Aloes zwyczajny okazał się skuteczny w leczeniu większości przypadków łuszczycy

(FILM DOSTĘPNY TYLKO W JĘZYKU ANGIELSKIM)
aloes

W skrócie -

 • Badania sugerują, że miejscowe stosowanie żelu z aloesu zwyczajnego (Aloe vera) może złagodzić objawy związane z łuszczycą, a także innymi chorobami skóry, w tym skaleczeniami i oparzeniami
 • Konwencjonalne leczenie łuszczycy prawie zawsze obejmuje leki, z których wiele wiąże się z poważnymi działaniami niepożądanymi, takimi jak nudności, wymioty i biegunka
 • Korzyści jakie daje zastosowanie aloesu zwyczajnego obejmują zmniejszenie stanu zapalnego, zwiększoną produkcję kolagenu, złagodzenie bólu i dodatkowe nawilżenie pomagające ukoić suchą, łuszczącą się skórę
 • Chociaż można kupić kremy zawierające aloes, najlepszym sposobem zastosowania aloesu jest odcięcie lub odłamanie kawałka łatwej w uprawie rośliny w celu uwolnienia żelu i nałożenie go na dotknięty chorobą obszar

Według dr. Mercoli

Dla osób zdrowych, łuszczyca może wydawać się niezbyt poważną chorobą, która jest drażniąca i nadaje skórze brzydki wygląd. W rzeczywistości może to być jednak długotrwała choroba skóry, o czym świadczą plamy na ciele, które mogą być nie tylko łuszczące się i podrażnione, ale także opuchnięte i bolesne. Choroba może również prowadzić do innych, poważniejszych problemów.

Obecnie około 7,5 miliona ludzi w Stanach Zjednoczonych cierpi na tę przewlekłą chorobę, spowodowaną nagromadzeniem komórek, które nie tylko występują na powierzchni, ale sięgają głębiej, często powodując ból stawów spowodowany artropatią łuszczycową. Co więcej, łuszczycy często towarzyszą astma, cukrzyca, choroby serca, a nawet depresja.

Konwencjonalne metody leczenia łuszczycy, w zależności od rodzaju i nasilenia choroby, obejmują miejscowe kremy i maści dostępne bez recepty, a także leki doustne w postaci dożylnej, tabletkowej lub płynnej. Należą do nich modyfikatory odpowiedzi biologicznej, metotreksat, cyklosporyna, retinoidy i inne – każdy z nich powoduje rożne rodzaje działań niepożądanych.

Co ciekawe, połowa osób, które wypróbowały wyżej wymienione leki nie odniosła żadnej poprawy. Ponadto Emedicine dotyczy fotochemioterapii, znanej jako PUVA (promieniowanie ultrafioletowe A i psoralen) – powszechnej techniki stosowanej u pacjentów z łuszczycą, która może powodować wiele działań niepożądanych:

„Zgodnie z wytycznymi AAD (American Academy of Dermatology), PUVA może skutkować długimi remisjami, ale długotrwałe stosowanie PUVA u osób rasy białej może zwiększać ryzyko raka płaskonabłonkowego (SCC) i prawdopodobnie czerniaka złośliwego”.

Ponadto leczenie osób chorych na łuszczycę jest drogie. Na przykład, w 2013 r. roczny koszt leczenia łuszczycy w Stanach Zjednoczonych wyniósł około 112 miliardów dolarów2. Według Psoriasis.org, koszt leczenia tej choroby może wzrosnąć do 135 miliardów dolarów. Łuszczyca może rozwinąć się w dowolnym momencie życia, ale zwykle dotyczy osób w wieku od 30 do 50 lat. Czynnikami ryzyka są m.in. funkcjonowanie układu odpornościowego, geny, środowisko życia.

Badania wykazały, że aloes jest bezpieczniejszym i skuteczniejszym sposobem leczenia łuszczycy niż znane terapie. Badanie uniwersyteckie z 2012 roku wykazało, że żel aloesowy uzyskał 81-procentowy wskaźnik skuteczności w łagodzeniu objawów łuszczycy.

Rodzaje łuszczycy

Warto wiedzieć, że występuje pięć rodzajów łuszczycy – niektóre łagodniejsze niż inne. Należą do nich:

Łuszczyca odwrócona — wczesne wykrycie choroby jest kluczem do zwalczenia stanu zapalnego, co pozwala zapobiec progresji choroby i uszkodzeniu stawów. Uszkodzenia skóry są gładkie, lśniące i zwykle znajdują się pod pachami, w okolicy pachwin, na pośladkach, pod piersiami i na fałdach skórnych wokół genitaliów.

Łuszczyca erytrodermiczna — ten typ choroby ma podłoże zapalne. Może wpływać na resztę ciała i nadaje skórze jasnoczerwony kolor. Niektórzy twierdzą, że ta choroba jest spowodowana brakiem równowagi chemicznej w organizmie. Skóra może się złuszczać, a zmiany są bolesne i swędzące. Może powstawać obrzęk z powodu zatrzymania płynów. Choroba może również prowadzić do deregulacji temperatury ciała.

Czynniki rozwoju choroby są zróżnicowane: zaprzestanie leczenia, regularne stosowanie kortyzonu lub sterydów, poważne oparzenia słoneczne, stres, infekcja, lek na alergię powodujący zjawisko Koebnera (skłonność do łuszczycy, która pojawia się w przypadku urazu).

Łuszczyca plackowata — zdecydowanie najczęstszy ze wszystkich typów łuszczycy, który objawia się czerwonymi, łuszczącymi się, wypukłymi i zaognionymi zmianami. Czasami na kolanach, łokciach, skórze głowy i dolnej części pleców pojawiają się białe lub srebrzyste zmiany skórne.

Łuszczyca kropelkowata — ten typ jest często wykrywany u dzieci lub młodych dorosłych. Charakteryzuje się małymi czerwonymi kropkami na skórze. Do czynników wyzwalających chorobę należą urazy skóry, oparzenia słoneczne, bakteryjne lub wirusowe infekcje górnych dróg oddechowych, nadmierne spożycie alkoholu lub stosowanie niektórych leków na receptę.

Łuszczyca krostkowa — jak sama nazwa wskazuje, ten typ może powodować powstawanie krost – małych białych pęcherzy zawierających ropę, które często są otoczone czerwoną skórą. Zwykle pojawiają się one w tych samych obszarach (w zależności od osoby), na przykład na dłoniach i stopach lub pokrywają całe ciało.

Aloes zwyczajny – stary / nowy lek na schorzenia skóry

Aloes to soczysta roślina, która rośnie w tropikalnych rejonach świata. Jest używana przez ludzi od tysiącleci ze względu na swoje właściwości kojące, zwłaszcza w przypadku chorób skóry, takich jak oparzenia, wysypki, skaleczenia i zadrapania. Zwolennicy leczniczych zastosowań tej rośliny używali do jej dystrybucji szlaków handlowych, takich jak szlaki handlarzy przyprawami przecinające Afrykę, Indie i Bliski Wschód oraz Amerykę Południową aż do południowych Stanów Zjednoczonych. Liść aloesu składa się z czterech warstw:

 • Skórka, twarda warstwa ochronna.
 • Sok – gorzki płyn, który pomaga chronić roślinę przed zwierzętami.
 • Śluz (żel) w wewnętrznej części liścia.
 • Żel wewnętrzny.

To żel wewnętrzny zawiera większość związków leczniczych, w tym niezbędne aminokwasy egzogenne, których potrzebuje organizm człowieka (których nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować), przeciwutleniacze, kwasy tłuszczowe, witaminy, minerały i wiele mniej znanych, ale ważnych związków. Przyśpieszenie gojenia się ran wynika z faktu, że aloes ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze – a to tylko krótka lista.

Żel aloesowy jest adaptogenem, ponieważ zawiera również sterole roślinne i inne związki fenolowe, które pomagają organizmowi radzić sobie ze stresem fizycznym, emocjonalnym lub środowiskowym.

Stosowanie aloesu w leczeniu łuszczycy i innych problemów skórnych

Częściowy dyskomfort związany z łuszczycą polega na tym, że skóra może pękać, co powoduje dodatkowy ból. Przegląd kilku badań opublikowany w 2015 roku dostarczył dowodów na to, że stosowanie aloesu przynosi korzyści w przypadku tej bolesnej choroby, a także innych chorób skóry, takich jak:

 • Gojenie się ran — właściwości glukomannanu zawartego w aloesie pomagają przyspieszyć gojenie się ran i wzrost komórek skóry.
 • Nawilżenie skóry — aloes pomaga utrzymać odpowiednie nawilżenie i łagodzi podrażnienia skóry. Jedno z badań wykazało, że aloes jest skuteczny nawet w przypadku jednorazowego zastosowania. Jednak ciągłe stosowanie ma tendencję do zmniejszania jego działania nawilżającego.
 • Zmniejszenie stanu zapalnego — badanie z 2008 roku, które nie koncentrowało się wyłącznie na roli aloesu w leczeniu łuszczycy, wykazało, że żel jest bardziej skuteczny niż placebo w leczeniu chorób skóry, w tym rumienia wywołanego promieniowaniem UV lub zaczerwienienia skóry spowodowanego rozszerzeniem naczyń krwionośnych.
 • Produkcja kolagenu — badania wykazały, że aloes pomaga skórze zachować jędrność i elastyczność, promując produkcję kolagenu.

Według Medical News Today, chociaż żel z aloesu zwyczajnego można kupić w większości sklepów ze zdrową żywnością i aptek, równie łatwo można kupić roślinę. Jeśli zdecydujesz się zastosować gotowy produkt zawierający aloes, upewnij się, że jest to produkt wysokiej jakości. Wniesiono pozwy przeciwko wielkim korporacjom, takim jak Target i Walmart, ponieważ niektóre z ich produktów z aloesu nie zawierały aloesu.

Dobrym rozwiązaniem jest uprawa rośliny w domu, dzięki czemu zawsze będziesz mieć pod ręką świeży aloes, idealny do użycia w przypadku wystąpienia skaleczeń, zadrapań, a nawet zaostrzenia łuszczycy. Wystarczy złamać lub odciąć niewielką część liścia i przeciąć jedną krawędź, aby odsłonić żel znajdujący się w środku (podobne do otwierania książki). Żel można nakładać bezpośrednio na dotknięty chorobą obszar skóry nawet trzy razy dziennie.

Jeśli szukasz kremu z aloesem do stosowania miejscowego, niektórzy eksperci zalecają 0,5% zawartości aloesu. Jednak, jeśli użycie naturalnego żelu z rośliny o pełnej mocy zapewnia korzyści bez skutków ubocznych, to jakie są podstawy zalecania stosowania tak małego stężenia aloesu. Wielu zwolenników ochrony zdrowia uważa, że dodanie ułamka (a nawet mniej) naturalnego składnika do drogiego kremu do stosowania miejscowego jest korzystne, ale chyba tylko dla sprzedawców, a nie kupujących.

Środki ostrożności dotyczące aloesu zwyczajnego

Według AloePlant.info, kapsułki lub tabletki zawierające aloes zwyczajny mogą być niebezpieczne z powodu takich skutków ubocznych, jak biegunka, bóle żołądka lub skurcze, a nawet uszkodzenie wątroby. Ponadto istnieje ryzyko poronienia lub wad wrodzonych w przypadku kobiet w ciąży lub karmiących piersią, dzieci poniżej 12 roku życia, osób z chorobami metabolicznymi (ponieważ aloes może wpływać na poziom glukozy we krwi) lub osób przygotowujących się do operacji. Według Healthline, niektórzy ludzie są uczuleni na aloes:

„Przed zastosowaniem aloesu w leczeniu łuszczycy należy wykonać test płatkowy na niewielkim, dyskretnym obszarze skóry i poczekać, czy nie wystąpią jakiekolwiek negatywne reakcje. Miejscowe stosowanie aloesu jest bezpieczne dla większości osób z łuszczycą, z wyjątkiem osób, które są uczulone na aloes.

Jeśli wystąpi reakcja alergiczna na żel z aloesem, natychmiast przerwij jego stosowanie i obserwuj skórę, aby upewnić się, że pokrzywka lub stan zapalny ustąpiły. Niektórzy ludzie mają większe ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej na aloes niż inni. Obejmuje to osoby uczulone na rośliny z rodziny liliowate (Liliaceae) np. czosnek, cebulę i tulipany”.

Inne naturalne środki stosowane w leczeniu łuszczycy

Zimna, sucha pogoda może wywołać wzrost zachorowań na łuszczycę. Można złagodzić objawy tej choroby optymalnie nawilżając skórę. Należy również dbać o odpowiednie nawilżenie organizmu, pijąc wystarczającą ilość wody, aby mocz miał jasny słomkowy kolor i spożywając wysokiej jakości kwasy tłuszczowe omega-3 pochodzenia zwierzęcego. Najlepszym źródłem kwasów omega-3 są tłuszcze pochodzenia morskiego np. olej z kryla lub olej rybny. Roślinne źródła kwasów omega-3 NIE zapewnią właściwości, których potrzebuje organizm człowieka, aby zmniejszyć stan zapalny i obrzęk skóry.

Ponadto warto zmniejszyć narażenie na działanie mydeł i unikać wysuszania skóry podczas kąpieli. Do mycia skóry, szczególnie zimą, należy używać bardzo łagodnego mydła, aby uniknąć pozbawiania skóry wilgoci.

Unikanie zbóż i cukrów pomoże znormalizować poziom insuliny i zmniejszyć stany zapalne, w tym zapalenie skóry. Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, ale zdrowie i jakość Twojej skóry są silnie powiązane ze stanem Twoich jelit.

Oprócz tych wskazówek, na stronie Medical News Today wymieniono również szereg innych tradycyjnych i homeopatycznych strategii leczenia łuszczycy, z których niektóre mogą być pomocne w połączeniu z aloesem:

Kapsaicyna — łagodzi ból łuszczycowy poprzez blokowanie receptorów bólu.

Olej rybny zawiera kwasy tłuszczowe omega-3, które mogą pomóc w blokowaniu stanu zapalnego oraz łagodzeniu bólu i obrzęku.

Owies dodany do kąpieli lub w postaci pasty może złagodzić objawy łuszczycy.

Krem z winogron Oregon (Mahonia aquifolium) pomaga łagodzić podrażnienia skóry powodowane przez łuszczycę, ale powinien być stosowany tylko miejscowo.

Ze względu na wysoką zawartość magnezu sól Epsom, zwykle dodawana do ciepłej kąpieli, może pomóc zmniejszyć ból stawów i stan zapalny.

Według doniesień naukowych, kurkuma zmienia ekspresję genów, łagodząc objawy łuszczycy, gdy jest dodawana do żywności lub suplementów.

Imbir pomaga złagodzić stan zapalny stawów występujący w przypadku zwyrodnieniowej stawów i łuszczycy.

Ocet jabłkowy w stosunku 1 do 1 może być pomocny w leczeniu suchych plam na skórze głowy powstających z powodu łuszczycy.

Style Craze zwraca uwagę na znaczenie diety w zwalczaniu objawów łuszczycy:

„Oprócz stosowania aloesu jako naturalnego sposobu leczenia łuszczycy, należy kontrolować swoją dietę. Przestrzeganie diety, która równoważy poziom pH w organizmie, może ogromnie pomóc w złagodzeniu objawów tej choroby skóry. Utrzymanie równowagi pH organizmu poprzez stosowanie odpowiednich nawyków żywieniowych i utrzymanie optymalnego nawodnienia może mieć bardzo pozytywny wpływ na zdrowie skóry. To również pomaga w leczeniu łuszczycy”.

Inne badanie sugeruje, że stosowanie aloesu w połączeniu z olejem kokosowym i / lub oliwą z oliwek może być skutecznym sposobem leczenia łuszczycy, ponieważ olej kokosowy jest zarówno środkiem przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym, jak i zmiękczającym.

Olejek z aloesu może być stosowany jako olejek do masażu w celu łagodzenia bólu i stanów zapalnych, a także do aromaterapii i innych zabiegów pielęgnacyjnych. Istnieją dowody na to, że w połączeniu z gorzkim melonem aloes łagodzi objawy cukrzycy i pomaga obniżyć poziom glukozy we krwi.