Według dr. Mercoli
Znany z właściwości rozgrzewających i wyrazistego aromatu, który poprawia smak zup i innych potraw, imbir to starożytne kłącze o właściwościch leczniczych. Wiadomo już, że jest korzystny dla zdrowia — należy do tej samej rodziny, co kardamon i kurkuma. Pojawiły się nowe informacje uzasadniające dodanie większej ilości imbiru do diety.
W Annals of the New York Academy of Sciences opublikowano przegląd, w którym udowodniono, że imbir może chronić przed szeroką gamą chorób przewlekłych. Skupiono się przede wszystkim na wpływie imbiru na zespół metaboliczny, który jest stanem obejmującym trzy lub więcej z najbardziej rozpowszechnionych czynników ryzyka cukrzycy typu 2 i chorób serca. Jednym z tych czynników jest otyłość.
Zespół metaboliczny występuje w wielu postaciach. Ten problem pogarszał się wykładniczo w ciągu ostatnich kilku lat i nadal się pogarsza. Naukowcy z całego świata zintensyfikowali analizę imbiru pod kątem jego zdolności do leczenia różnych aspektów zespołu metabolicznego.
Naukowcy z Chińskiego Uniwersytetu Rolniczego, gdzie przeprowadzono wspomniany przegląd 60 badań analizujących dane pochodzące z badań obejmujących ludzi, zwierzęta laboratoryjne i kultury komórkowe, napisali, że syndrom metaboliczny to „narastający problem zdrowotny, który osiągnął rozmiary pandemii, ponieważ obecnie dotyka jedną czwartą światowej populacji”.
Dobrą wiadomością jest długa lista korzyści jakie imbir przyniósł w łagodzeniu lub leczeniu wielu różnych dolegliwości, szczególnie w spalaniu tkanki tłuszczowej, co daje nadzieję nie tylko na leczenie, ale także na zapobieganie chorobom metabolicznym.
Dodatkowe informacje o imbirze
Korzeń imbiru (Zingiber officinale) jest stosowany w Indiach i Chinach od co najmniej 5000 lat. Przywieziony do Rzymu z Indii, imbir zniknął z pola widzenia na chwilę po upadku Rzymu. Następnie dostawcami przypraw stali się Arabowie. Według InDepthInfo:
„W XV wieku rośliny imbiru przewożono statkami i prawdopodobnie w ten sposób sprowadzono je na Karaiby, a także do Afryki. Dziś imbir jest uprawiany w regionie tropikalnym. Dopiero w ostatnich latach imbir stał się bardziej ceniony jako przyprawa niż ze względu na właściwości lecznicze. Mimo to w krajach zachodnich używano go do nadawania smaku napojom maślankowym już w XI wieku naszej ery”.
Świeży imbir wygląda trochę jak mały brązowy kaktus, ale zamiast rosnąć nad ziemią, jest kłączem, czyli jest to korzeń rosnący pod ziemią. Jego przyjemnie ostry, dziwnie słodki aromat staje się odczuwalny dopiero po pokrojeniu korzenia. Do uzyskania jak najświeższego smaku i korzyści zdrowotnych najlepszy jest obrany, pokrojony w plastry świeży korzeń imbiru, ale akceptowalną alternatywą jest ekologiczny imbir w proszku.
W lodówce korzeń imbiru może przetrwać nawet rok, a po zamrożeniu korzenie zachowują swój smak przez około sześć miesięcy. Kupując świeży imbir, upewnij się, że korzeń jest jędrny i gładki.
Niesamowite korzyści imbiru w leczeniu zespołu metabolicznego i otyłości
Naukowcy doskonale zdają sobie sprawę z niesamowitych korzyści, jakie zapewnia imbir - nie tylko ze względu na zastosowanie w medycynie tradycyjnej na całym świecie. Wiele z tych zastosowań zostało potwierddzonych w badaniach laboratoryjnych i szpitalnych.
W książce pt. „The Amazing and Mighty Ginger” wskazano, że najważniejszym bioaktywnym składnikiem korzenia jest gingerol (wraz z innym związkiem zwanym szogaol). Chociaż gingerol odpowiada za pikantny aromat imbiru, jest również znany z właściwości przeciwzapalnych, przeciwutleniających i przeciwnowotworowych.
Z medycznego punktu widzenia imbir był najczęściej stosowany jako środek łagodzący nudności bez żadnych niepożądanych skutków ubocznych, czy to z powodu choroby morskiej, chemioterapii czy ciąży. Autorzy badania z Chińskiego Uniwersytetu Rolniczego napisali:
„Zainteresowanie imbirem jako środkiem przeciwnowotworowym znacznie wzrosło w ciągu ostatnich kilku lat, a bezpośredni cel białkowy zidentyfikowano w raku okrężnicy. Wydaje się również, że imbir… poprawia metabolizm lipidów, pomagając w ten sposób zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy”.
Skuteczność imbiru jako „spalacza tłuszczu” stała się częstym i fascynującym tematem dyskusji, zarówno na siłowniach, jak i w szpitalach. Imbir może działać poprzez wiele mechanizmów. Trawienie węglowodanów i wydzielanie insuliny to dwa kolejne procesy powiązane ze sposobem działania imbiru.
Działanie imbiru prowadzące do zmniejszenia stresu oksydacyjnego, który odbija się na komórkach i przyspiesza proces starzenia, można bez wątpienia przypisać, przynajmniej częściowo, sile antyoksydacyjnej tej rośliny. Ponadto imbir pomaga obniżyć ciśnienie krwi i zoptymalizować poziom cholesterolu. Może również pomóc zmniejszyć sztywność tętnic i gromadzenie się tłuszczu w tętnicach prowadzące do rozwoju miażdżycy.
Badania nad imbirem dotyczące wpływu na trawienie i innych korzyści
Badania na zwierzętach (szczury) i badania laboratoryjne wykazały, że imbir „znacznie” zmniejsza stany zapalne, masę ciała i poziom glukozy we krwi, co pomaga chronić przed inną poważną chorobą przewlekłą, zwaną niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby (NAFLD), na którą cierpi do 40% osób dorosłych w USA.
Według artykułu opublikowanego w Time, brak funduszy i łączne występowanie związków mogą być powodami, dla których niewielu naukowców zajęło się imbirem jako tematem badań zanim pojawiło się chińskie badanie. 10 badań klinicznych dotyczących wpływu imbiru na zespół metaboliczny pomogło im wysnuć wnioski.
Imbir może przyśpieszyć spalanie kalorii, jednocześnie zmniejszając uczucie głodu. Co więcej, ma również związek z utratą wagi u osób dorosłych z nadwagą oraz promuje „pozytywne zmiany poziomu cholesterolu i glukozy we krwi, ciśnienia krwi, białek zapalnych i zdrowia wątroby”.
Stwierdzono, że ekstrakt z całego imbiru ma właściwości antyproliferacyjne, zwłaszcza w przypadku raka prostaty, co oznacza, że hamuje wzrost nowotworu i pomaga indukować śmierć komórek nowotworowych w wielu różnych postaciach raka prostaty, prowadząc do „apoptozy [zaprogramowanej śmierci komórek] za pośrednictwem mitochondriów” i zmniejszenia wielkości guzów, bez wpływu na normalne tkanki. Według Centrum Medycznego Uniwersytetu Maryland, imbir z powodzeniem pomógł w leczeniu bólu i dyskomfortu oraz okazał się pomocny w kilku innych schorzeniach, tj.:
Ból z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów
|
Zapobieganie przeziębieniu
|
Optymalizacja poziomu cholesterolu
|
Obniżenie stresu oksydacyjnego
|
Złagodzenie bólów głowy
|
Zmniejszenie miażdżycy
|
Korzystne działanie w przypadku chorób serca
|
Zapobieganie krzepnięciu krwi
|
Poprawa poziomu glukozy we krwi
|
Suplementacja imbirem również była przedmiotem dyskusji, ale chociaż na rynku są dostępne tabletki, kapsułki i imbir w proszku do rozpuszczania, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Columbia Marie-Pierre St-Onge uważa, że chociaż potencjalne korzyści są obiecujące, naukowcy nie są pewni optymalnego dawkowania.
Jeśli chodzi o korzeń imbiru, może on być stosowany zarówno w postaci świeżej, jak i suszonej. Często stosowane są również olejki z korzenia powstałe w procesie destylacji parowej, a także ekstrakty i nalewki z imbiru. Jedno z badań wykazało, że regularne przyjmowanie 2 gramów proszku imbirowego dziennie przez trzy miesiące spowodowała dramatyczny spadek poziomu glukozy we krwi na czczo u osób dorosłych.
Imbir w świetle epigenetyki
Badania epigenetyczne ujawniły kilka z omówionych już właściwości imbiru, który jest wystarczająco silny, aby wpływać na chromatynę i regulować mechanizmy epigenetyczne, zwłaszcza acetylację histonów – proces, w którym grupa acetylowa jest przenoszona z jednej cząsteczki na drugą, co może wpływać na sposób regulacji genów. Wiek, środowisko, styl życia i ogólny stan zdrowia mogą mieć wpływ na epigenetykę, dlatego imbir jest obecnie tak intensywnie badany przez naukowców. Według What Is Epigenetics:
„Imbir jest uważany za potężną roślinę, która ma zdolność wpływania na chromatynę znajdującą się w jądrze komórkowym i regulowania mechanizmów epigenetycznych, w szczególności acetylacji histonów. Tam, gdzie zachodzi acetylacja - proces, w którym grupa acetylowa jest przenoszona z jednej cząsteczki na drugą, imbir – i podobne rośliny, takie jak kurkuma, tulasi i cynamon – wywierają wpływ na regulację genów”.
Jedno z badań wykazało zdolność imbiru do zwiększania acetylacji histonów H3 i tłumienia ekspresji deacetylazy histonowej 1 (HDAC1). Według What Is Epigenetics:
„Acetylacja histonów usuwa dodatni ładunek histonów i ostatecznie rozluźnia strukturę zwartej chromatyny, prowadząc do zwiększonej transkrypcji — pierwszego etapu ekspresji genów, w którym konkretna nić DNA jest kopiowana i powstaje RNA. Enzymy usuwające znak acetylowy są znane jako HDAC.
Kiedy dana osoba spożywa zdrową żywność, taką jak imbir, modyfikacji ulegają te epigenetyczne znaczniki przyłączone do białek histonowych, wokół których owinięte jest DNA, co wpływa na ekspresję genów powiązanych ze szlakami zapalnymi i neuroprotekcyjnymi”.
Świeży lub ugotowany imbir to jedyna postać tej rośliny bogata w gingerol lub shogaol. Oba związki są szybko wchłaniane i służą „poprawie funkcji żołądka”. Ponadto pomagają rozluźnić mięśnie jelitowe, co ułatwia uwalnianie nagromadzonych gazów.
Preparaty imbirowe dla utrzymania zdrowia i prawidłowej wagi
Z kawałka świeżego korzenia imbiru przygotować tzw. „kieliszek imbirowy”, który składa się z imbiru, niewielkiej ilości soku z cytryny, soku pomarańczowego i kurkumy. Składniki te poprawiają trawienie i – ze względu na swoje właściwości termogeniczne – przyśpieszają metabolizm i regulują pracę jelit. Ognista herbata, zawierająca imbir i cynamon, może pomóc w walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Te dwie przyprawy nawet stosowane osobno zapewniają wiele korzyści zdrowotnych, ale razem mogą pomóc utrzymać prawidłową wagę.
Cynamon pomaga utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi i zachęca organizm do magazynowania mniejszej ilości tłuszczu, a imbir wspomaga trawienie. Warto pić poniższy napój zaraz po posiłku.
Ognista herbata
Składniki
- 2 laski cynamonu (lub 1 łyżeczka mielonego cynamonu)
- 3 lub 4 plastry świeżego imbiru (lub 1 łyżka startego)
- Miód lub stewia w celu uzyskania naturalnej słodyczy (opcjonalnie)
- 1/2 galona czystej wody (ok. 2 l)
Wykonanie
Gotuj imbir i jedną laskę cynamonu w około pół galona wody przez 20 minut, aby składniki dobrze się zmieszały. Odcedź płyn prosto do filiżanki za pomocą sitka, a następnie dodaj odrobinę miodu lub stewii dla słodyczy (opcjonalnie).