Domowe sposoby na łupież

 
ramię

W skrócie -

  • Sucha skóra i przerost grzybów lub drożdżaków są częstymi przyczynami łupieżu
  • Zwiększenie spożycia kwasów tłuszczowych omega-3 i zmniejszenie spożycia cukru i zbóż pomoże rozwiązać podstawowe przyczyny łupieżu
  • Miejscowe zastosowanie naturalnych produktów, takich jak cytryna, soda oczyszczona, ocet jabłkowy, olejek z drzewa herbacianego, a nawet sól, mogą pomóc w pozbyciu się łupieżu

Według dr. Mercoli

W wieku 20 lat około 50% populacji na całym świecie i 20% Amerykanów cierpi na łupież, który charakteryzuje się nadmiarem martwej skóry pokrywającej włosy i ramiona, a także potencjalnie swędzącą, łuszczącą się skórą głowy. Łupieżowi może również towarzyszyć zaczerwienienie i podrażnienie.

Niewielka stopień łuszczenia skóry jest normalny, ponieważ komórki skóry w naturalny sposób obumierają i złuszczają się, ale u niektórych ludzi łuszczenie się skóry jest bardzo intensywne, albo przewlekłe, co mogą wyzwalać pewne czynniki.

Co powoduje łupież?

Sucha skóra jest jedną z najczęstszych przyczyn łupieżu, a jeśli tak jest i w Twoim przypadku, prawdopodobnie zauważysz suchą skórę również na innych częściach ciała. Łupież spowodowany suchością skóry zwykle charakteryzuje się mniejszymi, mniej tłustymi płatkami skóry niż łupież powstający z innych przyczyn.

Sucha, łuszcząca się skóra jest często oznaką niedoboru kwasów tłuszczowych omega-3 pochodzenia zwierzęcego.

Zatem spożywanie więcej kwasów tłuszczowych omega-3 w postaci ryb takich jak sardynki, sardele, dziki łosoś alaskański lub oleju z kryla, jest pierwszą rzeczą, od której należy zacząć w przypadku wystąpienia łupieżu. Kwasy tłuszczowe omega-3 pomagają znormalizować poziom tłuszczów w skórze i zapobiegać odwodnieniu komórek.

Dzięki temu komórki skóry są mocne i odpowiednio nawodnione, co może pomóc w zmniejszeniu łuszczenia się. Dodatkowo kwasy tłuszczowe omega-3 mogą mieć działanie przeciwzapalne, które pomaga złagodzić podrażnienia skóry, w tym na skóry głowy.

Jeśli uważasz, że przyczyną nie jest sucha skóra, łupież może być spowodowany infekcją grzybiczą, w szczególności gatunkiem zwanym Pityriasis capitis. Kolejną przyczyną może być inny grzyb drożdżopodobny – Malassezia globosa. Grzyby żyją na skórze głowy, żywiąc się naskórkiem oraz łojem.

Grzyb Malassezia globosa wykorzystuje enzymy zwane lipazami do metabolizowania łoju, w wyniku czego powstaje produkt uboczny zwany kwasem oleinowym. Kwas ten wnika w skórę i powoduje złuszczanie naskórka. Des Tobin, profesor biologii komórki na Uniwersytecie w Bradford, powiedział w wywiadzie dla Daily Mail:

„Te drożdże są silnie związane z łupieżem, chociaż natura związku między nimi nie jest do końca jasna… U niektórych osób mogą wywołać zapalną odpowiedź immunologiczną, ponieważ drożdże wytwarzają enzymy powodujące, że zwiększa się złuszczanie komórek powierzchniowych skóry głowy”.

Jak ustalić podstawową przyczynę łupieżu…

Jednym z najlepszych sposobów na rozwiązanie problemu łupieżu spowodowanego przez drożdże jest zmniejszenie spożycia cukru i zbóż, co możesz zrobić wdrażając mój plan żywieniowy.

Cukier zwiększa wzrost grzybów i drożdży, a przetworzone ziarna są bardzo szybko rozkładane na cukier.

Nawet soki lub spożywanie dużej ilości owoców mogą przyśpieszyć wzrost grzyba. Tak więc przejście na dietę niskocukrową, bezzbożową lub niskozbożową jest ważną strategią walki z podstawową przyczyną łupieżu. Co jeszcze może powodować łupież?

  • Łojotokowe zapalenie skóry — ta choroba, charakteryzująca się podrażnioną, tłustą skórą, jest kolejną częstą przyczyną łupieżu. Zazwyczaj skóra jest czerwona, tłusta i pokryta łuszczącymi się białymi lub żółtymi łuskami. Ta choroba może wpływać nie tylko na skórę głowy, ale także na brwi, mostek, okolice pachwin, pachy, nos i tył uszu (obszary bogate w gruczoły łojowe).
  • Wrażliwość na produkty do pielęgnacji włosów — wrażliwość na produkty do pielęgnacji włosów może prowadzić do kontaktowego zapalenia skóry, prowadzącego do zaczerwienienia, swędzenia i łuszczenia się skóry głowy. Może to być szampon, odżywka lub produkty do stylizacji. Wiadomo również, że parafenylenodiamina - występująca w farbach do włosów - powoduje zaczerwienienie, swędzenie i łuszczenie się skóry głowy.
  • Zbyt częste mycie włosów szamponem i nadmierne używanie produktów do stylizacji — zbyt częste mycie włosów może podrażniać skórę głowy, prowadząc do powstania łupieżu. Używanie zbyt wielu produktów do stylizacji włosów również może powodować ten problem. Ponadto nadmiar produktu może gromadzić się na skórze głowy, czyniąc ją bardziej tłustą i bardziej podatną na łupież.

Mężczyźni i osoby z chorobami neurologicznymi częściej mają łupież

Każdy może zmagać się z łupieżem w dowolnym momencie swojego życia, jednak mężczyźni częściej mają łupież niż kobiety. Może to wynikać z tego, że schorzenie jest związane z męskimi hormonami lub dlatego, że mężczyźni mają na skórze głowy więcej gruczołów produkujących łój.

Wiek również może być ważnym czynnikiem. Większość przypadków łupieżu występuje między wczesną dorosłością a wiekiem średnim, chociaż można go dostać w każdym wieku. Łupież również częściej występuje u osób powracających do zdrowia po chorobie (takiej jak zawał serca lub udar mózgu) lub u osób z osłabionym układem odpornościowym (w tym z HIV).

Osoby z chorobami neurologicznymi, takimi jak choroba Parkinsona, również są bardziej narażone na rozwój łojotokowego zapalenia skóry i łupieżu, chociaż przyczyny tego są niejasne.

Zła dieta może odgrywać pewną rolę w rozwoju łupieżu, szczególnie jeśli brakuje w niej cynku, witamin z grupy B i zdrowych tłuszczów; osoby z niedoborem składników odżywczych mogą być bardziej podatne na łupież.

Czy szampony lecznicze są rozwiązaniem?

Możesz ulec pokusie, aby w celu pozbycia się łupieżu zastosować szampon leczniczy. Najpopularniejsze marki tych produktów zawierają pirytionian cynku – środek przeciwgrzybiczy, który choć skutecznie zwalcza łupież, nie jest lekarstwem.

Jeśli przestaniesz używać tego szamponu, łupież prawdopodobnie powróci, dlatego wiele osób musi używać go co najmniej kilka razy w tygodniu, aby pozbyć się łupieżu.

Niektóre szampony zawierają ketokonazol – inny środek przeciwgrzybiczy, który może podrażniać skórę głowy, jeśli jest stosowany częściej niż dwa razy w tygodniu. Co więcej, jedno z badań wykazało, że takie szampony sprawiają, że włosy są trudniejsze do rozczesania, mniej gładkie i bardziej puszące się niż po umyciu szamponem z pirytionianem cynku.

Smoła węglowa jest kolejnym powszechnym składnikiem szamponów przeciwłupieżowych. Działa poprzez spowolnienie wzrostu i obumierania komórek skóry na skórze głowy, dzięki czemu poziom łuszczenia jest mniejszy. Jednak należy unikać wcierania tego środka w skórę głowy, ponieważ jest to znany czynnik rakotwórczy.

Ostatnio fungicydy z szamponów przeciwłupieżowych zostały wykryte w wodzie, która już przeszła przez oczyszczalnie ścieków. Uważa się, że fungicydy zabijają glony, szkodzą wzrostowi większych roślin oraz wpływają na ryby i inne organizmy morskie.

13 domowych sposobów na łupież

Jeśli chcesz zrobić domową wersję szamponu przeciwłupieżowego, zmiażdż dwie tabletki aspiryny i wymieszaj je z szamponem (w dłoni) tuż przed umyciem włosów.

Aspiryna zawiera kwas salicylowy, który jest stosowany w wielu szamponach przeciwłupieżowych do rozluźniania płatków i ułatwiania ich zmywania. Miksturę należy pozostawić na głowie przez minutę lub dwie, a następnie spłukać i umyć zwykłym szamponem.

Jednak szampony lecznicze, kupowane w sklepie lub domowej roboty, nie są jedyną opcją. Często problem łupieżu można rozwiązać w naturalny sposób, stosując proste domowe środki zaradcze:

1. Olejek z drzewa herbacianego lub olejek lawendowy — Olejek z drzewa herbacianego ma naturalne właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, które mogą zmniejszać stany zapalne i skutecznie leczyć infekcje. Jedno z badań wykazało, że używanie szamponu z 5% olejkiem z drzewa herbacianego prowadzi do 41% zmniejszenia nasilenia łupieżu.

Olejek lawendowy jest silnym środkiem przeciwgrzybiczym. Można dodać kilka kropli olejku z drzewa herbacianego lub olejku lawendowego do zwykłego szamponu i używać go do rutynowej pielęgnacji włosów.

2. Soda oczyszczona — Wetrzyj garść sody oczyszczonej w mokre włosy i skórę głowy, a następnie dokładnie spłucz. Soda oczyszczona pomoże zredukować zagrzybienie, a po kilku tygodniach może pomóc skórze głowy w wytwarzaniu naturalnych olejków mających na celu zmiękczenie włosów.

3. Ocet jabłkowy — Ocet jabłkowy może zmienić pH skóry głowy, czyniąc ją mniej sprzyjającym środowiskiem do wzrostu drożdży. Należy zmieszać ćwierć szklanki octu jabłkowego z ćwierć szklanki wody, a następnie spryskać tą mieszaniną skórę głowy, owinąć głowę ręcznikiem i pozostawić na 15 minut do godziny, a następnie umyć włosy zwykłym szamponem. Zabieg należy wykonywać dwa razy w tygodniu.

4. Płyn do płukania jamy ustnej — Płyn do płukania jamy ustnej ma właściwości przeciwgrzybicze, które mogą pomóc pozbyć się drożdży ze skóry głowy. Nałóż płyn do płukania jamy ustnej na włosy po umyciu ich szamponem, a następnie spłucz i nałóż wybraną odżywkę.

5. Olej kokosowy — Olej kokosowy jest bogaty w kwas laurynowy, który ma działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Po prostu wmasuj kilka obfitych łyżek stołowych oleju kokosowego w skórę głowy i pozostaw na około godzinę. Następnie umyj włosy zwykłym szamponem.

6. Cytryna — Podobnie jak ocet jabłkowy, sok z cytryny może zmienić pH skóry głowy, co może zapobiec łupieżowi. Wmasuj dwie łyżki soku z cytryny w skórę głowy, a następnie spłucz. Następnie dodaj jedną łyżeczkę soku z cytryny do szklanki wody i spłucz nią włosy. Powtarzaj codziennie, aż zauważysz poprawę.

7. Sól — Sól ma właściwości ścierne. Kiedy wmasujesz trochę soli w suchą skórę głowy, pomoże to rozluźnić łuszczące się płatki skóry, dzięki czemu będzie można je łatwo usunąć podczas mycia szamponem.

8. Aloes — Jeśli łupieżowi towarzyszy podrażnienie i swędzenie skóry, przed umyciem włosów szamponem warto nałożyć na skórę głowy trochę świeżego aloesu. Pomoże to schłodzić skórę głowy oraz złagodzić podrażnienia i swędzenie.

9. Czosnek — Czosnek to kolejny naturalny środek przeciwgrzybiczy, który można zastosować w celu pozbycia się łupieżu. Wystarczy zmiażdżyć ząbek czosnku i wetrzeć go w skórę głowy, a następnie umyć włosy zwykłym szamponem. W celu ułatwienia aplikacji i zredukowanie nieprzyjemnego zapachu, warto wymieszać go z miodem.

10. Oliwa z oliwek — Oliwa z oliwek łagodzi łupież, prawdopodobnie poprzez nawilżanie skóry głowy. Należy wmasować 10 kropli w skórę głowy i pozostawić na noc. Rano należy umyć włosy zwykłym szamponem.

11. Zmniejszenie poziomu stresu — Wiadomo, że stres wywołuje łupież i nasila jego objawy, dlatego radzenie sobie ze stresem ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu i leczeniu łupieżu. Dla niektórych może to oznaczać trzymanie się z daleka od negatywnych lub nadmiernie stresujących osób lub przynajmniej wyłączenie wieczornych wiadomości, jeśli są one zbyt denerwujące i wywołują stres empatyczny. Ostatecznie jednak to, co robisz w celu złagodzenia stresu, jest osobistym wyborem, ponieważ Twoje techniki radzenia sobie ze stresem muszą Ci się spodobać i, co ważniejsze, być skuteczne.

Jeśli praktykowanie kickboxingu pomoże Ci pozbyć się frustracji, zrób to. Jeśli medytacja jest dla Ciebie bardziej odpowiednia, praktykuj ją. Techniki psychologii energetycznej, takie jak Techniki Emocjonalnej Wolności (EFT) również mogą być bardzo skuteczne i pomocne w przeprogramowaniu reakcji organizmu na nieuniknione stresory codziennego życia.

12. Odpowiednia ekspozycja na słońce — Rozsądna ekspozycja skóry głowy na słońce może pomóc pozbyć się łupieżu, ponieważ światło słoneczne hamuje wzrost grzybów powodujących łupież. Pomoże to również zoptymalizować poziom witaminy D, która jest korzystna dla zdrowia skóry.

13. Spożywaj dużo cynku i witamin z grupy B — Cynk pomaga kontrolować produkcję łoju przez skórę głowy, którego nadmiar może sprzyjać rozwojowi grzybów powodujących łupież. Witaminy z grupy B, w szczególności witamina B6, pomagają w prawidłowym wchłanianiu cynku w jelitach. Niedobór witaminy B6 i cynku został powiązany z suchą skórą i łupieżem. Produkty zwierzęce, takie jak ostrygi, ekologiczna wołowina, ser i mięso drobiowe są najbogatsze w cynk, ale ten pierwiastek można również znaleźć w pestkach dyni, sezamie, orzechach nerkowca, migdałach oraz w postaci suplementów.

Na koniec pamiętaj, że aby na dobre pozbyć się łupieżu, musisz zająć się jego przyczyną. Jeśli przyczyną jest przerost drożdży lub grzybów, powinieneś rozwiązać ten problem, zmniejszając spożycie cukru i zbóż, ponieważ gwałtownie zwiększą one wzrost grzybów i powodują pogorszenie objawów łupieżu. Jeśli potrzebujesz pomocy w rozpoczęciu stosowania zdrowszej diety, zapoznaj się z moim planem żywieniowym, który zawiera wiele cennych wskazówek jak krok po kroku zmienić swoją dietę.