Powstało nie tylko syntetyczne mięso, ale również lody

Sprawdzone fakty
 
lody

W skrócie -

  • Nowa Planetary Health Diet jest przeznaczona dla ludzi na całym świecie i pociąga za sobą zmniejszenie spożycia mięsa i nabiału nawet o 90%
  • Wraz z syntetycznymi produktami mięsnymi na horyzoncie pojawiają się syntetyczne produkty mleczne, w tym imitacje lodów wyprodukowanych z białek mleka wytworzonych w laboratorium
  • Firma Perfect Day wykorzystuje genetycznie modyfikowany (GE) grzyb Trichoderma reesei do produkcji białek mlecznych – kazeiny i serwatki
  • Najzdrowsze produkty mleczne pochodzą od krów karmionych trawą, które są zintegrowane z otaczającym ich środowiskiem. Imitacje białka mleka Perfect Day mogą być produkowane tylko w systemie „izolowanym od świata zewnętrznego”
  • Rolnictwo regeneracyjne jest prawdziwym rozwiązaniem problemów z zakresu ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, ale zostaje przyćmione przez Nową Normalność, której celem jest zmuszanie do spożywania syntetycznej żywności

Według dr. Mercoli

Zamiana tradycyjnej, pełnowartościowej żywności uprawianej przez drobnych rolników na masowo produkowaną syntetyczną żywność wytwarzaną w laboratorium jest nieodłączną częścią Wielkiego Resetu. Forum EAT, współzałożone przez Wellcome Trust, opracowało Planetary Health Diet, która ma być stosowana przez ludzi na całym świecie i wiąże się z ograniczeniem spożycia mięsa i nabiału nawet o 90%, zastępując je głównie żywnością wytwarzaną w laboratoriach.

Niestety nie jest to czymś, czego ludzki organizm potrzebuje, aby się rozwijać, ale syntetyczne produkty są promowane jako zdrowa, ekologiczna i zrównoważona alternatywa dla pokarmów zwierzęcych. Przemysł syntetycznego mięsa ma już ugruntowaną pozycję. Firma konsultingowa Kearney prognozuje, że spożycie białka zwierzęcego osiągnie szczyt w 2025 r., natomiast sprzedaż produktów imitujących mięso pochodzenia roślinnego będzie nadal rosła, osiągając poziom 450 miliardów dolarów do 2040 r., w którym to momencie może stanowić nawet 25% rynku mięsnego – przemysł o wartości 1,8 biliona dolarów.

Wielu technologicznych gigantów inwestuje w imitacje mięsa, które planują sprzedawać na całym świecie. Jednak rynek syntetycznej żywności rozwija się i nie tylko imitacja mięsa pochodzenia roślinnego jest promowana jako przyszłość żywności, ale także syntetyczny nabiał, w tym lody.

„Prawdziwe białka mleka” z grzybów GE

Perfect Day, firma, która wykorzystuje genetycznie modyfikowany (GE) grzyb Trichoderma reesei do produkcji syntetycznych wersji białek mlecznych – kazeiny i serwatki, została założona w 2014 roku przez dwóch wegańskich bioinżynierów poszukujących mleka o lepszym smaku i nie pochodzącego od zwierząt. Według przedstawicieli firmy, produkuje ona „prawdziwe białka mleka – identyczne z tymi zawartymi w mleku od krów”, ale nawet jeśli są być identyczne molekularnie, daleko im naturalnych białek.

Popular Science nazwała bezzwierzęce białko serwatkowe Perfect Day jedną ze 100 największych innowacji 2020 roku, stwierdzając:

„Następną generacją produktów wytworzonych w laboratoriach nie jest mięso, ale nabiał. Aby uzyskać syntetyczne mleko, firma Perfect Day wstawiła fragmenty krowiego DNA do grzyba Trichoderma reesei. Karmione cukrem zmodyfikowane drobnoustroje wytwarzają białka mleczne – kazeinę i serwatkę.

Łącząc je z wodą, tłuszczami roślinnymi, witaminami i minerałami, można otrzymać produkty mleczne — bez krowy. Smitten Ice Cream i Brave Robot zamieniły białka w pyszne wegańskie lody na bazie nabiału, ale Perfect Day ma nadzieję rozszerzyć portfolio o całą gamę kremowych produktów”.

Syntetyczna żywność produkowana w otoczeniu „odizolowanym od świata zewnętrznego”

Proces wytwarzania białek mleka w laboratorium jest daleki od naturalnego, ale Perfect Day stara się opisać ich proces jako obejmujący „kod natury”, co jest innym sposobem opisania DNA, którym manipulują:

„Wszystkie białka w naturze są kodowane przez specyficzne sekwencje DNA zwane genami. O dziwo, każda żywa istota na Ziemi może zrozumieć ten sam kod genetyczny. Aby stworzyć niezależną od zwierząt wersję białek mleka, musieliśmy po prostu wprowadzić te zwierzęce geny do organizmu innego niż krowa.

Właściwe geny krowy można uzyskać nieinwazyjnie, z włosów lub nawet wymazu z policzków. Dla nas było to jeszcze łatwiejsze; te geny są już skatalogowane w bezpłatnych naukowych bazach danych”.

Firma stosuje mikroflorę grzybów GE i używa stwierdzenia, że grzyb „pasie się” na materiałach roślinnych, mając nadzieję, że umysł klienta skojarzy to z krową pasącą się na łące, a nie z „dużymi zbiornikami”, w których rzeczywiście znajdują się ich genetycznie zmodyfikowane grzyby. To dość wymowne. Chociaż najzdrowsze produkty mleczne pochodzą od krów karmionych trawą, które są naturalną częścią otaczającego ich środowiska, syntetyczne białka mleka Perfect Day mogą być produkowane tylko w systemie „izolowanym od świata zewnętrznego”:

„Przestrzegając rygorystycznego schematu czyszczenia naszych zbiorników i zapewniając, że są one zamkniętym systemem odizolowanym od świata zewnętrznego, możemy wytwarzać najczystsze i najbezpieczniejsze białka mleka na świecie”.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków przyznała już białkom GE status GRAS (ogólnie uznawane za bezpieczne), podobnie jak w przypadku leghemoglobiny sojowej Impossible Foods, chociaż nie wiadomo, jakie będą długoterminowe konsekwencje spożywania tej nowatorskiej podróbki żywności.

Najbardziej ekologiczne lody na świecie?

Brave Robot jest jedną z firm produkujących lody, która używa serwatki GE Perfect Day i reklamuje swój produkt jako „najlepsze w smaku i najbardziej zrównoważone lody mleczne na świecie”. Wskazując na oczywiste — że konwencjonalna i przemysłowa produkcja mleka nie jest dobra dla zwierząt ani planety — sugerują, że jedyną alternatywą jest stworzenie syntetycznej żywności produkowanej w laboratorium.

Nawiasem mówiąc, Brave Robot to w zasadzie ta sama firma, co Perfect Day. Trzy miesiące po przyznaniu przez FDA statusu GRAS białkom serwatkowym GE (co nastąpiło w kwietniu 2020 r.), firma Perfect Day była współzałożycielem The Urgent Company, która stworzyła Brave Robot jako swoją pierwszą markę.

Perfect Day reklamuje się jako firma wytwarzająca produkty przyjazne dla środowiska, powołując się na analizę cyklu życia gazów cieplarnianych, która wykazała, że białko serwatkowe GE Perfect Day ma o 85-97% mniejszą emisję gazów cieplarnianych niż białka mleka krowiego. Zgodnie z ustaleniami:

„Gdyby konsumenci w USA całkowicie przeszli na białko serwatkowe Perfect Day, spowodowałoby to zmniejszenie emisji CO2 o 246 milionów ton, co odpowiada zużyciu energii dla 28 milionów domów w ciągu jednego roku (wszystkie domy w Nowym Jorku i Kalifornii łącznie) lub przez 53 miliony samochodów osobowych użytkowanych przez jeden rok (wszystkie samochody łącznie w Nowym Jorku, Kalifornii, Teksasie i na Florydzie) – zgodnie z kalkulatorem ekwiwalentów gazów cieplarnianych US EPA”.

To tylko PR, ponieważ firma porównuje swój produkt do konwencjonalnej hodowli bydła mlecznego. Firma Ben & Jerry's podobnie próbuje promować swoją markę jako ekologiczną i chociaż ich produkty są wytwarzane z produktów zwierzęcych — a nie syntetycznych białek wytwarzanych w laboratorium — nacisk firmy na zrównoważony rozwój i praktyki przyjazne dla środowiska jest farsą, ponieważ ich lody od dawna są wytwarzane z mleka pochodzącego z hodowli o skoncentrowanym żywieniu (CAFO), które niszczą środowisko.

Jezioro Carmi we Franklin w stanie Vermont jest jednym z obszarów najbardziej dotkniętych przez przemysł mleczarski. To dom dla ponad 36 000 krów żyjących w hodowlach CAFO, które zaopatrywały firmę Ben & Jerry's. Niegdyś dziewicze jezioro we Franklin znajduje się obecnie w kryzysie środowiskowym, nękanym przez niebiesko-zielone glony, znane również jako cyjanobakterie.

Ponieważ nawóz i obornik z przemysłowych gospodarstw mlecznych spływają i przedostają się do cieków wodnych, prowadzi to do nadmiaru składników odżywczych w wodzie, w tym azotu i fosforu — składników odżywczych, które powodują wzrost zakwitów glonów. Chodzi o to, że praktycznie wszystko wydaje się lepsze w porównaniu z okrucieństwem i szkodliwym wpływem na środowisko hodowli przemysłowych bydła mlecznego, ale o wiele trudniej jest wykazać korzyści w porównaniu ze złotym standardem — hodowle, gdzie zwierzęta są karmione trawą.

Hodowla ekologiczna jest lepsza niż produkcja laboratoryjna

Podobnie jak Perfect Day, firma Impossible Foods podrabiająca mięso twierdzi, że ma lepszy ślad węglowy niż hodowle żywych zwierząt. Firma ta zatrudniła Quantis – grupę naukowców i strategów, którzy pomagają swoim klientom podejmować działania oparte na dowodach naukowych, aby udowodnić swoje twierdzenia poprzez analizę cyklu życia.

Według podsumowania opublikowanego na stronie Impossible Foods, ich syntetyczne mięso ma mniejszy wpływ na środowisko niż hodowle konwencjonalne o 87-96% w badanych kategoriach, w tym dotyczy współczynnika ocieplenia globalnego, zajmowania gruntów i zużycia wody. Podobnie jak w przypadku Perfect Day, jest to jednak porównanie produkcji syntetycznego mięsa z mięsem od krów pochodzących z hodowli CAFO.

White Oak Pastures w Bluffton w stanie Georgia, która produkuje wysokiej jakości produkty od zwierząt karmionych trawą przy użyciu praktyk wypasu regeneracyjnego, zleciła tę samą analizę firmie Quantis i opublikowała 33-stronicowe badanie przedstawiające porównanie emisji White Oaks Pasttures z konwencjonalną produkcją wołowiny.

Podczas gdy syntetyczne wysokoprzetworzone mięso miało mniejszy ślad węglowy nawet o 96% w niektórych kategoriach, White Oaks miał całkowitą emisję netto w liczbach ujemnych w porównaniu z mięsem produkowanym przez CAFO. Ponadto, wołowina od krów karmionych trawą z White Oak Pasttures miała ślad węglowy o 111% niższy niż wołowina z typowej amerykańskiej hodowlii CAFO, a system regeneracyjny stosowany w White Oak Pasttures skutecznie wychwytywał węgiel z gleby, co zrównoważyło większość emisji związanych z produkcją wołowiny.

Resetowanie zaopatrzenia w żywność

Największa inicjatywa EAT Forum nosi nazwę FReSH, której celem jest przekształcenie całego systemu żywnościowego. EAT Forum współpracuje z firmami biotechnologicznymi produkującymi syntetyczne produkty mięsne, aby zastąpić pełnowartościową naturalną żywność alternatywami stworzonymi w laboratoriach.

Bill Gates jest jednym z technokratów inwestujących w firmy produkujące sztuczne produkty mięsne i wykupuje grunty rolne w USA w szalonym tempie. Bill Gates to współzałożyciel i były dyrektor generalny Microsoftu, przez co może wydawać się dziwne, że aspiruje do roli czołowego amerykańskiego farmera.

Ale po cichu gromadzi ogromne połacie amerykańskiej ziemi pod przykrywką firmy inwestycyjnej Cascade Investment LLC, a teraz posiada co najmniej 242 000 akrów amerykańskiej ziemi uprawnej w Waszyngtonie, Illinois, Iowa, Luizjanie, Kalifornii i wielu innych stanach.

Wydaje się, że areał przeznaczony jest pod uprawy genetycznie modyfikowanej kukurydzy i soi — podstawowe składniki do produkcji syntetycznej, wysoko przetworzonej żywności i imitacji mięs. Mocne zalecenie zastąpienia wołowiny syntetycznym mięsem zostało również zawarte w książce Gatesa. To zalecenie wywodzi się z przesadnej arogancji oraz pragnienia rekolonizacji i stworzenia globalnego imperium.

Chodzi o to, aby stworzyć środowisko, w którym przetrwanie nie jest możliwe bez technologii. „Jest to zaprzeczenie bogactwa wiedzy i praktyk agroekologicznych, które pojawiają się na całym świecie” – według raportu Navdanya, organizacji non-profit promującej bioróżnorodność i rolnictwo ekologiczne, założonej przez Vandana Shivę.

Naturalna pełnowartościowa żywność łączy nas z ziemią

Shiva wyjaśnia, że obejmując żywność wyhodowaną w laboratorium, zrywamy świętą relację z żywnością i odcinamy odwieczne związki ludzi z naturą i ziemią, na której żywność jest uprawiana lub hodowana.

Rolnictwo regeneracyjne to kolejny i wyższy etap produkcji ekologicznej żywności – zapewnia produkty wolne od toksycznych pestycydów, GMO, nawozów chemicznych i CAFO. Ponadto zapewnia regenerację glebie, środowisku, zwierzętom i rolnikom wiejskim.

Według Shivy: „Rolnictwo regeneracyjne dostarcza odpowiedzi na kryzys glebowy, kryzys żywnościowy, kryzys klimatyczny i kryzys demokracji”. Syntetyczne mięso i nabiał produkowane w laboratorium po prostu nie mogą się z tym równać, zarówno pod względem korzyści dla środowiska, jak i zdrowia ludzi.

Zgodnie z nadrzędnym tematem 2020 i 2021, nadszedł czas, aby spojrzeć krytycznie na propagandę syntetycznej żywności i wrócić do naszych prawdziwych korzeni – tych, które obejmują konieczność życia w synergii z ziemią i unikania eksperymentalnych technologii, które grożą zerwaniem więzi z naturą.

Możesz pomóc na małą skalę, wspierając lokalnych rolników ekologicznych i regeneracyjnych, kupując ich towary na lokalnych targowiskach lub kupując produkty mięsne i mleczne bezpośrednio z lokalnej farmy, unikając jednocześnie syntetycznej żywności produkowanej w laboratorium.