

Wyniki badania zaprezentowanego na spotkaniu Experimental Biology w Orlando na Florydzie w 2019 r. ujawniły, że kapsaicyna może zmniejszać przerzuty w gruczolakoraku płuc, który jest najczęstszym rodzajem niedrobnokomórkowego raka płuca.

Chociaż kapsaicyna może działać samodzielnie, w połączeniu z 6-gingerolem - związkiem znajdującym się w surowym korzeniu imbiru – ma większy potencjał. W badaniu na myszach podatnych na raka płuc zaobserwowano, że po podaniu kombinacji kapsaicyny i 6-gingerolu spadło ryzyko raka płuc.

Podczas okresu obserwacji u wszystkich myszy, które otrzymywały kapsaicynę, rozwinęły się guzy płuc; u połowy myszy, które otrzymały 6-gingerol, powstały guzy płuc, ale tylko u 20% myszy, którym podano kombinację kapsaicyny i 6-gingerolu, wystąpił rak płuc.

Kapsaicyna odgrywa istotną rolę w łagodzeniu bólu i utracie wagi

Kapsaicyna odgrywa istotna rolę w łagodzeniu bólu, częściowo poprzez wyczerpywanie zapasów substancji P. Jest to składnik chemiczny komórek nerwowych biorący udział w przekazywaniu sygnałów bólu do mózgu. Kapsaicyna działa również poprzez zmniejszanie wrażliwości receptorów czuciowych w skórze.

Dlatego kapsaicyna jest składnikiem kremów i plastrów do stosowania miejscowego, które poprzez wywoływanie intensywnego uczucia pieczenia łagodzą ból. Opierając się na studium przypadków naukowcy przyznali, że kapsaicyna była najczęściej analizowana pod kątem łagodzenia nerwobólów popółpaścowych i neuropatii związanej z HIV.

W celu ustalenia, czy kapsaicyna jest skuteczna w łagodzeniu innych form bólu neuropatycznego, zastosowano ją u mężczyzny, który miał uporczywy ból rany powstałej po wybuchu bomby. Po zastosowaniu plastra z kapsaicyną mężczyzna doświadczył 80% redukcji bólu.

Kapsaicyna może również odgrywać ważną rolę w utracie wagi. W badaniu opublikowanym w Journal of Nutritional Science and Vitaminology uczestnicy badania otrzymywali 10 gramów czerwonej papryki podczas posiłku.

Po jedzeniu naukowcy monitorowali wydatek energetyczny uczestników i zaobserwowali, że papryczki chili zwiększają utlenianie węglowodanów nawet przez 150 minut po posiłku. Naukowcy odkryli, że organizm może spalić dodatkowe 50 kalorii dziennie w przypadku reguralnego spożywania kapsaicyny:

„…Spowodowałoby to znaczący klinicznie spadek wagi w ciągu 1-2 lat. Chociaż kapsaicynoidy nie są magicznym środkiem wywołującym szybką utratę wagi, istnieją dowody na to, że mogą odegrać korzystną rolę jako część programu kontroli wagi”.

Kilka badań wykazało, że kapsaicyna może również pomóc zmniejszyć uczucie głodu. Według badań opublikowanych w European Journal of Nutrition, kapsaicyna nie miała wpływu na uczucie sytości podczas posiłku, ale w ciągu 15 minut po posiłku zmniejszyła produkcję greliny – hormonu odpowiedzialnego za wywoływanie głodu.

W innym badaniu, po 12 tygodniach przyjmowania kapsaicyny zaobserwowano, że uczestnicy badania jedzą mniej i mają zmniejszony stosunek obwodu talii do bioder. Chociaż nie jest to magiczny środek, papryczki chili mogą być jedną z broni, którą można dodać do swojego arsenału zdrowej żywności i wyborów stylu życia, co pomoże przejąć kontrolę nad swoim zdrowiem.