Ekstrakt z pestek winogron: odkryj jego zalety i zastosowania

Sprawdzone fakty
 
winogrona

W skrócie -

  • Ekstrakt z pestek winogron to substancja pozyskiwana z pestek czerwonych winogron. Badania wskazują, że spożywanie go może na różne sposoby promować zdrowie
  • Dowiedz się, w jakich obszarach może ci pomóc i czy jedzenie prawdziwych pestek winogron może być bardziej korzystne niż zażywanie ekstraktu z pestek winogron

Ekstrakt z pestek winogron to substancja pozyskiwana z nasion pospolitego winogrona, Vitis vinifera. Powszechnie sprzedawany jako suplement, ekstrakt ten jest dostępny w różnych postaciach, takich jak płyn, tabletki lub kapsułki.

Ekstrakt z pestek winogron szybko staje się dobrze znany dzięki niedawno opublikowanym badaniom. Dowody sugerują, że ekstrakt z pestek winogron zawiera przeciwutleniacze i inne związki, które mogą zoptymalizować twoje zdrowie. Dowiedz się, czym jest ekstrakt z pestek winogron i jakie może przynieść Ci korzyści, czytając ten artykuł.

Co to jest ekstrakt z pestek winogron i jego zalety?

Spożywane na surowo winogrona mają słodki, ale lekko cierpki smak, który lubi wiele osób. Ale większość ludzi wyrzuca nasiona, jedząc winogrona, nie wiedząc, że te wyrzucone resztki mogą być w rzeczywistości jedną z najzdrowszych części rośliny.

Naukowcy odkryli, że ekstrakt z pestek winogron zawiera silne przeciwutleniacze, które mogą być korzystne dla zdrowia, w szczególności oligomeryczne kompleksy proantocyjanidyn (OPC). Według Przeglądu Medycyny Alternatywnej OPC to nie tylko przeciwutleniacze, ale mają również następujące właściwości:

Antybakteryjny

Środek przeciwwirusowy

Przeciwrakotwórcze

Przeciwzapalny

Antyalergiczny

Działania rozszerzające naczynia

Badania dotyczące korzyści z ekstraktu z pestek winogron

Jedną z godnych uwagi korzyści związanych z ekstraktem z pestek winogron jest jego zdolność do ograniczania wysokiego ciśnienia krwi. W badaniu z 2016 r. opublikowanym w British Journal of Nutrition naukowcy zauważyli, że ci, którzy spożywali 300 miligramów ekstraktu z pestek winogron dwa razy dziennie przez sześć tygodni, znacznie obniżyli skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi.

Ponadto poprawiła się insulina na czczo i wrażliwość na insulinę. Dodatkowe badania wykazały, że ekstrakt z pestek winogron może pomóc w następujących zdolnościach:

Wytrzymałość kości — badanie wykazało, że mieszanka wapnia i ekstraktu z pestek winogron miała korzystny wpływ na tworzenie i wytrzymałość kości w leczeniu osłabienia kości spowodowanego niskim poziomem wapnia wśród uczestniczących szczurów rasy Wistar.

Zwalczanie drożdży — badania wskazują, że ekstrakt z pestek winogron może pomóc w zwalczaniu Candida albicans, szczepu drożdży powszechnie kojarzonego z kandydozą pochwy i infekcją błon śluzowych.

Funkcje poznawcze — Według badań opublikowanych w Experimental Gerontology, ekstrakt z pestek winogron pomaga obniżyć stres oksydacyjny w mózgu, dzięki zawartości proantocyjanidyny.

Cukrzyca — w jednym z badań szczury rasy Wistar z cukrzycą płci męskiej, którym podawano ekstrakt z pestek winogron wraz z ćwiczeniami, wykazywały zmniejszoną masę ciała, lipoproteiny o dużej gęstości, tętno i skurczowe ciśnienie krwi.

Obrzęk — przyjmowanie ekstraktu z pestek winogron może pomóc zmniejszyć obrzęk (obrzęk) po okresie długiego siedzenia, jak zasugerowano w badaniu opublikowanym w Journal of the Science of Food and Agriculture.

Przeciwdziałanie agregacji płytek — Stwierdzono, że polifenole znajdujące się w ekstrakcie z pestek winogron pomagają zmniejszyć agregację płytek krwi.

Zarządzanie cholesterolem — Wyciąg z pestek winogron wykazuje korzystny wpływ na utleniony cholesterol LDL, zgodnie z badaniem opublikowanym w Japonii.

Ekstrakt z pestek winogron może również pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju nowotworowych guzów skóry. Według badań opublikowanych w Molecular Nutrition & Food Research, suplementacja proantocyjanidyn z pestek winogron wykazała zmniejszenie indukowanego promieniowaniem ultrafioletowym rozwoju nowotworu skóry u bezwłosych myszy SKH-1. Naukowcy uważają, że przeciwutleniacze działają, między innymi, pomagając zmniejszyć stres oksydacyjny w organizmie.

Możliwe skutki uboczne suplementów ekstraktu z pestek winogron

Według opublikowanych badań ekstrakt z pestek winogron jest dobrze tolerowany. W jednym przykładzie nie zgłoszono żadnych skutków ubocznych wśród siatkarek, które przyjmowały ekstrakty w celu przetestowania poprawy funkcji metabolicznych. W innym badaniu, w którym eksperymentowano z wpływem ekstraktów z pestek winogron na spożycie energii, uczestnicy nie wykazali żadnych negatywnych skutków.

Co najwyżej możesz odczuwać dyskomfort trawienny. W badaniu z 2019 r. czterech uczestników, którzy wzięli ekstrakt z pestek winogron bogaty w proantocyjanidynę, doświadczyło problemów żołądkowo-jelitowych.

Uwaga: ucztowanie na winogronach może nie dać takiego samego efektu jak ekstrakt z pestek winogron

Chociaż opublikowane dane sugerują, że suplementacja ekstraktu z pestek winogron może korzystnie wpływać na zdrowie, niektórzy ludzie mogą wybrać naturalną drogę spożywania winogron. Jednak, aby uzyskać te korzyści, musisz jeść dużo winogron, co nie jest wskazane, ponieważ owoce są bogate w fruktozę. Zbyt dużo cukru w twoim systemie może potencjalnie zaszkodzić twojemu zdrowiu.

Alternatywnie możesz po prostu spożywać nasiona, ale pamiętaj, że mają bardzo gorzki smak ze względu na obecność w nich różnych przeciwutleniaczy. Jeśli nie lubisz smaku nasion, możesz zamiast tego zdecydować się na wysokiej jakości suplement ekstraktu z pestek winogron.

Często zadawane pytania dotyczące ekstraktu z pestek winogron

Q: Do czego służy ekstrakt z pestek winogron?

A: Badania wskazują, że ekstrakt z pestek winogron może odgrywać rolę w kontrolowaniu poziomu cukrzycy i cholesterolu, zwiększać poziom przeciwutleniaczy, zmniejszać ryzyko agregacji płytek krwi i eliminować drobnoustroje.

Q: Gdzie kupić ekstrakt z pestek winogron?

A: Ekstrakt z pestek winogron można wygodnie kupić online. Jednak ważniejsze jest, aby przyjrzeć się jakości użytych składników i jeśli firma przestrzega etycznych praktyk biznesowych, aby stworzyć najwyższej jakości produkt, który jest bezpieczny do spożycia.