Czy zmiany ciśnienia atmosferycznego wywołują ból?

Sprawdzone fakty
 
kobieta

W skrócie -

  • Wraz ze wzrostem i spadkiem ciśnienia w atmosferze zmienia się również nacisk wywierany na twoje ciało. Seniorzy i osoby pod wpływem przewlekłego stresu mogą odczuwać zwiększoną reakcję na ból
  • Migrenowe bóle głowy i bóle stawów to dwa z najczęstszych schorzeń, na które wpływa ciśnienie barometryczne
  • Maskowanie bólu lekami może zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych; Polecam współpracę z lekarzem w celu zidentyfikowania źródła i złagodzenia go
  • Podstawowe przyczyny bólu mogą obejmować niedobór magnezu, słabą postawę i brak ruchu. Pomocne strategie obejmują redukcję cukru, ochronę zdrowia jelit i wspieranie produkcji melatoniny

Według dr. Mercoli

Być może wiesz, że spędzanie czasu na świeżym powietrzu w słoneczny dzień poprawia nastrój i pozwala organizmowi produkować witaminę D. Niektórzy lubią ciepłą pogodę, a inni doceniają chłodniejsze zimowe dni. Jednak niezależnie od indywidualnych preferencji, samopoczucie jest lepsze w słoneczne dni.

Wiele osób uważa, że potrafi określić, kiedy zmieni się pogoda. Ciśnienie atmosferyczne to jeden z pomiarów stosowanych przez meteorologów do opisywania aktualnej pogody i przewidywania przyszłych warunków pogodowych.

Ciśnienie atmosferyczne, inaczej nazywane ciśnieniem barometrycznym, to ciężar atmosfery nad planetą. Barometr służy do pomiaru ciśnienia wyrażonego w jednostkach rtęci. Na poziomie morza ciśnienie atmosferyczne wynosi około 760 mm słupa rtęci. Barometr mierzy ciśnienie atmosferyczne, więc pomiar zmienia się w zależności od wysokości.

Meteorolog używa wzoru do porównania ciśnienia atmosferycznego z odczytem na poziomie morza. Wysokie ciśnienie jest związane z niższym zachmurzeniem oraz brakiem opadów. Niskie ciśnienie najczęściej występuje wtedy, gdy grunt jest ciepły, co prowadzi do ogrzania powietrza powierzchniowego i uniesienia go.

W miarę rozszerzania się, powietrze się ochładza. Ponieważ cieplejsze powietrze zawiera więcej pary wodnej niż chłodniejsze powietrze, wraz ze spadkiem temperatury powietrze skrapla się, co prowadzi do powstania deszczu lub burz. Prognozowanie spadku ciśnienia atmosferycznego oznacza, że zbliżają się opady.

Spadające ciśnienie atmosferyczne tworzy różnicę ciśnień

Gdy ciśnienie atmosferyczne rośnie lub spada, zmienia się nacisk na ciało. Front niskiego ciśnienia atmosferycznego może spowodować puchnięcie niektórych obszarów ciała. Osoby cierpiące na chroniczny stres mogą być bardziej wyczulone na zmiany pogody. Seniorzy również mogą być bardziej wrażliwi na zmiany barometryczne, ponieważ wraz z wiekiem spada zdolność organizmu do szybkiej adaptacji do zmian.

Zatem kiedy Twoja starsza ciotka mówi, że czuje burzę w kościach, prawdopodobnie zbliżają się opady. Zmiany ciśnienia towarzyszące zmianom pogody mogą mieć wymierny wpływ na bóle stawów i głowy. W odpowiedzi na pytanie dotyczące bólu głowy, dr Matthew Fink - naczelny neurolog w New York Presbyterian Hospital - powiedział w wywiadzie dla The New York Times:

„Różnice w ciśnieniu powietrza spowodowane pogodą lub zmianami wysokości mogą mieć zauważalny wpływ na ludzkie ciało, chociaż niektórzy ludzie są bardziej wrażliwi niż inni. Niskie ciśnienie atmosferyczne może powodować bóle głowy, tworząc różnicę ciśnień między otaczającą atmosferą a zatokami, które są wypełnione powietrzem. Prowadzi to do rozszerzenia zatok, zwłaszcza w przypadku przekrwienia lub niedrożności”.

Przy mniejszym nacisku na ciało, różnice ciśnień mogą wywoływać bóle głowy. Do badania opublikowanego w czasopiśmie Internal Medicine zakwalifikowano 28 pacjentów, którzy cierpieli na migrenowe bóle głowy. Poproszono ich o prowadzenie dziennika przez rok, w którym zapisywali dane na temat bólu głowy.

Wpisy uczestników badania porównano z danymi na temat ciśnienia atmosferycznego z lokalnego obserwatorium meteorologicznego. Naukowcy odkryli korelację między częstotliwością bólów głowy a niewielkim spadkiem ciśnienia atmosferycznego, które zmierzono dwa dni przed i dwa dni po wystąpieniu bólu głowy.

Dane z dzienników uczestników wykazały, że częstotliwość bólów głowy wzrastała wraz ze spadkiem ciśnienia atmosferycznego od dnia wystąpienia bólu głowy do następnego dnia i zmniejszała się wraz z jego wzrostem. Badacze doszli do wniosku, że zmiany ciśnienia mogą być czynnikiem zaostrzającym migrenowe bóle głowy.

Autorzy drugiego badania uzyskali podobne wyniki prosząc 20 osób cierpiących na migrenowe bóle głowy o prowadzenie godzinowego dziennika bólu przez 14 dni. Jednak wpływ pogody na pomiar ciśnienia krwi nadal jest przedmiotem badań. Według Kliniki Mayo, ciśnienie krwi zazwyczaj wzrasta w miesiącach zimowych i może wzrosnąć lub spaść w reakcji na nagłe zmiany ciśnienia atmosferycznego.

W badaniu wpływu temperatury i ciśnienia atmosferycznego na ciśnienie krwi udział wzięło 333 mężczyzn i kobiet z wysokim ciśnieniem krwi. W pierwszym etapie badania naukowcy nie odkryli żadnej zmienności związanej ze zmianami ciśnienia atmosferycznego. Odkryto natomiast zmienność związaną z temperaturą i wysnuto wniosek, że zimna pogoda może zwiększyć zmienność ciśnienia krwi, komplikując diagnostykę i leczenie.

Niefarmakologiczne podejście do leczenia bólu głowy

Czy szukasz niefarmakologicznych sposobów na pozbycie się bólu głowy? Czegoś, co będzie skuteczne, lecz jednocześnie nie będzie wywoływać skutków ubocznych jak niemal każdy lek przeciwbólowy – od niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NSAID) po opioidy? Wypróbuj poniżej przedstawione metody:

1. Ćwiczenia — Krótka seria ćwiczeń może powstrzymać ból głowy w zarodku, prawdopodobnie dlatego, że uwalniane są wówczas neuroprzekaźniki redukujące ból.

Wybieraj łagodne ćwiczenia o niskiej intensywności, takie jak jazda na rowerze stacjonarnym, które nie będą stanowiły dalszego stresu dla obolałej głowy.

2. Masaż — Delikatny masaż skroni, karku i skóry głowy może przynieść ulgę w napięciowym bólu głowy.

Udowodniono, że klasyczny głęboki masaż tajski, który obejmuje pięć punktów na twarzy i głowie przynosi ulgę w chronicznym napięciowym bólu głowy tak samo dobrze, lub nawet lepiej, niż lek amitryptylina.

3. Zioła — Ludzie na całym świecie od wieków wykorzystują zioła do leczenia bólu głowy. Na przykład połączenie wrotyczu i imbiru pomaga łagodzić bóle migrenowe, jak wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie Headache.

Zalej gorącą wodą posiekany korzeń świeżego imbiru, po czym wypij tę ziołową herbatkę jako naturalny „lek” przeciw bólowi głowy. Można także żuć obrany ze skórki kawałek imbiru.

Kolejnym sposobem, pomagającym zwłaszcza w napięciowym bólu głowy, jest picie naparu z rumianku. Należy wybierać herbatki mające w składzie wyłącznie kwiat rumianku lub nawet zaparzyć suszone kwiaty (przed wypiciem odcedzić).

Jeśli uda Ci się dostać gdzieś liście betelu (pieprzu żuwnego), zmiel je drobno na delikatną pastę i stosuj zewnętrznie jako okład na czoło i skronie (pozostaw na około 30 minut, po czym zmyj).

Liście betelu mają właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i stymulujące, dla których były cenione jako składnik różnych mikstur leczniczych już w czasach starożytnych.

Kolendra to kolejne zioło znane ze swoich właściwości przeciwbólowych. Prevent disease podaje prostą recepturę na wykorzystanie nasion kolendry, która może szybko przynieść ulgę w bólu głowy:

„Zagotuj wodę. Dodaj łyżkę nasion kolendry. Gotuj przez chwilę, aż poczujesz silny zapach kolendry. Zestaw z ognia i dodaj do mikstury pół łyżki liści herbaty.

Zamknij naczynie i odstaw na kilka minut. Przecedź i wypij bez żadnych dodatków słodzących. Spróbuj zasnąć lub usiądź i zrelaksuj się przez dziesięć minut. Przy odrobinie szczęścia w tym czasie ból głowy ustąpi”.

4. Olejki eteryczne — Olejki eteryczne zawierają biologicznie czynne lotne związki kwiatów i roślin w bardzo stężonej formie. Są one na wiele sposobów esencją rośliny i mogą przynosić korzyści terapeutyczne, gdy stosowane są nawet w bardzo małych ilościach.

Możesz skonsultować się z profesjonalistą lub samodzielnie stosować olejki eteryczne w domu w następujący sposób:

Inhalacja pośrednia olejkami eterycznymi za pomocą dyfuzora lub poprzez rozpylenie w pobliżu kilku kropli olejku;

Inhalacja bezpośrednia olejkami eterycznymi za pomocą inhalatora, gdzie kilka kropli olejku dodaje się do gorącej wody (popularna metoda w leczeniu bólów głowy spowodowanych chorymi zatokami);

Masaż aromaterapeutyczny, gdzie kilka kropli olejku eterycznego dodaje się do oleju bazowego, po czym masuje nim skórę głowy;

Zastosowanie olejku eterycznego na skórę po dodaniu go do balsamu, soli kąpielowych lub okładu.

Ciśnienie i temperatura mogą wpływać na ból stawów

Często słyszy się również, że ludzie przewidują pogodę na podstawie zmian w bólu stawów. Spadające ciśnienie atmosferyczne może zwiększać ryzyko obrzęku stawów, ale do tej pory nie znaleziono wyraźnego związku między tymi czynnikami.

W badaniu obejmującym 200 uczestników z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego naukowcy rejestrowali dzienne wartości temperatury, ciśnienia atmosferycznego, punktu rosy, opadów i wilgotności względnej. Uczestnicy byli zlokalizowani w całych Stanach Zjednoczonych, a dane były rejestrowane przez trzy miesiące. Naukowcy odkryli spójny związek między zmianami ciśnienia atmosferycznego, temperaturą otoczenia i nasileniem bólu.

Pozostało to po dostosowaniu danych do wieku, płci, wskaźnika masy ciała i stosowania leków przeciwbólowych, w tym opioidów. Doszli do wniosku, że „ciśnienie atmosferyczne i temperatura otoczenia są niezależnie związane z nasileniem bólu kolana w chorobie zwyrodnieniowej stawów”.

W drugim systematycznym przeglądzie badań obserwacyjnych naukowcy przyjrzeli się powiązaniu między pogodą a bólem stawów u osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów. Ogólna analiza wszystkich badań wykazała brak związku między temperaturą, wilgotnością względną a ciśnieniem atmosferycznym i bólem.

Jednak dane z dwóch badań wykazały, że na niektórych pacjentów wpływ miało jedno lub więcej kryteriów. Badacze doszli do wniosku, że dotychczasowe dane nie wykazały żadnego spójnego efektu, jednak dowody sugerują, że u niektórych osób na ból mogła mieć wpływ pogoda.

Naukowcy zbadali związek między pogodą i bólem

Zespół badawczy z University of Manchester przeprowadził wyjątkowe badanie polegające na gromadzeniu danych z aplikacji na smartfona, której użyto również do rekrutacji uczestników. W trakcie 12-miesięcznego okresu rekrutacji, aplikację pobrało 13 207 osób w Wielkiej Brytanii.

Uczestników poproszono o codzienne rejestrowanie intensywności bólu i lokalizacji GPS w telefonie, co powiązało ich lokalizację z lokalnymi danymi pogodowymi. Pod koniec badania naukowcy włączyli do analizy dane 2 658 uczestników. Zaobserwowano, że wzrost wilgotności względnej i prędkości wiatru wiązał się z większym poziomem odczuwania bólu.

Poziom bólu zmniejszał się wraz ze wzrostem ciśnienia atmosferycznego. W tym badaniu temperatura nie miała istotnego związku z bólem. W oparciu o dane, zaobserwowany wpływ na ból nie mógł być wyjaśniony nastrojem ani aktywnością fizyczną. Według naukowców badanie potwierdziło, że indywidualne postrzeganie bólu było związane z pogodą.

Opioidy nie są rozwiązaniem problemu przewlekłego bólu

Zmiany pogody i ciśnienia atmosferycznego mogą wpływać na ból stawów. Stosowanie opioidów w leczeniu bólu nie jest dobrym rozwiązaniem. Przed połową lat 80. te środki przeciwbólowe nie były często przepisywane, ponieważ lekarze obawiali się, że ich pacjenci staną się od nich uzależnieni.

Do 2017 roku 1,7 miliona amerykanów miało problem z nadużywaniem opioidowych środków przeciwbólowych na receptę. W tym samym roku zarejestrowano 47 600 zgonów z powodu przedawkowania opioidów, a co najmniej 130 osób codziennie umierało z powodu przedawkowania opioidów w 2016 i 2017 roku.

Zanim zrealizujesz receptę na opioidowy środek przeciwbólowy, zastanów się, czy użyłbyś heroiny do leczenia rodzaju bólu, którego doświadczasz. Opioidowe środki przeciwbólowe to zasadniczo dostępne na receptę narkotyki o właściwościach uzależniających podobnych do heroiny, które mogą zniszczyć życie osób, które je stosują.

Należy pamiętać, że ból to sposób, w jaki ciało komunikuje, że coś jest nie tak. Polecam konsultację z lekarzem, aby zidentyfikować źródło bólu. Jeśli uda wyeliminować lub złagodzić źródło, może to usunąć lub zmniejszyć ból. Rozważ następujące niefarmakologiczne opcje długoterminowego zmniejszenia stanu zapalnego i bólu.

Niefarmakologiczne sposoby zmniejszające ból bez negatywnych skutków ubocznych

Niedobór magnezu — Migrenowe bóle głowy są jednym ze stanów zdrowia związanych ze zmianami ciśnienia atmosferycznego. Chociaż dokładny mechanizm stojący za migrenowymi bólami głowy nie został zidentyfikowany, naukowcy odkryli, że osoby, które na nie cierpią, prawdopodobnie mają niedobór magnezu.

Niedobór magnezu wiąże się również z depresją, agregacją płytek krwi, funkcją receptora serotoninowego oraz wpływem na produkcję i wykorzystanie neuroprzekaźników.

Postawa i aktywność fizyczna — Siedzenie przez długie godziny przyczynia się do napięcia mięśni, wywierania nadmiernego nacisku na dolną część pleców, stawy biodrowe i kolanowe. Korzystanie z prostych strategii wzmacniających mięśnie posturalne oraz utrzymywanie prawidłowej postawu pomagają zmniejszyć podstawowe przyczyny mechaniczne bólu stawów.

Akupunktura i techniki wolności emocjonalnej — Jednym z najczęstszych zastosowań akupunktury jest leczenie stanów bólowych. Osoby stosujące akupunkturę zgłosiły zmniejszenie bólu o 50%, natomiast osoby otrzymujące standardowe leczenie bez akupunktury – o 28%.

Techniki Emocjonalnej Wolności (EFT) polegają na tych samych zasadach, jednak w razie potrzeby można je samodzielnie wykonać w domu. EFT mogą być stosowane w wielu chorobach, w tym w łagodzeniu bólu ogólnego, bólu głowy, lęku i depresji.

Stan zapalny — Zapalenie zwiększa odpowiedź na ból. Podejmując kroki w celu zmniejszenia stanu zapalnego, wpływasz na poziom bólu i ogólny stan zdrowia. Zmniejsz lub wyeliminuj z diety cukier i węglowodany, ponieważ wywołują one stan zapalny. Gluten może przyspieszyć rozwój stanu zapalnego, uszkadzając wyściółkę jelita cienkiego i negatywnie wpływając na stawy, wątrobę i układ nerwowy.

Jelita są niezbędną częścią układu odpornościowego i regulują odpowiedź zapalną. Zdrowie jelit można wspomóc jedząc sfermentowaną żywność i praktykując okresowy post. Zwiększ produkcję melatoniny stosując prawidłową higienę snu. Wesprze to mitochondria i zmniejszy stan zapalny. Rozważ użycie olejków eterycznych lub kurkumy, aby wspomóc zmniejszenie stanu zapalnego i leczenie bólu.