5 produktów, które pomogą zwalczyć alergie sezonowe

Sprawdzone fakty
 
kobieta

W skrócie -

  • Imbir ma długą historię stosowania w medycynie; hamuje produkcję cytokin prozapalnych i aktywację komórek tucznych, zmniejszając objawy alergii sezonowych
  • Pyłek pszczeli i kurkuma pomagają zmniejszyć wydzielanie histaminy. Pyłek pszczeli jest bogaty w składniki odżywcze i może mieć potencjał neutralizowania wolnych rodników. Kurkuma ma właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne i przeciwutleniające
  • Witamina C jest silnym przeciwutleniaczem występującym w owocach cytrusowych, papryce, truskawkach, brokułach i brukselce. Wysokie dawki witaminy C podawane dożylnie zmniejszały objawy związane z alergią
  • Dziki łosoś alaskański jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3, które zmniejszają ryzyko astmy i reakcji alergicznych
  • Rozważ zastosowanie wielopłaszczyznowego podejścia obejmującego te pokarmy, zmniejszając ekspozycję na alergeny i utrzymując zdrowe jelita

Według dr. Mercoli

Wraz z poprawą pogody drzewa i trawy zaczynają kwitnąć, rosną również wyzwania związane z sezonowymi alergiami. Stan ten nazywany jest alergicznym nieżytem nosa lub katarem siennym i dotyka 19,2 miliona dorosłych Amerykanów oraz 5,2 miliona dzieci. Wielu lekarzy przepisuje leki na receptę, aby złagodzić objawy.

Jednak dobrą praktyką jest zastosowanie alternatywnych opcji żywieniowych, aby zmniejszyć uzależnienie od leków. Prawdopodobnie znasz typowe objawy alergii, takie jak kichanie, zatkany nos lub katar, łzawiące i swędzące oczy. Jednak spora liczba osób z alergiami doświadcza również zauważalnego zamglenia mózgu.

Odpowiedź zapalna wywołana reakcją alergiczną wpływa na mózg. Może zakłócać sen i powodować uczucie zatkania w uchu środkowym. To może prowadzić do zawrotów głowy lub mgły mózgowej. Dane sugerują również, że alergie mają znaczący wpływ na funkcje poznawcze.

Na przykład, może to utrudniać uczenie się dzieci w wieku szkolnym, powodować zaburzenia funkcji poznawczych w obszarach wymagających ciągłej uwagi, pamięci krótko- i długotrwałej oraz przetwarzania informacji, a także może powodować znaczne zmęczenie i zmiany nastroju.

Naukowcy znaleźli dowody na istnienie ścisłego związku między reakcją alergiczną, cytokinami zapalnymi i snem. Istnieje kilka naturalnych opcji dla osób, które doświadczają sezonowych reakcji alergicznych. Poniższe pięć produktów spożywczych może pomóc zmniejszyć objawy i stany zapalne związane z alergią.

Właściwości imbiru zmniejszają sezonowe reakcje alergiczne

Imbir ma długą historię stosowania leczniczego, w tym jako naturalny środek na schorzenia układu pokarmowego i oddechowego. Wysoki poziom fitozwiązków o działaniu przeciwzapalnym przyczynia się do pozytywnych efektów stosowania imbiru, które zostały wykazane w badaniach na zwierzętach. Imbir hamował prozapalne cytokiny i aktywację komórek tucznych, co powodowało zmniejszenie objawów alergicznego nieżytu nosa.

Inne badanie laboratoryjne i badania na ludziach wykazały, że zielona herbata Benifuuki i ekstrakt z imbiru mają znaczący wpływ na tłumienie cytokin i alergii typu opóźnionego. Jedenaście tygodni po rozpoczęciu badania, osoby pijące herbatę Benifuuki miały zmniejszoną częstość występowania swędzenia oczu, kataru i bólu gardła.

Wyniki sugerowały, że picie zielonej herbaty z ekstraktem z imbiru może zmniejszyć objawy sezonowego nieżytu nosa bez wpływu na normalną odpowiedź immunologiczną. Imbir ma kilka innych zalet, w tym chroni przed uszkodzeniami DNA po ekspozycji na wolne rodniki. W jednym z przełomowych badań imbir wykazał zdolność zmniejszania kilku markerów stanu zapalnego.

Najczęstszym zastosowaniem imbiru jest łagodzenie objawów nudności i wymiotów. Jedno z badań przeprowadzonych na University of Miami wykazało, że imbir może zastąpić niesteroidowe leki przeciwzapalne u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego. Był również tak samo skuteczny jak lek przeciwbólowy złagodzeniu bolesnego miesiączkowania (skurcze menstruacyjne) i w leczeniu bólu mięśni wywołanego wysiłkiem fizycznym.

Liczne korzyści płynące ze spożywania pyłku pszczelego

Pszczoła produkuje cenne naturalne produkty. Należą do nich mleczko pszczele, propolis (kit pszczeli) i pyłek pszczeli. Pyłek pszczeli to pyłek, który pszczoły miodne znoszą do ula z roślin występujących na ich obszarze geograficznym.

Badania wykazały, że pyłek pszczeli zawiera osiem z dziewięciu niezbędnych aminokwasów, których stężenie może być nawet siedmiokrotnie wyższe niż w takiej samej ilości innych pokarmów wysokobiałkowych. Pyłek pszczeli jest również bogaty w bioflawonoidy, kompleks witamin z grupy B oraz witaminy A, C, D, E i K. Tradycyjnie był używany do zwiększania poziomu energii. Jest nawet używany przez niektórych sportowców olimpijskich.

Wykazano, że pyłek pszczeli ma właściwości przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe i przeciwgrzybicze oraz potencjał neutralizacji wolnych rodników. Pyłek pszczeli pośredniczy w gojeniu się ran, ma właściwości immunostymulujące i przeciwnowotworowe. Dalsza analiza wykazała, że może hamować aktywację komórek tucznych, które wywołują sezonowe reakcje alergiczne.

Pyłek pszczeli może być również używany w celu zmniejszenia wrażliwości organizmu na sezonowe alergie. Aby uzyskać maksymalną skuteczność, należy rozpocząć codzienne przyjmowanie pyłku pszczelego co najmniej na sześć tygodni przed pojawieniem się objawów alergii, aż do końca sezonu. Pyłek pszczeli pomaga stymulować produkcję przeciwciał, co z kolei pomaga wyeliminować reakcję alergiczną.

Przeciwutleniająca moc witaminy C

Witamina C jest również znana jako kwas askorbinowy. Kiedy myślisz o żywności bogatej w witaminę C, prawdopodobnie pierwsze na myśl przychodzą owoce cytrusowe, takie jak pomarańcze i grejpfruty. Jednak dobrymi źródłami tej witaminy są również: papryka, truskawki, brokuły, brukselka i czarna porzeczka.

Witamina C jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, która jest niezbędnym kofaktorem w wielu reakcjach enzymatycznych. Została powiązana z obniżonym ryzykiem nadciśnienia, udaru i choroby wieńcowej. Dowody naukowe sugerują, że leczenie witaminą C może być terapią wspomagającą stosowaną w celu zmniejszenia obrażeń serca po zawale serca lub zabiegu kardiologicznym.

Być może znasz badania, które pokazują, że regularne stosowanie witaminy C może nieznacznie skrócić czas trwania przeziębienia. Ale czy wiesz, że witamina C może również pomóc zmniejszyć objawy alergii sezonowych?

W badaniu opublikowanym w 2018 roku pacjenci z objawami oddechowymi związanymi z alergią otrzymywali witaminę C dożylnie. Ponad 50% uczestników badania stosowało wyłącznie witaminę C. Naukowcy zaobserwowali, że „wysokie dawki witaminy C przyjmowane dożylnie zmniejszają objawy alergii”.

Witamina C jest naturalnym środkiem przeciwhistaminowym i przeciwutleniaczem. Histamina jest jednym z mediatorów stanu zapalnego i wywołuje objawy typowe dla sezonowej reakcji alergicznej. Niektóre osoby odczuwają ulgę w objawach alergii podczas przyjmowania dostępnych bez recepty leków przeciwhistaminowych.

Zminimalizuj obrzęk spowodowany alergicznym nieżytem nosa za pomocą kurkumy

Kurkuma pochodzi z tej samej rodziny co imbir i jest powszechnie używaną przyprawą, stosowaną również w medycynie tradycyjnej. Historycznie była używana w medycynie ajurwedyjskiej i tradycyjnej medycynie chińskiej (TCM). Głównym składnikiem aktywnym kurkumy jest kurkumina, która nadaje kurkumie żółty kolor.

Kurkumina ma właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne, przeciwnowotworowe i przeciwutleniające. W badaniu na modelu zwierzęcym kurkumina hamowała uwalnianie histaminy z komórek tucznych. Zaobserwowano „wyraźne hamowanie reakcji alergicznej u zwierząt leczonych kurkumą, co sugeruje, że kurkumina odgrywa główną rolę w zmniejszaniu reakcji alergicznej”.

Badanie oceniające skuteczność kurkuminy u ludzi obejmowało 241 pacjentów z objawami alergicznego nieżytu nosa (AR). Naukowcy zmierzyli opór przepływu powietrza przez nos i stwierdzili, że kurkumina łagodzi przekrwienie błony śluzowej nosa, kichanie i wyciek z nosa. Wcześniejsze badania laboratoryjne sugerowały, że kurkumina może mieć znaczący wpływ na objawy alergii sezonowych.

Naukowcy podsumowali: „To badanie pilotażowe dostarcza pierwszych dowodów na zdolność kurkuminy do poprawy przepływu powietrza przez nos i modulowania odpowiedzi immunologicznej u pacjentów z ANN”.

Dziki łosoś alaskański może obniżać wrażliwość alergiczną

Dziki łosoś alaskański jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3. Istnieją trzy zidentyfikowane formy kwasów tłuszczowych omega-3: kwas alfa-linolenowy (ALA), kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA). ALA występuje głównie w roślinach, a DHA i EPA w tłustych rybach i owocach morza.

Organizm zazwyczaj przekształca ALA w DHA, jednak uzyskane w ten sposób poziomy nie są wystarczające dla optymalnego zdrowia mózgu i serca. Niektóre badania wykazały, że współczynnik konwersji jest mniejszy niż 0,5%. Innymi słowy, aby uzyskać wystarczającą ilość EPA i DHA dla działania przeciwzapalnego w chorobach, takich jak astma i alergie, należy jeść pokarmy bogate w EPA i DHA.

Badania sugerują również, że wyższe spożycie kwasów tłuszczowych omega-6 wiąże się ze zwiększoną częstością występowania sezonowych reakcji alergicznych. Kwasy tłuszczowe omega-6 można znaleźć w przetworzonych olejach roślinnych, takich jak olej szafranowy, kukurydziany, sojowy i sezamowy. Innymi słowy, w większości - jeśli nie we wszystkich – przetworzonych produktach.

Istnieje również związek między przyjmowaniem kwasów tłuszczowych omega-3 w czasie ciąży a zmniejszoną częstością występowania alergii sezonowych u niemowląt i dzieci, co sugeruje, że istnieje działanie ochronne. Badanie przekrojowe, obejmujące 568 osób dorosłych wykazało, że osoby z wyższym indeksem omega-3 miały mniejsze ryzyko rozwoju alergicznego nieżytu nosa.

Co ciekawe, odkryto również, że osoby z dużą zawartością ALA w diecie doświadczyły podobnego zmniejszenia ryzyka. Nowsze badanie przeanalizowało związek między dietą śródziemnomorską, bogatą w kwasy tłuszczowe omega-3, a przewlekłymi chorobami zapalnymi, takimi jak sezonowe alergie.

Rozpuszczalność i wchłanianie niektórych fitozwiązków może ulec poprawie, gdy są spożywane z pokarmami bogatymi w kwasy tłuszczowe omega-3. Może to wyjaśniać mechanizm działania stojący za rolą tłuszczów omega-3 i mikroelementów rozpuszczalnych w tłuszczach w rozwoju alergicznego zapalenia.

Pomocne strategie łagodzenia alergii sezonowych

Sezonowe alergie wpływają na kilka układów organizmu, więc stosowanie wielopłaszczyznowego podejścia zwiększa potencjał zmniejszenia objawów i reakcji. Podobnie jak w przypadku większości chorób, które wpływają na układ odpornościowy, należy zacząć od optymalizacji zdrowia jelit.

U podstawy reakcji alergicznych leży zaburzona odpowiedź układu odpornościowego, w wyniku czego stosunkowo nieszkodliwe białko wywołuje nadmierną reakcję, co prowadzi do wytworzenia przeciwciał atakujących alergen. Dieta i zdrowie jelit odgrywają kluczową rolę w optymalizacji funkcji odpornościowej.

Strategia, która pomaga zmniejszyć objawy alergii, polega na zmniejszeniu narażenia na czynniki wyzwalające. Istnieje kilka pomocnych sposobów, w tym ograniczenie czasu spędzanego na świeżym powietrzu do momentu, aż liczba pyłków jest najniższa. Dzieje się to zwykle późnym popołudniem, ponieważ w ciągu dnia szczytowe stężenie pyłków przypada na początek południa. Ogranicz czas spędzany na zewnątrz, gdy jest ciepło, sucho i wietrznie, ponieważ w takich warunkach poziom pyłków jest najwyższy.

Podczas prac ogrodowych noś rękawiczki i unikaj dotykania oczu. Kiedy skończysz przebywać na świeżym powietrzu, weź prysznic i wypierz ubranie. Regularnie odkurzaj swój dom, w tym meble. Najlepiej byłoby użyć odkurzacza z filtrem HEPA oraz zostawiać buty przy drzwiach, aby uniknąć przedostawania się pyłków do domu i użyć filtru powietrza HEPA, aby zmniejszyć ekspozycję na alergeny.

Istnieje również kilka związków, które pomagają złagodzić alergiczny nieżyt nosa i sezonowe alergie, wspierając układ odpornościowy i blokując objawy alergii, z których wiele jest wyzwalanych przez uwalnianie histaminy.

+ Źródła i odniesienia