Były rozgrywający Chicago Bears opowiada o leczeniu urazu mózgu za pomocą NAD i kwasów tłuszczowych omega-3

Sprawdzone fakty
 
mózg

W skrócie -

  • Jay Cutler, były rozgrywający, który przez 12 sezonów grał w lidze NFL w Chicago Bears, Broncos i Dolphins, teraz musi zmierzyć się z konsekwencjami powtarzających się urazów; dzieli się naturalnymi opcjami, w których pokłada nadzieje na wyzdrowienie
  • Wiedząc, że ryzyko chorób mózgu jest wysokie, Cutler aktywnie robi wszystko, co w jego mocy, aby chronić zdrowie swojego mózgu, w tym ogranicza ilość cukru w diecie i spożywa „obfite” ilości kwasów tłuszczowych omega-3
  • Cutler przyjmuje również dinukleotyd nikotynamidoadeninowy (NAD) dożylnie, co ma pomóc zachować zdrowie mózgu; NAD jest istotną cząsteczką sygnalizacyjną, a jej niedobór jest powszechny w przypadkach neurodegeneracji i wstrząsów mózgu
  • Wiele osób nie zwraca się o pomoc medyczną po upadkach lub innych uderzeniach w głowę, ale należy zwracać uwagę na objawy wstrząśnienia mózgu, które mogą trwać od kilku dni do kilku miesięcy

Według dr. Mercoli

Szacuje się, że każdego roku w USA występuje od 1,6 miliona do 3,8 miliona przypadków łagodnego urazowego uszkodzenia mózgu (MTBI) związanego ze sportem. Wstrząśnienia mózgu są jednym z przykładów MTBI. Występują, gdy szarpnięcie lub uderzenie w głowę czy ciało powoduje, że głowa i mózg poruszają się szybko w przód i w tył. Wstrząsający ruch może rozciągać i uszkadzać komórki mózgowe, a także prowadzić do zmian chemicznych w mózgu.

National Football League dobrze zna wstrząśnienia mózgu, ponieważ szacuje się, że 0,41 z nich pojawia się podczas każdego meczu NFL. W przypadku osób nieuprawiających sportów wyczynowych wstrząśnienie mózgu może zostać spowodowane upadkami, wypadkami samochodowymi lub innymi urazami.

Ponieważ niebezpieczeństwo urazów, zwłaszcza powtarzających się, stało się dobrze znane, liczba badań nad ich przyczynami i skutkami wzrosła. Jedno z badań wykazało, że większość kontuzji i powtarzających się uderzeń głową wśród zawodników uniwersyteckich ma miejsce nie podczas meczów, ale podczas treningu przedsezonowego.

To wywołało apele o strategie profilaktyczne i edukację, ponieważ wstrząśnienia mózgu mają poważne konsekwencje dla długoterminowego zdrowia neurologicznego. Jay Cutler, były rozgrywający, który przez 12 sezonów grał w lidze NFL z Chicago Bears, Broncos i Dolphins, teraz musi zmierzyć się z konsekwencjami powtarzających się urazów; podzielił się naturalnymi sposobami, w których pokłada nadzieję na wyzdrowienie.

Powtarzające się urazy mogą prowadzić do chorób mózgu

Przewlekła encefalopatia pourazowa (CTE) to postępująca choroba mózgu, która kiedyś uważana była za dotykającą głównie bokserów, ale obecnie występuje we wszystkich rodzajach sportów kontaktowych i wojsku – każda aktywność, która prowadzi do powtarzających się wstrząśnień mózgu, zwiększa ryzyko CTE. Według Fundacji Legacy Concussion:

„W CTE, nieprawidłowo fałdowane białko tau powoduje nieprawidłowe fałdowanie innych białek i rozpoczyna reakcję łańcuchową, w której nieprawidłowo działające białko tau powoli rozprzestrzenia się w mózgu, zabijając komórki mózgowe. CTE zaobserwowano u osób w wieku 17 lat, ale objawy na ogół pojawiają się dopiero po wielu latach od wystąpienia uderzenia głową”.

Wczesne objawy, które mogą rozpocząć się już w wieku 20 lat, obejmują zmiany nastroju i zachowania, w tym:

Problemy z kontrolą impulsów

Agresja

Wahania nastroju

Depresja

Paranoja

Lęk

Problemy ze snem

Utrata pamięci krótkotrwałej

Uczucie splątania

Upośledzony osąd

Demencja

CTE zwykle nie występuje po jednym lub dwóch wstrząśnieniach mózgu. Większość dotkniętych chorobą osób miała setki lub tysiące uderzeń w głowę, w tym nie tylko wstrząśnienia mózgu, ale także wiele słabszych uderzeń, które nie powodowały objawów wstrząśnienia, ale które często są istotnym czynnikiem ryzyka CTE. Cutler stwierdził, że: „CTE pojawia się w pewnym momencie”.

„Uszkodziłem wystarczająco dużo narządów w moim życiu, części mózgu i serca, więc jeśli dożyję do 80 lat, będę szczęśliwy… Zdecydowanie, moja pamięć nie jest taka sama jak pięć lat temu.

Ilość wstrząsów, które miałem, jest prawdopodobnie dwucyfrowa. W pewnym momencie to da o sobie znać. Po prostu staram się opóźnić to tak bardzo, jak to możliwe”.

Kwasy tłuszczowe omega-3 i niski poziom glukozy dla zdrowia mózgu

Wiedząc, że ryzyko chorób mózgu jest wysokie, Cutler aktywnie robi wszystko, co w jego mocy, aby chronić zdrowie swojego mózgu. „Próbuję ograniczyć cukier w diecie. Duże ilości oleju rybnego wspierają zdrowie mózgu” – powiedział Cutler. Rzeczywiście codziennie spożycie cukru upośledza pamięć przestrzenną i hamuje neurogenezę w hipokampie – obszarze mózgu zaangażowanym w procesy uczenia się i pamięci.

Badania na zwierzętach wykazały również, że dieta bogata w cukier ma tendencję do zmiany hamujących neuronów w korze przedczołowej, odpowiedzialnej za podejmowanie decyzji i kontrolę impulsów. Oprócz upośledzonej kontroli impulsów i niezdolności do opóźnienia gratyfikacji, zmiana ta może również zwiększać ryzyko problemów ze zdrowiem psychicznym.

Tak więc ograniczenie cukru w diecie jest mądrym posunięciem. Nawet w przypadku osób zdrowych, bez cukrzycy typu 2 lub nietolerancji glukozy, spożywanie zbyt dużej ilości cukru i związane z tym podwyższenie poziomu glukozy we krwi, ma negatywny wpływ na funkcje poznawcze, prawdopodobnie poprzez powodowanie zmian strukturalnych w obszarach mózgu związanych z uczeniem się.

Dodawanie kwasów tłuszczowych omega-3 do diety również jest mądre, ponieważ tłuszcze omega-3 są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Badanie opublikowane w czasopiśmie Neurology wykazało, że „starsze kobiety z najwyższym spożyciu kwasów tłuszczowych omega-3… utrzymały lepsze zdrowie mózgu w miarę starzenia się niż kobiety o najniższym spożyciu omega-3, co może oznaczać, że utrzymają lepsze funkcjonowanie mózgu przez dodatkowy rok lub dwa”.

Ponadto starsze osoby dorosłe z zaburzeniami pamięci, które spożywały kwas dokozaheksaenowy (DHA) samodzielnie lub w połączeniu z kwasem eikozatetraenowym (EPA), miały lepszą pamięć. EPA i DHA to dwa rodzaje kwasów tłuszczowych omega-3. Niski poziom DHA powiązano z utratą pamięci i chorobą Alzheimera, a niektóre badania sugerują, że zwyrodnieniowe choroby mózgu mogą być potencjalnie odwracalne przy wystarczającej ilości DHA.

Jeśli chodzi o uraz mózgu, DHA może pomóc mózgowi zwalczyć stres oksydacyjny przy zachowaniu homeostazy błony i funkcji po urazie. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles zasugerowali, że DHA może „przeciwdziałać szerokim i podstawowym aspektom TBI [pourazowe uszkodzenie mózgu] - patologii, która może przełożyć się na zdolności poznawcze”. Ponadto kwasy tłuszczowe omega-3 mogą być korzystne w przypadku wstrząśnienia mózgu ze względu na:

  • Zmniejszenie poziomu biologicznych markerów uszkodzenia mózgu i apoptozy komórek;
  • Ochronę przed zmniejszoną plastycznością neuronów i zaburzeniami uczenia się, gdy są stosowane przed wystąpieniem wstrząśnienia mózgu;
  • Utrzymanie stabilności genomowej i homeostazy komórkowej.

Podczas gdy Cutler wspomniał o oleju rybnym, idealnymi źródłami EPA i DHA są tłuste ryby zimnowodne, takie jak dziki łosoś z Alaski, sardynki, śledzie i sardele. Jeśli nie jesz tych ryb regularnie, rozważ zastosowanie suplementu takiego jak olej z kryla. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, dlaczego olej z kryla jest lepszy od oleju rybnego, z poniższej infografiki.

Dinukleotyd nikotynamidoadeninowy (NAD) w uszkodzeniu mózgu

Cutler używa również dinukleotydu nikotynamidoadeninowego (NAD), aby wesprzeć zdrowie mózgu. NAD to ważna cząsteczka sygnalizacyjna, która, jak się uważa, odgrywa ważną rolę w długowieczności. Wynika to częściowo roli NAD+ jako podstawowego substratu dla sirtuin, które są enzymami związanymi z zdrowym starzeniem się, a także z jego roli w naprawie DNA.

NAD moduluje produkcję energii i wiele enzymów, a tym samym kontroluje setki procesów w organizmie człowieka, w tym przetrwanie komórek i metabolizm energetyczny. Na poziom NAD wpływa codzienna dieta, poziom ćwiczeń i wiele innych czynników. Jego ilość w organizmie spada wraz z wiekiem, prowadząc do zmian w metabolizmie i zwiększonego ryzyka chorób.

Ubytek NAD jest powszechny w przypadkach neurodegeneracji i wstrząsów mózgu. W badaniu na myszach dokorowe podanie rybozydu nikotynamidu (NR) - prekursora NAD – pomogło chronić przed uszkodzeniem ośrodkowego mózgu. Cutler powiedział:

„Stosuję terapię dinukleotydem nikotynamidoadeninowym (NAD) podawanym dożylnie. NAD znajduje się we wszystkich komórkach w ciele, w mitochondriach, bierze udział w produkcji energii, która popycha każdą komórkę do funkcjonowania.

Z wiekiem poziom NAD spada. Więc stosuję terapię NAD, która na poziomie podstawowym wspiera funkcjonowanie organizmu. Zauważyłem, że to zdecydowanie mi pomogło. Próbuję zrobić wszystko co mogę, aby wspierać zdrowie”.

Trwają badania wśród zawodników uniwersyteckich w celu ustalenia, czy suplementacja NR (750 miligramów dziennie przez 12 tygodni) wpływa na poziom NAD w mózgu. Jeśli wyniki będą korzystne, może to utorować drogę do wykorzystania NR jako narzędzia zapobiegawczego w zarządzaniu wstrząsami mózgu i TBI związanymi ze sportem.

Wstrząśnienia mózgu nie powinny być ignorowane

Nawet jeśli nie jesteś zawodowym sportowcem, konsekwencje wstrząśnienia mózgu mogą być znaczące. Wiele osób nie zwraca się o pomoc lekarską po upadkach lub innych uderzeniach w głowę, ale należy zwrócić uwagę na objawy wstrząśnienia mózgu, które mogą trwać od kilku dni do kilku miesięcy:

Utrata możliwości przywołania wydarzeń sprzed lub po urazie np. upadku

Osoba wygląda na oszołomioną lub zamroczoną

Zapominanie instrukcji, dezorientacja co do przydziału lub pozycji lub brak pewności co do gry, wyniku lub przeciwnika

Niezdarność

Powolne odpowiadanie na pytania

Utrata przytomności (nawet na krótko)

Zmiany nastroju, zachowania lub osobowości

Ból głowy lub „ucisk” w głowie

Nudności lub wymioty

Problemy z równowagą lub zawroty głowy, podwójne lub niewyraźne widzenie

Wrażliwość na światło lub hałas

Uczucie powolności, zamglenia lub oszołomienia

Dezorientacja, problem z koncentracją lub pamięcią

Złe samopoczucie

Ponieważ dodatkowe urazy głowy po wstrząśnieniu mózgu mogą prowadzić do poważnych obrażeń, należy unikać czynności, które mogą dodatkowo uszkodzić mózg. Na przykład dzieci i nastolatki nie powinny wracać do sportu do czasu… aż wstrząśnienie mózgu zostanie całkowicie wyleczone. Należy zadbać o wystarczająco dużą ilość snu i unikać forsownej aktywności fizycznej lub umysłowej. Być może będzie trzeba robić częstsze przerwy podczas pracy lub nauki.

Więcej naturalnych strategii pomagających w leczeniu wstrząśnienia mózgu

(FILM DOSTĘPNY TYLKO W JĘZYKU ANGIELSKIM)

Jeśli miałeś wstrząśnienie mózgu lub znasz kogoś, kto ma wstrząśnienie mózgu, pomocny może być „The Concussion Repair Manual: A Practical Guide to Recovering From Traumatic Brain Injuries” autorstwa dr. Dana Engle - dyplomowanego psychiatry i neurologa. Według dr. Engle, do najlepszych strategii naprawy funkcji neurologicznych w przypadku urazu, takiego jak wstrząśnienie mózgu, należą:

Terapia flotacyjna, która wywołuje deprywację sensoryczną; bez bodźców środowiskowych mózg ma więcej energii, którą może przeznaczyć na rekonwalescencję

Kwasy tłuszczowe omega-3

Witamina D

Melatonina, szczególnie w przypadku problemów ze snem

Fotobiomodulacja

Impulsowa terapia polem elektromagnetycznym

Przezczaszkowa stymulacja prądem stałym

Neurofeedback

Leczenie tlenem hiperbarycznym (HBOT), które polega na ekspozycji na tlen pod wysokim ciśnieniem w różnych stężeniach w komorze ciśnieniowej, również okazało się obiecujące w zakresie poprawy uszkodzeń mózgu i innych schorzeń neurologicznych. Urazowe uszkodzenie mózgu to jedno z zaledwie 15 schorzeń, w przypadku których amerykańskie firmy ubezpieczeniowe finansują HBOT.

Jeśli objawy wstrząśnienia mózgu są poważne lub uporczywe, należy zwrócić się o pomoc medyczną i pamiętać, że mózg może regenerować się przez wiele miesięcy, a nawet lat po wystąpieniu urazu. Z tego powodu krótko- jak i długoterminowe stosowanie strategii optymalizacji zdrowia mózgu jest korzystne.