Według dr. Mercoli
Choroba Parkinsona (PD) jest zaburzeniem neurodegeneracyjnym. Przewiduje się, że do końca 2020 r. choroba ta dotknie 930 000 osób, przy czym do 2030 r. liczba chorych wzrośnie do 1,2 mln osób. Choroba wywołuje drżenie, spowolnienie ruchów, problemy z równowagą i sztywność. Nie ma znanej przyczyny ani lekarstwa, a pierwsza linia leczenia zwykle obejmuje leki, które nie spowalniają neurodegeneracji.
Każdego roku w Stanach Zjednoczonych diagnozuje się chorobę Parkinsona u około 60 000 osób. Do tej pory na całym świecie choruje na nią ponad 10 milionów ludzi. Według The Parkinson's Foundation Prevalence Project, choroba częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet, a liczba osób chorych na PD rośnie wraz z wiekiem, niezależnie od płci.
Naukowcy odkryli, że obecność dowolnej liczby toksyn może w niektórych przypadkach zwiększyć ryzyko rozwoju PD o 80%. Przykładem są pestycydy; ekspozycja na nie może skutkować dysfunkcją mitochondriów, która może być odpowiedzialna za niektóre uszkodzenia. Według Environmental Health Perspectives:
„W modelach eksperymentalnych pestycydy parakwat – powoduje stres oksydacyjny – oraz rotenon – hamuje kompleks mitochondrialny I – powodują utratę neuronów dopaminergicznych i zmiany behawioralne związane z chorobą Parkinsona u człowieka”.
Osoby z mutacją genetyczną w genie synukleiny, która jest związana ze zwiększonym ryzykiem rozwoju choroby Parkinsona, mogą być bardziej podatne na szkodliwe działanie pestycydów. Nieprawidłowo sfałdowane białka alfa-synukleiny mogą powodować uszkodzenie komórek nerwowych prowadzące do obumarcia materii mózgowej prowadząc do powstania tzw. ciał Lewy'ego.
Są one związane z objawami choroby Parkinsona, w tym problemami z poruszaniem się i mową. Łatwo można sobie wyobrazić, że PD w znacznym stopniu wpływa na jakość życia.
Niestety u pacjentów z Chorobą Parkinsona depresja jest powszechnym problemem; wpływa ona na niepełnosprawność funkcjonalną, deficyty poznawcze i inne współistniejące zaburzenia psychiczne. Zmniejszenie objawów PD nie tylko może poprawić jakość życia i poziom niezależności, ale może również złagodzić objawy depresji.
Gra w ping ponga pomaga złagodzić objawy choroby Parkinsona
Wielu z nas choroba Parkinsona kojarzy się z aktorem Michaelu J. Lis. Jego fundacja finansuje badania mające na celu poprawę życia osób z tą chorobą.
Wyzwania związane z życiem z chorobą Parkinsona mogą czasem wydawać się przytłaczające, ale naukowcy z Fukuoki w Japonii odkryli, że seniorzy mogą skuteczniej radzić sobie z objawami tej choroby dzięki grze w ping ponga. Ta gra - znana również pod nazwą tenis stołowy – może być wyzwaniem dla każdego, a w szczególności dla osób z zaburzeniami ruchu.
Jednak osoby, które wzięły udział w badaniu trwającym sześć miesięcy, doświadczyły poprawy objawów. Do badania zakwalifikowano 12 pacjentów w średnim wieku 73 lat, u których w ciągu ostatnich siedmiu lat zdiagnozowano chorobę Parkinsona.
Wyniki badania zostały zaprezentowane na 72. dorocznym spotkaniu American Academy of Neurology 2020 w Toronto. Uczestnicy byli badani pod kątem liczby i nasilenia objawów na początku badania, po trzech miesiącach i ponownie na końcu badania.
Zajęcia, opracowane przez doświadczonych graczy, poprawiły mowę uczestników, pismo odręczne, zdolność chodzenia i wstawania z łóżka. Na początku badania uczestnicy musieli podjąć średnio więcej niż dwie próby wstania z łóżka; pod koniec badania przeciętny uczestnik mógł wstać z łóżka za pierwszym razem. W komunikacie prasowym zacytowano jednego z badaczy, który powiedział:
„Pingpong, który jest również nazywany tenisem stołowym, jest formą ćwiczeń aerobowych, które jak wykazano w ogólnej populacji, poprawiają koordynację ręka-oko, wyostrzają refleks i stymulują mózg. Chcieliśmy zbadać, czy osoby z chorobą Parkinsona odczują podobne korzyści oraz czy mogą one zmniejszyć niektóre z objawów tej choroby.
Chociaż to badanie jest niewielkie, wyniki są zachęcające, ponieważ pokazują, że pingpong - stosunkowo niedroga forma terapii - może złagodzić niektóre objawy choroby Parkinsona. Obecnie planowane jest kolejne, znacznie większe badanie, aby potwierdzić te odkrycia”.
Problemy z równowagą są powszechne u osób z PD. Jedną z opcji leczenia było zastosowanie rehabilitacji przedsionkowej; ping pong jest jednym ze sportów umożliwiających trening równowagi. Ruchy głowy i stymulacja wzrokowa są ważne w procesie rehabilitacji.
Autorzy jednego studium przypadku z 2016 r. stwierdzili, że zastosowanie kalorycznej stymulacji przedsionkowej (CVS) u osoby z chorobą Parkinsona pomogło w objawach motorycznych i niemotorycznych.
W innym badaniu z udziałem 33 osób, które stosowały CVS w domu dwa razy dziennie przez osiem tygodni, naukowcy odkryli większą redukcję objawów motorycznych i niemotorycznych niż w grupie placebo. Poprawa utrzymywała się przez pięć tygodni po ostatniej interwencji. Stymulacja uszu, która występuje również podczas gry w ping-ponga, również wydaje się być skuteczną i bezpieczną formą terapii.
Nieprawidłowe białka przemieszczają się z jelit do mózgu i z powrotem
Niestety, diagnoza choroby Parkinsona zwykle następuje po wystąpieniu objawów i śmierci komórek mózgowych. Naukowcy badali sposoby wcześniejszego wykrycia choroby, co może pozytywnie wpłynąć na leczenie i profilaktykę. Ważnym czynnikiem może być odkryty związek między mikrobiomem jelitowym a chorobą Parkinsona.
Badanie na zwierzętach przeprowadzone przez Johns Hopkins Medicine opierało się na obserwacjach dokonanych w 2003 roku, pokazujących akumulację białek alfa-synukleiny pojawiających się w częściach mózgu, które kontrolują jelita.
Zainteresowani tym, czy białka te mogą przemieszczać się wzdłuż nerwu błędnego, naukowcy wykorzystali model zwierzęcy i wykazali, że po przecięciu nerwu błędnego nie dochodzi do śmierci komórek w mózgu. Okazało się, że przecięcie nerwu błędnego może powstrzymać postęp nieprawidłowo sfałdowanych białek, a tym samym rozwój choroby Parkinsona.
Lewodopa jest lekiem często stosowanym w celu zmniejszenia objawów u osób z chorobą Parkinsona, ponieważ działa jako prekursor dopaminy. Jednak naukowcy odkryli, że nie jest to skuteczne leczenie dla wszystkich pacjentów, a wynik leczenia może zależeć od składu mikrobiomu jelitowego. Niektóre drobnoustroje mogą metabolizować lek i przez to czynić go nieskutecznym.
Naukowcy zidentyfikowali specyficzny enzym wytwarzany przez florę jelitową, który metabolizuje lewodopę. Blokując jeden lub oba enzymy, można poprawić skuteczność leku.
Oprócz wpływu, jaki flora jelitowa ma na skuteczność leku, może ona również regulować zaburzenia ruchu poprzez zmiany w fałdowaniu białka alfa-synukleiny. Związek ma sens, ponieważ objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak zaparcia, mogą pojawić się na dziesiątki lat przed wystąpieniem objawów choroby Parkinsona.
Komunikacja między jelitami a mózgiem jest dwukierunkowa i wydaje się, że nieprawidłowo sfałdowane białka wywołujące śmierć komórek mózgowych mogą poruszać się w obu kierunkach. Chociaż mogą one przyczyniać się do występowania objawów na kilka sposobów, nieprawidłowe cząsteczki alfa-synukleiny są toksyczne dla homeostazy komórkowej, wywołują śmierć neuronów i negatywnie wpływają na funkcję synaptyczną.
Korzystając z modelu zwierzęcego, jedna grupa badaczy odkryła, że wzrost ekspresji alfa-synukleiny hamuje uwalnianie neuroprzekaźników, co wywołuje objawy choroby Parkinsona. Następnie naukowcy zidentyfikowali konkretne białko przekazywane z mózgu do jelit, demonstrując dwukierunkową komunikację.
Niektóre typy żywności pomagają w zapobieganiu chorobie lub wspomagają leczenie
(FILM TYLKO W JĘZYKU ANGIELSKIM)
Jak omówiono w tym krótkim filmie, związki znajdujące się w niektórych warzywach psiankowatych (Solanaceae), w szczególności w papryce, mogą pomóc w zahamowaniu rozwoju choroby Parkinsona. Naukowcy twierdzą, że nikotyna również pomaga zmniejszyć ryzyko. Oczywiście ryzyko dla zdrowia związane z paleniem tytoniu jest zbyt wysokie i nie uzasadnia zasadności palenia tytoniu w celu obniżenia potencjalnego ryzyka choroby Parkinsona.
W badaniu obejmującym 490 nowo zdiagnozowanych osób z chorobą Parkinsona oraz 644 zdrowe osoby, wykazano, że spożywanie warzyw z rodziny Solanaceae było odwrotnie proporcjonalne do ryzyka rozwoju choroby Parkinsona.
Autorzy badania stwierdzili, że żaden inny rodzaj żywności nie wykazuje pozytywnego związku, co sugeruje, że spożywanie tych warzyw dwa do czterech razy w tygodniu może zapewnić efekt ochronny. Drugą rośliną, która może pomóc zwalczyć skutki choroby Parkinsona, jest świerzbiec właściwy (M. pruriens).
W tropikalnych rejonach świata jest on dobrze znanym źródłem białka, ale jest również wykorzystywany jako lekarstwo. Roślina zawiera lewodopę – prekursor dopaminy występujący w lekach stosowanych w leczeniu choroby Parkinsona. Bez wystarczającej ilości dopaminy możesz czuć się ospały, nieskoncentrowany i potencjalnie przygnębiony.
Karen Kurtak, kierownik działu żywienia w Grossman Wellness Institute w Denver, powiedziała: „M. pruriens ma niemal magiczną zdolność do poprawy motywacji, samopoczucia, energii i popędu seksualnego, a także zmniejsza skłonność do przejadania się."
Dowody z badań klinicznych wykazały, że stosowanie M. pruriens daje równoważne lub lepsze wyniki niż przyjmowanie leków L-dopa oraz nie powoduje działań niepożądanych. Jednak praktycy medycyny zachodniej nadal stosują i promują syntetyczną formę, aby zwiększyć poziom dopaminy w mózgu i zmniejszyć skutki choroby Parkinsona.
Poza leczeniem choroby Parkinsona, lekarze medycyny ajurwedyjskiej używają M. pruriens jako afrodyzjaku oraz w celu zmniejszenia zaburzeń nerwowych i bezpłodności. Jeśli chcesz zastosować tę roślinę, najpierw skonsultuj się z lekarzem lub lekarzem medycyny ajurwedyjskiej, zwłaszcza jeśli obecnie przyjmujesz leki na receptę, aby upewnić się, że nie zajdą żadne interakcje.
Zmniejsz przepuszczalność jelit i popraw autofagię
Zmniejszając przepuszczalność jelit i dysfunkcję autofagii można w naturalny sposób zapobiegać chorobom neurodegeneracyjnym lub zmniejszyć ich objawy. Warto poprawić zdrowie flory jelitowej poprzez drobne zmiany w stylu życia, takie jak eliminacja cukru z diety, wdrożenie cyklicznej diety ketogenicznej i spożywanie pokarmów bogatych w błonnik.
Połączenie tych strategii oraz poprawa autofagii poprzez stosowanie przerywanego postu i diety ketogenicznej mogą pomóc zmniejszyć ryzyko choroby oraz poprawić naprawę genetyczną i wydłużyć życie. Post ma również korzystny wpływ na mózg i zwiększa poziom neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego (BDNF). Białko to może pomóc w ochronie komórek mózgowych przed zmianami związanymi z chorobą Parkinsona i Alzheimera.
Jeśli jesteś pod opieką lekarza lub przyjmujesz leki, musisz współpracować z lekarzem, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, ponieważ niektóre leki należy przyjmować podczas posiłku. Diabetycy zażywający leki również muszą zachować ostrożność i współpracować z pracownikiem służby zdrowia, aby dostosować dawkowanie leków.
Aktywacja kinazy białkowej aktywowanej przez monofosforan adenozyny (AMPK) poprzez odpowiednią dietę i suplementy diety również wspiera naturalną autofagię.