10 najważniejszych zagrożeń dla kota przebywającego tylko w domu

 
kot

W skrócie -

  • Wprawdzie życie wyłącznie w domu nie jest całkowicie naturalne dla kotów, jednak zaletą jest to, że są one bezpieczniejsze i zdrowsze niż kocięta, które mogą swobodnie wędrować na zewnątrz
  • Zagrożenia związane ze stylem życia kotów przebywających tylko w domu obejmują nudę, otyłość i problemy z zachowaniem
  • Zagrożenia dla kotów przebywających w domu, na zewnątrz i swobodnie poruszających się na zewnątrz obejmują różne urazy, drapieżniki i choroby zakaźne
  • Aby Twój kot domowy był zdrowy, bezpieczny i stymulowany psychicznie, zapewnij mu regularne, nadzorowane przygody na świeżym powietrzu i optymalne (bezstresowe i wzbogacone) środowisko w domu

Według dr. Mercoli

W Stanach Zjednoczonych i innych krajach toczy się debata na temat zagrożeń związanych ze stylem życia kotów domowych i kotów przebywających na zewnątrz. Głównym argumentem przemawiającym za umożliwieniem kotom wychodzenia na zewnątrz jest to, że daje im to możliwość ćwiczenia pełnego zakresu naturalnych kocich zachowań.

Jak wyjaśnia dr Margie Scherk, weterynarz z Vancouver w Kanadzie, która prowadzi praktykę wyłącznie dla kotów, podczas gdy wiele osób uważa, że odpowiedzialni właściciele kotów trzymają swoje zwierzęta w domu: „Faktem jest, że koty nie są selektywnie hodowane, aby przebywać w domu 24 godziny na dobę., a wielu nie przyzwyczaja się do życia w bliskim kontakcie z ludźmi — są do tego zmuszeni”. Faktem jest również, że życie w domu nie jest wolne od ryzyka dla kotów.

Zagrożenia związane z życiem tylko w pomieszczeniach

Według Scherka, który cytuje badanie z 2005 r. opublikowane w czasopiśmie Applied Animal Behavior Science, koty żyjące całkowicie w domu stanowią zagrożenie dla kotów:

Nuda

Cukrzyca

Brak aktywności, obniżona sprawność

Choroby dolnych dróg moczowych

Problemy z zachowaniem (opryskiwanie, drapanie, zachowania obsesyjne)

Nadczynność tarczycy

Zagrożenia domowe (oparzenia, narażenie na trucizny, upadki)

Problemy dermatologiczne (atopowe zapalenie skóry, akralne zapalenie skóry)

Otyłość

Odontoklastyczne zmiany resorpcyjne

Zagrożenia związane z życiem w pomieszczeniach, na zewnątrz i tylko na zewnątrz

Dzięki KittyCams dowiedzieliśmy się również wiele o ryzykownych kotach biznesowych, które mogą zostać złapane, gdy wędrują na świeżym powietrzu:

Wspinanie się na drzewa

Nieagresywny kontakt z nieznanymi kotami (ryzyko choroby zakaźnej)

Wspinaczka po dachach

Kontakt z psami i dzikimi zwierzętami (ryzyko obrażeń i chorób)

Skrzyżowanie dróg

Pasożyt

Wejście do kanalizacji burzowej

Spożywanie ciał stałych lub płynów pozostawionych przez właścicieli, przynęt

Wczołganie się do silników samochodowych

Trauma (zwykle polegająca na potrąceniu przez pojazd) lub znęcaniu się nad człowiekiem

Koty są również ofiarami dzikich zwierząt, takich jak kojoty, lwy górskie, wilki i ptaki drapieżne, a walki wśród kotów przebywających na zewnątrz mogą również prowadzić do poważnych obrażeń i infekcji, w tym ropni po ugryzieniu. Niestety, okrutni ludzie stanowią również poważne zagrożenie dla kotów poprzez postrzały, zatrucia, poparzenia i asfiksję.

Choroby zakaźne, z których kilka ma charakter odzwierzęcy (mogą przenosić się na ludzi), często chorują i zabijają koty przebywające na zewnątrz, w tym retrowirusy kotów, mykoplazmoza, toksoplazmoza, bartonelloza (gorączka kociego pazura), tularemia, dżuma i wścieklizna, wraz z robakami, pasożytami zewnętrznymi, i infekcje grzybicze.

Praktyczny kompromis

Jeśli chcesz, aby Twój kot był zdrowy i miał ładną, długą żywotność, powinien mieszkać wyłącznie w domu. Chociaż większość kotów nie wybrałaby przez cały czas przebywania w domu, jest to zdecydowanie najbezpieczniejsze życie, jakie możemy dla nich wybrać. Chociaż życie w domu nie jest całkowicie naturalnym środowiskiem dla twojego kota, pozwolenie mu na bieganie na zewnątrz stanowi znacznie większe ryzyko niż trzymanie go „w niewoli” w domu.

Jednak to, że Twój kotek mieszka w środku, nie oznacza, że ​​nie może codziennie chodzić na nadzorowane wizyty na zewnątrz, aby wygrzewać się na słońcu, ćwiczyć i uziemiać się każdego dnia, jeśli zechce. Pomyśl o kotach domowych, takich jak małe dzieci — powinny mieszkać w domu, ale powinny codziennie spędzać czas na świeżym powietrzu, jeśli pozwala na to pogoda. Przygody na świeżym powietrzu są wspaniałe dla kotów, jeśli są bezpieczne.

Polecam wyprowadzać kota przy ładnej pogodzie za pomocą szelek. To pozwala mu wyjść na świeże powietrze, pobudza zmysły i sprawia, że ​​jego łapy stykają się bezpośrednio z ziemią. Alternatywą jest bezpieczny, całkowicie zamknięty catio, który uniemożliwia mu wydostanie się i wejście do środka innym zwierzętom.

Jak poprawić styl życia kota w domu?

Poniższe sugestie mogą znacznie pomóc w zapewnieniu członkom kociej rodziny wszystkiego, czego potrzebują, aby dobrze prosperować w „niewoli” jako zwierzęta domowe.

Karmuj bogatą w wilgoć, optymalną pod względem odżywczym dietę specyficzną dla gatunku — zaoferowanie kotu optymalnej diety jest najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby zapewnić mu długie, zdrowe życie.

Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, że niektóre pokarmy są stresujące metabolicznie, na przykład wszystkie suche karmy (karmy), przetworzona karma dla zwierząt domowych (w puszkach lub sucha) zawierająca składniki paszowe (w porównaniu do gatunku ludzkiego) oraz diety zawierające zboża z ryzykiem mikotoksyn, ziemniaki o wysokim indeksie glikemicznym lub inne skrobie zawierające glifosat.

Żywienie, które generuje najmniej stresu metabolicznego dla większości kotów, niezależnie od wieku, to dieta ich przodków: cała, surowa (lub delikatnie ugotowana), nieprzetworzona, ekologiczna, bez GMO i w swojej naturalnej postaci. Mięso zwierzęce powinno być podstawą diety Twojego kotka przez całe życie. Ważna jest również filtrowana, czysta, świeża woda w nietoksycznych metalowych lub szklanych (nie plastikowych) miskach.

Utrzymuj zdrową wagę kota — Niestety większość kotów w USA ma nadwagę lub jest otyła. Choroby związane z otyłością kotów z nadwagą nieuchronnie skracają życie i często po drodze niszczą jakość życia. Jeśli chcesz mieć kotka przy sobie i móc wygodnie poruszać się przez 20 lat, jedną z najgorszych rzeczy, jakie możesz zrobić, jest zachęcenie go do przytycia.

Pierwszym krokiem w utrzymaniu zdrowej wagi kota jest żywienie optymalnej diety, jak opisałem powyżej. Równie ważne jest, aby nie karmić za darmo. Ważne jest również, aby obliczyć zapotrzebowanie na kcal (kilokalorię) dla idealnej wagi Twojego kota i uwzględnić smakołyki w jego całkowitej dziennej liczbie kalorii.

Wzbogacanie środowiska wewnętrznego — Termin „wzbogacanie środowiska” oznacza poprawę lub poprawę sytuacji życiowej zwierząt w niewoli w celu optymalizacji ich zdrowia, długowieczności i jakości życia. Im wygodniej kot czuje się w domu, tym niższy poziom stresu. Zmniejszenie stresu jest niezwykle ważne w utrzymaniu kotów w zdrowiu fizycznym.

Wzbogacanie otoczenia Twojego kotka oznacza tworzenie minimalnie stresujących pomieszczeń mieszkalnych i ograniczanie lub eliminowanie zmian w jej życiu, które powodują niepokój. Jackson Galaxy napisał kilka książek na temat wzbogacania środowiska kotów wokół domu, które gorąco polecam.

Niezbędne elementy życia kota — karma, woda i kuweta (które powinny być skrupulatnie czyste) powinny znajdować się w bezpiecznym miejscu, z dala od wszelkich obszarów, które są na tyle głośne, że mogą go przestraszyć lub sprawić, że poczuje się uwięziony i niezdolny do ucieczki.

Twój kot potrzebuje również zatwierdzonych miejsc do wspinania się i drapania (naturalne zachowania kotów) w swoim środowisku domowym, a także własnego miejsca odpoczynku i kryjówki, w której czuje się nietykalny.

Zastanów się, co możesz zrobić, aby przemówić do zmysłów wzrokowych, słuchowych i węchowych Twojego kotka. Na przykład niektóre koty mogą godzinami patrzeć przez okno, podczas gdy inne są urzeczone przez ryby w akwarium. Niektórzy nawet lubią filmy z kotkami.

Kiedy jesteś poza domem, otwórz wszystkie rolety i rolety, aby zapewnić naturalne światło w ciągu dnia. Zapewnij kotkom hałas w tle podobny do dźwięków otoczenia, które słyszy, gdy jesteś w domu, na przykład muzyki przyrodniczej lub telewizora przy niskim poziomie głośności. Możesz stymulować wyostrzony zmysł węchu kota za pomocą bezpiecznych dla kota ziół lub syntetycznych feromonów kocich.

Upewnij się, że codziennie ćwiczy — Konsekwentne codzienne ćwiczenia, w tym co najmniej 20 minut intensywnej aktywności, pomogą Twojemu kotu spalić tłuszcz i zwiększyć napięcie mięśniowe. Upewnij się, że ma coś, na co może się wspiąć, na przykład wielopoziomowe drapak dla kota lub wieżę. Myśl jak kot i wybieraj zabawki i zajęcia, które odpowiadają jego potrzebom polowania, podchodzenia i rzucania się na „zdobycz”.

Ponieważ nasze koty nie mają takiej wolności, jaką miałyby na wolności, to od nas zależy, czy umożliwimy im ćwiczenie tych naturalnych instynktów. Świetnym sposobem na to jest, aby twój kotek „polował” na jego jedzenie. Spróbuj podzielić jego dzienną porcję liofilizowanego surowego jedzenia na trzy do pięciu małych posiłków podawanych przez cały dzień w różnych zabawkach-puzzlach lub myszach do polowań w domu, lub załaduj je małym kawałkiem smacznych, odwodnionych przysmaków mięsnych.

To zachęci go do „polowania” i jedzenia według harmonogramu podobnego do jego dzikich kuzynów, a jako dodatkowy bonus może po prostu przespać noc dzięki puzzlowej zabawce, którą dajesz mu przed snem.

Zaplanuj regularne weterynaryjne egzaminy wellness — polecam wizyty zdrowotne dwa razy w roku, ponieważ:

Zmiany w stanie zdrowia Twojego kotka mogą nastąpić szybko, szczególnie w środku, gdzie nie możesz ich zobaczyć, jak nagłe zmiany w zdrowiu nerek

Chore koty często nie wykazują objawów choroby, ale wczesne wykrycie pozwala na wczesną interwencję

Wizyty co pół roku dają Tobie i Twojemu lekarzowi weterynarii możliwość dokładnego monitorowania zmian w zachowaniu i postawie Twojego kotka, które wymagają dalszych badań

Młodsze, zdrowe koty powinny przynajmniej raz w roku odwiedzać weterynarza. Kocięta w wieku powyżej 7 lat oraz te z przewlekłymi schorzeniami powinny być widywane dwa razy w roku lub częściej, jeśli to konieczne. Jeśli Twój kot nie lubi podróży samochodem, rozważ mobilnego weterynarza, który wykonuje wizyty domowe.

Polecam znaleźć weterynarza, z którego filozofią praktyki czujesz się komfortowo. Może to być holistyczny lub integracyjny lekarz weterynarii lub konwencjonalny lekarz weterynarii, który podczas każdej wizyty nie promuje agresywnie szczepionek, środków zapobiegających szkodnikom ani leków weterynaryjnych.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli masz do czynienia z konwencjonalnym weterynarzem, będziesz musiał bronić swojego kota i w razie potrzeby odeprzeć go, grzecznie, ale stanowczo. Zawsze pamiętaj, że to Ty decydujesz o tym, jakie zabiegi i środki chemiczne są podawane Twojemu zwierzakowi.