Siarka: minerał, który pomaga zwalczać zmęczenie, stres, ból, nowotwory i zmarszczki

 
orzechy

W skrócie -

  • Siarka jest trzecim najczęściej występującym minerałem w organizmie. Jest niezbędna do prawidłowej syntezy i aktywności biologicznej białek i enzymów oraz odgrywa ważną rolę w systemie transportu elektronów w organizmie, konwersji witamin, syntezie półproduktów metabolicznych (takich jak glutation), detoksykacji, zdrowiu stawów i prawidłowym działaniu insuliny
  • Podstawowymi źródłami siarki w diecie są ryby, ekologiczna wołowina i drób z wolnego wybiegu. W mniejszych ilościach siarka występuje również w jajkach i niektórych warzywach
  • Metylosulfonylometan (MSM) jako suplement diety jest idealnym źródłem siarki organicznej

Według dr. Mercoli

Siarka jest trzecim najczęściej występującym minerałem w organizmie, po wapniu i fosforze. Jest to ważny pierwiastek, który jest dostarczany prawie w całości z białkami z diety. Jednak minęło ponad 20 lat od czasu, gdy amerykańska Rada ds. Żywności i Żywienia (FNB) opublikowała swoją ostatnią aktualizację dotyczącą zalecanego dziennego spożycia (RDA).

W badaniu analizującym kluczowe elementy dotyczące działania siarki w organizmie naukowcy stwierdzili, że znaczenie tego minerału może być niedoceniane i że możliwe jest, że nie spożywamy wystarczających ilości siarki.

Znaczenie siarki

Prawie połowa siarki w organizmie znajduje się w mięśniach, skórze i kościach, ale przynosi ona znacznie więcej korzyści niż tylko w tych trzech obszarach. Odgrywa ważną rolę w wielu układach organizmu.

Wiązania siarki są wymagane, aby białka zachowały swój kształt. Wiązania te determinują aktywność biologiczną białek. Na przykład, jak wyjaśniono w biuletynie MSM, włosy i paznokcie składają się z twardego białka zwanego keratyną, które jest bogate w siarkę, podczas gdy tkanka łączna i chrząstka zawierają białka z elastycznymi wiązaniami siarkowymi, które nadają tym tkankom elastyczność. Z wiekiem te tkanki w organizmie mają tendencję do utraty elastyczności, co prowadzi do zwiotczenia i marszczenia się skóry, sztywności mięśni i bólu stawów.

Niedobór siarki prawdopodobnie przyczynia się do tych problemów związanych z wiekiem.

Oprócz wiązań w białkach, siarka jest również niezbędna do prawidłowej budowy i aktywności biologicznej enzymów. W przypadku niedoboru siarki enzymy nie mogą działać prawidłowo, co może kaskadowo powodować szereg problemów zdrowotnych, ponieważ bez enzymów aktywnych biologicznie procesy metaboliczne nie mogą prawidłowo przebiegać.

Siarka odgrywa również ważną rolę w:

  • Systemie transportu elektronów w organizmie jako część białek w mitochondriach – komórkowych fabrykach energii;
  • Produkcji witaminy B1 tzw. tiaminy oraz konwersji biotyny, które z kolei są niezbędne do przemiany węglowodanów w energię;
  • Syntetyzowaniu ważnych produktów pośrednich metabolizmu, takich jak glutationu;
  • Właściwej funkcji insuliny. Cząsteczka insuliny składa się z dwóch łańcuchów aminokwasowych połączonych ze sobą mostkami siarkowymi, bez których insulina nie może wykonywać swojej funkcji;
  • Detoksykacji.

W przytoczonym badaniu przeanalizowano szeroki zakres nakładających się szlaków metabolicznych, aby określić, na które z nich może wpływać niewystarczające spożycie siarki. Oceniono również sposoby działania różnych suplementów diety zawierających siarkę, w tym chondroityny i glukozaminy - powszechnie stosowanych w celu poprawy zdrowia stawów.

Według autorów badania:

„Aminokwasy siarkowe znacząco przyczyniają się do utrzymania i integralności systemów komórkowych, wpływając na komórkowy stan redoks i zdolność do detoksykacji toksycznych związków, wolnych rodników i reaktywnych form tlenu.

...Metabolity zawierające siarkę, których kluczowym wykładnikiem jest glutation, łączą się w swoim funkcjonowaniu z wieloma innymi związkami odgrywającymi główną rolę w mechanizmach, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem jako część konwencjonalnej i uzupełniającej opieki medycznej. Należą do nich wielonienasycone kwasy tłuszczowe n-3 i n-6, minerały, takie jak selen, cynk, miedź i magnez, witaminy E i C, przeciwutleniacze, takie jak proantocyjanidyny i kwas liponowy, z których wiele bierze udział w syntezie prostaglandyn i w kaskadzie przeciwutleniaczy.

Pojawia się coraz więcej dowodów koncentrujących na wspólnej roli, jaką glutation i inne metabolity siarki odgrywają w homeostatycznej kontroli tych podstawowych mechanizmów”.

Czy Twoja dieta zapewnia wystarczającą ilość siarki?

Jak stwierdzono w przytoczonych badaniach, tylko dwa z 20 aminokwasów normalnie obecnych w żywności zawierają siarkę:

  • Metionina, która nie może być syntetyzowana przez organizm i musi być dostarczana wraz z dietą;
  • Cysteina, która jest syntetyzowana przez organizm, ale w tym celu wymagana jest stała podaż siarki w diecie.

Żadne z tych aminokwasów nie są przechowywane w organizmie. Według naukowców „nadmiar siarki w diecie jest łatwo utleniany do siarczanu, który jest wydalany z moczem (lub ponownie wchłaniany w zależności od poziomu siarki w diecie) lub magazynowany w postaci glutationu (GSH)”. (Glutation składa się z trzech aminokwasów: cysteiny, glutaminianu i glicyny; jest najsilniejszym przeciwutleniaczem w organizmie, który również wspiera funkcjonowanie wszystkich innych przeciwutleniaczy).

Ponadto:

„Wydaje się, że dostępność cysteiny jest czynnikiem ograniczającym szybkość syntezy glutationu (GSH).

Poziom GSH jest poniżej normy w przypadku wielu wyniszczających chorób i stosowania niektórych leków, co często prowadzi do skrócenia życia. Dzięki dostarczeniu aminokwasów siarkowych (SAA) wiele z tych zmian można odwrócić.

W mózgu, który jest zwykle najbardziej oszczędzonym organem podczas niedoborów składników odżywczych, stężenie GSH spada w celu utrzymania odpowiedniego poziomu cysteiny. Ta utrata GSH osłabia obronę antyoksydacyjną... Chrząstka, mniej niezbędna do przeżycia, może nie funkcjonować dobrze w warunkach niedoboru siarki, co wyjaśnia, dlaczego suplementy diety zawierające siarkę (siarczan chondroityny, siarczan glukozaminy, MSM (metylosulfonylometan) itp.) mogą być korzystne w leczeniu chorób stawów”.

Podsumowując, stwierdzono, że:

„Wyniki badań sugerują, że znaczna część badanej populacji, która obejmowała dużo osób w podeszłym wieku, może nie otrzymywać wystarczającej ilości siarki oraz że wspomniane suplementy diety najprawdopodobniej wykazywały swoje działania farmakologiczne poprzez dostarczanie siarki nieorganicznej”.

Dietetyczne źródła siarki

Najlepszym i najbardziej idealnym sposobem na pozyskiwanie siarki jest dieta. Siarka pochodzi prawie wyłącznie z białka pokarmowego, takiego jak ryby oraz wysokiej jakości ekologicznej wołowiny i drobiu. Mięso i ryby są uważane za „kompletne” źródło białka, ponieważ zawierają wszystkie aminokwasy zawierające siarkę, których organizm potrzebuje do produkcji nowego białka. Nie trzeba dodawać, że osoby, które powstrzymują się od spożywania białka zwierzęcego, narażają się na znacznie większe ryzyko niedoboru siarki.

Do innych produktów zawierających niewielkie ilości siarki należą:

Ekologiczne jaja

Rośliny strączkowe

Czosnek

Cebula

Brukselka

Szparagi

Jarmuż

Kiełki pszenicy

MSM – organiczna forma siarki

Metylosulfonylometan, powszechnie znany pod akronimem MSM, nie jest lekiem. Jest to organiczna forma siarki i silny przeciwutleniacz, naturalnie występujący w wielu roślinach. Chociaż MSM jest ważnym źródłem siarki organicznej, ma również inne unikalne właściwości. Typowe dolegliwości zdrowotne związane z niskimi stężeniami MSM w organizmie obejmują:

  • Zmęczenie;
  • Depresję;
  • Wysoką wrażliwość na stres fizyczny i psychiczny;
  • Choroby zwyrodnieniowe.

Zdolność MSM do neutralizowania stanów zapalnych jest jednym z największych odkryć w dziedzinie zdrowia. Uważa się, że MFM jest szczególnie korzystny w zapobieganiu chorobom serca. Wykazano, że rozkłada płytkę miażdżycową w tętnicach, która jest związana z przewlekłym stanem zapalnym.

Do innych korzyści zdrowotych związanych z MSM należą:

Zmniejszenie przewlekłego bólu

Poprawa wychwytu komórkowego wielu składników odżywczych w tym witamin A, B, C, D, E, aminokwasów, selenu, wapnia, magnezu, koenzymu Q10

Zapobieganie nowotworom

Zmniejszenie lub wyeliminowanie bolesności i skurczów mięśni

Detoksykacja

Łagodzenie objawów alergii

Działanie przeciwpasożytnicze przeciwko pasożytom takim jak Giardia, Trichomonas, glisty, nicienie, Enterobius i innym robakom jelitowym

Poprawa funkcji płuc poprzez umożliwienie organizmowi bardziej efektywnego pobierania tlenu

Zapobieganie chorobom neurologicznym poprzez naprawę uszkodzeń oksydacyjnych, przywrócenie elastyczności i przepuszczalności błony komórkowej

Zapobieganie i zmniejszanie objawów chorób autoimmunologicznych poprzez zwalczanie przewlekłego stanu zapalnego

Zapobieganie cukrzycy poprzez promowanie prawidłowego funkcjonowania insuliny

Zwiększenie siły i wytrzymałości oraz zmniejszenie stresu

Źródła i zalecana ilość MSM

MSM można znaleźć w:

  • Surowym ekologicznym mleku od zwierząt karmionych trawą;
  • Świeżych warzywach;
  • Owocach.

Ilości siarki, którą można uzyskać z tych źródeł, waha się od jednego do pięciu mg/kg. Surowe ekologiczne mleko zawiera największą ilość MSM: od dwóch do pięciu mg/kg. Jednak warto wiedzieć, że MSM ulega szybkiemu rozkładowi podczas podgrzewania, więc pasteryzowane mleko nie jest dobrym źródłem tego związku – zawiera mniej niż 0,25 mg/kg… To samo dotyczy dokładnie ugotowanych warzyw oraz warzyw i owoców przechowywanych przez długo czas. Dlatego większość surowych warzyw należy spożywać tak szybko, jak to możliwe, najlepiej od razu po zbiorach. Jeśli stosujesz dietę składającą się głównie z przetworzonej i dokładnie ugotowanej żywności, prawdopodobnie nie spożywasz wystarczającej ilości siarki.

MSM jest również silnie skoncentrowany w aloesie, więc możesz używać naturalnych produktów z aloesu, aby zwiększyć spożycie MSM w jego naturalnej postaci.

Inną alternatywą jest przyjmowanie MSM jako suplementu diety. W wywiadzie z ekspertem ds. super żywności, David Wolfe zaleca przyjmowanie około 2500 mg MSM dziennie na początek oraz stopniowe zwiększanie dawki do około 5000 do 7500 mg MSM dziennie. Pamiętaj, że podczas przyjmowania tego suplementu mogą wystąpić skutki uboczne, ponieważ MSM wspomaga detoksykację, a to może na początku pogorszyć samopoczucie. Dlatego należy powoli zwiększać dawkę, aby organizm mógł się dostosować. Unikaj zwiększania dawki, dopóki nie ustąpią wszystkie objawy detoksykacji. Unikaj również przyjmowania MSM w nocy, ponieważ może to zwiększyć poziom energii i utrudnić sen.

Podobnie jak w przypadku większości suplementów, jakość jest problemem również w przypadku MSM. Należy pamiętać, w przypadku uczulenia na leki sulfonamidowe, należy się również spodziewać uczulenia na MSM.

Poza tym MSM jest nietoksyczny. Do tej pory nikt nie znalazł górnej granicy, powyżej której powstały efekty toksyczne. Fakt ten sprawia, że jest to idealna forma suplementacji siarki, ponieważ duże dawki aminokwasów zawierających siarkę – metionina i cysteina – mogą powodować objawy toksyczne.