Czy Twoje zwierzęta mogą jeść ogórki?

 
pies

W skrócie -

  • Ogórki składają się w 95% z wody, co może pomóc ugasić pragnienie Twojego zwierzaka w gorący letni dzień
  • Zawierają również różne składniki odżywcze, które mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia Twojego zwierzaka, takie jak witamina K, witamina C, beta-karoten i kukurbitacyna, która ma właściwości przeciwnowotworowe
  • Komercyjnie uprawiane ogórki zazwyczaj zawierają pestycydy, więc kupuj organiczne lub umyj je pod bieżącą zimną wodą lub w 2% roztworze słonej wody

Według dr. Karen Shaw Becker

Po całym popołudniu spędzonym na zabawie na słońcu, twoje zwierzaki bez wątpienia wracają do domu głodne i spragnione, prawdopodobnie szukając pysznych smakołyków. Oto orzeźwiające jedzenie, które możesz im podać: świeże plasterki ogórka!

Ogórki składają się w 95% z wody, co może pomóc ugasić pragnienie Twojego zwierzaka w upalny letni dzień. Różne czynniki, takie jak wilgotność, temperatura i poziom sprawności Twojego psa, mogą wpływać na jego zdolność do ochłodzenia, a podawanie mu kilku plasterków ogórka to prosty sposób na zwiększenie spożycia płynów. To jedna z najbardziej nawadniających przekąsek, które Twój zwierzak może chrupać.

Ale zabawa na tym się nie kończy — przy odrobinie kreatywności ogórki można również dodać do odpowiedniej żywieniowo i odpowiedniej dla gatunku diety Twojego zwierzaka.

Wiedziałeś

Wiedziałeś?

Sałatka ogórkowa

Ogórki są podstawowym składnikiem sałatek, ale czy wiesz, że w rzeczywistości są to owoce? Należą do rodziny dyniowatych, do której należą melon, arbuz i dynia.

Fitoskładniki w ogórkach mogą poprawić zdrowie Twojego zwierzaka

Dogłębne badanie ogórków przyniosło kilka interesujących spostrzeżeń. Na przykład w badaniu z 2010 r. naukowcy odkryli, że ogórki zawierają składniki odżywcze, które zawierają właściwości wymiatania wolnych rodników i przeciwbólowe w warunkach modelu zwierzęcego.

Idąc głębiej, ogórki zawierają kukurbitacynę, która ma potencjał przeciwnowotworowy, przeciwmiażdżycowy i przeciwcukrzycowy. Vitexin został również znaleziony w ogórkach, które według badania z 2013 roku mają „działanie przeciwutleniające, przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, przeciw przeczulicy bólowej i neuroprotekcyjne”.

Oczywiste jest, że fitoskładniki zawarte w ogórkach mogą pomóc w poprawie zdrowia Twojego zwierzaka, ale czy wiesz, że mogą one również pomóc utrzymać świeży oddech Twojego zwierzaka? Według dietetyka Keri Glassmana, woda w ogórku może pomóc w wypłukaniu resztek jedzenia w jamie ustnej, a ten sam efekt może dotyczyć również Twojego zwierzaka.

Witaminy i błonnik w ogórku mogą wspierać dobre samopoczucie Twojego zwierzaka

Ogórek zawiera różne składniki odżywcze, które mogą wspierać zdrowie Twojego zwierzaka. Kilka łyżek stołowych zawiera 0,73 mikrograma beta-karotenu, 0,26 mikrograma witaminy K i 0,04 miligrama witaminy C.

Beta-karoten jest prekursorem fitoskładników, który wraz z innymi karotenoidami może pomóc w utrzymaniu prawidłowego wzroku u psów. Ponadto może pomóc w poprawie odpowiedzi immunologicznej u starszych psów, zgodnie z badaniem opublikowanym w Journal of Veterinary Internal Medicine.

Jeśli chodzi o witaminę C, zwierzęta potrzebują jej tak samo jak ludzie. Według badań opublikowanych w Canadian Journal of Veterinary Research, witamina C działa jako „kofaktor dla enzymów biorących udział w biosyntezie kolagenu, karnityny i noradrenaliny”. Witamina C ma właściwości antyoksydacyjne, a także funkcje wzmacniające odporność. Tymczasem modele zwierzęce wykazały, że witamina K jest kofaktorem metabolizmu kości i krzepnięcia krwi.

Ostatni, ale nie mniej ważny jest błonnik obecny w ogórku, w ilości 0,008 grama na każde dwie łyżki stołowe. Korzyści płynące z błonnika dla ludzkiego zdrowia były wielokrotnie chwalone, a niesamowite jest to, że Twój zwierzak może również cieszyć się tymi samymi korzyściami. Według badań opublikowanych w Research in Veterinary Science, błonnik:

„…może modyfikować mikroflorę jelitową poprzez promowanie rozwoju bakterii komensalnych; zmniejszenie opróżniania żołądka, stężenia cholesterolu we krwi, czasu przejścia przez żołądek, rozcieńczenia gęstości kalorii w diecie, a także zwiększenia sytości, szybkości wchłaniania glukozy i wydalania z kałem…”

Wiedziałeś

Wiedziałeś?

ogórek i melon

Kiedy kroisz świeżego ogórka, czy zauważyłeś kiedyś, że pachnie podobnie do melona? To dlatego, że oba owoce zawierają aldehyd zwany trans,cis-2,6-nonadienalem.

Jak bezpiecznie podawać ogórki swoim zwierzakomJak bezpiecznie podawać ogórki swoim zwierzakom

W Internecie można znaleźć dezinformację o wielu zdrowych owocach, warzywach, orzechach i nasionach. Dzieje się tak, ponieważ strony internetowe oznaczyły wszystkie zagrożenia (takie jak ryzyko nadmiernej konsumpcji powodującej problemy żołądkowo-jelitowe lub zadławienie się zbyt dużymi kawałkami lub pestkami) jako „toksyczność”, co nie jest prawdą, ale zdołało zmylić miliony miłośników zwierząt domowych niemniej jednak.

„Prawda jest taka, że ogórki są bezpieczne dla zwierząt, o ile odpowiednio je przygotujesz i podasz w odpowiednich ilościach”.

Ważne jest, aby pokroić ogórki na kawałki wielkości jednego kęsa, aby mieć pewność, że zwierzę nie zakrztusi się tym pokarmem. Amerykańskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt (ASPCA) twierdzi, że ogórki nie są toksyczne również dla kotów, ale nie zdziw się, jeśli twój kot ich nie zje, ponieważ są obowiązkowymi mięsożercami. Jeśli jednak Twój kot zmieni zdanie, możesz nakarmić go kilkoma małymi kęsami tego chrupiącego jedzenia.

Wskazówki dotyczące przygotowywania i karmienia ogórków

Kupując ogórki, zalecam szukanie certyfikowanych dostawców produktów ekologicznych lub opcji bez sprayu, gdy tylko jest to możliwe. Według Environmental Working Group (EWG), ogórki zajmują 17. miejsce w ich „Przewodniku kupującego po pestycydach w produkcji 2021”.

Jeśli nie możesz pozyskać ekologicznego ogórka dla swojego gospodarstwa domowego, następną najlepszą strategią jest mycie zwykłych ogórków pod bieżącą zimną wodą, co może pomóc usunąć 75% do 80% pestycydów ze skóry. Mycie ogórków 2% roztworem słonej wody może również pomóc w usunięciu większości pozostałości pestycydów.

Mając to na uwadze, jaki jest najlepszy sposób na karmienie swojego zwierzaka ogórkiem, aby mógł uzyskać wszystkie składniki odżywcze? Oczywiście na surowo! Według Dogstera można to zrobić na dwa sposoby:

Plastry — Twórz plastry wielkości kęsa, które Twój zwierzak może z łatwością zjeść.

Udekoruj — możesz dodawać kawałki ogórka jako „zdrowe nakładki” do zbilansowanego pod względem odżywczym posiłku psa.

Pamiętaj, że zdrowe smakołyki, takie jak ogórek, powinny stanowić mniej niż 10% dziennego spożycia kalorii Twojego zwierzaka.