Zastosowania oleju z pestek winogron i skutki uboczne

Sprawdzone fakty
 
winogrona

W skrócie -

  • Olej z pestek winogron pochodzi z pestek winogron czerwonych, zielonych lub fioletowych. Ma łagodny smak i zapach, jest produkowany w Hiszpanii, Francji, Argentynie i we Włoszech
  • Chociaż zwykle używany do gotowania i pieczenia, olej z pestek winogron ma również zastosowanie kosmetyczne
  • W oleju z pestek winogron można znaleźć różne substancje, takie jak kwasy tłuszczowe omega-6, nasycone i jednonienasycone kwasy tłuszczowe, związki fenolowe i polifenole
  • Chociaż olej z pestek winogron może wydawać się dobrym olejem do gotowania, należy go pominąć i zamiast tego wybrać olej kokosowy

Być może już wiesz o korzyściach płynących z winogron, ale ich często ignorowane nasiona są również powiązane ze zdolnościami prozdrowotnymi. Właśnie dlatego ekstrakt z pestek winogron jest obecnie poszukiwanym suplementem w sklepach ze zdrową żywnością, ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy olej z pestek winogron (rodzaj oleju roślinnego) przynosi takie same korzyści? Jeśli jesteś ciekawy, czy olej z pestek winogron może być dobrą alternatywą dla oliwy z oliwek lub innych olejów spożywczych, czytaj dalej ten artykuł.

Czym jest olej z pestek winogron?

Olej z pestek winogron, znany również jako olej winogronowy, wytwarzany jest z nasion czerwonych, zielonych lub fioletowych winogron winiarskich. Olej z pestek winogron ma stosunkowo wysoki punkt dymienia 485 stopni F, ale ma łagodny smak i nieco ukryty zapach. Chociaż olej ten był używany od wieków w Europie, jego obecna produkcja koncentruje się we Włoszech, Francji, Hiszpanii i Argentynie.

Możesz pomylić olej z pestek winogron z ekstraktem z pestek winogron, ale istnieją między nimi różnice, szczególnie jeśli chodzi o ich materiał źródłowy, ponieważ niektóre ekstrakty są wykonane ze skórek winogron. Ich metody produkcji również się różnią; producenci używają rozpuszczalników do ekstrakcji nasion w postaci stałej i ciekłej w celu uzyskania ekstraktu z pestek winogron, podczas gdy olej z pestek winogron jest wytwarzany poprzez tłoczenie makuchu, częściową rafinację lub ekstrakcję rozpuszczalnikową.

Najbardziej rażącą różnicą między tymi dwiema substancjami byłaby prawdopodobnie większa ilość korzyści zdrowotnych związanych z ekstraktem z pestek winogron, jak dowiesz się z mojego artykułu „Wiele korzyści z ekstraktu z pestek winogron”.

Zastosowania oleju z pestek winogron

Obecnie olej z pestek winogron jest powszechnie używany do gotowania i tworzenia olejków infuzyjnych. Olej z pestek winogron jest również reklamowany jako wegański substytut masła lub oliwy z oliwek podczas pieczenia, ale mogą istnieć wady używania tego oleju do celów kulinarnych – więcej o tym później.

Jego zastosowania obejmują również zastosowania kosmetyczne. Olejek z pestek winogron można znaleźć w produktach do włosów, olejkach do masażu, kremach do rąk, balsamach do ust, balsamach do opalania i innych produktach do pielęgnacji skóry.

7 składników oleju z pestek winogron

Olej z pestek winogron jest bogaty w substancje roślinne. Ten olejek składa się z następujących składników:

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe (PUFA), takie jak kwasy tłuszczowe omega-6

Nasycone i jednonienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak kwas oleinowy

Witamina E, szczególnie tokotrienole lub nienasycone rodzaje witaminy E (chociaż ilość tej witaminy w oleju w dużej mierze zależy od środowiska, w którym hodowano winogrona)

Związki fenolowe, takie jak flawonoidy, karotenoidy, kwasy fenolowe, takie jak kwas galusowy, garbniki i stylbeny

Polifenole, takie jak katechiny, epikatechiny, trans-resweratrol i procyjanidyna B1

Tokoferole (alfa-, beta-, gamma- i delta-tokoferole)

Fitosterole

Jakie są zalety oleju z pestek winogron?

Olejek z pestek winogron jest bardzo ceniony ze względu na swoje korzyści dla skóry, gdy jest stosowany miejscowo, dzięki zawartości witaminy E i kwasów tłuszczowych omega-6. Może być wchłaniany przez skórę bez pozostawiania tłustego uczucia i zatykania porów, jednocześnie pomagając tonizować i poprawiać cerę.

Niezależnie od tego, czy masz cerę tłustą, czy wrażliwą, możesz czerpać korzyści z oleju z pestek winogron. Jeśli cierpisz na trądzik, właściwości ściągające oleju z pestek winogron mogą pomóc w radzeniu sobie z twoim stanem. Artykuł z 2016 r. oparty na dowodach medycyny komplementarnej i alternatywnej ujawnił również, że olej z pestek winogron ma właściwości gojące rany. MedicalNewsToday zasugerował, że olej z pestek winogron może być używany do usuwania makijażu lub rozjaśniania skóry.

Przed nałożeniem oleju z pestek winogron na skórę lub twarz wykonaj test płatkowy, aby sprawdzić, czy Twoja skóra zareaguje na niego negatywnie. Radzę również rozcieńczyć ten olej w oleju nośnikowym, takim jak kokosowy, ze słodkich migdałów, oliwkowy lub jojoba.

Jak zrobić olej z pestek winogron

Produkcja tego oleju zaczyna się od zebrania resztek pestek winogron z produkcji wina. Przechodzą one tłoczenie makuchu, częściową rafinację lub ekstrakcję rozpuszczalnikową, aby ostatecznie wyprodukować olej z pestek winogron sprzedawany w sklepach.

Większość nasion winogron zawiera od 8 do 20 procent oleju, ale odmiany, metody ekstrakcji, rodzaje rozpuszczalników, warunki pracy i wpływ środowiska podczas zbioru winogron mogą odgrywać rolę w ostatecznej ilości oleju z pestek winogron, który można wyprodukować w danym czasie.

Czy olej z pestek winogron może powodować skutki uboczne?

Wadą oleju z pestek winogron jest jego wyjątkowo wysoka zawartość kwasów tłuszczowych omega-6, które mogą obniżyć stosunek omega-3 do omega-6, jeśli są spożywane w nadmiernych ilościach. Może to skutkować przewlekłym stanem zapalnym niskiego stopnia, znanym prekursorem chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, otyłość i miażdżyca. Dlatego nie polecam gotowania z olejem z pestek winogron.

Produkcja oleju z pestek winogron wiąże się również z ciężką obróbką w fabrykach o wysokiej temperaturze, gdzie gotowy produkt może już być zjełczały z powodu ekstremalnego utleniania. Niektórzy producenci używają również heksanu, rozpuszczalnika chemicznego uważanego za neurotoksynę i zanieczyszczenie powietrza. Nie ma wystarczających badań podkreślających skutki uboczne heksanu po spożyciu wewnętrznym32, ale wdychanie tej substancji może wywoływać zawroty głowy, nudności, bóle głowy lub niewyraźne widzenie.

Miejscowe stosowanie oleju z pestek winogron jest w porządku, chyba że masz alergię na winogrona lub pestki winogron. Niektóre osoby mogą również odczuwać zawroty głowy, bóle głowy, nudności, zaczerwienienie, swędzenie lub wysypkę, a także suchość i swędzenie skóry głowy z powodu nadmiernego używania oleju z pestek winogron. Zapytaj swojego lekarza, jak często możesz używać oleju z pestek winogron do celów kosmetycznych, aby zapobiec wystąpieniu tych skutków ubocznych.

Unikaj oleju z pestek winogron do gotowania — istnieją lepsze opcje, których możesz użyć

Chociaż potencjalne korzyści płynące z oleju z pestek winogron mogą wydawać się atrakcyjne, nie umniejsza to faktu, że jest on naładowany dużą ilością kwasów tłuszczowych omega-6, które w nadmiernych ilościach mogą być druzgocące dla zdrowia. Jeśli szukasz niezawodnego oleju spożywczego, który nie wywoła problemów zdrowotnych, olej kokosowy jest idealnym wyborem.

Jeśli nadal chcesz wypróbować olej z pestek winogron, kup oleje oznaczone jako tłoczone na zimno lub tłoczone na zimno, ponieważ oznacza to, że producent nie używał rozpuszczalników chemicznych ani nie wystawiał pestek winogron na działanie wysokich temperatur podczas przetwarzania.