Akupunktura: dlaczego to działa?

igły

W skrócie -

  • Akupunktura zmniejsza aktywność (lub dezaktywuje) komórek prozapalnych, a konkretnie makrofagów M1
  • Jednocześnie akupunktura zwiększa aktywność (lub aktywuje) przeciwzapalne makrofagi M2, zmniejszając w ten sposób ból i obrzęk
  • Makrofagi M2 są źródłem przeciwzapalnej interleukiny-10 (IL-10); poprzez aktywację makrofagów M2 akupunktura prowadzi do wzrostu poziomu IL-10, co z kolei pomaga złagodzić ból i stany zapalne

Według dr. Mercoli

Co roku ponad 3 miliony Amerykanów stosuje akupunkturę, a jej użycie wzrasta z roku na rok. Chociaż istnieje wiele różnych technik akupunktury, metody zwykle stosowane w Stanach Zjednoczonych obejmują tradycyjną akupunkturę z Chin, Japonii i Korei – polegają one na penetrowaniu skóry cienką igłą w określonych punktach ciała.

Igła jest następnie stymulowana ręcznie lub elektrycznie. Akupunktura jest stosowana od tysięcy lat na całym świecie i przetrwała próbę czasu, ponieważ… pozwala bezpiecznie złagodzić wiele powszechnych dolegliwości zdrowotnych.

W jaki sposób działa akupunktura pozostaje w dużej mierze tajemnicą, ale w zeszłym roku naukowcy ujawnili reakcję biochemiczną, która może być odpowiedzialna za niektóre dobroczynne efekty akupunktury.

Naukowcy ujawniają, w jaki sposób akupunktura zmniejsza stan zapalny i ból

Badanie na zwierzętach dotyczące wpływu akupunktury na zapalenie mięśni wykazało, że akupunktura manualna zmniejsza aktywność (lub dezaktywuje) komórek prozapalnych znanych jako makrofagi M1. Jednocześnie pobudza (lub aktywuje) przeciwzapalne makrofagi M2, tym samym prowadząc do zmniejszenia bólu i obrzęku.

Jest to skuteczna strategia, ponieważ makrofagi M2 są źródłem przeciwzapalnej interleukiny-10 (IL-10) – cytokiny zaangażowanej w odpowiedź immunologiczną. Uważa się, że zwiększenie aktywności makrofagów M2 prowadzi do wzrostu poziomu IL-10, co z kolei pomaga złagodzić ból i stan zapalny. Według The Epoch Times:

„Akupunktura prowadzi do zmiany, w wyniku czego reakcje zapalne są zmniejszone, a wtórne reakcje gojenia są promowane.

Zahamowanie aktywności makrofagów M1 i zwiększenie aktywności makrofagów M2 wywołane przez akupunkturę okazały się pozytywnie związane ze zmniejszeniem bólu mięśni i stanów zapalnych”.

Prawdopodobnie akupunktura działa poprzez różne mechanizmy. Na przykład, w 2010 roku stwierdzono, że akupunktura aktywuje receptory przeciwbólowe i zwiększa miejscowe stężenie neuroprzekaźnika adenozyny w tkankach.

Trójfosforan adenozyny (ATP) spowalnia aktywność mózgu i wywołuje senność. Według komunikatu prasowego Nature Neuroscience:

„… Autorzy badania proponują model, w którym drobne uszkodzenie tkanki spowodowane obracanymi igłami wyzwala uwalnianie adenozyny, które, jeśli jest wystarczająco blisko nerwów przekazujących sygnały bólowe, może prowadzić do zmniejszenia bólu w danym miejscu".

Akupunktura wpływa na organizm na wielu poziomach

Akupunktura, której zastosowanie sięga ponad 2500 lat, opiera się na założeniu, że w ludzkim ciele znajduje się ponad 2000 punktów akupunkturowych, które są połączone szlakami bioenergetycznymi nazywanymi meridianami.

Według tradycyjnej medycyny, to właśnie tymi szlakami przepływa Qi, czyli energia. Gdy ścieżka jest zablokowana, zakłócenia energii mogą prowadzić do braku równowagi i rozwoju chorób przewlekłych.

Udowodniono, że akupunktura wpływa na wiele przewlekłych schorzeń i może częściowo działać poprzez stymulację centralnego układu nerwowego do uwalniania naturalnych substancji chemicznych, które wpływają na układy organizmu, ból i inne procesy biologiczne. Dowody sugerują, że akupunktura może również działać poprzez:

  • Stymulowanie przewodzenia sygnałów elektromagnetycznych, które mogą aktywować niektóre komórki układu odpornościowego lub substancje przeciwbólowe;
  • Aktywację naturalnego układu opioidowego organizmu, co może pomóc zmniejszyć ból lub wywołać senność;
  • Stymulację podwzgórza i przysadki mózgowej, które wpływają na wiele układów organizmu;
  • Zmianę w wydzielaniu neuroprzekaźników i neurohormonów, co może pozytywnie wpłynąć na chemię mózgu.

Akupunktura może łagodzić ból związany z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego

Akupunktura jest często używana do leczenie bólu przewlekłego i może być szczególnie przydatna w przypadku łagodzenia bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego.

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej w Chengdu, akupunktura stosowana pięć razy w tygodniu przez cztery tygodnie znacznie zmniejszyła ból i sztywność stawu u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego.

W tym badaniu wykazano, że poprawa była jeszcze większa, gdy akupunktura została połączona z chińskim masażem nazywanym Tui Na. Inne badania również wykazały korzyści dla organizmu wynikające ze stosowania akupunktury, w tym jedno z najdłuższych i największych dotychczasowych badań dotyczących tej techniki.

W 26-tygodniowym badaniu udział wzięło ponad 550 pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego. Uczestnicy zostali losowo przydzieleni do jednego z trzech zabiegów: akupunktury, pozorowanej akupunktury lub strategii samopomocy zalecanych przez Arthritis Foundation (ta ostatnia służyła jako grupa kontrolna).

Już w 8 i 14 tygodniu zaobserwowano znaczące różnice w odpowiedzi. Pod koniec badania w grupie otrzymującej prawdziwą akupunkturę zaobserwowano 40-procentowy spadek bólu i prawie 40-procentową poprawę funkcji stawu w porównaniu z ocenami wyjściowymi. 33-procentowa poprawa w grupie stosującej akupunkturę w stosunku do grupy stosującej procedurę pozorowaną.

Akupunktura w łagodzeniu wysokiego ciśnienia krwi

Istnieją pewne dowody na to, że akupunktura może pomóc obniżyć wysokie ciśnienie krwi, jednocześnie łagodząc związany z tym lęk, bóle głowy, zawroty głowy, kołatanie serca i szumy uszne.

Wiadomo, że wysokie ciśnienie krwi prowadzi do podwyższonego stężenia czynnika martwicy nowotworu alfa (TNF-α) – który wywołuje stan zapalny, endoteliny stymulowanej przez TNF-α (ET) oraz peptydów biorących udział w zwężaniu naczyń krwionośnych i podnoszeniu ciśnienia krwi.

Uważa się, że akupunktura może obniżać poziom TNF-α i ET, obniżając w ten sposób ciśnienie krwi. W innym badaniu obejmujących pacjentów z wysokim ciśnieniem krwi, 30 minut elektroakupunktury (w której igły są stymulowane elektrycznie) tygodniowo doprowadziło do nieznacznego spadku ciśnienia krwi.

Współautor badania, dr John Longhurst – kardiolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine – powiedział w wywiadzie dla WebMD: „Potencjalnie ciśnienie krwi można utrzymać na niskim poziomie dzięki comiesięcznej kuracji”.

„Zauważalny spadek ciśnienia krwi zaobserwowano u 70% pacjentów leczonych akupunkturą celującą w punkty efektywne. Spadek średnio wynosił od 6 do 8 mm Hg dla skurczowego ciśnienia krwi [górna liczba] i 4 mm Hg dla rozkurczowego ciśnienia krwi [dolna liczba]”.

Akupunktura łagodzi nawet ból związany z fibromialgią u dzieci

Jednym z najczęstszych zastosowań akupunktury jest leczenie przewlekłego bólu. Jedna z analiz najbardziej rzetelnych dostępnych badań wykazała, że akupunktura ma wyraźny wpływ na zmniejszenie przewlekłego bólu, większy niż standardowe metody leczenia bólu.

Uczestnicy badania stosujący akupunkturę zgłaszali średnio 50-procentowe zmniejszenie bólu, w porównaniu do 28-procentowej redukcji bólu w przypadku standardowego leczenia bólu bez zastosowania akupunktury.

Nawet ból związany z fibromialgią, który jest trudny do leczenia i wiąże się z problemami ze snem, zmęczeniem i depresją, może ulec złagodzeniu.

W jednym z badań wykazano, że 10 tygodni akupunktury zmniejszyło odczuwanie bólu przez pacjentów z fibromialgią średnio o 41%, w porównaniu ze zmniejszeniem bólu o 27% w grupie stosującej pozorowany zabieg.

Ulga w bólu trwała co najmniej 1 rok, co doprowadziło naukowców do następującego wniosku: „…Zaleca się stosowanie zindywidualizowanej akupunktury u pacjentów z fibromialgią”. Akupunktura wydaje się również bezpieczną i skuteczną metodą leczenia przewlekłego bólu u dzieci.

W badaniu obejmującym 55 dzieci z przewlekłym bólem wykazano, że dzieci, które przeszły osiem sesji akupunktury (każda trwająca około 30 minut), zgłosiły znaczne zmniejszenie bólu i poprawę jakości życia.

Zastosowanie akupunktury we wspomaganiu leczenia depresji, chorób nowotworowych i innych schorzeń

Korzyści ze stosowania akupunktury są widoczne również w przypadku wielu innych chorób. Badania sugerują, że akupunktura działa tak dobrze jak poradnictwo w leczeniu depresji. Może również zmniejszyć zmęczenie, lęk i depresję u pacjentów z chorobą nowotworową w ciągu zaledwie ośmiu tygodni.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przeprowadziła obszerny przegląd i analizę badań klinicznych związanych z akupunkturą, na podstawie których poinformowała, że procedura okazała się skuteczna w następujących chorobach:

Działania niepożądane po radioterapii i/lub chemioterapii

Alergiczny nieżyt nosa (w tym katar sienny)

Kolka żółciowa

Depresja (w tym nerwica depresyjna i depresja po udarze)

Ostra czerwonka bakteryjna

Pierwotne bolesne miesiączkowanie

Ostra epigastralgia (w chorobie wrzodowej, ostrym i przewlekłym zapaleniu żołądka oraz skurczu żołądka)

Ból twarzy (w tym zaburzenia czaszkowo-żuchwowe)

Bóle głowy

Nadciśnienie samoistne

Pierwotne niedociśnienie

Indukcja porodu

Ból kolana

Leukopenia

Bóle krzyża

Korekta nieprawidłowego położenia płodu

Poranne mdłości

Nudności i wymioty

Ból szyi

Ból w stomatologii (w tym ból zęba i dysfunkcja skroniowo-żuchwowa)

Zapalenie okołostawowe barku

Ból pooperacyjny

Kolka nerkowa

Reumatoidalne zapalenie stawów

Rwa kulszowa

Zwichnięcie

Udar mózgu

Łokieć tenisisty

Ponadto akupunktura wykazała również działanie terapeutyczne w leczeniu następujących chorób i stanów – od zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) i uzależnień po krztusiec, chociaż w przypadku tych dolegliwości potrzebne są dalsze badania:

Ból brzucha (w ostrym zapaleniu żołądka i jelit lub z powodu skurczu żołądkowo-jelitowego)

Trądzik pospolity

Uzależnienie od alkoholu i detoksykacja

Porażenie Bella (nerwu twarzowego)

Astma oskrzelowa

Ból w chorobie nowotworowej

Nerwica serca

Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego z ostrym zaostrzeniem

Kamica żółciowa

Zespół stresu związanego z konkurencją

Zamknięty uraz czaszkowo-mózgowy

Cukrzyca niezależna od insuliny

Ból ucha

Epidemiczna gorączka krwotoczna

Proste krwawienie z nosa (bez choroby uogólnionej lub miejscowej)

Ból oka z powodu wstrzyknięcia podspojówkowego

Niepłodność kobiet

Skurcz twarzy

Zespół żeńskiej cewki moczowej

Fibromialgia i zapalenie powięzi

Zaburzenia gastrokinetyczne

Dna moczanowa

Status nosiciela wirusa zapalenia wątroby typu B

Półpasiec (ludzki (alfa) herpeswirus 3)

Hiperlipemia

Niedoczynność jajników

Bezsenność

Ból porodowy

Niedobór laktacji

Zaburzenia seksualne u mężczyzn, nieorganiczne

Choroba Meniere'a

Neuralgia popółpaścowa

Atopowe zapalenie skóry

Otyłość

Uzależnienie od opium, kokainy i heroiny

Zapalenie kości i stawów

Ból spowodowany badaniem endoskopowym

Ból w zakrzepowo-zarostowym zapaleniu naczyń

Zespół policystycznych jajników (zespół Steina-Leventhala)

Postekstubacja u dzieci

Rekonwalescencja pooperacyjna

Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego

Świąd

Zespół bólu korzeniowego i pseudokorzeniowego

Pierwotny zespół Raynauda

Nawracające infekcje dolnych dróg moczowych

Dystrofia odruchowa współczulna

Traumatyczne zatrzymanie moczu

Schizofrenia

Ślinotok wywołany lekami

Zespół Sjögrena

Ból gardła (w tym zapalenie migdałków)

Ostry ból kręgosłupa

Sztywność karku

Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego

Zespół Tietze

Uzależnienie od tytoniu

Zespół Tourette'a

Przewlekłe wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Kamica moczowa

Demencja naczyniowa

Krztusiec