Według dr. Mercoli
Rak skóry jest najczęstszą postacią nowotworów występujących w Stanach Zjednoczonych. Do najczęstszych rodzajów raka należą: rak podstawnokomórkowy i płaskonabłonkowy. Chociaż zgon z powodu tych rodzajów raka jest rzadki, konsekwencje leczenia mogą być poważne.
Pomimo zalecenia unikania słońca i używania filtrów przeciwsłonecznych, obecne szacunki wskazują, że ryzyko zachorowania na raka skóry w ciągu życia wynosi dla Amerykanów 20%. Każdego dnia diagnozowanych jest około 9 500 nowotworów skóry. Jednak rozsądna ekspozycja na słońce, przy jednoczesnym dbaniu o to, aby uniknąć oparzeń słonecznych, jest jednym z najlepszych sposobów na optymalizację poziomu witaminy D.
Naukowcy szacują, że 85% dzieci mieszkających na obszarach miejskich oraz połowa wszystkich dorosłych i osób starszych cierpi na niedobór witaminy D. Dzieje się tak pomimo faktu, że Amerykanie spożywają żywność wzbogaconą w witaminy.
Niedobory witaminy D mogą częściowo wynikać z zaleceń dermatologów dotyczących unikania ekspozycji na słońce mającej na celu zmniejszenie liczby osób cierpiących na raka skóry. Jak odkryli naukowcy, to promienie UVA wywołują uszkodzenia komórek, które prowadzą do rozwoju raka skóry.
Nieczerniakowe rodzaje raka skóry, w tym raki płaskonabłonkowe i podstawnokomórkowe, dotykają każdego roku ponad 3 miliony ludzi w Stanach Zjednoczonych, co wskazuje na potrzebę stosowania bardziej skutecznych strategii zapobiegawczych.
Badanie wykazało, że witamina A zmniejsza ryzyko rozwoju raka skóry
W badaniu opublikowanym w Journal of the American Medical Association naukowcy starali się ustalić, czy witamina A jest związana ze zmniejszeniem częstości występowania raka płaskonabłonkowego skóry. Zespół przeanalizował dane pochodzące od 123 570 mężczyzn i kobiet, których obserwowano przez ponad 26 lat, oceniając m.in. spożycie witaminy A w diecie.
Każda zachorowalność na raka skóry została potwierdzona raportami patologicznymi. Według naukowców dane sugerują, że zwiększenie spożycia witaminy A w diecie zmniejsza ryzyko rozwoju raka płaskonabłonkowego. Zespołem z Brown University kierował Eunyoung Cho, który skomentował wyniki następująco:
„Nasze badanie dostarcza kolejnego powodu, aby spożywać dużo owoców i warzyw w ramach zdrowej diety. Trudno jest zapobiegać nowotworom skóry, w tym rakowi płaskonabłonkowemu, ale to badanie sugeruje, że oprócz stosowania kremów przeciwsłonecznych i zmniejszenia ekspozycji na słońce zdrowa dieta bogata w witaminę A może być sposobem na zmniejszenie ryzyka”.
Naukowcy uwzględnili takie czynniki, jak kolor włosów, liczba poważnych oparzeń, których mogli doświadczyć uczestnicy oraz historię rodzinną. Uczestnicy nie byli pytani o ekspozycję na słońce w ciągu dnia.
Uczestnicy badania, którzy spożywali największą ilość witaminy A, spożywali codziennie równowartość dwóch dużych marchewek. Osoby o najmniejszej ilości witaminy A w diecie spożywały równowartość jednej małej marchewki, co, jak zauważają naukowcy, mieści się w zaleceniach stosowanych w USA.
Dane wskazują, że osoby, które spożywały największą ilość witaminy A, miały o 17% mniejsze ryzyko zachorowania na raka skóry, w porównaniu z osobami o najmniejszym spożyciu tej witaminy. Analiza diety wykazała również, że witamina A w grupie o największym jej spożyciu pochodziła głównie z warzyw i owoców, a nie ze wzbogacanych produktów lub suplementów pochodzenia zwierzęcego.
Witamina A odgrywa ważną rolę w regulacji wzrostu i różnicowania komórek. Tym samym uczestniczy w łagodzeniu rozwoju nowotworów oraz moduluje związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej i utratę wzroku. Chociaż niedobór witaminy A jest rzadki w USA, nie jest on rzadkością w krajach rozwijających się, gdzie ludzie mają ograniczony dostęp do żywności bogatej w witaminę A.
Witamina B3 i witamina D mogą zapewnić dodatkową ochronę
Dwie inne witaminy ważne w profilaktyce raka skóry to witamina B3 (nikotynamid) i witamina D, która powstaje w skórze podczas ekspozycji na słońce. W australijskim badaniu trzeciej fazy oceniającym wpływ witaminy B3 na osoby z nieczerniakowym rakiem skóry udział wzięły osoby, u których zdiagnozowano co najmniej dwa rodzaje nieczerniakowych nowotworów skóry w ciągu ostatnich pięciu lat.
Uczestnicy badania otrzymywali 500 mg witaminy B3 dwa razy dziennie lub placebo w ciągu następnych 12 miesięcy. Dane nie wykazały żadnych działań niepożądanych zarówno w przypadku placebo, jak i witaminy B3. W 12-miesięcznym badaniu zaobserwowano, że osoby przyjmujące witaminę B3 doświadczyły zmniejszenia liczby nowych nowotworów skóry o 23%. Po odstawieniu witaminy B3 nie obserwowano dalszych korzyści.
Oparzenia słoneczne, zwłaszcza u młodych osób, wiążą się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju czerniaka. Jednak czerniaki często pojawiają się na obszarach ciała rzadko wystawionych na działanie słońca. Warto również zauważyć, że brak ekspozycji na słońce zmniejsza ilość produkowanej przez organizm witaminy D, która chroni przed czerniakiem. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Lancet naukowcy napisali:
„Paradoksalnie, osoby pracujące na zewnątrz mają mniejsze ryzyko wystąpienia czerniaka w porównaniu z osobami pracującymi w pomieszczeniach, co sugeruje, że przewlekła ekspozycja na światło słoneczne może wywierać działanie ochronne. Ponadto niektóre czerniaki tworzą się na obszarach wystawionych na słońce, a inne nie. Chociaż niektóre czerniaki powstają z wcześniej istniejących znamion melanocytowych (pieprzyki), wiele z nich powstaje de novo”.
Dowody sugerują, że rozsądna jest ekspozycja dużych powierzchni skóry na słońce aż do momentu, w którym skóra staje się lekko różowa. Następnie należy przykryć skórę cienką warstwą ubrania, aby ją chronić przed oparzeniami. Jeśli przebywasz na zewnątrz przez dłuższy czas, noś kapelusz z szerokim rondem, ponieważ skóra twarzy jest bardziej podatna na uszkodzenia, ale nie przyczynia się zbytnio do produkcji witaminy D.
Jak wykazały szwedzkie badania, unikanie słońca może być szkodliwe dla zdrowia. Naukowcy przyjrzeli się unikaniu słońca jako czynnikowi ryzyka śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny analizując dane z 20 lat pochodzące od 29 518 kobiet. Doszli do wniosku, że unikanie ekspozycji na słońce zwiększa ryzyko śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny, a ograniczanie tej ekspozycji w krajach o niskim nasłonecznieniu może być szkodliwe dla zdrowia.
Unikaj oparzeń słonecznych i chemicznych filtrów przeciwsłonecznych
Amerykańska Akademia Dermatologii zaleca unikanie solarium i ochronę skóry poprzez „szukanie cienia, noszenie odzieży ochronnej i stosowanie wodoodpornego kremu przeciwsłonecznego o szerokim spektrum działania z filtrem SPF 30 lub wyższym”.
Ważne jest również, aby unikać oparzeń słonecznych, ponieważ nadmierna ekspozycja na słońce może spowodować uszkodzenie komórek i zwiększyć ryzyko raka skóry. Jeśli planujesz spędzić cały dzień na plaży lub przez długi czas przebywać na świeżym powietrzu, zastosuj jakąś formę ochrony przeciwsłonecznej. Idealnym wyborem jest lekka odzież, ale większość ludzi wybiera filtry przeciwsłoneczne.
Niestety wiele produktów przeciwsłonecznych zawiera toksyczne składniki. W przewodniku dotyczącym zakupu filtrów przeciwsłonecznych, który został opublikowany przez Consumer Reports w 2018 roku, zauważono, że wiele produktów nie zapewniało poziomu ochrony przed promieniowaniem UVB deklarowanego na etykiecie.
W rezultacie produkty te narażają na potencjalnie toksyczne substancje chemiczne i nie chronią w pełni przed oparzeniami słonecznymi.
Zwiększ poziom witaminy A w diecie
Zwiększenie spożycia witaminy A jest najskuteczniejszym sposobem osiągnięcia optymalnego poziomu tego składnika odżywczego. Do produktów bogatych w witaminę A należą słodkie ziemniaki, szpinak, marchew, kantalupa i mango. Inne warzywa o podobnych korzyściach to jarmuż, gorczyca, kapusta włoska i rzepa.
Witamina A to grupa składników odżywczych, które dzielą się na dwie różne kategorie: retinoidy znajdujące się w pokarmach zwierzęcych i karotenoidy występujące w pokarmach roślinnych. Obie grupy związków są chemicznie różne i zapewniają różne korzyści zdrowotne, ale są niezbędne dla utrzymania optymalnego stanu zdrowia.
Większość karotenoidów działa jako środki przeciwzapalne i przeciwutleniające, podczas gdy retinoidy są ważne dla produkcji czerwonych krwinek. Są szczególnie potrzebne w czasie ciąży i pomagają organizmowi zwalczać infekcje.
Stosuj astaksantynę, aby chronić organizm od środka
Astaksantyna należy do rodziny karotenoidów. Jest jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy. Jest wytwarzana przez mikroalgi w celu ochrony ich przed światłem ultrafioletowym i innymi stresorami środowiskowymi. Posiada unikalną strukturę molekularną, która pomaga chronić skórę od wewnątrz.
Astaksantyna pomaga chronić przed śmiercią komórek wywołaną promieniowaniem UV. W przeciwieństwie do miejscowego kremu przeciwsłonecznego nie blokuje promieni UV, więc nie zapobiega produkcji witaminy D w skórze. Ponadto zwiększa elastyczność skóry i zmniejsza widoczność drobnych zmarszczek.
Astaksantyna jest silnym przeciwutleniaczem wykazującym działanie neuroprotekcyjne. Przynosi korzyści układowi sercowo-naczyniowemu, a także chroni wzrok. Może pomóc w skróceniu czasu regeneracji po ćwiczeniach i złagodzeniu bólu. Według NASA, astaksantyna może zrównoważyć szkody spowodowane narażeniem na promieniowanie w kosmosie.