Elektroniczne papierosy zawierają wyższy poziom toksycznych nanocząstek metali niż dym tytoniowy

 
papieros

W skrócie -

  • Stwierdzono, że aerozol wiodącego producenta papierosów elektronicznych zawiera nanocząsteczki metali, w tym cynę, miedź, nikiel i srebro, kulki krzemianowe
  • W niektórych przypadkach ilości metalu były większe niż w przypadku palenia zwykłego papierosa
  • Elektroniczne papierosy zawierają nanocząsteczki, które ze względu na swój ultramikroskopowy rozmiar mogą łatwo dostać się do krwiobiegu, naczyń krwionośnych i innych tkanek, powodując nieznane konsekwencje
  • Jeśli myślisz o rzuceniu palenia, zamiana konwencjonalnych papierosów na papierosy elektroniczne może spowodować ekspozycję na nowy zestaw substancji chemicznych szkodliwych dla zdrowia; całkowite rzucenie palenia papierosów i wprowadzenie zdrowego trybu życia może być lepszym rozwiązaniem

Według dr. Mercoli

Jeśli jesteś osobą palącą tytoń, prawdopodobnie widziałeś papierosy elektroniczne. Może nawet próbowałeś je zastosować, próbując rzucić nałóg palenia.

Moja mama paliła przez ponad sześćdziesiąt lat i pomimo tego wydaje się mieć bardzo dobre zdrowie, ponieważ nie bierze żadnych leków, stosuje zdrową dietę i używa urządzenia do robienia dziur w papierosach, które zmniejsza ilość wdychanego dymu o 95%.

Dowiedziałem się, że najlepiej jest pozwolić jej na to i pomóc kontrolować inne zmienne, które w jeszcze większym stopniu mogą wpływać na stan zdrowia. Jednak ostatnio mama zapytała mnie o elektroniczne papierosy.

Elektroniczne papierosy są reklamowane jako bezpieczniejsza i czystsza alternatywa dla palenia, ale nowe badania sugerują, że nie jest tak jak się wydaje na pierwszy rzut oka.

Chociaż zwykły dym papierosowy zawiera tysiące toksycznych związków chemicznych, pod pewnymi względami stworzone przez człowieka „alternatywy dla tytoniu” mogą być jeszcze bardziej niebezpieczne dla zdrowia niż konwencjonalne papierosy.

Jak działają elektroniczne papierosy?

W elektronicznym papierosie bateria podgrzewa płyn zawierający aromat (taki jak tytoń, mentol, wiśnia, wanilia), środek utrzymujący wilgoć (zwykle glikol propylenowy lub gliceryna roślinna) i czasami nikotynę.

Podczas wdechu dostarczana jest „dawka” aromatyzowanej nikotyny bez substancji chemicznych wytwarzanych zwykle podczas spalania tytoniu. Dostarcza to również satysfakcji z czynności podobnej do palenia zwykłych papierosów, czego nie oferują inne zamienniki nikotyny, takie jak plaster lub guma do żucia. Choć brzmi to bezpieczniej niż tradycyjne palenie, krótko- i długoterminowe skutki zdrowotne papierosów elektronicznych nie są do końca poznane.

Do tej pory amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wykryła potencjalnie śmiertelną substancję chemiczną zapobiegającą zamarzaniu o nazwie glikol dietylenowy w kasecie elektronicznego papierosa wraz z nitrozoaminami specyficznymi dla tytoniu, które zostały powiązane z nowotworami. W najnowszym badaniu naukowcy wysunęli hipotezę, że skoro elektroniczne papierosy zawierają różne metale w obudowie, mogą one przechodzić do aerozolu wdychanego przez użytkownika – ich hipoteza okazała się słuszna.

Elektroniczne papierosy zawierają toksyczne nanocząsteczki metalu

Po przetestowaniu aerozolu od wiodącego producenta papierosów elektronicznych stwierdzono, że zawiera on nanocząsteczki metali, w tym cynę, miedź, nikiel i srebro, kulki krzemianowe. W niektórych przypadkach, na przykład w przypadku cząstek cyny, ilości były większe niż w przypadku zwykłego dymu papierosowego. Naukowcy doszli do następującego wniosku:

„Aerozol z atomizera od wiodącego producenta EC [elektronicznego papierosa] zawierał nanocząsteczki metali. Wydaje się, że słabe połączenia lutownicze przyczyniły się do obecności cyny w aerozolu. W testach cytotoksyczności płyn z atomizera zawierający cząstki cyny hamował przyczepność i przeżycie hPF [ludzkich fibroblastów z płuc].

Inne metale prawdopodobnie pochodziły z drutów (miedź, nikiel, srebro) i innych metalowych elementów stosowanych w atomizerach, podczas gdy cząstki krzemianu wydawały się pochodzić z knotów z włókna szklanego.

Chociaż włókna zewnętrzne odfiltrowały wiele cząstek cyny, znaczne ilości cyny, innych metali i kulek krzemianowych przedostały się do aerozolu, co spowodowało narażenie zdrowia użytkowników, prawdopodobnie w większym stopniu niż w przypadku konwencjonalnych papierosów”.

Skutki narażenia na toksyczne metale mogą wahać się od subtelnych objawów po poważne choroby. Ponieważ metale akumulują się w organizmie, objawy są często przypisywane innym przyczynom, a ludzie nie zdają sobie sprawy, że metale ciężkie miały wpływ na ich zdrowie, dopóki nie jest za późno. Co więcej, gdy metale nagromadzą się w organizmie, mogą spowodować nieodwracalne uszkodzenia.

Dlaczego wdychanie nanocząsteczek metali jest niebezpieczne?

Do potencjalnego ryzyka przyczyniają się nanocząsteczki, które ze względu na swój ultramikroskopowy rozmiar mogą w łatwy sposób dostać się do krwiobiegu, naczyń krwionośnych i innych tkanek, powodując nieznane konsekwencje. Według Sayer Ji, założyciela GreenMedInfo.com:

„Jedną z niezamierzonych, negatywnych konsekwencji nanotechnologii jest to, że dzięki bardzo małym rozmiarom, nanocząsteczki mogą wykazywać znacznie wyższą toksyczność.

W przeciwieństwie do starszych modeli ryzyka toksykologicznego, dzięki zmniejszeniu rozmiaru nanocząsteczki mogą łatwiej omijać naturalne mechanizmy obronne organizmu, tj. przechodzić przez pory w skórze lub błonach śluzowych, omijając mechanizmy odpornościowe i detoksykacyjne, które ewoluowały przez miliony lat przed erą nanotechnologii.

Na przykład, gdy cząstki niklu zostaną zmniejszone do zakresu nanometrów (szerokość jednej miliardowej metra), mogą w rzeczywistości stać się bardziej toksyczne dla układu hormonalnego, ponieważ są teraz zdolne do bezpośredniej interakcji molekularnej z receptorami estrogenowymi w organizmie, zaburzając ich działanie, normalną strukturę i funkcje. Co więcej, wdychanie tych cząsteczek do płuc wraz z innymi metalami, glikolem etylenowym i nikotyną tworzy miksturę chemiczną wykazującą toksyczność synergistyczną, tj. toksyczność całości jest wyższa niż poszczególnych składników.”

Nie będzie wymogu umieszczania graficznych etykiet ostrzegawczych na paczkach papierosów

Konwencjonalne papierosy oczywiście same w sobie niosą ze sobą znaczne zagrożenie dla zdrowia, a niektóre z tych zagrożeń są umieszczane w widocznym miejscu na opakowaniach papierosów. Jednak kampania FDA polegająca na umieszczaniu na paczkach papierosów obrazów ludzi umierających z powodu chorób związanych z paleniem, jak innych drastycznych zdjęć przedstawiających szkody zdrowotne wynikające z palenia tytoniu, została porzucona. Zamiast tego FDA poinformowało, że planuje, aby etykiety opakowań posiadały mniej szokująco wyglądające informacje.

Graficzne obrazy na paczkach papierosów z pewnością stworzyłyby znacznie większy rynek papierosów elektronicznych, ponieważ coraz więcej osób miałoby motywację do rzucenia palenia. Jednak firmy tytoniowe złożyły pozwy w związku z tą kampanią, twierdząc, że nie jest to dostarczanie faktycznych informacji, ale raczej promowanie programu antynikotynowego. Sąd Okręgowy Stanów Zjednoczonych orzekł później, że mandat dotyczący obrazu graficznego naruszałby poprawkę do Konstytucji Stanów Zjednoczonych dotyczącą wolności słowa.

Osoby z chorobami psychicznymi częściej palą papierosy

Nowe dane z dwóch federalnych agencji zdrowia wykazały, że więcej niż jedna trzecia osób dorosłych (36%) z chorobą psychiczną pali papierosy, w porównaniu z około jedną piątą zdrowych osób dorosłych (21%). Według CDC istnieje bezpośredni marketing wyrobów tytoniowych skierowany do osób z chorobami psychicznymi – populacji, która na ogół ma bardziej stresujące warunki życia, które sprawiają, że trudniej rzucić nałóg. Ponadto zmieniające nastrój działanie nikotyny może sprawić, że osoby z chorobami psychicznymi będą łatwym celem uzależnienia. Niektóre ośrodki zdrowia psychicznego wykorzystują nawet palenie tytoniu jako nagrodę za postęp!

Większość mieszkańców mieszkań jest narażonych na bierne palenie

Jednym z obszarów, w którym papierosy elektroniczne mają przewagę nad konwencjonalnymi papierosami, jest fakt, że zmniejszają narażenie na bierne palenie. Do tej pory większość ludzi jest świadoma zagrożeń związanych z biernym paleniem. Dzieci, które dorastają z osobami palącymi w swoich domach, są bardziej narażone na zachorowanie na raka płuc w późniejszych latach niż dzieci, które pochodzą z domów, których nikt nie pali tytoniu.

Dzieci, które bierne wdychają dym tytoniowy, częściej cierpią na zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli i inne choroby płuc. Osoby z astmą i bierne wdychające dym tytoniowy mają więcej ataków astmy. Bierne palenie odpowiada również aż jedną czwartą przypadków raka płuc u osób niepalących. Oczywiste jest, że jeśli mieszkasz z osobą palącą, jesteś narażony na bierne palenie, ale nawet ludzie mieszkający w mieszkaniach wolnych od dymu są często nie świadomi ekspozycji.

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców CDC wykazało, że do 46% mieszkańców mieszkań było narażonych na bierne palenie w swoich mieszkaniach w ciągu ostatniego roku. Dym tytoniowy może przenikać z jednego mieszkania do drugiego przez izolację, pęknięcia i gniazdka elektryczne. Problem potencjalnie dotyczy około 44 milionów Amerykanów, którzy mieszkają w budynkach wielorodzinnych, w tym prawie 29 milionów Amerykanów mieszkających w rzekomo „wolnych od dymu” mieszkaniach.

Jaki jest najlepszy sposób na rzucenie palenia?

Jeśli myślisz o rzuceniu palenia, zamiana konwencjonalnych papierosów na papierosy elektroniczne może po prostu narazić Cię na nowy zestaw zagrożeń dla zdrowia. Dotyczy to również leków, które mają pomóc w rzuceniu palenia. Weźmy na przykład lek Chantix, który ma pomagać w rzuceniu palenia tytoniu. Lek ten może powodować nadmiernie dużą liczbę poważnych działań niepożądanych, w tym samobójstwo i reakcje psychotyczne, w których ludzie bez historii agresywnych zachowań nagle zabijają siebie lub innych po zażyciu leku.

Więc w jaki sposób skutecznie rzucić palenie?

Uważam, że „sekretem” jest prowadzenie ogólnie zdrowego trybu życia, co znacznie ułatwi rzucenie palenia. Ćwiczenia są nieodłączną częścią tego planu, a jak pokazują badania, ludzie, którzy regularnie ćwiczą siłowo, podwajają swój wskaźnik sukcesu w rzuceniu palenia w porównaniu z osobami, które nie ćwiczą w ogóle. Zdrowe odżywianie to kolejny ważny aspekt, którego nie można ignorować. Krótko mówiąc, jeśli chcesz rzucić palenie, rozważ trzy podstawowe wskazówki, które pomogą Ci zacząć:

  1. Przeczytaj mój niedawno zaktualizowany i bardzo obszerny darmowy plan żywieniowy, aby zacząć się dobrze odżywiać.
  2. Opracuj wszechstronny schemat ćwiczeń. To twój sprzymierzeniec w walce z chorobami i rzuceniem palenia tytani. Trening siłowy jest ważną częścią aktywności fizycznej, ale pamiętaj również o włączeniu ćwiczeń interwałowych o wysokiej intensywności, takich jak Peak Fitness, ćwiczenia wzmacniające mięśnie posturalne i rozciąganie.
  3. Znajdź zdrowe ujście dla negatywnych emocji. Wiele osób używa do tego ćwiczeń, medytacji lub technik relaksacyjnych - wszystkie się sprawdzają. Polecam również włączenie Techniki Emocjonalnej Wolności (EFT), ponieważ może ona pomóc w usunięciu emocjonalnych blokad z organizmu (z istnienia niektórych z nich możesz nawet nie zdawać sobie sprawy), w ten sposób przywracając równowagę umysłu i ciała oraz pomagając przełamać uzależnienie i unikać zachcianek.

Kiedy wdrożysz do swojego stylu życia te trzy rzeczy, możesz zacząć myśleć o rzuceniu palenia tytoniu. Najlepszą metodą wydaje się być natychmiastowe porzucenie nałogu, ponieważ badania pokazują, że dwie trzecie do trzech czwartych byłych osób palących zaprzestało palenia z dnia na dzień bez żadnej pomocy. Rzucenie palenia jest najlepszym sposobem zmniejszenia narażenia na toksyny.

Warto zapoznać się również z informacjami o astaksantynie, która okazała się wystarczająco silna, aby zapobiegać uszkodzeniom oksydacyjnym u osób palących tytoń. Astaksantyna jest produkowana przez mikroalgi Haematococcus pluvialis. Jest obecnie uważana za najsilniejszy przeciwutleniacz występujący w przyrodzie. Występuje w organizmach różnych stworzeń morskich, które jedzą algi, takich jak łosoś, skorupiaki i kryl. Jest również dostępna w postaci suplementu.