Ostrzeżenie: Prilosec może powodować poważną infekcję żołądka

 
tabletki

W skrócie -

  • Leki na zgagę są jednymi z najpopularniejszych leków stosowanych na świecie; mają długą listę działań niepożądanych, które mogą znacząco wpłynąć na jakość życia i zwiększyć ryzyko infekcji
  • Ostatnie badania wykazały, że zmniejszenie ilości kwasu w układzie tętniczym wywołane przez inhibitory pompy protonowej jest jednym z ważnych czynników powodujących działania niepożądane dla serca, nerek i mózgu
  • Proste, naturalne i skuteczne strategie również mogą łagodzić objawy przewlekłej zgagi, bez powodowania skutków ubocznych. Należą do nich: eliminacja z diety pokarmów powodujących zgagę, dodanie kwasu do diety, picie herbaty z korzenia imbiru i dodawanie oleju kokosowego do żywności

Według dr. Mercoli

Leki na zgagę z klasy inhibitorów pompy protonowej (PPI) są jednymi z najczęściej stosowanych leków na świecie. Kiedyś dostępne tylko na receptę, Prilosec (omeprazol), Prevacid (lanzoprazol) i Nexium (esomeprazol) to trzy rodzaje PPI, które są obecnie dostępne bez recepty.

Powszechnie przepisywane w celu złagodzenia objawów refluksu żołądkowego i niestrawności, powodują szereg działań niepożądanych, które negatywnie wpływają na zdrowie.

Zgaga występuje, gdy kwas żołądkowy zalewa przełyk (refluks żołądkowo-przełykowy), spalając tkankę, która nie jest przystosowana do ekspozycji na płyn o niższym pH, tak jak żołądek. Kwas jest niezbędny do trawienia i chroni przed bakteriami.

Istnieje wiele powodów, dla których kwas może przejść przez dolny zwieracz przełyku (LES) i wywołać zgagę, ale większość z nich jest związana z przepukliną rozworu przełykowego lub zakażeniem Helicobacter pylori (H. pylori).

Proste zmiany stylu życia często pozwalają zapobiegać lub skutecznie leczyć objawy zgagi, ale związany ze zgagą przewlekły ból występujący przez wiele tygodni może wymagać wprowadzenia kilku dodatkowych zmian. Należy zdać sobie sprawę, że PPI mogą w rzeczywistości wyrządzić więcej szkody niż pożytku, ponieważ wiążą się z większym ryzykiem złamań kości, chorób nerek, dysfunkcji poznawczych i nie tylko.

W artykule opublikowanym w 2010 r. w Journal of the American Medical Association (JAMA) stwierdzono, że mniejsza opieka zdrowotna może skutkować lepszym stanem zdrowia. W nadchodzących latach inne redakcje opowiadały się za tym poglądem, ponieważ ludzie spożywają produkty, których organizm potrzebuje, aby zachować zdrowie.

Trawienie wymaga kwasu

Trawienie pokarmu rozpoczyna się w jamie ustnej, gdy pokarm jest rozbijany na mniejsze kawałki i mieszany ze śliną, zanim przejdzie przez przełyk do żołądka. W żołądku pokarm miesza się z kwasem solnym niezbędnym do rozbicia go na jeszcze mniejsze kawałki, z których jelito cienkie będzie mogło wydobywać składniki odżywcze.

Organizm wchłania składniki odżywcze przez jelito cienkie przed przekazaniem pozostałych produktów przemiany materii do jelita grubego i odbytnicy. Leki PPI mają na celu hamowanie pompy protonowej, która bierze udział w produkcji kwasu żołądkowego (solnego).

PPI nie celują konkretnie w komórki żołądka, a ponadto kwas żołądkowy zwykle nie jest głównym czynnikiem wyzwalającym przewlekłą zgagę. Kwas żołądkowy jest niezbędny do trawienia, a w większości przypadków brak kwasu żołądkowego jest przyczyną zgagi, refluksu żołądkowo-przełykowego (GERD) i przewlekłej niestrawności.

W takich przypadkach PPI mogą w rzeczywistości zaostrzyć problem poprzez dalsze zmniejszanie ilości kwasu żołądkowego. O ile w badaniu endoskopowym lekarz nie potwierdzi wysokiego poziomu kwasu żołądkowego, bardziej prawdopodobny jest jego niedobór.

Istnieje prosty test, którego można użyć, aby określić poziom kwasu żołądkowego – ta wiedza pomoże opracować naturalny plan zmniejszenia przewlekłego bólu. Ten prosty test jest przybliżonym wskaźnikiem tego, ile kwasu wytwarza żołądek.

Wymieszaj łyżeczkę sody oczyszczonej z 8 uncjami (230 ml) zimnej wody i wypij ją rano na czczo, czyli przed zjedzeniem lub wypiciem czegokolwiek. Połączenie sody oczyszczonej i kwasu solnego w żołądku wytwarza gazowy dwutlenek węgla, powodując bekanie.

Odczekaj do pięciu minut i zmierz, ile czasu zajęło wytworzenie w żołądku wystarczającej ilości gazu, aby spowodować odbijanie (bekanie). Pojawienie się odbijania w ciągu dwóch do trzech minut świadczy o normalnym poziomie kwasu żołądkowego; wcześniejsze i powtarzające się odbijanie wskazuje na nadmiar kwasu. Jeśli odbijanie nie wystąpiło po pięciu minutach, prawdopodobnie ilość kwasu żołądkowego jest zbyt niska.

Leki na zgagę wpływają na funkcjonowanie mózgu

Badania konsekwentnie pokazują, że PPI są stosowane w nadmiarze, ponieważ są dostępne bez recepty. Naukowcy szacują, że nawet 70% osób stosujących te leki nie ma odpowiednich wskazań medycznych.

Ta liczba jest prawdopodobnie znacznie wyższa, ponieważ wiele osób cierpiących z powodu zgagi może nie otrzymać lub nie postępować zgodnie z zaleceniami dotyczącymi zmian stylu życia, które mogą zmniejszyć objawy zgagi.

Jednym z najbardziej niekorzystnych skutków stosowania PPI są zmiany poznawcze, których ludzie mogą doświadczyć nawet po krótkotrwałym ich stosowaniu. W jednym z badań oceniano wpływ pięciu różnych PPI w ciągu zaledwie jednego tygodnia stosowania u 60 zdrowych uczestników.

Wykorzystując testy neurofizjologiczne, zaobserwowano statystycznie i klinicznie istotne zaburzenia funkcji wykonawczych, pamięci wzrokowej i funkcji planowania, z których każda jest związana z chorobą Alzheimera.

W dwóch badaniach opublikowanych w następnym roku stwierdzono, że osoby przyjmujące PPI były bardziej narażone na rozwój choroby Alzheimera.

Badanie opublikowane w JAMA również wykazało silny związek statystyczny między regularnym stosowaniem PPI a rozwojem choroby Alzheimera w grupie prawie 74 000 uczestników, którzy na początku badania nie mieli demencji.

Wspólną cechą demencji jest nagromadzenie blaszek beta-amyloidowych w mózgu, które wywołują stan zapalny i ostatecznie zabijają komórki mózgowe. Obecnie istnieją mocne dowody naukowe wskazujące, że stosowanie PPI nie tylko zwiększa produkcję blaszek beta-amyloidowych w mózgu, ale spowalnia również zdolność organizmu do ich eliminacji.

Długotrwałe stosowanie PPI niesie ze sobą duże ryzyko

Duże badanie eksploracyjne przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda wykazało, że długotrwałe stosowanie PPI było również związane z 16-procentowym wzrostem ryzyka zawału serca, podczas gdy inne leki na zgagę nie zwiększały tego ryzyka.

Ten krótki film zawiera przegląd wyników. W innym badaniu opublikowanym przez Stanford Medicine przeanalizowano dane pochodzące od prawie 3 milionów ludzi. Stwierdzono, że osoby stosujące PPI były bardziej narażone na zawał serca.

Istnieją również dowody na to, że PPI są związane z rozwojem przewlekłej choroby nerek. W jednym z badań przeanalizowano dane od ponad 10 000 osób i stwierdzono związek między przewlekłą chorobą nerek a przyjmowaniem PPI. Większa częstość występowania chorób nerek była obserwowana u osób, które przyjmowały PPI dwa razy dziennie.

Naukowcy z Houston Methodist Hospital odkryli powód, dla którego PPI mogą wpływać na mózg, nerki i inne układy. Kiedy różne komórki wystawiono na działanie PPI, komórki śródbłonka naczyniowego wykazywały znaczne zmiany. PPI są przyjmowane doustnie i wpływają na pompę protonową, która występuje nie tylko w ścianach żołądka.

Naczynia krwionośne również produkują niewielkie ilości kwasu w celu rozbicia i wyeliminowania uszkodzonych cząsteczek białka. Kiedy poziom kwasu spada, mikroskopijne cząsteczki białka zaczynają gromadzić się na ścianach tętnic i mogą powodować poważne problemy w naczyniach krwionośnych narządów, takich jak mózg, serce i nerki. Dr John Cooke – główny autor badania i przewodniczący badań nad chorobami sercowo-naczyniowymi w Houston Methodist Research Institute, skomentował:

„Jestem zakłopotany tym, że przemysł farmaceutyczny nie odkrył tego jako pierwszy. To jest coś, co powinno było być zauważone i zbadane dawno temu”.

Zwiększone ryzyko złamań przypisuje się zwiększeniu stężenia gastryny w żołądku, hamowaniu wchłaniania wapnia, a tym samym zmianie funkcji osteoklastów w kości. Analiza danych pochodzących od prawie 80 000 kobiet dostarczyła dowodów na to, że PPI zwiększają ryzyko złamań, nawet po uwzględnieniu wskaźnika masy ciała, spożycia wapnia i aktywności fizycznej. Naukowcy odkryli, że ryzyko wróciło do normy po dwóch latach od odstawienia leku.

Zmniejszenie wydzielania kwasu żołądkowego jest również związane z niedoborem witaminy B12. Może to prowadzić do anemii, uszkodzenia nerwów, problemów psychiatrycznych, a nawet demencji. Niedobór witaminy B12 jest powszechny u osób starszych, których żołądek naturalnie zmniejsza wydzielanie kwasu żołądkowego, a także u osób przyjmujących leki, takie jak PPI, które zmniejszają wydzielanie kwasu żołądkowego.

W jaki sposób odzwyczaić się od PPI?

W powyższym wywiadzie NPR pacjentka opisuje efekt odbicia, którego doświadczyła, gdy próbowała odstawić PPI. Chociaż lek łagodzi objawy zgagi i refluksu, działania niepożądane i trudności w odstawieniu leku sprawiają, że jest on złym wyborem w leczeniu GERD, niestrawności lub przewlekłej zgagi.

Jeśli używasz PPI do leczenia zgagi, warto poświęcić czas na detoksykację i eliminację leku z organizmu. NIGDY nie należy przestawać przyjmować PPI z dnia nadzień. Lek należy odstawiać stopniowo, w przeciwnym razie wystąpi silny efekt odbicia, polegający na nadmiernym wydzielaniu kwasu żołądkowego. Może to spowodować gorsze objawy niż objawy występujące przed rozpoczęciem przyjmowania leków.

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia efektu odbicia zwiększającego poziom kwasu żołądkowego, należy stopniowo zmniejszać dawkę PPI. Po osiągnięciu najniższej dawki PPI, warto rozważyć tymczasowe zastąpienie ich dostępnym bez recepty blokerem H2, takim jak Cymetydyna, Zantac, Raniditine czy Tagamet. Po kilku tygodniach przyjmowania blokera H2 można zacząć odstawiać również te leki, wprowadzając alternatywne opcje zmniejszenia zgagi opisane poniżej.

Skuteczne alternatywy w leczeniu zgagi, GERD i niestrawności

Na szczęście istnieją naturalne alternatywy, które są zarówno bezpieczne, jak i skuteczne. Ponieważ większość osób cierpiących na refluks nie ma problemu ze zbyt dużą ilością kwasu żołądkowego, ale raczej ze zbyt małą ilością kwasu lub przepukliną rozworu przełykowego, należy ograniczyć leczenie, które hamuje wytwarzanie kwasu solnego. Pamiętaj, że zahamowanie produkcji kwasu zwiększa ryzyko zakażenia H. pylori, co jest częstą przyczyną wrzodów trawiennych z objawami, które ściśle naśladują GERD. Zanim zaryzykujesz swoje zdrowie i zastosujesz PPI, wypróbuj wymienione poniżej naturalne opcje:

Zastosuj odpowiednią dietę — Odpowiedzią na zgagę i niestrawność jest przywrócenie naturalnej równowagi i funkcji żołądka. Aby to zrobić, jedz dużo warzyw i innej wysokiej jakości, najlepiej ekologicznej i nieprzetworzonej żywności. Upewnij się, że stosowana dieta dostarcza wystarczającej ilości pożytecznych bakterii – regularnie spożywaj sfermentowaną żywność.

Pomoże to zrównoważyć mikroflorę jelitową, co może pomóc w eliminacji bakterii H. pylori — które są częstą przyczyną zgagi. Badania sugerują również, że sok z kiszonej kapusty lub surowej kapusty stymuluje produkcję kwasu żołądkowego. Kolejną korzyścią jest to, że kiszona kapusta dostarcza cennych korzystnych bakterii i związków, które pomagają zrównoważyć i odżywić florę jelitową.

Spożywanie kilku łyżeczek soku z surowej kapusty przed jedzeniem lub soku z kiszonej kapusty znacząco poprawi trawienie. Świeży sok z surowej kapusty może być również bardzo przydatny w leczeniu opornych wrzodów.

Dodaj kwas — Dodanie kwasu do kwaśnego środowiska może wydawać się sprzeczne z intuicją, ale jak już zapewne wiesz, wiele przypadków zgagi jest wywoływanych przez niską produkcję kwasu żołądkowego.

Jedną ze strategii jest spożywanie 3 łyżeczek surowego, niefiltrowanego octu jabłkowego rozpuszczonego w 6 do 8 uncji świeżej wody przed każdym posiłkiem.

Wykorzystaj grawitację — Zgaga zwykle nasila się w nocy i/lub po położeniu się. Zamiast leżeć zaraz po posiłku, pozostań w pozycji siedzącej lub stojącej przez co najmniej trzy godziny, ponieważ spożyty pokarm naciskający na dolny zwieracz przełyku (LES) zwiększa ryzyko zgagi. Ułóż głowę wysoko wykorzystując do tego specjalne podparcie (klocek), aby nie ześliznąć się z łóżka i nie odnieść obrażeń.

Unikaj układania poduszek w celu podniesienia głowy, ponieważ może to zwiększyć nacisk na LES. Wysokie poduszki powodują również złe ułożenie szyi i kręgosłupa, zwiększając ryzyko bólu szyi.

Napar z korzenia imbiru — Korzeń imbiru był tradycyjnie stosowany w leczeniu zaburzeń żołądkowych od czasów starożytnych. Jego działanie gastroprotekcyjne wynika z blokowania produkcji kwasu i hamowania rozwoju H. pylori. Jeśli chcesz przygotować napar z imbiru, gotuj trzy plasterki surowego korzenia imbiru w 2 szklankach wody przez około 30 minut. Regularne picie naparu na 20 minut przed posiłkiem może zapobiec rozwojowi zgagi.

Unikaj obcisłych ubrań — Ciasna odzież zwiększa nacisk na LES i zwiększa ryzyko wycieku kwasu do przełyku.

Utrzymuj zdrową wagę — Nadwaga w okolicy brzucha powoduje nadmierny nacisk na LES. Nawet utrata 15 funtów (6,8 kg) może mieć pozytywny wpływ na objawy.

Unikaj czynników wyzwalających zgagę — Problemem mogą być również alergie pokarmowe lub inne czynniki wyzwalające, dlatego należy całkowicie wyeliminować z diety produkty takie jak kofeina, alkohol i produkty nikotynowe. Warto monitorować, które produkty zwiększają indywidualne ryzyko zgagi. Może to zająć trochę czasu, ale jest warte wysiłku.

Ekologiczny olej kokosowy — Olej kokosowy jest naturalnym środkiem przeciwbakteryjnym, pomagającym ograniczyć przerost bakterii w żołądku. Pomaga również ukoić przełyk i jest bardzo zdrowym tłuszczem, który jest korzystny dla ogólnego stanu zdrowia.

Zacznij od 1 łyżeczki, aby zobaczyć, jak zareaguje organizm. Częstymi skutkami ubocznymi są bóle głowy i lekkie nudności. Stopniowo pracuj nad zwiększeniem ilości oleju kokosowego do 3 łyżek dziennie. Możesz również spróbować dodać 1 łyżkę stołową do filiżanki herbaty lub kawy.