Kiedy się tego dowiesz, już nigdy nie wyrzucisz pestki awokado

Sprawdzone fakty
 
awokado

W skrócie -

 • Awokado to jeden z bardziej popularnych owoców sprzedawanych w USA; dwie trzecie konsumentów kupiło awokado w ubiegłym roku, a 60% kupuje co najmniej 37 awokado rocznie
 • Jednak większość wyrzuca to, co może być najzdrowszą częścią owocu – pestkę, która jest bogata w przeciwutleniacze, związki o właściwościach przeciwnowotworowych i przeciwzapalnych, a także korzystnie wpływa na trawienie
 • Po rozcięciu owoce mogą stać się brązowe z powodu utleniania; efekt ten można zmniejszyć, malując pokrojone awokado oliwą z oliwek, przechowując je w szczelnym pojemniku lub dodając do pojemnika spory kawałek cebuli
 • Niektórzy uważają, że pestki są nieco gorzkie, podczas gdy uważają, że mają orzechowy posmak; dodaj zmiażdżony proszek z pestek do koktajli, sałatek lub silnie aromatyzowanych potraw, aby cieszyć się wieloma korzyściami zdrowotnymi

Według dr. Mercoli

Awokado (Persea americana) to jeden z najpopularniejszych owoców w USA; dwie trzecie konsumentów kupiło je w zeszłym roku. Według Hass Avocado Board 2014, 60% osób kupujących awokado należy do kategorii „entuzjastów”, co oznacza, że każdego roku kupują co najmniej 37 owoców awokado. Jest to szczególnie uderzające, ponieważ jeszcze w latach 70. awokado było produktem luksusowym lub przysmakiem.

Awokado to tak naprawdę owoc bogaty w tłuszcze jednonienasycone które łatwo przekształcić energię. Włączenie go do codziennej diety pomaga zwiększyć poziom zdrowej tkanki tłuszczowej bez zwiększania ilości białka czy węglowodanów. Awokado jest również bogate w potas, który pomaga zrównoważyć niezwykle ważny stosunek potasu do sodu.

Na początku XX wieku awokado wciąż nazywano „gruszkami aligatora” ze względu na ich zieloną, chropowatą skórkę. W genialnej kampanii PR zmieniono nazwę na awokado, a następnie pokonano modę z lat 80. i 90. na niskotłuszczowe produkty i awokado trafiło do serc Amerykanów. Największą zmianą mogło być wejście awokado do Super Bowl.

Firma PR California Avocado Commission zorganizowała „Guacamole Bowl” w latach 90., zbierając przepisy od graczy NFL i testując smak powstałych dań z udziałem fanów i reporterów. Jednak nie tylko miąższ awokado jest bogate w witaminy i przeciwutleniacze. Możesz być zaskoczony, gdy odkryjesz, że pestka również posiada wiele właściwości prozdrowotnych.

Czy jadłeś pestkę awokado?

Chociaż zapewne znasz niektóre korzyści płynące z jedzenia awokado, być może przez cały ten czas wyrzucałeś najbardziej pożywną część tego owocu. Oto niektóre z zalet, które możesz czerpać, gdy poświęcisz czas na przygotowanie i zjedzenie pestek awokado.

Wartość przeciwutleniająca — pestki awokado są pełne polifenoli. Istnieje ponad 500 unikalnych polifenoli, zwanych łącznie fitozwiązkami. Żywność na bazie roślin jest zwykle bogata w polifenole, a na ich stężenie wpływ mają sposób uprawy, transportu, dojrzewania i przygotowania produktu.

Wiele osób wyrzuca pestkę i skórkę awokado. Jednak pestka jest bogata w polifenole. Wiadomo, że przeciwutleniacze zwalczają uszkodzenia komórek, pomagają zapobiegać cukrzycy typu 2, zwiększają wrażliwość na insulinę, zmniejszają stany zapalne związane z chorobami serca i nowotworami, obniżają ciśnienie krwi i odgrywają rolę w kontrolowaniu wagi. W jednym z badań stwierdzono również, że przeciwutleniacze zawarte w pestce awokado chronią mięso hamburgerów przed utlenianiem.

Działanie przeciwnowotworowe — W badaniu opublikowanym w Pharmaceutical Biology wykazano, że wyciągi etanolowe z owoców i pestek awokado z powodzeniem hamowały wzrost komórek białaczki limfoblastycznej w warunkach laboratoryjnych. Naukowcy odkryli, że ekstrakt działał jako związek proapoptotyczny, zabijając komórki białaczki poprzez mechanizm stresu oksydacyjnego.

Inne badanie opublikowane w Cancer Research wykazało, że awokatyna B – lipid pochodzący z owoców – atakuje komórki macierzyste białaczki odpowiedzialne za nawrót ostrej białaczki szpikowej. Pestki awokado zawierają biskatechinę – skondensowany flawenol, który w badaniu na zwierzętach wykazał działanie przeciwnowotworowe. Niedojrzałe owoce awokado również wykazały właściwości cytotoksyczne w badaniach in vitro.

Wspomaganie trawienia — pestki awokado były używane od wieków w kulturach Ameryki Południowej do łagodzenia zaburzeń żołądkowo-jelitowych, a działanie przeciwpierwotniakowe i przeciwprątkowe pestek było stosowane do ograniczania lub eliminowania chorób biegunkowych. Ekstrakty z pestek awokado wykazały zdolność do hamowania wzrostu kilku bakterii i pierwotniaków odpowiedzialnych za choroby.

Ekstrakt z liści awokado wykazał zdolność do zapobiegania powstawaniu wrzodów na modelu zwierzęcym.

Działanie przeciwstarzeniowe — oleje zawarte w pestkach awokado są bogate w przeciwutleniacze, które pomagają zmniejszyć uszkodzenia powodowane przez wolne rodniki, które powodują choroby i przyśpieszają starzenie się. Właściwości przeciwzapalne pomagają również zmniejszyć oznaki starzenia się skóry. Ponadto związki zawarte w pestkach awokado pomagają obniżyć poziom glukozy we krwi i utrzymać zdrową wagę, mogą również pomóc zmniejszyć bóle oraz zachować energię.

Pestki mogą być również stosowane miejscowo. Po wysuszeniu i zmieleniu można z nich zrobić domową maseczkę do twarzy oraz peeling. Połącz zmielone pestki z oliwą z oliwek i bananem lub awokado i sokiem z cytryny. Zmielone pestki w maseczce / peelingu do twarzy pomagają usuwać martwy naskórek i są doskonałym dodatkiem do masażu twarzy.

Awokado — pełnowartościowa żywność

Pestka znajduje się w środku owocu. Zapewne wiesz, że awokado to doskonałe źródło zdrowych tłuszczów. Poza wartościami odżywczymi, owoc posiada inne wyjątkowe właściwości prozdrowotne, chroniąc przed chorobami układu krążenia i cukrzycą oraz zwiększając zdolność organizmu do wchłaniania składników odżywczych. Niewielkie badanie pilotażowe prowadzone przez UCLA wykazało, że zjedzenie połowy świeżego awokado Hass z hamburgerem znacznie zahamowało produkcję zapalnej interleukiny-6, w porównaniu ze zjedzeniem burgera bez dodatku świeżego awokado.

Odkrycia dostarczają obiecujących wskazówek na temat zdolności awokado do poprawy funkcji naczyń krwionośnych i zdrowia serca. Jedna porcja awokado (około 1 filiżanka pokrojonych w kostkę owoców) zapewnia również 21% zalecanej dziennej ilości potasu. Według badania z 2011 roku osoby z największym ryzykiem chorób serca spożywają zbyt dużej ilości sodu i zbyt małe ilości potasu. Było to jedno z pierwszych i największych amerykańskich badań oceniających związek między zgonami z powodu spożycia soli, potasu i chorób serca.

Według jednego z głównych autorów badania, potas może w rzeczywistości neutralizować szkodliwe działanie sodu na serce. Osoby spożywające duże ilości soli i bardzo małe ilości potasu, były ponad dwukrotnie bardziej narażone na śmierć z powodu ataku serca niż osoby, które spożywały prawie równe ilości obu składników odżywczych. Chociaż awokado jest owocem, ma niską zawartość węglowodanów i wysoką zawartość tłuszczów.

Istnieją dowody sugerujące, że: ograniczone spożycie białka może być pomocne w długotrwałym utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia oraz w zapobieganiu nowotworom. Awokado to smaczny i satysfakcjonujący produkt pozwalający utrzymać dietę wysokotłuszczową, jednocześnie dostarczający blisko 20 niezbędnych składników odżywczych, w tym błonnik, witaminę E, witaminy z grupy B i kwas foliowy.

W małym badaniu naukowcy z Japonii odkryli, że awokado zawiera silne substancje chemiczne, które mogą zmniejszać uszkodzenie wątroby. Szczurom z uszkodzeniem wątroby wywołanym przez galaktozaminę podawano 22 różne owoce. Szczury karmione awokado wykazywały najmniejsze uszkodzenia wątroby, co wykazano mierząc poziom enzymów wątrobowych.

Na szczurach z chemicznie wywołanymi uszkodzeniami wątroby, podobnymi do uszkodzeń spowodowanych przez wirusy, testowano pięć związków. Okazało się, że ekstrakt z awokado jest obiecującym środkiem w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby.

Najlepszy sposób na maksymalne wykorzystanie awokado

Aby uzyskać jak najwięcej korzyści z owoców awokado należy zdjąć skórkę w taki sposób, aby nie usunąć większości cennych składników odżywczych. Badanie UCLA wykazało, że największa koncentracja korzystnych karotenoidów znajduje się w najciemniejszej zielonej części owocu, blisko wewnętrznej strony skórki.

Kalifornijska Komisja ds. Awokado wydała wytyczne, w jaki sposób obierać i najlepiej wykorzystać awokado. Należy zachować obszar o największej koncentracji przeciwutleniaczy w owocach, dlatego najlepiej obierać awokado rękami, tak jak banana.

Wykonanie

 1. Najpierw przekrój awokado wzdłuż, wokół pestki
 2. Trzymając każdą połowę, przekręć je w przeciwnych kierunkach, aby oddzielić miąższ od pestki.
 3. Usuń pestkę.
 4. Przetnij każdą połowę owocu wzdłuż.
 5. Następnie kciukiem i palcem wskazującym po prostu zdejmij skórkę z każdego kawałka

Zachowaj świeżość awokado

Po pokrojeniu miąższ awokado staje się brązowy, ponieważ enzym utlenia owoc pod wpływem powietrza. W tym momencie awokado niekoniecznie się zepsuło i często można zeskrobać górną brązową warstwę, aby odsłonić świeżą zieloną warstwę znajdującą się pod spodem. Jest to jednak nieatrakcyjne i niewiele osób lubi jeść brązowy guacamole. Istnieje wiele sposobów na utrzymanie świeżości awokado przez kilka dni po pokrojeniu.

Odkryłem, że przechowywanie awokado w lodówce — nawet gdy są jeszcze całe — utrzymuje je w świeżości do dwóch tygodni. Jeśli będziesz używać tylko połowy owocu na raz, pozostaw pestkę w połowie awokado, którego nie zamierzasz używać.

Rozważ przechowywanie połowy awokado w zamkniętym szklanym słoiku po przykryciu połowy awokado papierem woskowanym. Guacamole należy również przechowywać w szklanym hermetycznym pojemniku w lodówce, aby zmniejszyć utlenianie. Inne strategie, które mogą pomóc w ograniczeniu brązowienia owocu obejmują zastosowanie następujących środków:

 • Oliwa z oliwek — nanieś cienką warstwę oliwy z oliwek na wierzch połówki awokado. Tworzy to naturalną barierę, która pomaga zapobiegać utlenianiu. Możesz użyć tej sztuczki również z guacamole (użyj pędzla do ciasta, aby rozprowadzić oliwę na wierzchu); należy jednak pamiętać, że doda to bardziej oleistego smaku i konsystencji guacamole.
 • Sok cytrynowy — sok cytrynowy pomaga hamować utlenianie. Skrop połówkę awokado lub wierzch guacamole kilkoma kroplami soku. Doda to trochę cytrynowego smaku, co może być pożądane lub nie, w zależności od Twojego gustu.
 • Cebula — Umieść garść dużych kawałków cebuli na dnie pojemnika z awokado. Ewentualnie ułóż kawałki cebuli na wierzchu guacamole (i usuń je przed serwowaniem).

Sproszkowana pestka

Ten krótki film pokazuje, jak suszyć i zmielić pestki awokado oraz jak przechowywać je do wykorzystania w przyszłości. Chociaż po pokrojeniu pestki są białawe, po przetworzeniu w blenderze, robocie kuchennym lub młynku do kawy, utlenianie zmienia kolor proszku na jasnoróżowy do pomarańczowego. Proszek można przechowywać w hermetycznym pojemniku w lodówce do 14 dni.

Niektórzy twierdzą, że pestki awokado mają gorzki smak, podczas gdy według innych mają posmak orzechowy. Jeśli proszek z pestki awokado ma nieco gorzki posmak, najlepiej połączyć go z silnie aromatyzowanymi potrawami. Proszek można również dodać do koktajlów lub sałatek, aby uzyskać niepowtarzalny smak. Do przygotowania naparu można wykorzystać pokrojone pestki awokado. Plastry pestki należy włożyć do zaparzacza do herbaty i zalać wrzątkiem, mocząc je przez kilka minut. Można dodać trochę miodu, jeśli pestki okażą się zbyt gorzkie.