Według dr. Mercoli
Łatwo nie myśleć o śmieciach. Wyrzucasz puste kartony, torby i kubki, a raz w tygodniu przyjeżdża śmieciarka i wszystko zabiera. Są poza zasięgiem wzroku, umysłu… jednak tak naprawdę nie znikają.
Większość śmieci w USA jest po prostu przenoszona z kosza na śmieci na wysypisko lub do spalarni – oba rozwiązania są obarczone różnymi problemami:
- Spalarnie — emitują toksyczne dioksyny, rtęć, kadm i inne cząstki stałe do powietrza. Odpady są przekształcane w toksyczny popiół (który czasami jest używany do pokrywania wysypisk).
- Wysypiska — w USA istnieje ponad 3000 czynnych i 10 000 starych wysypisk. Chociaż liczba wysypisk w USA spadała w ostatnich dziesięcioleciach, zwiększały się ich rozmiary.
Wysypiska są głównym źródłem emisji metanu oraz wycieku toksycznego płynu ze sprężonych śmieci złożonego z zanieczyszczeń, takich jak benzen, pestycydy, metale ciężkie, substancje chemiczne zaburzające gospodarkę hormonalną i wiele innych.
Chociaż wysypiska mają utrzymywać śmieci w stanie suchym i są wyłożone specjalnym materiałem, aby zapobiec zanieczyszczeniu pobliskiej gleby i wód gruntowych, ten materiał ostatecznie ulega degradacji, rozerwaniu lub pęknięciu, umożliwiając toksynom powolne wyciekanie bezpośrednio do środowiska.
10 szokujących faktów o śmieciach
MSN zebrał 10 faktów na temat śmieci, które mogą Cię zaskoczyć. Możesz już nigdy nie postrzegać śmieci w ten sam sposób…
1. Ponad 100 ton odpadów generuje każdy Amerykan w ciągu życia — Przeciętny Amerykanin wyrzuca ponad 7 funtów (3 kg) śmieci dziennie. To daje 102 tony w ciągu całego życia – więcej niż w jakiejkolwiek innej populacji na Ziemi.
2. Woda butelkowana — Edward Humes, autor książki „Garbology: Our Dirty Love Affair with Trash”, zalicza wodę butelkowaną do najbardziej zaśmiecających gałęzi przemysłu. W Stanach Zjednoczonych Amerykanie wyrzucają codziennie 60 milionów plastikowych butelek po wodzie, czyli prawie 700 na minutę.
3. Marnowanie żywności to też problem — Amerykanie wyrzucają 28 miliardów funtów żywności rocznie, co stanowi około 25% dostaw żywności w USA.
4. Jednorazowe produkty — 10% światowego zaopatrzenia w ropę zużywa się do produkcji i wysyłki produktów plastikowych jednorazowego użytku – przedmiotów takich jak plastikowe przybory, talerze i kubki, które są używane tylko raz, a następnie wyrzucane.
5. Śmieci są drogie — Większość społeczności wydaje więcej pieniędzy na usuwanie śmieci niż na podręczniki szkolne, ochronę przeciwpożarową, biblioteki i parki.
6. Liczba wyrzucanych dywanów jest zdumiewająca — Amerykanie wyrzucają co roku 5,7 miliona ton dywanów.
7. Odpady papierowe to wstyd — Amerykanie marnują 4,5 miliona ton papieru biurowego rocznie. Warto zadać sobie pytanie… czy naprawdę muszę to wydrukować?
8. Zablokuj wiadomości-spam — Według Humesa energia wykorzystywana do tworzenia i rozsyłania wiadomości spam w USA w ciągu jednego dnia mogłaby ogrzać 250 000 domów. Możesz zrezygnować z otrzymywania spamu, przechodząc do CatalogChoice.org.
9. Za dużo zabawek — Tylko 4% światowej populacji dzieci mieszka w USA, ale Amerykanie kupują (i wyrzucają) 40% zabawek produkowanych na świecie. Kupuj mniej zabawek, wybieraj wersje używane i przekaż zakupione zabawki innym.
10. Plastikowe torby — Amerykanie zużywają średnio 500 plastikowych toreb na mieszkańca rocznie. Stanowią one drugi najczęstszy rodzaj śmieci znajdowanych na plażach. Używaj toreb wielokrotnego użytku – noś je w torebce lub samochodzie, aby nie musieć korzystać z toreb plastikowych lub papierowych.
Woda butelkowana: jedno z największych zanieczyszczeń
Wysypiska w USA zawierają około 2 milionów ton wyrzuconych butelek po wodzie. Biodegradacja każdej z nich będzie trwała ponad 1000 lat. Tylko niewielka liczba tych butelek może zostać poddana recyklingowi (wyłącznie butelki PET). W sumie tylko jedna na pięć plastikowych butelek trafia do kosza na surowce wtórne.
Możesz pomyśleć, że rozwiązaniem jest ponowne użycie butelki, ale komercyjne butelki na wodę mają tendencję do zużywania się po wielokrotnym użyciu, co może prowadzić do rozwoju bakterii w pęknięciach powierzchniowych wewnątrz butelki. Ryzyko to potęguje się, jeśli po każdym użyciu butelka nie zostanie odpowiednio umyta łagodnym mydłem i ciepłą wodą.
Jednak nawet w przypadku mycia te mikroskopijne kryjówki mogą pozwalać chorobotwórczym bakteriom się rozwijać. Co ważniejsze, substancje chemiczn e używane do produkcji plastikowych butelek, takie jak bisfenol-A (BPA) i ftalany, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza kobiet w ciąży i dzieci.
Na szczęście używanie wody butelkowanej jest jednym z nawyków najłatwiejszych do zmiany. Wystarczy założyć filtr na kran i używać szklanej butelki wielokrotnego użytku, którą zawsze można nosić przy sobie.
Dlaczego warto rozważyć rezygnację z używania plastikowych toreb?
Plastikowe torby jednorazowego użytku zanieczyszczają środowisko w tak dużym stopniu, że wiele miast w USA całkowicie zakazało ich użytkowania. Jeśli chcesz zobaczyć jak duży problem dla środowiska stanowią plastikowe torby, gorąco polecam film pt. „Bag it”.
Film otwiera oczy na ogromne marnotrawstwo i problemy dla środowiska, którym można by było zaradzić, gdyby więcej Amerykanów stosowało torby wielokrotnego użytku podczas zakupów. Według autorów filmu:
„Szacuje się, że w samych Stanach Zjednoczonych do produkcji plastikowych toreb, których używają Amerykanie, zużywa się rocznie około 12 milionów baryłek ropy. Komisja Handlu Międzynarodowego Stanów Zjednoczonych poinformowała, że w 2009 r. w USA zużyto 102 miliardy plastikowych toreb.
Plastikowe torby, nawet jeśli są odpowiednio wyrzucone, są łatwo zdmuchiwane przez wiatr i często lądują w drogach wodnych lub w innych częściach środowiska, szpecąc je oraz zanieczyszczając wodę i glebę w wyniku rozpadu na toksyczne składniki”.
Każdego roku na całym świecie używa się od 500 miliardów do 1 biliona plastikowych toreb. 1 milion plastikowych toreb na minutę to bardzo duża ilość – miliardy z nich są wyrzucane przyczyniając się do zanieczyszczenia oceanów i inne dróg wodnych.
Marnowanie żywności to poważny problem
Wyrzucanie skórki od banana lub ogryzka jabłka do śmieci nie wydają się być dużym problemem, ale w rzeczywistości odpady organiczne są drugim co do wielkości składnikiem wysypisk w USA. Od 1974 r. ilość odpadów organicznych na wysypiskach wzrosła o 50% na mieszkańca, co ilustruje poniższa infografika.
Jednym z rozwiązań tego problemu jest zmniejszenie ilości marnowanej żywności poprzez staranne planowanie posiłków (i odpowiedzialne zakupy), próżniowe pakowanie produktów, aby wydłużyć ich żywotność, jedzenie resztek i wiedza na temat rzeczywistego terminu przydatności żywności do spożycia.
Kompostowanie może pomóc zmniejszyć ilość odpadów organicznych na wysypiskach
Innym rozwiązaniem jest produkcja domowego kompostu. Kompostowanie resztek żywności pomaga przetwarzać odpady organiczne i zmniejsza ich szkodliwy wpływ na środowisko. Przynosi korzyści glebie, roślinom i środowisku w ogóle. Ponadto samodzielne przygotowanie kompostu nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Kompost można wytworzyć z odpadów z ogrodu i roślinnych odpadów spożywczych, odchodów zwierząt, skorupek jaj, brązowych papierowych toreb i innych.
Kompostowanie może być praktykowane na poziomie indywidualnym lub całej społeczności. Na przykład, Agencja ds. Gospodarki Odpadami Hrabstwa Sonoma w Kalifornii prowadzi regionalny program kompostowania, w ramach którego lokalni mieszkańcy mogą oddawać. trawę z ogródków i odpady spożywcze.
Materiał organiczny jest następnie przetwarzany na najwyższej jakości organiczny kompost i ściółkę. Przetworzone drewno, drewno opałowe i biopaliwo są wykorzystywane do wytwarzania energii elektrycznej. Od 1993 roku 1,6 miliona ton odpadów ogrodowych i drewnianych zostało przerobionych na te korzystne produkty.
Firma Sonoma Compost, która prowadzi Program Recyklingu Organicznego w imieniu Agencji ds. Gospodarki Odpadami Hrabstwa Sonoma, szacuje, że od 1993 r. prawie 1,5 miliona ton ścinków i odpadów drewnianych zostało wycofanych z wysypisk w ramach tego programu.
Konsekwencje życia w społeczeństwie o dużym użyciu produktów jednorazowych
Twoi rodzice i dziadkowie prawdopodobnie częściej używali produktów wielokrotnego użytku, nadających się do recyklingu lub degradacji, wykonanych ze szkła, metali i papieru. Obecnie wyrzucone tworzywa sztuczne i inne odpady krążą po świecie, co wiąże się ze znacznymi kosztami dla ludzi i środowiska. Problem powoduje potrzeba wygody – na przykład wybór plastikowej jednorazowej butelki na wodę zamiast szklanego pojemnika wielokrotnego użytku – a także nadkonsumpcji.
Nawet trwałe przedmioty, takie jak elektronika, zabawki i ubrania, są często uważane za produkty „jednorazowe”, które są używane tylko przez krótki czas, a następnie wyrzucane – często bez rozważenia recyklingu, oddania innym osobom lub ponownego wykorzystania w innym celu.
Oczywiście żyjesz w społeczeństwie, które promuje kupowanie najnowszego modelu sprzętu oraz podążanie za mogą, co skutkuje częstą wymianą garderoby. Coraz częściej i dłużej podróżujemy, w wyniku czego żywność w jednorazowych opakowaniach staje się regułą, a nie wyjątkiem.
Porównajmy to z sytuacją sprzed kilku pokoleń, kiedy ceniono sobie oszczędność i zaradność, a świeżą żywność dostarczano prosto z farmy, sklepu mięsnego lub od piekarza. Dzięki temu z łatwością można dostrzec, skąd biorą się prawdziwe problemy z nadmiarem odpadów. Sama ilość odpadów, które są niepotrzebnie generowane każdego dnia, jest dość oszałamiająca. Na przykład, według Clean Air Council:
- Przeciętny amerykański pracownik biurowy zużywa rocznie około 500 jednorazowych kubków.
- Każdego roku Amerykanie wyrzucają ilość papierowych i plastikowych kubków, widelców i łyżek, która wystarczyłaby na okrążenie równika 300 razy.
- Szacuje się, że 2,6 miliarda kart świątecznych sprzedawanych każdego roku w USA może wypełnić boisko piłkarskie o wysokości 10 pięter.
- W każdym tygodniu pomiędzy Świętem Dziękczynienia a Nowym Rokiem powstaje dodatkowy milion ton odpadów.
- Każdego roku wyrzucane jest 38 000 mil wstążki, co wystarczyłoby, na obwiązanie Ziemi dookoła.
Unikaj, użyj powtórnie i utylizuj!
Prawdopodobnie słyszeliście o zasadzie 3U: unikaj, użyj powtórnie i utylizuj. Wdrożenie tego w domu może znacznie zmniejszyć ilość odpadów wytwarzanych przez Twoją rodzinę, jednocześnie oszczędzając pieniądze. Możesz wnieść swój wkład w zmniejszenie ilości odpadów i ochronę środowiska, podejmując następujące działania. Zmniejszenie zużycia plastiku i generowanych odpadów przyniesie korzyści zarówno Twojemu zdrowiu, jak i środowisku.
Zmniejsz zużycie plastiku — Jeśli to możliwe, staraj się kupować produkty, które nie są wykonane lub nie są pakowane w plastik. Oto kilka pomysłów... Do zakupów spożywczych używaj toreb wielokrotnego użytku. Używaj własnego kubka na kawę wielokrotnego użytku i przelewaj wodę do szklanych butelek zamiast kupować wodę butelkowaną. Przechowuj żywność w zamrażarce w szklanych słoikach zamiast w plastikowych torebkach. Zabieraj swój własny pojemnik na resztki do restauracji. Unikaj jednorazowych przyborów i kupuj żywność luzem, jeśli to możliwe. To tylko kilka pomysłów — jestem pewien, że możesz wymyślić więcej.
|
Przetwarzaj/ponownie używaj. Zadbaj o recykling i ponowne wykorzystanie produktów, gdy tylko jest to możliwe. Obejmuje to oddawanie ubrań lub używanych artykułów gospodarstwa domowego organizacjom charytatywnym i odwiedzanie sklepów z używanymi rzeczami zamiast kupowania nowych. Korzystaj ze stron internetowych, takich jak Freecycle.org, które umożliwiają oddanie nieużywanych produktów.
|
Wybieraj produkty wielokrotnego użytku zamiast jednorazowych — Obejmuje to maszynki do golenia jednorazowego użytku, produkty do higieny osobistej dla kobiet, pieluchy, szklane butelki na mleko, płócienne torby na zakupy, chusteczki materiałowe zamiast chusteczek papierowych, stosowanie starej koszulki lub szmaty zamiast ręczników papierowych itd.
|
Kompostuj resztki żywności i odpady ogrodowe — Prosty pojemnik do kompostowania może znacznie ograniczyć ilość odpadów organicznych na wysypiskach, jednocześnie dając naturalny nawóz, który można wykorzystać do nawożenia gleby w ogrodzie.
|
Wsparcie dla ustaw — Wspieraj wysiłki legislacyjne w zakresie zarządzania odpadami w Twojej społeczności; przejmij rolę lidera w swojej firmie, szkole i sąsiedztwie.
|
Bądź innowacyjny — Jeśli masz świetny pomysł, podziel się nim! Twoja zdolność do wymyślania ciekawych projektów i kreatywnych rozwiązań jest nieograniczona. Co dwie głowy to nie jedna! Innowacje prowadzą nas w kierunku lepszego i bardziej zrównoważonego świata.
|
Wspieraj recykling — Segreguj butelki i inne produkty z tworzyw sztucznych oraz uczestnicz w zbieraniu plastikowych nakrętek, które często ma miejsce w lokalnych szkołach i urzędach.
|