10 najgorszych zabawek dla dzieci

 
sklep

W skrócie -

 • Wiele zabawek dla dzieci jest niebezpiecznych i może powodować uduszenie, zadławienie lub inne zagrożenia dla dzieci
 • Zabawki często zawierają toksyczne substancje chemiczne, które zostały powiązane z nowotworami, problemami reprodukcyjnymi, zaburzeniami czynności tarczycy, uszkodzeniem mózgu i innymi problemami zdrowotnymi
 • Wiele wiodących sklepów z zabawkami i producentów najlepszych marek zabawek oferuje niebezpieczne produkty dla dzieci

Według dr. Mercoli

Amerykański przemysł zabawek generuje rocznie 22 miliardy dolarów zysków ze sprzedaży, z czego 65% ma miejsce w okresie świątecznym. Niestety, wiele zabawek, które mają sprawiać dzieciom radość, może być niebezpieczna dla ich zdrowia.

Według danych Komisji ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich (CPSC), w 2012 r. doszło do 265 000 urazów związanych z zabawkami i 11 zgonów. Wielu rodziców zakłada, że zabawki, które kupują od znanych sprzedawców detalicznych i producentów markowych zabawek lub zabawki, które przedstawiają postacie z popularnych filmów i programów telewizyjnych, są bezpieczne i poddane kontrolom.

Nowy raport World Against Toys Causing Harm, czyli WATCH, ujawnia wiele poważnych zagrożeń związanych z zabawkami dla dzieci. Według WATCH:

„Niektóre zabawki, które są zgodne z obowiązującymi normami branżowymi lub regulacyjnymi, okazały się niebezpieczne dla zdrowia dzieci, co dowodzi nieadekwatności istniejących norm”.

Organizacja WATCH, która niedawno opublikowała raport nt. 10 najgorszych zabawek w tym sezonie, od ponad trzech dekad tworzy listy niebezpiecznych zabawek. Według WATCH, wiele takich samych lub podobnych zagrożeń pojawia się z roku na rok, co obrazuje niechęć producentów do zwiększania bezpieczeństwa zabawek. Niektóre z głównych zagrożeń można łatwo zmienić, podczas gdy inne w ogóle nie powinny być „zabawkami”:

 • Niebezpieczne pociski;
 • Struny, które mogą powodować uduszenie;
 • Małe odłączane części, które stwarzają ryzyko zadławienia;
 • Wprowadzające w błąd lub mylące etykiety ostrzegawcze, opakowania lub instrukcje;
 • Zabawkowa „broń” zaprojektowana tak, aby wyglądała realistycznie.

Lista 10 najgorszych zabawek

Podczas świątecznych zakupów w tym roku unikaj potencjalnie niebezpiecznych zabawek, takich jak te, które wymieniono poniżej. Poniższe przykłady zabawek stanowią przykład rodzajów zagrożeń, które powszechnie występują w branży zabawek i pewnością nie są jedynymi niebezpiecznymi zabawkami na rynku.

W przypadku niektórych zagrożenia są oczywiste… jeśli dasz dziecku procę lub łuk i strzałę do zabawy, wiąże się to ze znanym ryzykiem. Jednak sposób, w jaki te zabawki są reklamowane, przyciąga zarówno dzieci, jak i rodziców, często dając złudzenie bezpieczeństwa, gdy w rzeczywistości stanowią zagrożenie dla zdrowia.

Niestety na poniższej liście nie wymieniono zabawek zawierających toksyczne substancje chemiczne (więcej informacji poniżej). Mimo to jest ona ważnym punktem odniesienia dla każdego, kto planuje zakup zabawek w tym sezonie lub o dowolnej porze roku. Według WATCH:

„Ostrzegamy rodziców, aby nie zakładali, że kupowane zabawki są bezpieczne. Wielu konsumentów ma wrażenie, że większa uwaga opinii publicznej poświęcona bezpieczeństwu zabawek, regulacje prawne i kontrola znanych producentów i sprzedawców detalicznych wyeliminowały zagrożenia związane z zabawkami, ale tak nie jest.

Kluczowe jest poinformowanie opiekunów, że w sklepach detalicznych sprzedawane mogą być niebezpieczne zabawki, a świadomość tego faktu w sezonie świątecznym, jak i przez cały rok, może uratować życie”.

1. Łuk Air Storm Firetek — Ten świecący łuk z zestawem strzał przeznaczony dla dzieci w wieku od 8 lat stwarza ryzyko urazów oczu. Strzały lecą na wysokość 145 stóp, a etykieta zabawki (zawierającej podświetlane strzały do użytku „w dzień i w nocy”) zawiera ostrzeżenie, aby dzieci strzelały z użyciem „nie więcej niż połowy siły” oraz nie bawiły się zabawką „w całkowitej ciemności”.

2. Radio Flyer Ziggle — Ta zabawka przypominająca trójkołowiec zachęca dzieci do „jeżdżenia, skręcania i kręcenia się dookoła”, ale jej niskość sprawia, że może stanowić zagrożenie w ruchu drogowym. Stwarza również ryzyko urazów czoła i innych części ciała. Chociaż w ostrzeżeniu napisano, aby „zawsze nosić” kask i inny sprzęt ochronny, na opakowaniu przedstawiono dzieci korzystające z urządzenia bez sprzętu ochronnego.

3. Długopis-proca (Cat-a-pencil) — Ta zabawka jest częściowo długopisem, a częściowo procą, co stwarza ryzyko obrażeń oczu. Na opakowaniu nie ma żadnych ostrzeżeń ani zaleceń dotyczących wieku, co umożliwia młodszym dzieciom do korzystania z zabawki i „strzelania do celu”.

4. Alfabet Zoo Rock & Stack Pull Toy — Ta zabawka do ciągnięcia ma sznurek o długości około 20 cali (50 cm), który stwarza ryzyko uduszenia i może spowodować obrażenia wynikające z zaplątania. Ostrzeżenia o uduszeniu są wydrukowane na opakowaniu zabawki, ale nie na samej zabawce. Podczas gdy sznurki w kojcach i łóżeczkach muszą mieć mniej niż 12 cali (30 cm) długości, zabawki do ciągnięcia nie mają takich ograniczeń.

5. Elektryczny karabin maszynowy Swat — Ten zabawkowy pistolet szczyci się „światłem i realistycznym dźwiękiem bojowym”. Zawiera ostrzeżenie, że „zabawka jest repliką prawdziwej broni”, która „może zostać pomylona z bronią palną przez funkcjonariuszy organów ścigania i innych”. Według WATCH:

„W dzisiejszym świecie nie ma usprawiedliwienia dla wyposażania dzieci w realistyczną zabawkową broń zaprojektowaną w celu wywołania potencjalnie niebezpiecznych i niepotrzebnych emocji.

Istniejące przepisy dotyczące zagrożeń związanych z takimi „zabawkami” są niewystarczające. Szczegółowe repliki broni na przestrzeni lat doprowadziły do wielu zgonów i nigdy nie powinny być sprzedawane jako zabawki”.

6. Drewniane instrumenty — Jedna z marek drewnianych instrumentów sprzedawanych w sklepach Walmart jest przeznaczona dla dzieci w wieku 12 miesięcy, ale zawiera smukłą, sztywną pałeczkę o długości 4,5 cala (11 cm), która może zostać połknięta i spowodować zadławienie. Zabawka nie zawiera ostrzeżeń.

7. Bottle Rocket Party — Zabawka Bottle Rocket Party jest przeznaczona dla dzieci w wieku od 8 lat. Zawiera pociski, które mogą spowodować obrażenia oczu, twarzy lub inne urazy. Zawiera ostrzeżenia, że „może być używana tylko pod ścisłym nadzorem dorosłych”, ale reklama zachęca dzieci do wystrzeliwania rakiet. Ponadto, chociaż na etykiecie istnieje zalecenie stosowania okularów ochronnych, nie są one częścią opakowania.

8. Lalka Lil Cutesies Best Friends — Lalki te są przeznaczone dla dzieci w wieku od 2 lat, ale zawierają ozdobną kokardkę, którą można odpiąć, co może stwarzać ryzyko zadławienia w przypadku połknięcia.

9. Młot bojowy True Legends Orcs — Ten twardy plastikowy „młot bojowy” ma prawie półtora metra długości i stwarza ryzyko tępych obrażeń. Na opakowaniu nie umieszczono żadnych ostrzeżeń ani przestróg.

10. Kolorowy jeż — Ten wypchany jeż, dystrybuowany przez Toys R Us, jest sprzedawany niemowlętom (w wieku 0+), ale ma długie, przypominające włókna włosy, które „nie są odpowiednio umocowane i łatwo odpadają”. Stwarza to ryzyko urazów związanych z połknięciem i aspiracją, które nie zostało wymienione w żadnym miejscu na produkcie lub etykiecie.

Toksyczne substancje chemiczne: podstępne zagrożenie związane z zabawkami

Podobnie jak wiele artykułów gospodarstwa domowego, zabawki są zwykle wykonane z materiałów zawierających substancje chemiczne zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego (takie jak bisfenol A lub BPA), substancje rakotwórcze, a nawet toksyczne metale, takie jak ołów. Te substancje chemiczne można znaleźć w wielu zabawkach wiodących producentów i sprzedawców, takich jak Toys R Us. Być może znasz niektóre zalecenia dotyczące unikania szkodliwych substancji chemicznych, takie jak wybieranie zabawek wykonanych z naturalnych materiałów (tkaniny, drewno) zamiast plastiku, ale w niektórych przypadkach może być konieczne całkowite uniknięcie jakiegoś rodzaju zabawki.

Jednym z takich przykładów są produkty do makijażu dla dzieci. Produkty One Toys R Us, TM! zostały niedawno zrecenzowane przez Andreę Donsky, założycielkę i redaktor naczelną NaturalnieSavvy.com. Te kosmetyki dla dzieci (lakier do paznokci, żel do włosów i ciała, róż, cienie do powiek i błyszczyki) zawierają następujące substancje chemiczne:

Glikol propylenowy – rozpuszczalnik, który wytwarza rakotwórczy produkt uboczny o nazwie 1,4-dioksan.

Imidazolidynylomocznik – środek konserwujący uwalniający rakotwórczy formaldehyd, który może również powodować alergiczne reakcje skórne.

Aromaty mogące zawierać setki syntetycznych toksycznych substancji chemicznych, które nie zostały wymienione na etykiecie.

Parabeny, które są czynnikami rakotwórczymi i zaburzającymi gospodarkę hormonalną, są stosowane jako konserwanty.

Barwniki syntetyczne, które często są produkowane ze smoły węglowej i mogą być rakotwórcze.

BHT – środek konserwujący powiązany z rozwojem nowotworów u zwierząt, a także ze zmianami tarczycy, co sugeruje, że może zaburzać gospodarkę hormonalną.

Inne marki zabawek, jak Disney i Barbie, wcale nie wypadają lepiej. Według Donsky, wszystkie zrecenzowane kosmetyki dla dzieci sprzedawane przez Toys R Us „zawierają parabeny, ftalany i/lub syntetyczne barwniki. Jeden z nich zawiera nawet sztuczny słodzik!”

Oprócz produktów do makijażu dziecięcego, innymi szkodliwymi produktami są tymczasowe tatuaże, substancje do malowania twarzy, zdobienia paznokci i body art. Wszystkie te substancje chemiczne powszechnie występują w kosmetykach dla dorosłych. Toy Industry Association (TIA) i American Chemistry Council z powodzeniem obeszły wiele ustaw i polityk, które mają za zadanie zmniejszyć stosowanie niebezpiecznych substancji, takich jak bisfenol-A (BPA), ftalany, formaldehyd, w produkcji zabawek dla dzieci.

Na przykład, w zeszłym roku obie grupy sprzeciwiły się uchwalonej obecnie ustawie, która wymaga od producentów zabawek ujawnienia obecności 19 „substancji chemicznych o wysokim potencjale wpływu na zdrowie dzieci” – i zaprzestania stosowania tych toksyn w ciągu pięciu lat. Wiele z tych substancji chemicznych zostało powiązanych z nowotworami, problemami z płodnością, zaburzeniami czynności tarczycy i problemami rozwojowymi, w tym z uszkodzeniem mózgu i niższym IQ u dzieci.

Unikaj zabawek spożywczych…

Easy Bake Oven jest jedną z najbardziej nostalgicznych zabawek rodzinnych, ale według Donsky, zestaw do pieczenia dołączony do tej marki jest wypełniony toksycznymi składnikami, których ani dorośli ani dzieci nie powinni jeść. To samo dotyczy innych zabawek do gotowania, które można kupić w Toys R US, np. Cake Pops, Blizzard Maker i Slurpee Kits, które mogą zawierać uwodornione oleje, sztuczne aromaty i barwniki, genetycznie modyfikowany olej sojowy, syrop glukozowo-fruktozowy i konserwanty. Jeśli denerwuje Cię, że dzieci są dosłownie oszukiwane przez reklamy promujące śmieciowe jedzenie produkowane przez firmy skupione na generowaniu jak największych dochodów, wtedy będziesz równie przerażony, gdy dowiesz się, że niezdrowe jedzenie może rażąco podszywać się pod zabawki dla dzieci.

Po wyjściu z większości sklepów Toys R Us, przechodzi się obok rzędu stoisk z cukierkami, napojami gazowanymi i innymi przekąskami, które są uosobieniem niezdrowego jedzenia i które w przeważającej mierze przyczyniają się do wzrostu wskaźników otyłości i chorób przewlekłych — zwłaszcza wśród dzieci. Sprzedawcy fast-foodów wiedzą, że dzieci uwielbiają zabawki, a czy istnieje lepsze miejsce, aby przyciągnąć ich uwagę niż sklep z zabawkami? Toys R Us ma jednak prawo zmusić swoich dostawców do usunięcia z produktów potencjalnie szkodliwych substancji chemicznych, zwłaszcza, że są przeznaczone głównie dla dzieci. Jeśli chcesz się zaangażować i coś zmienić, podpisz poniższą petycję, prosząc Toys R Us o zaprzestanie sprzedaży produktów zawierających toksyczne substancje chemiczne.

Jak wybrać bezpieczne zabawki – na co zwrócić uwagę?

Według WATCH, zabawki są projektowane i sprzedawane z myślą o bezpieczeństwie. W przypadku zabawek dla dzieci jest to w dużej mierze rynek „uważnych kupujących”, nie tylko pod względem bezpieczeństwa, ale także pod względem jakości użytych materiałów i zawartości potencjalnie toksycznych związków. Dlatego oprócz regularnego monitorowania już zakupionych zabawek pod kątem uszkodzonych części i ostrych powierzchni, warto zwrócić uwagę na jakość materiałów, z których zostały wykonane.

Jest wielu ekologicznych producentów zabawek, którzy sprzedają produkty dla dzieci wolne od toksyn. W razie wątpliwości skontaktuj się bezpośrednio z producentem i zapytaj, jakie materiały zostały użyte do produkcji. Czytaj etykiety zabawek i zadawaj pytania o to, gdzie i jak powstała zabawka. Dodatkowe wskazówki dotyczące kupowania bezpiecznych zabawek obejmują:

 • Kupowanie zabawek z naturalnych materiałów np. drewna zamiast plastikowych. Jeśli zamierzasz kupić gryzaki i smoczki, poszukaj tych, które nie zawierają BPA i ftalanów.
 • Unikanie zabawek wykonanych z plastiku PVC (miękkiego plastiku winylowego), który często zawiera ołów i ftalany.
 • Unikanie dziecięcej biżuterii i kosmetyków do zabawy, a także zabawek spożywczych.
 • Wykorzystanie domowych przedmiotów jako zabawek (miski ze stali nierdzewnej, miarki, pudełka kartonowe… bądź kreatywny, używaj bezpiecznych przedmiotów codziennego użytku jako zabawek dla dzieci).
 • Kupowanie prostych zabawek wysokiej jakości, które zachęcają do pomysłowej zabawy (drewniane klocki, materiały do budowy modeli, książki itp.).