Wraz ze wzrostem popularności nieprzetworzonej żywności niepasteryzowane mleko i ser przeżywają renesans

 
mleko

W skrócie -

  • Wraz ze wzrostem popularności żywności ekologicznej, renesans przeżywają również wyroby, takie jak ekologiczny ser i niepasteryzowane mleko
  • Odcinek serii PBS pt. „Food Forward” dotyczy problemów nadmiernego przetwarzania żywności i podkreśla znaczenie niepasteryzowanego mleka, o ile jest ono pozyskiwane i przechowywane w prawidłowy sposób
  • Niepasteryzowane mleko i ser są niesłusznie demonizowane jako niebezpieczne, głównie przez konwencjonalny przemysł mleczarski i ludzi, którzy nie rozumieją korzyści zdrowotnych płynących z „żywej” żywności

Wraz ze wzrostem popularności żywności ekologicznej, renesans przeżywają również wyroby, takie jak ekologiczny ser i niepasteryzowane mleko. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że uprzemysłowienie naszego systemu żywnościowego radykalnie obniżyło jakość żywności.

Z przetworzoną żywnością związane są nie tylko choroby przenoszone przez żywność, ale także ekspozycja na toksyczne herbicydy i pestycydy. Żywność ekologiczna uprawiana w sposób zrównoważony jest bezpieczniejsza w obu aspektach, a ponadto najczęściej jest bogatsza w składniki odżywcze.

Dotyczy to w szczególności niepasteryzowanego mleka, ponieważ pasteryzacja niszczy wiele cennych składników odżywczych i enzymów znajdujących się w mleku. Krowy hodowane na farmach o skoncentrowanym żywieniu zwierząt (CAFO) są mniej zdrowe niż krowy wypasane na łące ze względu na zatłoczone i niehigieniczne warunki życia, co ma wpływ na produkowane przez nie mleko.

Film „Food Forward”

Film pt. „Food Forward” jest jednym z odcinków serii PBS z 2014 r., który pokazuje, co jest nie tak z naszym uprzemysłowionym systemem żywnościowym i co możemy zrobić, aby go poprawić – co poprawi również nasze zdrowie. Częścią rozwiązania jest powrót do tradycyjnych zrównoważonych praktyk takich jak wypasanie krów mlecznych na pastwisku.

Ten konkretny segment koncentruje się na hodowli bydła mlecznego i praktykach rolników ekologicznych, którzy są dumni z jakości produkowanego przez ich krowy niepasteryzowanego mleka oraz sera i lodów, które z niego powstają. Rozwiązuje to problem nadmiernego przetwarzania produktów mlecznych oraz podkreśla znaczenie i zalety niepasteryzowanego mleka, o ile jest ono produkowane i przechowywane prawidłowo.

Jak zauważył Bruce German – profesor nauk o żywności i chemik – produkcja żywności od kilkudziesięciu lat jest napędzana przez model ilościowy.

Pomysł polegał na tym, aby zarobić więcej i sprawić, by produkty były tanie, a mottem rolników stało się „przetrwają tylko duże gospodarstwa". Jednak takie nastawienie ma swoje konsekwencje, a jakość jest obniżana na rzecz zwiększenia rozmiaru i zmniejszenia kosztów produkcji.

Rolnicy przedstawieni w filmie PBS, nie są tak zainteresowani wielkością, jak jakością i smakiem. W przypadku serów część tajemnicy tkwi w procesie dojrzewania, podczas którego powstaje bogactwo smaku.

Niepasteryzowane mleko zostało niesłusznie zdemonizowane

Niestety, niepasteryzowane mleko i ser są niesłusznie demonizowane jako niebezpieczne – głównie przez konwencjonalny przemysł mleczarski i ludzi, którzy nie rozumieją korzyści zdrowotnych płynących z „żywej” żywności.

Zarówno amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA), jak i Amerykańskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) ostrzegają, że niepasteryzowane mleko może przenosić bakterie chorobotwórcze – całkowicie ignorując i przeoczając fakt, że te bakterie są wynikiem praktyk rolnictwa przemysłowego, które prowadzą do rozwoju chorób wśród zwierząt.

Badanie przeprowadzone przez dyplomowanego patologa Teda Beals pokazuje, że w rzeczywistości ryzyko zachorowania z powodu innych pokarmów jest 35 000 razy wyższe niż z powodu niepasteryzowanego mleka. Dochodzenie przeprowadzone przez Marka McAfee, dyrektora generalnego Organic Pasttures Dairy, które zawierało prośbę FOIA do CDC o dane na temat zgonów, które rzekomo miały związek z niepasteryzowanym mlekiem, ujawniło, że:

  • W Kalifornii nie odnotowano zgonów z powodu niepasteryzowanego mleka;
  • Dwa zgony, które CDC wymieniło jako związane z niepasteryzowanym mlekiem, były w rzeczywistości spowodowane spożyciem nielegalnego meksykańskiego sera, a nie niepasteryzowanego mleka produkowanego w USA;
  • Ostatnie przypadki zgonów z powodu mleka wynikały ze spożycia zanieczyszczonego mleka pasteryzowanego;
  • Według badania przeprowadzonego przez Cornella opartego na danych CDC, w latach 1973-2009 z niepasteryzowanym mlekiem wiązało się 1100 chorób. Tymczasem pasteryzowane mleko było przyczyną 422 000 zachorowań. Chociaż nikt nie zmarł z powodu niepasteryzowanego mleka, było co najmniej 50 zgonów z powodu pasteryzowanego mleka lub pasteryzowanego sera.

Aby produkty mleczne były bezpieczne, krowy mleczne muszą być hodowane na pastwisku

To powiedziawszy, należy zrozumieć, że aby surowe mleko było zdrowe i bezpieczne musi pochodzić od zdrowych krów hodowanych w sposób ekologiczny, które pasą się na pastwisku. Picie niepasteryzowanego mleka od krów hodowanych na farmach CAFO może być bardzo niebezpieczne i nie jest zalecane.

Powodem tej rozbieżności są różnice w sposobie hodowli i żywienia krów. Naturalna dieta krowy to przede wszystkim trawa. Krowy na farmach CAFO zamiast traw są karmione zbożami, co prowadzi do trzech niepożądanych zdarzeń:

  1. Organizm krowy staje się zakwaszony w wyniku metabolizowania glukozy pochodzącej ze jako podstawowego paliwa, a nie krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych pochodzących z niestrawnych włókien traw;
  2. Organizm krowy staje się nadmiernie protonowany, co uszkadza nerki krowy. W rezultacie krowa może dostarczać mleko tylko przez 1,7 laktacji, czyli 44 miesiące, po czym zostaje przeznaczona na rzeź;
  3. Ziarna zbóż mogą zawierać mikotoksyny pleśni, które mogą powodować chorobę zwierzęcia.

Zwierzęta CAFO otrzymują również zazwyczaj różne leki, które mogą wpływać na skład i bezpieczeństwo produkowanego mleka. Ponieważ krowy są karmione zbożem (zazwyczaj genetycznie modyfikowanym zbożem, takim jak kukurydza i soja), spożywają również toksyczne herbicydy i pestycydy, które mogą zanieczyścić mleko.

Z tych wszystkich powodów mleko od krów CAFO musi być pasteryzowane, aby było wystarczająco bezpieczne do picia, ale jak pokazują statystyki, nadal nie eliminuje to całkowicie ryzyka choroby. To naprawdę obrazuje różnice między mlekiem pochodzącym od krów karmionych trawą i mlekiem od krów z hodowli CAFO.

Korzyści z picia niepasteryzowanego mleka

Ekologiczne mleko od krów karmionych trawą jest zazwyczaj żółtawe, a nie czysto białe. Zabarwienie pochodzi z naturalnych karotenoidów przeciwutleniających znajdujących się w trawie, które są prekursorem witaminy A.

Kiedy krowy są karmione suszoną trawą (sianem), w przeciwieństwie do świeżo rosnącej trawy, mleko będzie bardziej białe, co wskazuje na zmniejszoną zawartość karotenoidów i przeciwutleniaczy. Jogurt z niepasteryzowanego mleka jest bardziej gęsty i kremowy w porównaniu do pasteryzowanych odmian komercyjnych.

Co ciekawe, wysokiej jakości niepasteryzowane mleko ekologiczne ma swój własny wbudowany „układ odpornościowy”. Podwyższona liczba białych krwinek w surowym mleku faktycznie pomaga redukować ryzyko zatrucia pokarmowego. Podobnie mikroorganizmy znajdujące się w serze z niepasteryzowanego mleka skutecznie ograniczają rozwój potencjalnie szkodliwych organizmów.

Pasteryzowane mleko i ser nie mają tych ochronnych właściwości, co pomaga wyjaśnić, dlaczego stanowią znacznie większe zagrożenie niż niepasteryzowane mleko i ser, jeśli chodzi o zatrucie pokarmowe. Pasteryzacja mleka niszczy również enzymy, zmniejsza zawartość witamin, denaturuje kruche białka mleka, niszczy witaminę B12 i witaminę B6, zabija pożyteczne bakterie i wspomaga wzrost patogenów. Mleko niepasteryzowane zawiera:

Zdrowe bakterie korzystne dla przewodu pokarmowego

Korzystne tłuszcze, aminokwasy i białka w wysoce biodostępnej formie, wszystkie w 100% strawne

Ponad 60 enzymów trawiennych, czynników wzrostu i immunoglobulin (przeciwciał). Te enzymy ulegają zniszczeniu podczas pasteryzacji, co sprawia, że mleko pasteryzowane jest trudniejsze do strawienia

Witaminy (A, B, C, D, E i K) w wysoce biodostępnych formach. Posiada również zbilansowaną mieszankę minerałów (wapń, magnez, fosfor i żelazo), których wchłanianie jest wspomagane przez żywe pałeczki kwasu mlekowego

Fosfatazę - enzym, który wspomaga wchłanianie wapnia w kościach oraz lipazę pomagającą hydrolizować i wchłaniać tłuszcze

Zdrowy nieutleniony cholesterol

Duże ilości kwasów tłuszczowych omega-3 przy niskiej zawartości prozapalnych kwasów omega-6

Sprzężony kwas linolowy (CLA), który ma szereg właściwości prozdrowotnych, w tym działanie przeciwnowotworowe

Jak zidentyfikować producenta wysokiej jakości niepasteryzowanego mleka?

Podczas gdy prawie każdy „ekspert” w dziedzinie zdrowia publicznego wierzy, że niepasteryzowane mleko powinno być pasteryzowane, zanim będzie można je bezpiecznie spożywać, warto pamiętać, że surowe mleko było spożywane przez wieki przed wynalezieniem pasteryzacji. Ważne jest również, aby zdać sobie sprawę, że pasteryzacja jest wymagana tylko w przypadku niektórych rodzajów mleka; w szczególności od krów hodowanych w zatłoczonych i niehigienicznych warunkach i karmionych nienaturalną dietą, która sprzyja chorobom, co można znaleźć w CAFO.

Ekologiczne mleko od krów hodowanych na pastwiskach, NIE MUSI BYĆ pasteryzowane. Pozyskiwanie niepasteryzowanego mleka z lokalnego gospodarstwa ekologicznego jest jednym z najlepszych sposobów na zakup wysokiej jakości mleka. W miarę możliwości polecam odwiedzić gospodarstwo osobiście. Rozejrzyj się i zadawaj pytania, zwracając uwagę na takie rzeczy, jak:

Czy rolnik i jego rodzina sami piją to mleko?

Czy rolnik potrafi udowodnić niską liczbę bakterii chorobotwórczych (tj. czy rolnik regularnie bada mleko pod kątem patogenów?)

Od jak dawna dany rolnik produkuje mleko?

Czy mleko jest szybko schładzane po dojeniu?

Czy krowy są czyste? Czy są jakieś oczywiste problemy sanitarne?

Czy mleko pochodzi od krów hodowanych naturalnie, zgodnie z porami roku? Czy krowy są karmione głównie trawą podczas wypasania na pastwisku? Jeśli nie świeżą trawą, to kiedy i czym karmione są krowy?

W jakich warunkach hodowane są krowy? Czy są pod dobrą opieką?

Czy krowom podaje się antybiotyki i hormony wzrostu w celu zwiększenia produkcji mleka? (Normy ekologiczne na to nie pozwalają)

Gdzie kupić niepasteryzowane mleko i co zrobić, jeśli nie jest ono legalne w Twoim kraju?

Niepasteryzowane mleko i inne produkty i wyroby ekologiczne powoli stają się coraz łatwiejsze do znalezienia, co jest świetną wiadomością. Jeśli nadal nie wiesz, gdzie znaleźć niepasteryzowane mleko, sprawdź Raw-Milk-Facts.com oraz RealMilk.com. Na tych stronach znajdziesz informację, jaki jest status legalności sprzedaży niepasteryzowanego mleka w Twoim stanie i uzyskasz listę gospodarstw produkujących niepasteryzowane mleko. Farm to Consumer Legal Defense Fund zapewnia aktualny przegląd przepisów dotyczących niepasteryzowanego mleka w poszczególnych stanach.

Mieszkańcy Kalifornii mogą znaleźć adresy sprzedawców niepasteryzowanego mleka, korzystając z lokalizatora sklepów dostępnego na www.OrganicPastures.com. Inne organizacje, które mogą pomóc w zlokalizowaniu surowej i świeżej żywności, obejmują:

EatWild.com — Eat Wild dostarcza listy certyfikowanych rolników ekologicznych znanych z produkcji bezpiecznych, zdrowych niepasteryzowanych produktów mlecznych, a także ekologicznej wołowiny i innych produktów ekologicznych.

Można tam również znaleźć informacje o lokalnych targowiskach, a także o lokalnych sklepach i restauracjach, które sprzedają ekologiczne produkty pochodzące od zwierząt karmionych trawą.

Westona A. Price Foundation — Weston A Price posiada lokalne oddziały w większości stanów, a wiele z nich jest związanych z kupowaniem klubów, w których można kupić żywność ekologiczną, w tym niepasteryzowane produkty mleczne pochodzące od zwierząt karmionych trawą, takie jak mleko i masło.

Grassfed Exchange — Grassfed Exchange zawiera listę producentów sprzedających mięso ekologiczne i mięso pochodzące od zwierząt karmionych trawą w Stanach Zjednoczonych

Local Harvest — Ta strona internetowa pomoże Ci znaleźć targowiska, gospodarstwa rodzinne i inne źródła zrównoważonej żywności w Twojej okolicy, gdzie można kupić ekologiczne produkty, mięso od zwierząt karmionych trawą i wiele innych smakołyków.

Farmers' Markets — Krajowa lista targowisk rolniczych.

Poradnik odżywiania się: zdrowa żywność od zdrowych zwierząt — The Eat Well Guide to bezpłatny internetowy katalog zawierający mięso, drób, nabiał i jaja pochodzących od zwierząt hodowanych w sposób zrównoważony z farm, sklepów, restauracji, zajazdów i hoteli oraz sklepów internetowych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Community Involved in Sustaining Agriculture (CISA) — CISA zajmuje się utrzymaniem rolnictwa i promocją produktów z małych gospodarstw.

FoodRoutes — Mapa FoodRoutes „Find Good Food” może pomóc Ci nawiązać kontakt z lokalnymi rolnikami, aby znaleźć najświeższe i najsmaczniejsze produkty spożywcze. Na ich interaktywnej mapie można znaleźć listę lokalnych rolników, CSA i rynków w pobliżu.

The Cornucopia Institute — Cornucopia Institute udostępnia narzędzia internetowe oceniające wszystkie certyfikowane marki ekologicznych jaj, produktów mlecznych i innych towarów, w oparciu o ich etyczne pozyskiwanie i autentyczne praktyki rolnicze oddzielające niby „ekologiczną” produkcję CAFO od autentycznych praktyk ekologicznych.